Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
23 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/15251/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління Держпродcпоживслужби в Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Держпродcпоживслужби в Рівненській області (далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (далі - відповідач, ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР»), з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» до державного бюджету штраф згідно з рішенням від 15.06.2022 за № 11/2022 у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 34000,00 грн та згідно з рішенням від 15.06.2022 за № 12/2022 у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 34000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.09.2022 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідно до доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного забезпечення проведення перевірок дотримання суб`єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яке направлене до виконання Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Рівненській області відповідно до наказу від 09 червня 2022 року № 535-АГ «Про проведення позапланового заходу державного нагляду», направлень на проведення заходу від 09 червня 2022 року № 535, № 536 було направлено спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області для проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства з питань дотримання державної дисципліни цін Товариством з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР», адреса проведення позапланових заходів за місцем здійснення господарської діяльності: Рівненська область, м. Рівне, вул. Костромська, 42 - АЗС «БРСМ» та Рівненська область, Дубенський район, село Молодаво Друге, вул. Широка, 36 - АЗС «БРСМ».
Перевірка проводилася з 09.06.2022 по 22.06.2022 згідно з статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та статтями 17, 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення».
Також позивачем за адресами проведення позапланових заходів за місцем здійснення господарської діяльності, 09.06.2022 було надіслано вимоги про надання засвідчених належним чином копій документів.
13.06.2022 на адресу позивача від Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» надійшов лист від 10.06.2022 б/н, про не допуск посадових осіб органу держаного нагляду (контролю) до проведення позапланової перевірки, в тому числі наданні засвідчених належним чином копій документів на вимоги.
В свою чергу, 13.06.2022 Головне управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, листом № 11-17/01-11/1264-22 повідомило керівника структурного підрозділу суб`єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» АЗС БРСМ, що позаплановий захід проводиться в межах чинного законодавства на підставі доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного забезпечення проведення перевірок дотримання суб`єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
На підставі наведеного було складено акти від 13.06.2022 № 15/2022 та № 16/2022, згідно з якими зафіксовано створення перешкод посадовим особам для виконання покладених державою на уповноважений орган контрольно-наглядових функцій. Зазначені акти підписані начальником АЗС «БРСМ» - Слободянюком Віктором Миколайовичем, а в розділі «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеної перевірки та складеного акта перевірки», зроблено запис - з актом не згоден, недопущення до перевірки вважає правомірним.
На підставі актів перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 13.06.2022, № 15/2022 та № 16/2022, винесено рішення від 15.06.2022 за № 11/2022 та № 12/2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення.
13.06.2022 керівник суб`єкта господарювання начальник АЗС «БРСМ» - Слободянюк В.М. отримав від Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області повідомлення про розгляд справ про порушення законодавства з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін/тарифів, про що свідчить підпис та дата отримання повідомлення, але на розгляд справи не з`явився, клопотань, заперечень, чи будь-яких заяв також не надано.
У зв`язку з зазначеним до відповідача відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, та ст. 16, п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення», за створення перешкод посадовим особам для виконання покладених на них функцій застосовано адміністративно-господарські санкції за порушення державної дисципліни цін згідно з рішенням від 15.06.2022 № 11/2022, у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та згідно з рішенням від 15.06.2022 № 12/2022, у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення, законодавства про ціни та ціноутворення надіслано відповідачу рекомендованим листом 17.06.2022.
Позивач 30.08.2022 листом № 11-17/01-11/1862-22 просив відповідача надати інформацію про сплату адміністративно-господарських санкцій.
Станом на момент подачі адміністративного позову рішення про накладення штрафів не оскаржено відповідачем та не скасовано в судовому порядку, у встановлені строки та у добровільному порядку штрафні санкції не сплачено.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, про що 25.11.2022 надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову, з огляду на таке.
Підстава проведення перевірки, яка вказана в наказі на перевірку - доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного забезпечення проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю).
Однак, в пункті 1 наказу, крім предмету перевірки - порядку дотримання законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, заначено порядок декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари, протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 341 зі змінами.
Отже, предметом державного нагляду з боку позивача мала слугувати перевірка вимог дотримання відповідачем державних регульованих цін на пальне у вигляді дотримання граничного рівня торговельної надбавки на пальне, а не декларування цін на пальне.
Крім того, на думку відповідача, у вимогах про надання документів позивач вийшов за межі доручення Прем`єр-міністра України та вимагав надання документів щодо обсягів реалізованого пального та інформації щодо декларування зміни роздрібних цін на пальне, які жодним чином не стосуються державного регулювання цін (додержання граничної надбавки на пальне) на соціальне пальне.
28.11.2022 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивачем, серед іншого, наведено положення законодавства щодо необхідності декларування суб`єктами господарювання зміни цін на пальне. Просив задовольнити позовні вимоги.
На виконання приписів пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» адміністративну справу № 640/15251/22 передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду, яким прийнято справу до свого провадження та продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Також Луганським окружним адміністративним судом було запропоновано надати суду письмові пояснення та/або заяву у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття, необхідності залучення або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, а також в разі врегулювання спору на даний момент.
Від представника позивача надійшли письмові пояснення, в яких викладено схожі доводи, що й в позовній заяві.
В подальшому судом витребувано у позивача письмові відомості (пояснення) щодо чинності рішень, на підставі яких до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції щодо яких заявлені позовні вимоги, відомості щодо добровільної сплати відповідачем штрафних санкцій разом з документальним підтвердженням.
Від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких, серед іншого, зазначено, що інших пояснень у справі немає, окрім тих, що наявні в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» має ідентифікаційний код 42547705, зареєстроване місцезнаходження: м. Київ, просп. Соборний, буд. 15, каб. 219.
Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів було надіслано Головним управлінням Держпродcпоживслужби в областях та м. Києві лист від 08.05.2022 № 15.2.2-7/4861 разом з дорученням Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного забезпечення проведення перевірок дотримання суб`єктами господарювання на роздрібному ринку пального щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
У вказаному листі, зокрема вказано, що Головним управлінням в областях та м. Києві необхідно невідкладно вжити заходи щодо забезпечення проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань дотримання суб`єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
На підставі доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного забезпечення проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статей 17, 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667, Головним управлінням Держпродcпоживслужби в Рівненській області видано наказ «Про проведення позапланового заходу державного нагляду» від 09.06.2022 № 535-АГ, визначено провести позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР», місцезнаходження юридичної особи: Україна, 02160, м. Київ, проспект Соборності, будинок 15, кабінет 219, в період з 09.06.2022 по 22.06.2022, на предмет дотримання суб`єктом господарювання на роздрібному ринку пального вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, в тому числі Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 341, зі змінами, за наступними адресами здійснення господарської діяльності: Рівненська область, Дубенський район, село Молодаво Друге, вул. Широка, 36 - АЗС «БРСМ» та Рівненська область, місто Рівне, вул. Костромська, 42 - АЗС «БРСМ».
На підставі вказаного наказу видано, зокрема, направлення від 09.06.2022 № 536, яким доручено Шелестун Ілоні Феодосіївні - завідувачу сектору контролю за регульованими цінами - державному інспектору Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області та Мельник Оксані Петрівні - головному спеціалісту сектору контролю за регульованими цінами - державному інспектору Головного управлінні Держпродспоживслужби в Рівненській області, здійснити державний контроль за додержанням законодавства з питань державної дисципліни цін у форм позапланової перевірки у суб`єкта господарювання ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» код ЄДРПОУ 42547705, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 02160 м. Київ, проспект Соборності, будинок 15, кабінет 219, в межах визначених законодавством України повноважень за адресою здійснення господарської діяльності: Україна, Рівненська область. Дубенський район, село Молодаво Друге, вулиця Широка, 36 - АЗС «БРСМ», на предмет дотримання суб`єктом господарювання на роздрібному ринку пального вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, в тому числі Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україні від 22 квітня 2020 р. № 341, зі змінами.
У вказаному направленні, серед іншого зазначено: строк проведення перевірки з 09.06.2022 по 22.06.2022, підставою проведення перевірки є доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного забезпечення проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), стаття 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667.
Для забезпечення проведення позапланової перевірки, Головним управлінням Держпродcпоживслужби в Рівненській області направлено на адресу здійснення господарської діяльності ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР»: Рівненська область, Дубенський район, село Молодаво Друге, вулиця Широка, 36, вимогу від 09.06.2022 № 11-17/01-11/1248-22 щодо надання засвідчених належним чином копій документів: виписки або витяг з ЄДРПОУ, свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість, ліцензію та інші установчі документи, наказів щодо призначення: керівника підприємства (уповноваженої особи), посадової особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування цін та її посадову інструкцію, інформацію про: ціни на всі види пального, які діяли з 09.06.2021 по даний час, в т.ч. накази про встановлення цін, обсяги реалізації пального, в розрізі видів, з підтверджуючими документами з 09.06.2021 по даний час, інформацію, яка підтверджує декларування зміни роздрібних цін на пальне.
У відповідь на вказану вимогу, ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» листом від 10.06.2022 повідомило, що предметом державного нагляду з боку ГУ Держпродспоживслужби має слугувати перевірка вимог дотримання товариство саме граничного рівня торговельної надбавки на пальне. Однак, в ході вручення наказу та вимог про надання інформації (документів) до наказу, посадові особи ГУ Держпродспоживслужби виходили за межі доручення Прем`єр-міністра України та вимагали документи, які жодним чином не стосуються державного регулювання цін (додержання граничної надбавки на пальне), а також вимагали надання документів про обсяг (кількість) реалізованого пального та інформацію про декларування цін. Предметом перевірки є саме дотримання цін на пальне, встановлених державою, а не обсяг реалізації пального та декларування цін на нього. Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» в свою чергу, ніколи не порушувало та не перевищувало цін (граничних надбавок), встановлених державою. У листі також зазначено, що враховуючи вищевикладене та керуючись Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та Законом України «Про ціни та ціноутворення», повідомлено про недопуск посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області до перевірки за місцем здійснення господарської діяльності на АЗС за адресою: Рівненська область Дубенський район, с. Молодаво Друге, вул. Широка, 36, з питань дотримання вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на пальне, на підставі направлення ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області № 536 від 09.06.2022, в тому числі в частині отримання документів (їх копій) на вимоги до наказу.
Листом Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області від 13.06.2022 № 11-17/01-11/1264/1264-22 повідомлено відповідачу, що під час роздрібної реалізації пального, впроваджено подвійне державне регулювання цін на даний вид продукції: шляхом встановлення граничних цін на пальне та шляхом декларування зміни роздрібних цін на пальне, у випадку їх підвищення на 5 та більше відсотків. Виходячи зі змісту доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22, щодо невідкладного забезпечення проведення перевірок дотримання суб`єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, вбачається необхідність здійснення державного контролю під час реалізації пального як щодо дотримання рівня граничних цін, які діяли до 20.05.2022, так і щодо декларування суб`єктом господарювання зміни роздрібних цін у випадку їх зростання.
Однак, відповідач не надав документів на вимогу позивача, що відповідачем не заперечується.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін за період з 09.06.2022 по 13.06.2022, складено акт від 13.06.2022 № 16/2022 (далі - Акт № 16/2022).
У вказаному акті у графі «Опис виявлених порушень вимог законодавства» зазначено: «На підставі доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного забезпечення проведення перевірок дотримання суб`єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, посадовими особами уповноваженого органу здійснювались заходи щодо проведення контролю за діяльністю суб`єкта господарювання ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» за місцем провадження його господарської діяльності: Рівненська область, Дубенський район, село Молодаво Друге, вул. Широка, 36 - АЗС "БРСМ", для встановлення фактів дотримання чи порушення суб`єктом господарювання державної дисципліни цін під час встановлення та застосування ціни на дизельне паливо та бензини автомобільні суб`єктами ринку нафтопродуктів. Керівник суб`єкта господарювання не допустив посадових осіб органу державного нагляду/контролю до проведення позапланової перевірки, за відсутності законних підстав, визначених ст. 6, ст. 7, ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 16.04.2022 № 877-V, чим створив перешкоди посадовим особам для виконання покладених державою на уповноважений орган контрольно-наглядових функцій, щодо дотримання порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання, а саме: не надав всі запитувані документи для огляду та ознайомлення згідно Вимоги, та іншу інформацію щодо застосування цін на пальне, не надав для здійснення запису журнал реєстрації перевірок, відмовився отримувати направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю), а також надав письмовий документ про відмову в допуску до проведення позапланової перевірки від 10.06.2022. Що унеможливлює здійснити позапланову перевірку суб`єкта господарювання на предмет дотримання законодавства на роздрібному ринку пального вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.».
Вказаний акт був підписаний та отриманий уповноваженою особою відповідача 13.06.2022, про що свідчать відповідні відомості в акті.
Окрім того, за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін за період з 09.06.2022 по 13.06.2022, за адресою здійснення господарської діяльності: Рівненська область, місто Рівне, вул. Костромська, 42 - АЗС «БРСМ», складено акт від 13.06.2022 № 15/2022 (далі - Акт № 15/2022).
У вказаному акті у графі «Опис виявлених порушень вимог законодавства» зазначено: «Під час проведення позапланової перевірки, на підставі доручення Прем`єр-міністра від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного забезпечення проведення перевірок дотримання суб`єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, керуючись статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області № 535-АГ від 09.06.2022 та направлення № 535 від 09.06.2022, посадовими особами уповноваженого органу здійснювались заходи щодо проведення контролю за діяльністю суб`єкта господарювання за місцем провадження його господарської діяльності (Рівненська область, місто Рівне, вул. Костромська 42 - АЗС "БРСМ") для встановлення фактів дотримання чи порушення суб`єктом господарювання державної дисципліни цін під час встановлення та застосування ціни на дизельне паливо та бензини автомобільні суб`єктами ринку нафтопродуктів. Керівник суб`єкта господарювання не допустив посадових осіб органу державного нагляду/контролю до проведення позапланової перевірки, за відсутності законних підстав, визначених ст. 6, ст. 7, ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 16.04.2022 № 877-V, чим створив перешкоди посадовим особам для виконання покладених державою на уповноважений орган контрольно-наглядових функцій, щодо дотримання порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання, а саме: не надав всі запитувані документи для огляду та ознайомлення згідно Вимоги, та іншу інформацію, щодо застосування цін на пальне, не отримав направлення на проведення перевірки, не надав для здійснення запису журнал реєстрації перевірок, а також надав письмовий документ про відмову в допуску до позапланової перевірки. Що унеможливлює позапланову перевірку суб`єкта господарювання на дотримання законодавства на роздрібному ринку пального вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.».
Вказаний акт був підписаний та отриманий уповноваженою особою відповідача 13.06.2022, про що свідчать відповідні відомості в акті.
Позивачем було складено повідомлення про розгляд справ про порушення законодавства з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін/тарифів від 13.06.2022, яким позивач просив уповноваженого представника суб`єкта господарювання ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» з`явитися на розгляд справи щодо порушення законодавства з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін/тарифів - 15 червня 2022 року о 10-00 годині до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області за адресою: м. Рівне, вул. Малорівненська, 91 до заступника начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Немкович Оксани Юрїївни.
Вказане повідомлення вручено уповноваженій особі відповідача 13.06.2022, про що свідчить особистий підпис на ньому такої особи.
За результатом розгляду матеріалів позапланової перевірки ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (код ЄДРПОУ 42547705, за адресою здійснення господарської діяльності: 33000, Рівненська область, місто Рівне, вул. Костромська, 42 - АЗС «БРСМ»), позивачем було прийнято рішення від 15.06.2022 № 11/2022, яким застосовано до ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» штраф у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (34000,00 грн).
Також за результатом розгляду матеріалів позапланової перевірки ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (код ЄДРПОУ 42547705, за адресою здійснення господарської діяльності: 33000, Рівненська область, Дубенський район, село Молодаво Друге, вул. Широка, 36 - АЗС «БРСМ»), позивачем було прийнято рішення від 15.06.2022 № 12/2022, яким застосовано до ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» штраф у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (34000,00 грн).
Вказані рішення були направлені відповідачу листом з рекомендованим повідомленням про вручення та згідно з наданими позивачем доказами, рішення вручені уповноваженій особі відповідача 22.06.2022.
В свою чергу відповідач не заперечує факт отримання ним вказаних рішень про застосування адміністративно-господарських санкцій.
Рішення про накладення штрафу не були виконані в добровільному порядку, що і зумовило позивача на звернення до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, суд виходить з такого.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає Закон України від 21.06.2012 № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення» (далі - Закон № 5007-VI, в редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Частиною 1 статті 16 Закону № 5007-VI встановлено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Відповідно до пункту 2 статті 16 Закону № 5007-VI повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно з абзацом 8 частини 1 статті 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону № 5007-VI державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб`єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції.
Пунктом 3 частини 1 статті 5 Закону № 5007-VI передбачено, що Кабінет Міністрів України у сфері ціноутворення визначає перелік товарів, державні регульовані ціни на які затверджуються відповідними органами виконавчої влади, якщо інше не визначено законом.
Відповідно до положень статті 17 Закону № 5007-VI основними функціями уповноважених органів є: виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення, запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
При цьому слід зазначити, що державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом:
1) установлення обов`язкових для застосування суб`єктами господарювання:
фіксованих цін;
граничних цін;
граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди);
граничних нормативів рентабельності;
розміру постачальницької винагороди;
розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів);
2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
За приписами статті 18 Закону № 5007-VI уповноважені органи мають право:
1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки:
достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін;
наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;
2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;
3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу;
4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;
5) вимагати від суб`єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону № 5007-VI передбачено, що до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій, суб`єкти господарювання несуть відповідальність, встановлену законом.
При цьому, за змістом пунктів 1 та 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 (далі - Положення № 667) регламентовано, що Держпродспоживслужба є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику, зокрема, у сферах здійснення державного нагляду (контролю) за дотримання законодавства про захист прав споживачів та дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Аналіз наведених правових норм свідчить, що Держспоживслужба є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства про захист прав споживачів та дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
У разі ж виявлення порушень у діях таких суб`єктів, Держспоживслужба наділена повноваженнями застосовувати до них за результатами проведеної перевірки адміністративно-господарські санкції за порушення законодавства про ціни і ціноутворення, виключний перелік яких визначений статтею 20 Закону № 5007-VI.
Подібний висновок викладено в постанові Верховного Суду від 15.11.2023 у справі № 380/16886/22.
Як вбачається з матеріалів справи, до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції за створення перешкод для виконання покладених на уповноважених осіб позивача контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а саме ненаданні відповідачем запитуваних документів, необхідних для належного проведення позапланової перевірки з питання дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, та не допуск посадових осіб позивача до проведення позапланової перевірки.
При цьому, відповідачем не надано доказів оскарження рішень про застосування до нього адміністративно-господарських санкцій, з приводу яких подано цей позов, та судом таких обставин також не встановлено.
Суд зазначає, предметом доказування у цій справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення суми штрафу в судовому порядку, встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту, перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення боргу, тощо.
Обставини, на які посилається відповідач у відзиві на позовну заяву не є предметом розгляду у цій справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду цієї справи здійснювати їх правовий аналіз.
При цьому, як вже вказувалось вище, відповідач не скористався наданим йому правом на оскарження у судовому порядку рішення про застосування до нього адміністративно-господарських санкцій, про стягнення яких просить позивач.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 18.11.2021 у справі № 420/1255/20, від 18.10.2022 у справі № 1640/2446/18.
Тож, з наведеного слідує, що у випадку незгоди суб`єкта господарювання з рішеннями контролюючого органу про накладення штрафних санкцій, останній має можливість оскаржити їх в установленому законом порядку, або оплатити їх у встановлений законодавством строк з дня отримання відповідного рішення. Натомість, несплата штрафу у встановлений строк, є підставою для стягнення суми штрафу у судовому порядку.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Отже, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та вимоги законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертиз.
Позивачем при зверненні до суду був сплачений судовий збір у розмірі 2481,00 грн згідно з платіжним дорученням № 1292 від 06.09.2022.
Оскільки інших судових витрат, окрім сплати судового збору, позивачем не понесено, тому розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Держпродcпоживслужби в Рівненській області (ідентифікаційний код 40309748, місцезнаходження: м. Рівне, вул. Малорівненська, буд. 91) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (ідентифікаційний код 42547705, місцезнаходження: м. Київ, просп. Соборності, буд. 15, каб. 219) про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» на користь Державного бюджету України суму штрафу згідно з рішенням Головного управління Держпродcпоживслужби в Рівненській області про застосування адміністративно-господарських санкцій від 15.06.2022 № 11/2022 у розмірі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 коп. та згідно з рішенням Головного управління Держпродcпоживслужби в Рівненській області про застосування адміністративно-господарських санкцій від 15.06.2022 № 12/2022 у розмірі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 коп., всього у розмірі 68000 (шістдесят вісім тисяч) гривень 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Качанок