Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2025 року Справа№200/2350/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 через представника Цимбалюк С.С. звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила:
визнати протиправними дії щодо обмеження максимальним розміром пенсії;
зобов`язати здійснити з 01.03.2024 нарахування та виплату пенсії з урахуванням підвищення пенсії, встановленого постановою № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ. При здійсненні перерахунку пенсії відповідач обмежив суму пенсії до виплати максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає зазначені дії протиправними з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 2-р(II)/2024 від 20.03.2024, на підставі чого просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 07 квітня 2025 року поновлено строк звернення до суду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідачем наданий відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи підстави відмови, зазначив, що не затверджено порядок проведення перерахунків пенсій відповідно до Рішення Конституційного Суду, в зв`язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії без обмеження максимального розміру до визначення такого порядку.
Відповідач зауважив, що правова позиція КСУ щодо неконституційності приписів статті 2 Закону № 3668, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, має пряму дію у часі і може бути застосована до правовідносин, що виникли після ухвалення КСУ відповідного рішення, тобто, з 21 березня 2024 року.
Представник позивача надав відповідь на відзив, в якому підтримав доводи позовної заяви та зауважив, що відсутність порядку перерахунку пенсії не є підставою для застосування не дійсних положень Закону.
Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.
Стосовно зауважень відповідача щодо строку звернення до суду, зазначене питання вирішено в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, призначеної згідно із Законом України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 70 % відшкодування фактичних збитків (пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 , посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС Категорії 1, особи з інвалідністю ІІ групи серії НОМЕР_2 від 20.03.2019).
Позивач через представника звернулась до відповідача з клопотанням про перерахунок призначеної пенсії у зв`язку з тим, що обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, приписом статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI, що поширювали свою дію на припис першого речення частини 3 статті 67 Закону України №796-ХII, втратили чинність з дня ухвалення Рішення Конституційного Суду № 2-р(II)/2024 від 20.03.2024.
Відповідач на звернення позивача листом № 0500-0202-8/26545 від 24 березня 2025 року надав відповідь такого змісту:
«За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , 01.03.2024 на виконання Постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі-Постанова 185) здійснено перерахунок пенсії з урахуванням підвищення пенсії відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» пункту 4 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі- коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови. Розмір пенсії після проведеного перерахунку, з 01.03.2024, складає 20930,00 грн. Крім того, з 01.03.2024 разом із здійсненням щорічної індексації пенсії ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму, який відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», з 01.01.2024 становить 2361,00 грн. Розмір пенсії по інвалідності ОСОБА_1 складає 23610,00 грн. Згідно протоколу, розмір пенсії з надбавками заявника станом на 01.03.2024 становить 48041,47 грн, а саме: ·
57715,74 грн розмір пенсії від середнього заробітку, ·
379,60 грн додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до 1 категорії з числа ліквідаторів внаслідок аварії на ЧАЕС,
-2755,44 грн обмеження індексації з 01.03.2023,
-7298,43 грн обмеження індексації з 01.03.2024.
На момент підготовки відповіді ОСОБА_1 отримує пенсію у розмірі 23610, 00 грн. Підстави для виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром відсутні. Головним управлінням ПФУ в Донецькій області опрацьовано рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2р (ІІ), яким передбачено виплату пенсії категорії одержувачів, з числа ліквідаторів на ЧАЕС, без обмежень. На даний час, опрацьовується механізм та коло осіб, з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на яких розповсюджується дане Рішення».
Дослідивши матеріали справи, суд зауважує, що в обґрунтування заявлених вимог у позовній заяві, що підписана представником позивача, наводиться правове регулювання правовідносин, які відсутні між сторонами у справі, а саме - питання пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
З матеріалів справи не встановлено, що позивач перебувала на військовій чи іншій прирівняної до неї службі.
З цього приводу суд зауважує на недбалому виконанні представником своїх обов`язків з надання правничої допомоги, всупереч вимогам частини 6 статті 45 КАС України щодо неприпустимості введення суду в оману щодо фактичних обставин справи.
Надаючи правову оцінку в межах фактично встановлених у справі спірних правовідносин, суд зазначає, що статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини, пов`язані з призначенням державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є предметом регулювання статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII (далі- Закон № 796-XII), у ній установлено мінімальні розміри пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва або захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За статтею 2 Закону № 3668-VI (набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що їх здійснюють із Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначеної (перерахованої) відповідно до, зокрема, Закону№ 796-XII, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Підпунктом 6 пункту 6 розділу II „Прикінцеві та перехідні положення Закону №3668-VI внесено зміни, зокрема, до статті 67 Закону № 796-XII, а саме частину третю цієї статті викладено в новій редакції, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
зберігши вимогу підвищення для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розмірів усіх доплат, пенсій і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, законодавець приписами статті 2 Закону 3668-VI, першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII обмежив максимальний розмір державної пенсії цих осіб (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
У пункті 2 розділу II „Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI визначено, що обмеження пенсії максимальним розміром, установленим Законом № 3668-VI, не поширюють на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності Законом № 3668-VI (абзац перший); якщо внаслідок ухвалення Закону № 3668-VI розмір пенсії буде зменшено, пенсію виплачують у раніше встановленому розмірі (абзац четвертий). Водночас згідно з абзацом другим пункту 2 розділу II „Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI виплату пенсії пенсіонерам, яким її призначено до набрання чинності Законом № 3668-VI і в яких розмір пенсії перевищує установлений Законом № 3668-VI максимальний розмір пенсії, здійснюють без індексації, без застосування приписів частин другої, третьої статті 42 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інших перерахунків, визначених законодавством, допоки розмір пенсії відповідатиме максимальному розмірові пенсії, установленому Законом № 3668-VI, що свідчить про зупинення підвищення розміру пенсії для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з частиною третьою статті 22 Конституції України законодавцю не дозволено звужувати зміст та обсяг наявних прав і свобод під час ухвалення нових законів або внесення змін до чинних законів.
На підставі викладеного Конституційний Суд України у рішенні від 20.03.2024 №2р (ІІ) дійшов висновку, що запроваджене обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, призвело до порушення сутності конституційних гарантій щодо забезпечення соціального захисту цих осіб, що є порушенням зобов`язань держави, які випливають зі змісту статей 3, 16, 50 Конституції України в їх взаємозв`язку.
З наведених підстав рішення Конституційного Суду України у від 20.03.2024 №2р (ІІ) визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.
Припис статті 2 Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, позовні вимоги в частині протиправності обмеження пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, підлягають задоволенню.
Водночас, суд враховує, що відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Тому суд погоджує доводи відповідача про застосування рішення Конституційного Суду України щодо неконституційності приписів статті 2 Закону № 3668, яка поширює свою дію на Закон № 796, з 21 березня 2024 року.
З наведених підстав позовні вимоги щодо не застосування обмеження розміру призначеної пенсії за період з 01.03.2024 до 20.03.2024 задоволенню не підлягають.
Щодо здійснення з 01.03.2024 нарахування та виплати пенсії з урахуванням підвищення пенсії, встановленого постановою КМ України № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі- Постанова №185) без обмеження максимального розміру пенсії суд зазначає про таке.
Пунктом 1 Постанови № 185 встановлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Постанови №185 з 1 березня 2024 р розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»(Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Пунктом 3 Постанови № 185 унормовано, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Суд зазначає, що як положеннями статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», так і положеннями статті 54 Закону № 796-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
Отже, в межах наданих повноважень Кабінет Міністрів України постановою №185 визначив верхню межу розміру індексації пенсії - 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації у разі здійснення підвищення розміру пенсії на виконання пункту 2 цієї постанови, що означає, якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
Тобто, підвищення розміру пенсії позивача у 2024 році шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500,00 грн, відповідає частині другій статті 42 Закону №1058-IV, оскільки у своїй сукупності не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вищенаведені висновки суду щодо повноважень Кабінету Міністрів України визначати верхню межу індексації пенсійних виплат узгоджуються з висновком Верховного Суду, що викладений у постановах від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23та від 20.06.2024 у справі №420/23990/23, який враховується судом відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при розгляді цієї справи.
Крім того, суд зазначає про відсутність підстав для ототожнення передбаченої граничної величини розміру індексації пенсії з механізмом обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим частиною 2 Закону № 3668-VI та першим реченням частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, приписи яких визнано неконституційними вищезазначеним рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024.
Суд також звертає увагу, що на момент проведення індексації пенсії (01.03.2024) згідно з Постановою № 185 норма про обмеження пенсії максимальним розміром була чинною.
Тому суд дійшов висновку, що обмеження індексації пенсії згідно з Постановою КМ України № 185 сумою 1500 грн. є правомірним.
При цьому, з формулювання та обґрунтування позовних вимог, які не стосуються спірних правовідносин між сторонами, судом не встановлено, що до предмету оскарження у цій справі відноситься питання обмеження саме суми індексації пенсії.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та зобов`язання здійснити з 21 березня 2024 року перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.
Через звільнення позивача від сплати судового збору розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 295-297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) максимальним розміром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 1386610) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з 21 березня 2024 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог щодо періоду перерахунку пенсії з 01.03.2024 до 20.03.2024 включно та розміру індексації пенсії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов