Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2025 рокуСправа №160/11408/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
установив:
21 квітня 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 24 серпня 2024 року у меншому розмірі, ніж це передбачено частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), недоотриману суму щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій за 2024 рік, у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком, розмір якої (2361,00 грн.) було встановлено Законом України «Про державний бюджет України на 2024 рік», передбаченої частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (5 х 2361,00 грн.), з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він має право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Натомість у 2024 році відповідачем виплачено позивачу разову грошову допомогу до Дня Незалежності за 2024 рік, як учаснику бойових дій у розмірі - 1000 грн. З виплатою щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік у зазначеному розмірі позивач не погоджується, через що звернувся до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13 травня 2025 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому вони просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
19 травня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та докази, суд доходить із такого.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника бойових, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 , видане ГУМВС України в Дніпропетровській області.
У вересні 2024 року разом позивачу нарахована та виплачена щорічна разова грошова допомога до Дня Незалежності України у розмірі 1 000,00 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.04.2025р. №0400- 010222-8/75869 позивача повідомлено, що відповідно до Закону України від 22.10.1993 року №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виплачено разову грошову допомогу до Дня Незалежності України у 2024 році у розмірі 1 000,00 грн.
Вирішуючи заявлений спір, суд виходить з такого.
Згідно зістаттею 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII(далі такожЗакон № 3551-XII) до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни (стаття 4 Закону № 3551-XII).
Пунктом 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-XIV (далі - Закон №367-XIV) доповнено статтю 13 Закону № 3551-XII частиною четвертою такого змісту: «Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком».
Розділом IIЗакону № 367-XIVвизначено, що порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України, Кабінету Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.
Підпунктом «б» підпункту 2 пункту 20розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VIчастину п`ятустатті 13 Закону № 3551-XIIвикладено в такій редакції: «Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Зміни, внесені пунктом 20розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI, визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), згідно зРішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.
Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, який набрав чинності з 01.01.2011, згідно із підпунктом 5 пункту 63розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015, доповнено пунктом 26, окремими положеннями якого, зокрема, установлено, що норми і положення статей12,13,14,15та16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020:
- визнано таким, що не відповідаєКонституції України(є неконституційним), окреме положення пункту 26розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу Україниу частині, яка передбачає, що норми і положення статей12,13,14,15та16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування;
- окреме положення пункту 26розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу Україниу частині, яка передбачає, що норми і положення статей12,13,14,15та16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дняухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
15.04.2023 набрав чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» від 20.03.2023 № 2983-IX, яким частину п`ятустатті 13 Закону України«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»викладено в такій редакції: «Щороку до Дня Незалежності України особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Вказані положенняЗакону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» від 20.03.2023 № 2983-IXнеконституційними не визнані, тому підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Судом встановлено, що разову грошову виплату до Дня Незалежності України було нараховано і виплачено позивачеві у розмірі 1000 гривень відповідно достатті 13 Закону України«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»у чинній редакції, у розмірі, передбаченомупостановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 № 36.
На спірні правовідносини не поширюється діяРішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020у справі № 1-247/2018 (3393/18) ані за темпоральним, ані за змістовним критерієм.
У зв`язку зі зміною правового регулювання після ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, воно не створює юридичних наслідків для чинності нормативно-правових актів, прийнятих у майбутньому. Не є релевантним це рішення і за змістом, оскільки суть законодавчих змін не є подібною до законодавчих процедур, у зв`язку з якими було ухвалено це рішення Конституційного Суду України.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.05.2025 у справі № 440/14216/23 зазначено, що Верховна Рада України у встановленому законом порядку та в межах своїх повноважень внесла зміни до спеціальногоЗакону № 3551-ХІІ, законодавчо врегулювавши порядок надання щорічної разової грошової виплати особам з інвалідністю внаслідок війни, а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме правиластатті 13 Закону № 3551-ХІІв редакціїЗакону № 2983-ІХяк спеціального закону. Норма частини п`ятоїстатті 13 Закону № 3551-ХІІу редакціїЗакону № 367-XIVдіяла до набрання чинності «новою» нормою частини п`ятоїстатті 13 Закону № 3551-ХІІв редакціїЗакону № 2983-ІХ, а саме до 15.04.2023 - дня, наступного за днем опублікуванняЗакону № 2983-ІХ. Із зазначеної дати змінилося законодавче регулювання спірних правовідносин, зокрема в частині визначення порядку та розміру виплат разової грошової допомоги до Дня Незалежності України.
Частиною другоюстатті 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідач здійснив у 2024 році виплату позивачеві разової грошової виплати до Дня Незалежності України у розмірі, встановленому чинним законодавством.
Враховуючи вищевикладене, у спірних правовідносинах Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд,
вирішив:
У позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко