Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" червня 2025 р. справа № 300/9771/24
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
Позиції сторін. Процесуальні дії суду.
Мищишин Іванна Ярославівна в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі відповідач, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача, якими відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 03.12.2024 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 01.04.2023; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні, яка враховується для призначення пенсії в 2023 році з 01.04.2023; зобов`язати відповідача здійснити виплату недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум з 01.04.2023.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В травні 2023 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсійного забезпечення з більшого стажу та заробітку. За результатом розгляду такої заяви, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 . З метою отримання роз`яснення порядку проведення розрахунку пенсії, позивач 05.11.2024 звернулася до відповідача з відповідною заявою. Так, в грудні 2024 року ГУ ПФ України в Івано-Франківській області листом № 9729-8354/Р-02/8-0900/24 надало ОСОБА_1 інформацію про розмір та порядок розрахунку її пенсії, згідно якого розмір пенсійної виплати з 01.03.2024 становить 3414,11 грн., з яких 3306,71 грн. розмір пенсії за віком (8164,71 грн.*0,405000, де 8164,71 грн. заробіток для обчислення пенсії (7405,03 грн.*1,10259), 107,40 грн. доплата за понаднормовий стаж. Представник позивача вважає протиправними такі дії відповідача протиправними, оскільки під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 в 2023 році враховано заробітну плату в розмірі 7994,47 грн., замість середньої заробітної плати за 2020, 2021 та 2022 роки в розмірі 12236,71 грн. Таким чином, на думку представника позивача, відповідачем неправомірно проведено перерахунок пенсії у 2023 році з більшого стажу та заробітку, який не відповідає формулі, яка визначає заробітну плату передбачену частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою від 06.01.2025 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України та зобов`язано позивача виправити недоліки позовної заяви у спосіб подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву, в якій усунути суперечність між змістом позовних вимог і викладом обставин, якими представник позивача обґрунтовує позовні вимоги.
13.01.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача від 13.01.2025.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви та надано позивачу строк для усунення таких недоліків до десяти днів з дня вручення цієї ухвали у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду: заяву про поновлення строку із зазначення причин пропуску строку звернення до суду із позовом в частині вимог про визнання протиправними дій відповідача, якими відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 03.12.2024 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 01.04.2023; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні, яка враховується для призначення пенсії в 2023 році з 01.04.2023; зобов`язання відповідача здійснити виплату недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум з 01.04.2023, за період з 01.04.2023 по 29.06.2024. Надати докази поважності причин пропуску такого строку.
07.02.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача від 06.02.2025 на виконання вимог ухвали суду, до якої долучено клопотання від 06.02.2025 про поновлення пропущеного процесуального строку.
Ухвалою від 11.02.2025 суд повернув позивачу позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині вимог про визнання протиправними дій відповідача, якими відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 03.12.2024 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 01.04.2023; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні, яка враховується для призначення пенсії в 2023 році з 01.04.2023; зобов`язання відповідача здійснити виплату недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум з 01.04.2023, за період з 01.04.2023 по 29.06.2024.
Щодо решти позову в частині вимог про визнання протиправними дій відповідача, якими відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 03.12.2024 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 30.06.2024; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні, яка враховується для призначення пенсії в 2023 році з 30.06.2024; зобов`язання відповідача здійснити виплату недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум з 30.06.2024, то ухвалою від 11.02.2025 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21.02.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФ України в Івано-Франківській області від 18.02.2025 за № 0900-0803-8/9509 на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позову. У відзиві представник відповідача зазначив, що в 2018 році ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З 01.09.2020 за заявою позивача від 20.08.2020 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з частиною четвертою статі 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням стажу та заробітку по 31.07.2020. З 01.04.2023 ОСОБА_1 проведено автоматичний перерахунок з урахуванням стажу та заробітку по 28.02.2023. Представник відповідача зазначив, що право на наступний перерахунок пенсії з донарахуванням стажу позивач набуде з 01.04.2025, оскільки після попереднього перерахунку 01.04.2023 не минуло два роки. При цьому, для розрахунку пенсійної виплати ОСОБА_1 врахована заробітна плата за період з 01.01.1993 по 31.12.1997 згідно з поданими довідками за оптимальним варіантом та відповідно до зарахованого страхового стажу весь заробіток з 01.07.2000 по 28.02.2023 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу. Представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 48-51).
До відзиву від 18.02.2025 за № 0900-0803-8/9509 на позовну заяву ГУ ПФ України в Івано-Франківській області долучило копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 152-188).
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
ОСОБА_1 з 24.03.2014 призначено пенсію по інвалідності як особі з третьою групою інвалідності (а.с. 67).
23.08.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про перехід на пенсію за віком (а.с. 129). Так, з 23.08.2018 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 122). Під час призначення пенсії за віком, ОСОБА_1 враховано стаж 35 років 11 місяців 22 дні та середній заробіток за 2 попередні роки (2016, 2017 роки) в розмірі 5377,90 грн. (а.с. 123-126).
З 01.09.2020 за заявою позивача від 20.08.2020 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з частиною четвертою статі 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням стажу та заробітку по 31.07.2020. ОСОБА_1 враховано стаж 37 років 11 місяців 22 дні та середній заробіток за 2016, 2017 роки в розмірі 5377,90 грн., врахована заробітна плата за період з 01.01.1993 по 31.12.1997 згідно з поданими довідками за оптимальним варіантом та відповідно до зарахованого страхового стажу весь заробіток з 01.07.2000 по 31.07.2022 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу (а.с. 172-180).
З 01.04.2023 ОСОБА_1 проведено автоматичний перерахунок з урахуванням стажу 40 років 06 місяців 22 дні та середній заробіток за 2016, 2017 роки в розмірі 3764,40 грн. (а.с. 181-188).
З 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» проведено перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та такий враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
05.11.2024 ОСОБА_1 подала до ГУ ПФ України в Івано-Франківській області заяву з проханням роз`яснити порядок розрахунку пенсійного забезпечення позивача та здійснення перерахунку з урахуванням заробітку на підставі довідок про заробітну плату.
Листом № 9729-8354/Р-02/8-0900/24 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області надало ОСОБА_1 інформацію про розмір та порядок розрахунку її пенсії. Так, відповідач зазначив, що розмір пенсії позивача до 01.03.2024 становив 3414,11 грн., з яких 3306,71 грн. розмір пенсії за віком (8164,71 грн.*0,40500, де 8164,71 грн. заробіток для обчислення пенсії (7405,03 грн.*1,10259)); 107,40 грн. доплата за понаднормовий стаж (за 10 років). З 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» проведено перерахунок пенсій ОСОБА_1 . Так, індексація проведена шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який є складовою формули розрахунку пенсії, на коефіцієнт підвищення, що визначається щороку Кабінетом Міністрів України. Індексацію пенсії ОСОБА_1 проведено з урахуванням базової зарплати 7405,03 грн. (3764,40*1,17*1,11*1,11*1,14*1,197) збільшеної на 7,96%, тобто 7994,47 грн. (7405,03 грн.*1,0796). Перерахований розмір пенсійної виплати з 01.03.2024 становить 3677,32 грн., в тому числі: 3669,92 грн. розмір пенсії за віком (8814,62 грн.*0,40500, де 8814,62 грн. заробіток для обчислення пенсії (7994,47 грн.*1,10259); 107, 40 грн. доплата за понаднормовий стаж (за 10 років). Право на наступний перерахунок пенсії з донарахуванням стажу позивач набуде з 01.04.2025, оскільки після попереднього перерахунку 01.04.2023 не минуло два роки. При цьому, для розрахунку пенсійної виплати ОСОБА_1 врахована заробітна плата за період з 01.01.1993 по 31.12.1997 згідно з поданими довідками за оптимальним варіантом та відповідно до зарахованого страхового стажу весь заробіток з 01.07.2000 по 28.02.2023 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, коефіцієнт заробітку становить 1,10259. Пенсія перерахована згідно з нормами чинного законодавства (а.с. 17-18).
Вважаючи протиправними дії відповідача, якими відповідно до листа ГУ ПФ України в Івано-Франківській області від 03.12.2024 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 01.04.2023, представник позивача звернулася з цим позовом до суду, в якому просить суд зобов`язати ГУ ПФ України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку у відповідності до формули за якою розраховується заробітна плата для перерахунку за частиною другою статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні, яка враховується для призначення пенсії в 2023 році з 01.04.2023; зобов`язати відповідача здійснити виплату недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум з 01.04.2023.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та виходить з таких мотивів. Висновки суду.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що за рахунок коштів Пенсійного Фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Пенсія на виконання положень частини першої статті 45 Закону № 1058-ІV призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;
2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
За змістом частини другої цієї статті 45 Закону № 1058-ІV пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першої статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
За приписами частини 2 статті 40 Закону № 1058-IVзаробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Буквальний зміст вищевказаних правових норм свідчить про те, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на види пенсій, які призначені за Законом № 1058-ІV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
У випадку, коли особа одержує інший вид пенсії, призначеної за нормами іншого законодавства (в спірному випадку згідно із Законом № 1788-ХІІ), то призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-ІV, здійснене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Такий висновок щодо застосування вказаної норми матеріального права зроблено Верховним судом України у постанові від 31.03.2015 у справі № 21-612а14.
В спірному випадку ОСОБА_1 з 24.03.2014 отримувала пенсію по інвалідності як особа з третьою групою інвалідності (а.с. 67).
Після досягнення 60-ти років, позивач звернувся із заявою від 23.08.2018 до органу Пенсійного фонду України про призначенням пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV вперше (а.с. 129).
Так, з 23.08.2018 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV (а.с. 122). Під час призначення пенсії за віком, ОСОБА_1 враховано стаж 35 років 11 місяців 22 дні та середній заробіток за 2 попередні роки (2016, 2017 роки) в розмірі 5377,90 грн. (а.с. 123-126).
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії визначений статтею 40 Закону № 1058-ІV.
Згідно з частиною першою статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Особливості визначення середньої заробітної плати (доходу) в Україні для призначення пенсії в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року також визначено пунутом 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV.
Так, згідно з абзацом другим пунуту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Таким чином, для призначення пенсії в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року Законом № 1058-ІV встановлено виняток із загального правила про врахування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а семе: для призначення пенсії в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки.
В спірному випадку, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV з 23.08.2018, тобто в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, на який поширюється вищевказаний виняток щодо застосовування для визначення розміру пенсії середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки.
Так, під час призначення пенсії за віком, ОСОБА_1 враховано стаж 35 років 11 місяців 22 дні та середній заробіток за 2 попередні роки (2016, 2017 роки) в розмірі 5377,90 грн., що підтверджується копією протоколу про перерахунок пенсії від 19.11.2018 (а.с. 123-126).
Таким чином, вищевказані дії ГУ ПФ України в Івано-Франківській області щодо визначення ОСОБА_1 розміру пенсії за віком з 23.08.2018 із застосовуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки, відповідають встановленим Законом № 1058-ІV вимогам.
Щодо доводів представника позивача про необхідність врахування під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 в 2023 році середньої заробітної плати за 2020, 2021 та 2022 роки в розмірі 12236,71 грн., то суд звертає увагу на таке.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати, визначає Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвероджений постановою правління Пенсійного фонду України 18.05.2018 № 10-1.
Так, відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Згідно з пунктом 4 Порядку перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
В спірному випадку ГУ ПФ України в Івано-Франківській області з 01.04.2023 провело ОСОБА_1 автоматичний перерахунок пенсії відповідно до вищевказаного Порядку, під час якого враховано стаж позивача 40 років 06 місяців 22 дні та середній заробіток за 2016, 2017 роки в розмірі 3764,40 грн. (а.с. 181-188).
Доводи представника позивача про необхідність врахування під час проведення такого перерахунку пенсії ОСОБА_1 середньої заробітної плати за 2020, 2021 та 2022 роки в розмірі 12236,71 грн. є безпідставними, оскільки врахування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, стосується лише випадків призначення такої пенсії вперше, а не чергових перерахунків уже призначеної пенсії.
Так, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV вперше з 23.08.2018 враховано при обрахунку розміру пенсії середній заробіток в Україні за 2016, 2017 роки.
З 01.04.2023 ОСОБА_1 проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а не призначення пенсії вперше.
При цьому, Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачає проведення такого перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію. Водночас, жодних норм про врахування середньої заробітної плати за три попередні роки такий Порядок не містить.
За вказаних обставин, відсутні підстави для врахування під час перерахунку позивачу пенсії з 01.04.2023 середньої заробітної плати за 2020, 2021 та 2022 роки.
Щодо проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024, то суд вказує на таке.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно приписів статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Обов`язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").
Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону №1282-XII є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону №1282-XII).
У зв`язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 прийнято Закон України №2040-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства", яким частину п`яту статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" викладено в новій редакції.
Так, частиною п`ятою статті 2 Закону №1282-XII в редакції Закону №2040-ІХ визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Преамбулою названого Закону закріплено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінет Міністрів України 20.02.2019 прийняв постанову №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", якою, серед іншого, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №124).
Згідно з пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 4 Порядку №124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:
К = ((ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%)/100% + 1%,
де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,
де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
20.02.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» пункту 2 якої визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
01.04.2020 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», підпунктом 1 пункту 2 якої визначено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
22.02.2021 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", пунктом 1 якої установив, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
За змістом пункту 2 цієї постанови, якщо пенсії, призначені відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 р. включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 р. включно у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 Деякі питання пенсійного забезпечення громадян, з 1 липня 2021 р. до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", у пункті 1 якої установив, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Пунктом 4 згаданої постанови установлено з 1 березня 2022 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (надалі - Постанова №168) установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 6 Постанови №168 установлено з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (надалі - Постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови №185 з 1 березня 2024 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень.
В спірному випадку, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області провело з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» перерахунок пенсій ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та такий враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Індексацію пенсії ОСОБА_1 проведено з урахуванням базової зарплати 7405,03 грн. (3764,40 *1,17*1,11*1,11*1,14*1,197, де 3764,40 грн. базова середня зарплата в Україні станом на 01.10.2017) збільшеної на 7,96%, тобто 7994,47 грн. (7405,03 грн.*1,0796). Перерахований розмір пенсійної виплати з 01.03.2024 становить 3677,32 грн., в тому числі: 3669,92 грн. розмір пенсії за віком (8814,62 грн.*0,40500, де 8814,62 грн. заробіток для обчислення пенсії (7994,47 грн.*1,10259); 107,40 грн. доплата за понаднормовий стаж (за 10 років) (а.с. 17-18).
Суд звертає увагу на те, що у постанові від 13.01.2025 Верховний Суд зазначив, що запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом № 1058-IV, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов`язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.
За висновком Верховного Суду положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (за приписами Порядку).
Відповідно до статті 7 Закону № 1058-IV загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб`єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов`язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов`язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов`язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.
Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Тож вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв`язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення.
Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов`язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.
Отож, за висновком Верховного Суду у справі № 160/28752/23 (постанова від 13.01.2025), з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.
З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації має застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.
Окрім того, описаний вище правовий висновок Верховного Суду також продубльовано в хронологічно пізніше прийнятих постановах Верховного Суду від 27.01.2025 у справах №№ 200/422/24, 620/7211/24, від 28.01.2025 у справах №№ 120/1483/24, 400/4663/24, від 11.02.2025 у справі № 160/6064/24, від 18.02.2025 у справі №160/15379/24, від 26.02.2025 у справі №160/6686/24, від 27.02.2025 у справі № 400/2358/24, від 18.03.2025 у справі №280/7407/24, від 24.03.2025 у справі № 380/11333/24, від 25.03.2025 у справі № 160/16082/24, а тому такий підхід до правозастосування, за вказаних обставин, суд визнає усталеним.
Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів, частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Тому, керуючись наведеними нормами процесуального закону, суд застосовує висновки Верховного Суду до обставин справи, що розглядається, суд констатує, що з метою забезпечення у 2020-2024 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України визначив такі розміри коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема: у 2019 році 1,17 згідно з постановою № 124, у 2020 році 1,11 згідно з постановою № 251, у 2021 році 1,11 згідно з постановою №127, у 2022 році - 1,14 згідно з постановою № 118, у 2023 році - 1,197 згідно із постановою № 168, у 2024 році - 1,0796 згідно з постановою № 185.
Таким чином, індексація пенсій у 2019-2024 роках мала проводитись відповідно до постанов №№ 124, 251, 127, 118, 168, 185, Порядку №124 та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону №1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії: в даному випадку з послідовним застосуванням коефіцієнтів збільшення: 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 відповідно.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що не відповідає вимогам частини другої статті 42 Закону № 1058-IV та вищенаведеній позиції Верховного Суду у справі № 160/28752/23, застосування відповідачем під час перерахунку пенсії позивача через її індексацію з 01.03.2024 показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, у розмірі 7405,03 грн. (3764,40*1,17*1,11*1,11*1,14*1,197) (середня заробітна плата, що застосовувалась у 2023 році при обчисленні індексації пенсій).
При цьому суд виходить з того, що за висновком Верховного Суду під час індексацій пенсій у 2019-2024 роках пенсійний орган мав застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії.
У спірних відносинах пенсія за віком позивачу у 2018 році обчислена з урахуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016 та 2017 роки у розмірі 5377,90 грн.
Водночас індексація пенсії позивача з 01.03.2024 мала проводитись з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії, тобто 5377,90 грн., а не 3764,40 грн., шляхом його множення на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796, з урахуванням коефіцієнтів збільшення попередніх років (у 2019 році 1,17, у 2020 році 1,11, у 2021 році 1,11, у 2022 році - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796).
Щодо ефективного способу захисту порушеного права, та періоду, що підлягає захисту:
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Предметом спору в цій справі є позовні вимоги за період, починаючи з 30.06.2024.
З метою ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення з 01.03.2024 індексації пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії, в розмірі 3764,40 грн., та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 30.06.2024 (тобто в межах строку звернення до суду згідно ухвали від 11.02.2025) індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення пенсії 5377,90 грн., на коефіцієнти збільшення у розмірах 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
Отже, позов належить задовольнити частково.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
В підтвердження понесення судових витрат у справі позивачем подано квитанцію від 30.12.2024 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1211,20 грн. (а.с. 7).
З огляду на часткове задоволення позову, позивачу належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення з 01.03.2024 індексації пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії, в розмірі 3764,40 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 30.06.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення пенсії 5377,90 грн., на коефіцієнти збільшення у розмірах 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
Відмовити в задоволенні решти позову.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.