Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
У Х В А Л А
про встановлення судового контролю
24 червня 2025 року№ 380/5689/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А. розглянув заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 15.07.2024 у справі №380/5689/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 адміністративний позов задоволено частково. Суд вирішив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про відмову у перерахунку пенсії від 16.02.2024 № 913080167821. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) перевести ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 12.02.2024 на пенсію у зв`язку з втратою годувальника на підставі Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993, в розмірі 70% від розміру пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , обчисленої на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993, виходячи із його заробітку, визначеного у довідці Львівського апеляційного суду від 04.10.2023 № 07.20/281/2923, та здійснити виплату такої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2025 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/5689/24 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з втратою годувальника скасовано та позов в цій частині задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) здійснити виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 12.02.2024 пенсії у зв`язку з втратою годувальника на підставі Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, в розмірі 70% від розміру пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , обчисленої на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, виходячи із його заробітку, визначеного у довідці Львівського апеляційного суду від 04.10.2023 № 07.20/281/2923, з урахуванням раніше виплачених сум. В решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/5689/24 залишено без змін.
28.05.2025 від позивача ОСОБА_1 надійшла заява (вх. №44340), в якій просить суд встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідачем 1) рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 в справі № 380/5689/24; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідача - 1) подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 в справі № 380/5689/24.
В обґрунтування вимог покликається на те, що відповідач 1 не виконує рішення суду від 15.07.2024, повідомляючи щоразу нові обставини, які на його думку, слугують перешкодою для здійснення такого виконання. В останньому листі від 14.05.2025 за вих. № 0500-0202-8/48242, відповідач 1 повідомляє, що автоматизованим способом розмір пенсії не корегується, тому електронна пенсійна справа гр. ОСОБА_3 на теперішній час потребує додаткового опрацювання в частині корегування розміру пенсії та знаходиться на контролі в Головному управлінні. Оскільки понад чотири місяці з часу набрання законної сили рішенням суду, відповідачі здійснюють лише формальне листування, не забезпечуючи виконання рішення суду, позивач звернулася до суду із заявою про встановлення судового контролю щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024.
Відповідачі жодних пояснень чи заперечень з приводу доцільності встановлення судового контролю у справі 380/5689/24 не надали.
Вирішуючи заяву позивача, суд керується такими мотивами.
Частиною 1 ст. 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. ч. 2-4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
При цьому, суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, насамперед, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Розглядаючи заяву про встановлення судового контролю, суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 адміністративний позов задоволено частково. Суд вирішив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про відмову у перерахунку пенсії від 16.02.2024 № 913080167821. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) перевести ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 12.02.2024 на пенсію у зв`язку з втратою годувальника на підставі Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993, в розмірі 70% від розміру пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , обчисленої на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993, виходячи із його заробітку, визначеного у довідці Львівського апеляційного суду від 04.10.2023 № 07.20/281/2923, та здійснити виплату такої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2025 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/5689/24 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з втратою годувальника скасовано та позов в цій частині задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) здійснити виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 12.02.2024 пенсії у зв`язку з втратою годувальника на підставі Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, в розмірі 70% від розміру пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , обчисленої на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, виходячи із його заробітку, визначеного у довідці Львівського апеляційного суду від 04.10.2023 № 07.20/281/2923, з урахуванням раніше виплачених сум. В решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/5689/24 залишено без змін.
Як вбачається зі змісту заяви позивача від 28.05.2025, відповідач 1 не виконує рішення суду від 15.07.2024, повідомляючи щоразу нові обставини, які на його думку слугують перешкодою для здійснення такого виконання. В останньому листі від 14.05.2025 за вих. № 0500-0202-8/48242, відповідач 1 повідомляє, що автоматизованим способом розмір пенсії не корегується, тому електронна пенсійна справа гр. ОСОБА_3 на теперішній час потребує додаткового опрацювання в частині корегування розміру пенсії та знаходиться на контролі в Головному управлінні.
При цьому, яке саме доопрацювання є необхідним, відповідач 1 не повідомляє.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
З аналізу викладених норм вбачається, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення є обов`язком суду, а не його правом.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі «Сіка проти Словаччини» (Sika v. Slovaki), №2132/02, п. п. 24-27, від 13.06.2006, п. 18 рішення «Ліпісвіцька проти України» №11944/05 від 12.05.2011).
Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах «Бурдов проти Росії» від 07.05.2002, «Ромашов проти України» від 27.07.2004, «Шаренок проти України» від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов`язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.
Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
У рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
З огляду на викладене, суд вправі вживати заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення строку для подання звіту щодо виконання рішення суду від 15.07.2024.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області не виконано рішення суду у даній справі, чим порушило законні права позивача.
Доказів поважності не виконання рішення суду відповідачем 1 не надано.
З огляду на викладене, а також те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області судове рішення, яке набрало законної сили, не виконане, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення місячного строку для подання звіту щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024.
Отже, заява позивача про встановлення строку для подачі звіту про виконання рішення суду відповідно до ст. 382 КАС України підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 287, 370, 372, 373, 382, КАС України, суд
У Х В А Л И В:
заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 15.07.2024 у справі №380/5689/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/5689/24.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Донецькій області строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/5689/24 тривалістю 30 календарних днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Потабенко В.А.