Рішення № 128464052, 25.06.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2025
Номер справи
200/916/25
Номер документу
128464052
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2025 року Справа№200/916/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , через представника ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

визнати неправомірними дії щодо неврахування при призначені пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітної плати вказаної в довідці про заробітну плату № 162/05-508 від 31 грудня 2021 року, яка видана Структурним підрозділом «Станція Краматорськ»;

зобов`язати здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 02 січня 2022 року з урахуванням заробітної плати вказаної в довідці про заробітну плату № 162/05-508 від 31 грудня 2021 року, яка видана Структурним підрозділом «Станція Краматорськ».

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, проте при її розрахунку не було враховано заробітну плату вказану в довідці про заробітну плату №162/05-508 від 31 грудня 2021 року, яка видана Структурним підрозділом «Станція Краматорськ» без винесення рішення про відмову у зарахуванні та без пояснення причин такого не зарахування. Позивач вважає зазначені дії протиправними в зв`язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою від 17 лютого 2025 року поновлено строк звернення до суду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідач у наданому відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ним не приймались рішення щодо розрахунку пенсії позивача. У наданому відзиві на позовну заяву відппросить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ним не приймались рішення щодо розрахунку пенсії позивача. Також відповідачем заявлено клопотання про залучення у якості співвідповідача у справі Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

За наслідками розгляду вказаного клопотання, суд зазначає, що згідно з вимогами частини 3 статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Згідно з нормами частини 3 зазначеної статті, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Проте, надані сторонами матеріали справи не містять будь-яких рішень, прийнятих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно позивача, який перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З врахуванням того, що предмет заявленого позову не містить вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відсутні підстави для залучення вказаної особи в якості відповідача.

Враховуючи наведене, суд не знайшов підстав для задоволення клопотання про залучення співвідповідача.

Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV з 02.01.2022.

Згідно з наданими даними електронної пенсійної справи, страховий стаж позивача склав 33 роки 10 місяців 29 днів. Заробітна плата обчислена за даними персоніфікованого обліку за період 240 місяців з 01.07.2000 по 30.09.2021 відповідно до статті 40 Закону України № 1058-IV і склала 7114,50 грн. Розмір пенсії за віком з 02.01.2022 року склав 2407,05 грн.

Розмір пенсії у зв`язку із проведенням перерахунку Допризначення, додаткові документи з 02.01.2022 не змінився і склав 2407,05 грн.

Сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян (сервісний центр №5) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії за віком у зв`язку з додатково наданими документами від 04.01.2022 та зміною виплатних реквізитів. До заяви було додано довідку про заробітну плату №162/05-508 від 31.12.2021, видану Структурним підрозділом Станція Краматорськ за період з 1985 по 1990 роки включно.

Суд встановив, що довідка № 162/05-508 від 31.12.2021, видана Структурним підрозділом Станція Краматорськ за період з 1985 по 1990 роки включно та містить інформацію про заробітну плату позивача для обчислення пенсії. Довідка містить необхідні реквізити, підписи відповідальних осіб та печатку. Вказано суму заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, разом з розшифруванням. Також зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до ПФУ (єдиний внесок). Довідка видана на основі особових рахунків за 1985 1990 роки, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначено, що відсутні заперечення щодо проведення перевірки первинних документів за період, вказаний у цьому документі.

Згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 від 06.08.1984 ОСОБА_1 в межах спірних правовідносин з 08.08.1984 по 05.12.1988 та з 12.10.1989 по 13.07.1993 працював на Донецькій залізниці. Записи під №№ 1-8 містять підпис відповідальної особи та печатку.

Згідно із записом № 7 час роботи з 20.11.1990 по 23.12.1991 не зараховується в загальний та безперервний трудовий стаж, згідно з постановою народного суду від 24.10.1990.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за 1985-1990 роки, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Положеннями частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 статті 58 Закону № 1058-IV передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Постановою Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1. Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

Отже, за загальним правилом частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Натомість, обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців законом передбачено лише за певних обставин, а саме:

- ЗА БАЖАННЯМ пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами,

- якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.

Суд зауважує, що відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З урахуванням наведених процесуальних норм, а також норм частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, позивачем не надано доказів, що, надаючи довідку № 162/05-508 від 31.12.2021, він заявив про бажання розрахувати пенсію саме з урахуванням заробітної плати, вказаної у зазначеній довідці за період до 30 червня 2000 року.

Таке бажання висловлено позивачем лише в обґрунтуванні заявлених у цій справі позовних вимог при зверненні до суду.

Тому, за відсутності відповідної заяви пенсіонера, згідно з приписами частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії відповідач враховував заробітну плата (дохід) починаючи з 1 липня 2000 року.

За матеріалами справи ОСОБА_1 04.01.2022 звернувся із заявою про перерахунок пенсії з наданням довідки про заробітну плату № 162/05-508 від 31.12.2021, яка видана Структурним підрозділом Станція Краматорськ за період з 1985 по 1990 роки та містить інформацію про заробітну плату за дванадцять місяців з 1985 року по 1988 рік, жовтень-грудень 1989 року, дванадцять місяців 1990 року. Довідка містить необхідні реквізити, підписи відповідальних осіб та печатку.

Проте враховуючи, що у довідці про заробітну плату № 162/05-508 від 31 грудня 2021 року відсутні відомості про заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу ПІДРЯД (у довідці немає відомостей за період січень-вересень 1989 року), у суду відсутні підстави для задоволення позову шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком.

Крім того, суд враховує зміст статті 58 Закону № 1058-IV, якою визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Проте дискреційні повноваження відповідача допускають прийняття на свій розсуд рішень лише у разі можливості вибору у межах, встановлених законом.

Тому, з метою захисту прав та інтересів позивача суд враховує, що відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Згідно з пунктом 17 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату особі видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії.

Довідка № 162/05-508 від 31 грудня 2021 року видана на підставі архівних зарплатних відомостей, зазначено місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, що відповідає пункту 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

При цьому відповідачем не надано суду доказів, що дані, які є в спірній довідці про заробітну плату позивача, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалась, підприємством не відкликана.

У відзиві на позовну заяву відповідачем зазначено, що засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. За результатом розгляду заяви про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не застосовано для розрахунку пенсії за віком довідку про заробітну плату, натомість змінено виплатні реквізити.

Проте, враховуючи вищенаведені норми статей 9, 77 КАС України, суд зауважує, що відповідачем не надано жодного доказу ані розгляду заяви про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ані взагалі наявності, форми та змісту такої заяви, не повідомлено про прийняті рішення за результатами опрацювання довідки № 162/05-508 від 31 грудня 2021 року, що свідчить про порушення права позивача на належний розгляд його звернення та наданих документів до матеріалів пенсійної справи.

Отже, при розгляді справи судом не встановлено доказів повідомлення позивача про результати розгляду його звернення чи необхідності надання додаткових документів, наявності підстав для не врахування наданої довідки про заробітну плату.

Вказана довідка стосовно суми заробітної плати, отриманої в період 1985-1990 років за вимогою позивача має бути належним чином розглянута відповідачем, на обліку якого перебуває позивач, для вирішення питання про перерахунок пенсії.

Тому позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов`язання розглянути надану позивачем довідку № 162/05-508 від 31.12.2021 з прийняттям рішення чи наданням обґрунтованої відповіді на звернення позивача 04.01.2022.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Тому сплачений позивачем судовий збір у розмірі 968,96 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) щодо відсутності розгляду звернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) від 04.01.2022 та наданої довідки про заробітну плату №162/05-508 від 31 грудня 2021 року, яка видана Структурним підрозділом «Станція Краматорськ».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) розглянути звернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) від 04.01.2022 та надану довідку № 162/05-508 від 31.12.2021, яка видана Структурним підрозділом «Станція Краматорськ», з прийняттям рішення чи наданням обґрунтованої відповіді.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов