Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 138/1622/25
Провадження №:3/138/623/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2025 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області у складі головуючого судді Ясінського Ю.А., за участі секретаря судового засідання Сілантьєвої Л.А., захисника Кіча В.В., розглянувши в режимі відеоконференцзв`язку з використанням захисником власних технічних засобів матеріали, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кежемський російської федерації, мешканця АДРЕСА_1 , росіянина, громадянина України, одруженого, з середньою спеціальною освітою, не працюючого, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , тел. НОМЕР_3 , за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
10.06.2025 о 09 год. 40 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Могилів-Подільський» на напрямку «В`їзд в Україну» виявлений громадянин України ОСОБА_1 , який здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України з Республіки Молдова в Україну без відповідних документів, а саме: на паспортний контроль надав паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_4 , виданий 16.02.2022-15.02.2032 JERUSALEM, чим порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» та ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» та п. 1, 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 № 57, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, однак його інтереси представляв захисник Кіча В.В., який 20.06.2025 через підсистему «Електронний суд» надіслав додаткові пояснення, в яких зазначено, що у ОСОБА_1 під час складення адміністративного матеріалу було вилучено його паспорт громадянина Держави Ізраїль. Вилучення закордонного паспорта, який є дійсним, офіційно виданим документом іншої держави, не передбачено нормами КУпАП у справах про адміністративні правопорушення. Таким чином, вилучення цього документа є неправомірним і не ґрунтується на жодній процесуальній підставі. Документ не підлягає вилученню або арешту без належної правової процедури. Крім того, ОСОБА_1 прибув до пункту пропуску «Могилів-Подільський» і проходив прикордонний контроль у встановленому порядку, тобто вимога ст. 9 Закону України «Про державний контроль» була дотримана. ОСОБА_1 мав при собі паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який був ним наданий після первинного пред`явлення закордонного паспорта громадянина Ізраїлю. Закон не передбачає жодної санкції за пред`явлення додаткового документа при проходженні прикордонного контролю.
Сам по собі факт пред`явлення іншого документа без умислу на обхід прикордонного контролю та за наявності дійсного паспорта громадянина України не утворює складу правопорушення. Також не є правопорушенням сам факт наявності іншого громадянства, оскільки законодавство України не містить жодної норми, яка б встановлювала адміністративну відповідальність за сам факт подвійного громадянства. Громадянин України визнається таким незалежно від наявності громадянства інших держав і має право в`їзду в Україну на підставі паспорта громадянина України. Крім того, адміністративне правопорушення за ст. 204-1 КУпАП є формальним, однак навіть за формальними ознаками має бути доведено або спробу обійти контроль, або використання недійсного/чужого документа, або перетин поза встановленим маршрутом. У випадку ОСОБА_1 цього не встановлено. З огляду на викладене, можна прийти до висновку, що матеріали справи не містять об`єктивних доказів того, що ОСОБА_1 була вчинена спроба перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України. Так само і не містять доказів того, що ОСОБА_1 використовував підробні чи якийсь інші фальшиві документи для в`їзду в Україну. Окрім того, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, які саме дії здійснював ОСОБА_1 , з метою спроби незаконного перетину державного кордону України, та які б відповідали об`єктивній стороні правопорушення, передбаченого ст.204-1 КУпАП. Працівниками прикордонної служби не долучено до матеріалів справи ні речових доказів, ні фото, ні відео фіксації факту вчинення правопорушення. Тому, просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення та зобов`язати уповноважений орган прикордонної служби повернути ОСОБА_1 паспорт громадянина Держави Ізраїль, незаконно вилучений під час складання адміністративного протоколу. В судовому засіданні підтримав клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Заслухавши думку захисника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 одночасно є і громадянином України, і документований паспортом громадянина Ізраїлю.
Згідно вимог п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземцем є особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав, а тому ОСОБА_1 не вважається іноземцем та вимоги вказаного закону на нього не розповсюджуються.
Статтею 9 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що порушенням державного кордону України є перетинання його з порушенням встановленого порядку.
Згідно ст.2Закону України«Про порядоквиїзду зУкраїни ів`їзду вУкраїну громадянУкраїни» документами,що даютьправо громадянинуУкраїни навиїзд зУкраїни ів`їзд вУкраїну є: паспорт громадянинаУкраїни длявиїзду закордон; дипломатичнийпаспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особиморяка; посвідченнячлена екіпажу; посвідченняособи наповернення вУкраїну (даєправо нав`їзд вУкраїну). У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в`їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.
Згідно ст. 3 вказаного Закону перетинання громадянамиУкраїни державногокордону Україниздійснюється впунктах пропускучерез державнийкордон Українипісля пред`явленняодного здокументів,зазначених устатті 2цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
В пунктах1та 2«Правил перетинаннядержавного кордонугромадянами України»,затверджених ПостановоюКМУ від27.01.1995№ 57зазначено,що ці Правила визначають порядок перетинання громадянами України державного кордону, яке здійснюється ними в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини; 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
З системного аналізу зазначених норм вбачається, що перетин державного кордону громадянином України за паспортом іноземної держави не допускається і кваліфікується як незаконне перетинання державного кордону без відповідних документів.
Вина ОСОБА_1 у вказаному правопорушенні доведена матеріалами справи, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ № 333414 від 10.06.2025; рапортами та письмовими поясненнями працівників прикордонної служби; копією паспорта громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон на ім`я ОСОБА_2 ; витягом з державного демографічного реєстру України на ім`я ОСОБА_1 ; диском з відеозаписом, на якому зафіксовано пояснення ОСОБА_1 .
В матеріалах справи наявний витяг з Демографічного реєстру, в якому зазначено, що на ім`я ОСОБА_1 оформлено паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 , виданий 30.04.2009 Прилуцьким МВ УМВС України в Чернігівській області та паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_6 , виданий 09.10.2020 Прилуцьким відділом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області. ОСОБА_1 є громадянином України і приперетині кордону в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Могилів-Подільський» на напрямку «в`їзд в Україну» 10.06.2025 зобов`язаний був пред`явити на паспортний контроль один і з документів, передбаченийст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України». Доказів того, що останній здійснив вихід (припинення) з громадянства України, у спосіб передбачений Законом, суду не надано.
Згідно ст. 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство.
Об`єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, є суспільні відносини у сфері захисту та охорони державного кордону України.
Враховуючи важливість об`єкту посягання, заборону подвійного громадянства в Україні, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винним за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП - спроба перетинання державного кордону України без відповідних документів.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, обставин, що обтяжують чи пом`якшують його відповідальність судом не встановлено, і вважає, що для виправлення та перевиховання останнього доцільно застосувати стягнення у виді штрафу. Санкція статті, крім штрафу, передбачає конфіскацію знарядь і засобів вчинення правопорушення, однак паспорт громадянина Ізраїлю, хоч іє засобомвчинення правопорушення,однак втой жечас єдокументом,виданим іноземноюдержавою,а згідно п. 16 Правил перетинання Державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 підроблені, недійсні паспортні документи або такі, що належать іншим особам, або використовуються для вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення тимчасово затримуються або вилучаються уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону. Після прийняття рішення уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону про відмову громадянину у перетинанні державного кордону тимчасово затримані чи вилучені паспортні документи надсилаються відповідному правоохоронному органу або органу, який їх видав.
З оглядуна викладене,вилучений у ОСОБА_1 паспорт громадянинаІзраїлю длявиїзду закордон НОМЕР_4 ,виданий 16.02.2022-15.02.2032JERUSALEM, підлягає поверненню до ІНФОРМАЦІЯ_2 для вирішення питання згідно вимог п. 16 Правил перетинання Державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995.
Керуючись ст. 27, 40-1, 204-1 ч. 1, 283, 284 ч. 1 п. 1 КУпАП, ст. 9 Закону України «Про державний кордон України», ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України», п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та п. 1, 2, 16 Правил перетинання Державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 350 (триста п`ятдесят) неоподатковуваних мінімумівдоходів громадян,що становить5950 (п`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят) гривень (стягувач - ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ), що розташований по АДРЕСА_2 ).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок на користь ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України, 050, призначення платежу «судовий збір»).
Вилучений у ОСОБА_1 паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_4 , виданий 16.02.2022-15.02.2032 JERUSALEM, повернути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для вирішення питання згідно вимог п. 16 Правил перетинання Державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995.
Роз`яснити, що відповідно до положень ч. 1ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2ст. 308 КУпАПпередбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статтіКУпАПта зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя Ю. А. Ясінський