Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/9489/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15, м. Одеса, 65080) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі Пересипський РТЦКСП), Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі ГУ НП), у якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невиключення його - ОСОБА_1 , з військового обліку у зв`язку з непридатністю до військової служби;
зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву та виключити його - ОСОБА_1 , з військового обліку у зв`язку з непридатністю до військової служби;
зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості про виключення з військового обліку його - ОСОБА_1 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів;
визнати протиправним та скасувати звернення Вих. №11405/28 від 26.08.2024 року Пересипського РТЦКСП щодо доставлення його - ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складення протоколу про адміністративне правопорушення;
зобов`язано ГУ НП виключити його - ОСОБА_1 , з інформаційної підсистеми «Ухилянт» системи «ЦУНАМІ» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України».
Позивач зазначив, що 20.07.2022 року 2-м відділом Одеського РТЦКСП його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 64-а Наказу МОУ №402 2008 року. Однак на початку вересня 2024 року з ним зв`язався дільничний одного з підрозділів ГУ НП та повідомив, що його дані внесені в інформаційну систему «Єдиний облік» Національної поліції з метою подальшого розшуку та доставлення до Хаджибейського РТЦКСП.
На адвокатський запит його представника ГУ НП листом №3/111/аз/ен; 3/111//1/аз/ен від 02.10.2024 року повідомило, що станом на 30.09.2024 року за даними системи ІПНП наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо його ОСОБА_1 , доставлення до РТЦКСП, у зв`язку з вчиненням адміністративного правопорушення, що передбачене ст.210 КУпАП (Порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку).
Позивач зазначає, що жодних повісток на прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки по місцю проживання він не отримував. В свою чергу, законодавство України не надає права РТЦКСП направляти особу, що виключена з військового обліку, повторно проходити відповідну процедуру щодо зняття з військового обліку.
Отже він не порушував жодних правил військового обліку та не може вважатися особою, яка скоїла адміністративне правопорушення, у зв`язку з чим звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 за вих. №11405/28 від 26.08.2024 року щодо його доставлення є протиправним та підлягає скасуванню.
Також ІНФОРМАЦІЯ_3 допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду його заяви від 25.02.2025 року про виключення з військового обліку військовозобов`язаних з підстави визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 07.04.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 08.05.2025 року зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_3 надати до суду до 28.05.2025 року докази, а саме: - відомості щодо перебування ОСОБА_1 на військовому обліку в Пересипському РТЦКСП; - підстави видання звернення Вих. №11405/28 від 26.08.2024 року про доставлення ОСОБА_1 до Пересипського РТЦКСП для складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ст.210 КУпАП (обставини скоєння правопорушення, передбаченого ст.210 КУпАП); - відомості щодо отримання ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви ОСОБА_1 від 25.02.2025 року №ПО/04 про виключення його з військового обліку у зв`язку з непридатністю до військової служби, та результати її розгляду; - відомості про посадову особу суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання ухвали суду. Зупинено провадження по справі до надання доказів по справі.
Ухвалою суду від 29.05.2025 року поновлено провадження у справі, зобов`язано ГУ НП надати до суду пояснення для висвітлення нормативного обґрунтування підстав внесення до інформаційної підсистеми «Ухилянт» системи «ЦУНАМІ» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» відомостей про ОСОБА_1 , з посиланням на відповідний пункт положення нормативно-правового акту. Зупинено провадження по справі до надання доказів по справі.
Ухвалою суду від 26.06.2025 року поновлено провадження по справі, продовжено розгляд справи.
Ухвала суду від 08.05.2025 року доставлена в підсистемі «Електронний суд» до електронного кабінету відповідача Пересипського РТЦКСП 08.05.2025 року. Відповідач у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позов та витребувані судом докази, інших заяв та клопотань від них не надходило (згідно автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду вхідної кореспонденції по справі станом на 25.06.2025 року не зареєстровано).
Відповідач ГУ НП подав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити в його задоволенні, зазначивши, що на підставі ч.1 ст.27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Пересипський РТЦКСП звернувся до поліції з листом про розшук та доставлення позивача, який вчинив правопорушення, передбачене ст.210 КУпАП. Звернення було належним чином зареєстроване в інформаційній системі поліції. Таким чином, дії Пересипського РТЦКСП та ГУ НП щодо ініціювання приводу позивача ґрунтувалися на прямих приписах закону і були спрямовані на забезпечення притягнення позивача до встановленої законом відповідальності.
Справа розглянута в письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_3 .
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.07.2022 №15/756 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.64 «а» графи ІІ Розкладу хвороб.
Відповідно до п.13-14 тимчасового посвідчення військовозобов`язаного серії НОМЕР_1 позивача 05.07.2022 року взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 та 20.07.2022 року виключено з військового обліку військовозобов`язаних за гр. ІІ ст.64 «а» графи ІІ наказу МОУ №402-2008р.
Пересипським РТЦКСП направлено до ГУ НП звернення №11405/28 від 26.08.2024 щодо доставлення громадянина ОСОБА_1 , який вчинив адміністративне правопорушення, що передбачене ст.210 КУпАП (Порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку) до Пересипського РТЦКСП для складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з листом ГУНП №3/111/аз/ен;3/111//1/аз/ен від 02.10.2024 року станом на 30.09.2024 року за даними системи ІПНП про звернення Пересипського РТЦКСП щодо доставлення до РТЦКСП ОСОБА_1 внесено інформацію до інформаційної підсистеми «Призовник, військовозобов`язаний, резервіст» ІКС ІПНП на підставі п.8 ч.1 ст.26 Закону України «Про Національну поліцію».
Також згідно листа ГУ НП від 03.10.2024 №601/328ар інформація відносно ОСОБА_1 відділенням поліції №2 ОРУП №1 ГУНП завантажена до інформаційного порталу НПУ ІП «Ухилянт» системи ІПНП «ЦУНАМІ» на підставі звернення Суворовського РТЦКСП №11405/28 від 26.08.2024.
25.02.2025 року представник позивача адвокат Ковальчук О.М. засобами поштового зв`язку подав до Пересипського РТЦКСП письмову заяву №ПО/04 від 24.02.2025, у якій просив виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов`язаних Пересипського РТЦКСП.
Заява отримана представником Пересипського РТЦКСП на довіреністю 27.02.2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №6502616513998. Проте відповідачем на заяву №ПО/04 від 24.02.2025 відповідь не надано.
Таким чином, суть спірних правовідносин зводиться до дослідження судом правомірності невиключення позивача з військового обліку та оформлення звернення №11405/28 від 26.08.2024 щодо доставлення до Пересипського РТЦКСП.
Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ, в редакції від 20.06.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Військовий обов`язок включає дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону №2232-ХІІ).
Військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Пунктом 79 Порядку №1487 (в редакції від 16.01.2025, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Згідно з п.7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154), в редакції від 16.01.2025 року, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Таким чином, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки уповноважені розглядати лише ті звернення, які подані безпосередньо визначеними категоріями осіб військовослужбовцями, працівниками, членами їх сімей, а також громадянами, за умови, що звернення стосується питань, що належать до компетенції ТЦКСП.
Судом встановлено, що із заявою про виключення ОСОБА_1 з військового обліку 25.02.2025 року до відповідача звернувся адвокат Ковальчук О.М., заява підписана від його імені.
Суд вважає, що реалізація права на виключення з військового обліку є особистим правом призовників, військовозобов`язаних та резервістів, що витікає з приписів Закону №2232-ХІІ, Положення №154, а також Порядку №1487. Це право не може бути реалізоване іншою особою.
Відтак, подання заяви про виключення з обліку представником від власного імені не може вважатися належним зверненням військовозобов`язаного з відповідним зверненням, обов`язок розгляду якого передбачено п.9 Положення №154.
За таких обставин розгляд звернення, спрямованого не безпосередньо самим військовозобов`язаним, а третьою особою не породжує в територіального центру обов`язку щодо розгляду цього звернення в рамках процедури виключення з військового обліку.
Отже суд дійшов висновку, що відсутні правові підстави вважати, що ІНФОРМАЦІЯ_3 допущено протиправну бездіяльність у частині нерозгляду заяви адвоката Ковальчука О.М. про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, оскільки відповідне звернення не було ініційоване безпосередньо самим військовозобов`язаним.
Також у змісті позову зазначено про протиправність звернення Пересипського РТЦКСП №11405/28 від 26.08.2024 року щодо доставлення ОСОБА_1 до Пересипського РТЦКСП для складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з п.9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: - звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.210, 210-1 КУпАП; - розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;
Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням призовниками, військовозобов`язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені ст.210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Згідно з п.56 Порядку №1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.210, 210-1 КУпАП, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Судом також досліджено затверджену форму звернення, передбачену додатком 20 до Порядку №1487, у якій зазначаються статті вчиненого адмінправопорушення, персональні дані особи, її адреса проживання, дата народження, додаткова інформація (за наявності) та підпис уповноваженої посадової особи ТЦКСП чи СБУ.
У межах цієї справи Пересипським РТЦКСП 26.08.2024 року сформовано звернення №11405/28 щодо доставлення позивача до Пересипського ТЦКСП для складання протоколу за порушення, передбачене ст. 210 КУпАП.
Це звернення оформлене відповідно до затвердженої форми (додаток 20 до Порядку №1487) і містить передбачені реквізити, включаючи вказівку на правову кваліфікацію правопорушення - за ст. 210 КУпАП.
Оскільки сама форма звернення не вимагає детального опису фактичних обставин правопорушення, а лише зазначення правової підстави для доставки особи, яка в зверненні Пересипського РТЦКСП №11405/28 від 26.08.2024 наявна, суд дійшов висновку що під час оформлення вказаного звернення відповідач діяв на підставі та в межах Порядку №1487.
В цій частині позивач також звертає вимоги до ГУ НП та просить зобов`язати ГУ НП виключити його з інформаційної підсистеми «Ухилянт» системи «ЦУНАМІ» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України».
Згідно з п. 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов`язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абз.3 п.56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.
На виконання ухвали суду представник ГУ НП повідомив, що службовим дорученням Національної поліції України від 03.11.2023 №11396/01/27-2023 «Про введення в експлуатацію інформаційної підсистеми ІП «Призовник, військовозобов`язаний, резервіст» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал НПУ»», керівникам обласних управлінь Нацполіції доручено забезпечити внесення до цієї підсистеми інформації про звернення ТЦК та СП (або органів СБУ) щодо необхідності доставлення призовників, військовозобов`язаних, резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210 або 210-1 КУпАП.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про правомірність звернення Пересипського РТЦКСП №11405/28 від 26.08.2024, суд вважає, що звернені до ГУНП похідні позовні вимоги також не підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених фактів суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15, м. Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.