Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16.04.2025 Справа №905/1583/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Устимової А.М.,
за участю секретаря судового засідання Сизової К.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Управління комунальної власності Слов?янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «С.В.С.»
про стягнення 477591,93грн, що складається з суми орендної плати 343069,08грн; пені в сумі 98649,52грн; 3% річних в сумі 9069,13; інфляційних витрат в сумі 26804,20грн, розірвання договору та зобов?язання повернути приміщення
за участю уповноважених представників сторін:
від позивача: не з?явився
від відповідача: не з?явився
В С Т А Н О В И В:
Стислий зміст і підстави позовних вимог
17.12.2024 шляхом застосування підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Управління комунальної власності Слов?янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (далі - Управління) звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «С.В.С.» (далі - ТОВ «С.В.С.») про стягнення 477591,93грн, що складається з суми орендної плати 343069,08грн; пені в сумі 98649,52грн; 3% річних в сумі 9069,13; інфляційних витрат в сумі 26804,20грн, а також з вимогами про розірвання Договору оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м.Слов?янська № 5/15 від 11.03.2015 на інше нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі житлового будинку загальною площею 479,0 кв.м за адресою: Донецька область, місто Слов?янськ, вулиця Світлодарська (колишня Чубаря), будинок 6, зобов?язання ТОВ «С.В.С.» повернути вказане приміщення до комунальної власності Слов?янської міської територіальної громади.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов?язань за договором оренди №5/15 від 11.03.2015, внаслідок чого у останнього утворилася заборгованість в сумі 343069,08грн, у зв?язку з несвоєчасною оплатою якої позивачем нараховано пеню, інфляційні втрати та 3% річних. Крім того, внаслідок наявності заборгованості більше ніж за 3 місяці, на підставі п. 12.6 вказаного договору позивач просить розірвати договір у судовому порядку та зобов?язати відповідача повернути приміщення до комунальної власності Слов?янської міської територіальної громади.
Процедура провадження у справі у господарському суді
Згідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.12.2024 для розгляду даної справи визначена суддя Устимова А.М.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 23.12.2024 вказану позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 06.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1583/24, справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 16.01.2025 о 12:30 год.
Ухвалою від 16.01.2025 підготовче засідання відкладено на 12.02.2025 о 14:00, задоволено клопотання позивача про розгляд справи без участі представника позивача, позивачу встановлено надати суду інформацію чи направлялась на адресу відповідача вимога щодо розірвання договору; окремим документом розрахунок основної заборгованості з зазначенням яким чином зараховувались суми, що були сплачені відповідачем; надати докази оплати, що здійсненна відповідачем.
24.01.2024 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшли додаткові пояснення по справі та докази оплати.
Ухвалою від 12.02.2025 підготовче засідання у справі відкладено на 06.03.2025 року о 14:00 год, встановлено позивачу надати пояснення щодо періодів нарахування пені приймаючи до уваги приписи ч.6 ст.232 Господарського кодексу Украйни.
19.02.2025 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника останнього, в змісті якої вказано, що останній позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Ухвалою від 06.03.2025 закрито підготовче провадження у справі №905/1583/24 та призначено розгляд справи по суті на 26.03.2025 року об 11:00 год.
Ухвалою від 26.03.2025 зобов?язано позивача надати письмові пояснення щодо підстав для відображення у розрахунках визначених судом оплат та оголошено перерву у судовому засіданні до 16.04.2025 року до 11:00 год.
31.03.2025 через підсистему «Електронний суд» на виконання ухвали суду 26.03.2025 від позивача надійшли письмові пояснення, в яких, окрім іншого, позивач просить розгляд справи здійснити без участі представника Управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Згідно приписів ч.5 ст.242 ГПК України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Днем вручення судового рішення є: день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи (п.2 ч.6 ст. 242 ГПК України).
Представник позивача у судове засідання 16.04.2025 року не з?явився, про дату та час засідання позивач повідомлений шляхом направлення ухвали суду до електронного кабінету позивача у підсистемі «Електронний суд».
Судом задовольняється клопотання позивача про здійснення судового розгляду справи за відсутності його уповноваженого представника.
Представник відповідача у судове засідання 16.04.2025 року не з?явився, про дату та час засідання відповідач повідомлений шляхом поштового направлення ухвали суду на адресу реєстрації підприємства, оскільки останнє не має зареєстрованого електронного кабінету у підсистемі «Електронний суд». Конверт з поштовим відправленням відповідачу повернувся на адресу суду без вручення
Згідно даних трекінгу відправлень АТ «Укрпошта», який знаходиться у вільному доступі у мережі Інтернет, суд встановив, що причиною повернення поштового відправлення є «Одержувач відсутній за вказаною адресою». (https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html?barcode=0601129657697).
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв`язку та / або адреси електронної пошти, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена статтями 162, 165, 258, 263, 290, 295 ГПК України, і судовий акт повернуто підприємством у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.
Аналогічні висновки викладено у постановах Верховного Суду від 17.11.2021 у справі №908/1724/19, від 14.08.2020 у справі №904/2584/19 та від 13.01.2020 у справі №910/22873/17, від 01.03.2023 по справі №910/18543/21, від 06.06.2023 по справі №922/3604/21.
Верховний Суд звертає увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19 та від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
Також відповідачу ухвала направлена на відому адресу електронної пошти підприємства та є отриманою 27.03.2025, про що свідчить довідка про вручення електронного листа, що сформована в програмі «Діловодство спеціалізованого суду».
Суд також бере до уваги, що відповідач мав можливість ознайомитись з всіма процесуальними документами у справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua), який є відкритим для доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Судом встановлена відсутність підстав для застосування ч.2 ст.202 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), що передбачає вичерпний перелік випадків, за наслідками настання яких суд повинен відкласти розгляд справи по суті.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (ч.3 ст.202 цього Кодексу).
Приймаючи до уваги, що справа розглядається за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін про його хід, без виклику уповноважених представників у судове засідання, неявка представників сторін не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними у справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин.
Розглянувши письмові пояснення позивача, що подані на вимогу суду, від 31.03.2025, суд вбачає, що до них додані акт звірки з додатком від 16.09.2018, що підписаний між сторонами, який надається з метою підтвердження фактів, що викладені у письмових поясненнях, а також розрахунки основного боргу, пені, 3%річних та інфляційних нарахувань, на суми, які не відповідають сумам первісних розрахунків, що додані до позовної заяви.
Пункт 2 частини 2 статті 46 ГПК України передбачає, що позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
З окремою заявою у письмовій формі щодо збільшення або зменшення позовних вимог позивач до суду не звертався.
Надані до письмових пояснень розрахунки, не можуть вважатись такою заявою, оскільки не містять сформульованих позовних вимог іншого змісту, що відмінні від первісних, розглядаються судом як частина письмових пояснень, що надані на вимогу суду.
Позиція учасників процесу
В обґрунтування правової позиції позивач посилається на те, що договором оренди №5/15 від 11.03.2015 відповідачу передано в оренду нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі житлового будинку, який знаходиться за адресою: Донецька область, м.Слов?янськ, вулиця Чубаря, будинок 6. В період з грудня 2021 по лютий 2022, та з січня 2023 по вересень 2024 відповідач неналежним чином виконував свої грошові зобов?язання за вказаним договором оренди, внаслідок чого у останнього утворилася заборгованість з орендної плати в сумі 343069,08грн. Позивачем направлено відповідачу органами поштового зв`язку з описом вкладення претензію № 03-09-432 від 07.11.2024 року, в якій позивач просить сплатити суму 477591,93грн, яка станом на 16.10.2024 складається з заборгованості з орендної плати в розмірі 343069,08грн, пені в сумі 98649,52грн, 3% річних в сумі 9069,13грн, інфляційних втрат в сумі 26804,20грн. Відповідач відповіді на претензію не надав, заборгованість з орендної плати не сплатив, що зумовило звернення позивача до суду. Також внаслідок наявності у відповідача заборгованості більше ніж за 3 місяці, позивач просить на підставі п. 12.6 договору оренди №5/15 від 11.03.2015 розірвати останній у судовому порядку та зобов?язати відповідача повернути приміщення до комунальної власності Слов?янської міської територіальної громади.
Підставність заявлених вимог позивач нормативно обґрунтовує посиланням на ст. ст.175, 188, 193, 230 Господарського Кодексу України (далі - ГК України), ст. ст. 525, 526, 610, 611, 625, 629, 652, 762, 782 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України), ст. ст.4, 20, 129, 162, 163, 164, 171, 173 ГПК України.
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 06.01.2025 відповідачу встановлений строк на подання відзиву на позовну заяву - п?ятнадцять днів з дня вручення вказаної ухвали. Останній попереджений судом, що у разі відсутності відзиву на позов у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішить справу за наявними матеріалами.
Ухвала від 06.01.2025 про відкриття провадження у справі направлена судом відповідачу шляхом поштового направлення на адресу реєстрації останнього, поштовий конверт повернувся на адресу суду без вручення. Згідно даних трекінгу відправлень АТ «Укрпошта», який знаходиться у вільному доступі у мережі Інтернет, суд встановив, що причиною повернення поштового відправлення є «закінчення встановленого терміну зберігання» (https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html?barcode=0601129657697).
Згідно ч.9 ст.165, ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач під час розгляду справи відзиву суду не надав, ніяким іншим способом своєї правової позиції за заявленим позовом не висловив, доказів на підтвердження поважності причин не можливості вчинення даних дій не надав.
Враховуючи вжиття судом всіх можливих заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд справи та достатність часу, наданого учасникам справи для висловлення своєї правової позиції по суті спору та подання доказів на підтвердження власних аргументів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 ГПК України, суд вважає, що є підстави для розгляду справи по суті за наявними матеріалами.
Виклад обставин справи, встановлених судом
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №399051179 станом на 14.10.2024 нерухоме майно нежитлове приміщення, загальною площею 479 кв м, що знаходиться за адресою: Донецька обл., Краматорський р., м. Слов`янськ, вулиця Світлодарська, будинок 6, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 593386114141 належить на праві власності територіальній громаді в особі Слов`янської міської ради.
11.03.2015 між Управлінням комунальної власності Слов?янської міської ради (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «С.В.С» (Орендар) укладено договір оренди №5/15 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов?янська (далі - договір оренди), відповідно до п. 1.1. якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) інше нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі житлового будинку, (далі - об?єкт оренди), який знаходиться за адресою: Донецька область, м. Слов?янськ, вулиця Чубаря, будинок 6.
Цей договір засвідчено нотаріально 11.03.2015 приватним нотаріусом Слов`янського міського нотаріального округу Донецької області Панченко А.В.
Згідно положень пункту 2.1 договору об?єкт оренди є майном комунальної власності територіальної громади м.Слов?янська і понаходиться на балансі комунального підприємства «ЖЕК №7». Об?єкт оренди належить територіальній громаді в особі Слов?янської міської ради на праві свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Слов?янською міською радою 11.11.2010 року на підставі рішення виконкому Слов?янської міської ради, дата: 05.08.1992, номер: 333. Об`єктом оренди є: інше нежитлове приміщення загальною площею 479,0 кв.м. розташоване на першому поверсі житлового будинку згідно поверхового плану, що е невід`ємною частиною цього Договору (додаток №1)(п.2.2)
За умовами п.1.2 договору об?єкт передається в оренду з метою використання під: офіс та магазин непродовольчих товарів 159,4 кв.м; розміщення майстерень художника 319,6 кв.м.
Опис технічного стану об`єкта оренди на дату передачі Орендарю, його склад визначається в акті приймання-передачі (додаток № 2), який підписується повноважними представниками Сторін не пізніше 3 днів з моменту написання договору(п. 2.4 договору оренди).
Відповідно до п. 11.1 договору він набирає чинності від дати підписання Сторонами акту приймання-передачі та діє з 11.03.2015року по 11.03.2025року, включно. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору вій вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Права та обов?язки Сторін закріплені у Розділі 5 Договору, відповідно до п.п.5.1.2, 5.1.5 якого Орендар зобов?язаний вносити своєчасно і в повному обсязі орендну плату, повернути дане приміщення Орендодавцю в задовільному технічному стані і тій комплектації, що була на момент передачі, по акту зі всіма виконаними в приміщенні переобладнаннями на момент повернення.
Відповідно до п.3.1 договору оренди за користування об`єктом оренди Орендар перераховує 100% орендної плати до місцевого бюджету.
Розрахунок орендної плати здійснюється на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади, затвердженої рішенням виконавчого комітету Слов?янської міської ради.
Розрахунок місячного розміру орендної плати є невід?ємною і складовою частиною цього договору (додаток №3) і на дату його підписання орендна плата за базовий місяць оренди (січень 2015) згідно протоколу засідання конкурсної комісії з передачі в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Слов?янськ №1/15 від 03.02.2015 року становить 5047,46грн, в тому числі ПДВ.
Місячний розмір орендної плати за перший місяць оренди березень 2015р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (січень 2015) на індекси інфляції за лютий 2015 року та березень 2015 року.
За умовами п.3.2 договору оренди розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем самостійно шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць, на індекс інфляції за поточний місяць. У випадку дефляції індекс інфляції приймається за 100 %.
Орендна плата в грошовій формі сплачується Орендарем самостійно, незалежно від результатів своєї господарської діяльності щомісячно, не пізніше 15 числа наступного місяця. Зайва сума орендної плати підлягає заліку в рахунок подальших платежів (п. 3.5 договору оренди).
У випадку дефляції індекс інфляції приймається за 100%. У разі користування об?єктом оренди протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) орендна плата розраховується на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування.
Згідно п.3.3. договору оренди орендна плата сплачується Орендарем починаючи з моменту підписання акту приймання-передачі до моменту фактичного повернення займаного обєкту оренди по акту Орендодавцеві (включно). Припинення дії договору оренди або його розірвання не звільняє Орендаря від обов?язку сплатити заборгованість з орендної плати, штрафні санкції, інфляційні витрати, 3% річних.
За невиконання або неналежне виконання обов?язків згідно даного договору сторони несуть відповідальність, передбачену даним договором та діючим законодавством України (п.7.1 договору оренди).
Відповідно до п. 7.3 договору оренди, за несвоєчасне внесення орендних платежів Орендар сплачує на користь Орендодавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, інфляційні збитки з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від суми боргу.
Пунктом 12.6 сторони, зокрема, погодили, що на вимогу Орендодавця цей договір може бути достроково розірваний в односторонньому порядку у разі потреби використання орендованого майна органами місцевого самоврядування, а також при несплаті Орендарем орендної плати протягом 3-х місяців з дня закінчення терміну платежу.
У разі припинення або розірвання Договору Орендар зобов`язаний згідно акту приймання-передачі повернути об`єкт оренди Орендодавцю в стані, в якому він знаходився на момент передачі в оренду з урахуванням всіх виконаних Орендарем поліпшень, які неможливо відділити від об`єкту оренди, без спричинення йому шкоди, з урахуванням зносу за період дії Договору оренди. В акті приймання-передачі обумовлюються технічний стан об`єкту оренди на дату повернення (п.8.4 договору оренди).
Як визначено п. 12.5 останнього реорганізація Орендаря або Орендодавця не є підставою для зміни умов або припинення дії договору.
Згідно розрахунку плати за базовий місяць оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади станом на 11.03.2015 (додаток №1 до договору оренди), орендна плата за базовий місяць оренди (січень 2015) складає 5047,46грн.
На виконання умов договору оренди Сторонами складено та підписано акт приймання-передачі від 11.03.2015 (додаток №2 до договору оренди) про передачу майна комунальної власності територіальної громади м. Слов?янська нежитлового вбудованого приміщення загальною площею 479,0 кв.м, розташованого за адресою: м.Слов?янськ, вул. Чубаря, 6.
Договір з додатками до нього підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені відтисками печаток підприємств без зауважень та заперечень. Договір є нотаріально посвідченим приватним нотаріусом Слов`янського міського нотаріального округу Донецької області Панченко А.В. та зареєстровано в реєстрі за №817.
За Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право оренди, що виникло на підставі вказаного договору зареєстровано 11.03.2015.
Розпорядженням міського голови «Про перейменування вулиць, провулків,в`їздів та хутору м. Слов`янська» № 53р від 19.02.2016 з метою реалізації Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: вул.Чубаря перейменовано на вул. Світлодарську.
У подальшому, Указом Президента України від 26.05.2021 № 210/2021 «Про утворення військово-цивільної адміністрації» утворено Слов?янську міську військово-цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області.
Розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 04.08.2021 №71/7-21-рк призначено голову Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації.
Розпорядженням керівника Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації №16 від 15.09.2021, зокрема, створено юридичну особу Управління комунальної власності Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області та затверджено Положення вказаної юридичної особи.
Пунктом 1.2 Положення встановлено, що до Управління комунальної власності Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області переходять права Управління комунальної власності Слов?янської мiської ради у вcix зобов?язаннях в обсязi i на умовах, що iснували на момент переходу цих прав, якщо iнше не встановлено договором або законом.
29.09.2021 між Управлінням комунальної власності Слов?янської мiської ради та Управлінням комунальної власності Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області укладено договір про правонаступництво по зобов?язанням, за змістом п.1.1 якого Управління комунальної власності Слов?янської міської ради передає належні йому зобов?язання та права по Договору оренди № 5/15 11.03.2015 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м.Слов?янська, укладеному між Управлінням комунальної власності Слов?янської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «С.В.С», а Управління комунальної власності Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області приймає ці зобов?язання та права за договором №5/15 від 11.03.2015 зі змінами та доповненнями, внесеними додатковими угодами до даного договору.
Розпорядженням керівника Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації №49 від 30.09.2021 визначено, що Слов?янська міська військово-цивільна адміністрація Краматорського району Донецької області спроможна здійснювати повноваження віднесені законом до відання виконавчих органів Слов?янської міської ради, що розміщений на офіційному сайті Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації.
Розпорядженням керівника Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації №170від 28.01.2022, зокрема, затверджено Положення Управління комунальної власності Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області у новій редакції (додається). Пункт 1.2 Положення не зазнав жодних змін та відповідає змісту попередньої редакції положення, зазначеної вище.
У зв?язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався.
Указом Президента України № 188/2022 від 30.03.2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» утворено Слов?янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області.
Розпорядженням начальника Слов?янської міської військової адміністрації №79 від 03.02.2023 , зокрема, перейменовано Управління комунальної власності Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області на Управління комунальної власності Слов?янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області та затверджено Положення про управління.
Згідно п.1.1, п.1.2, п.1.3 вказаного Положення вказано, що останнє створено Слов?янською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області шляхом перейменування Управління комунальної власності Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (розпорядження начальника Слов?янської міської ВА від 03.02.2023 №79) та є структурним підрозділом Слов?янської міської ВА з правом юридичної особи. До останнього переходять права Управління комунальної власності Слов?янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області у всіх зобов?язаннях в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. У відповідності до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Управління здійснює делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
Судом на підставі даних виписок з банківського рахунку встановлено, що відповідач здійснив оплату оренди нежитлового приміщення по вул.Світлодарська (вул.Чубаря), б. 6 в м. Слов?янську, з посиланням в графі «призначення платежу» на договір оренди №5/15 від 11.03.2015 наступним чином:
06.05.2015 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - за оренду за березень 2015 р.);
29.05.2015 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - за оренду за квітень 2015 р.);
26.06.2015 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - за оренду за травень 2015 р.);
24.07.2015 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - за оренду за травень-червень 2015 р.);
17.09.2015 у розмірі 10000,00грн(призначення платежу - за оренду за серпень 2015 р.);
20.10.2015 у розмірі 8800,00грн (призначення платежу - за оренду за вересень 2015 р.);
06.l1.2015 у розмірі 4000,00грн (призначення платежу - оренда за договором);
18.11.2015 у розмірі 8610,49грн (призначення платежу - за оренду за жовтень 2015 р.);
29.12.2015 у розмірі 7200,00грн(призначення платежу - за оренду за листопад 2015 р.);
17.08.2016 у розмірі 7000,00грн (призначення платежу - за оренду за 2016 р.);
09.09.2016 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - за оренду за 2016 р.);
06.l0.2016 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - за оренду за 2016 р.);
l8.l0.2016 у розмірі 4400,00грн (призначення платежу - за оренду за 2016 р.);
29.11.2016 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - за оренду за 2016 р.);
05.01.2017 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - за оренду за 2016 р.);
14.03.20l7 у розмірі 3000,00грн (призначення платежу - оренда за 2016 р.);
16.03.2017 у розмірі 3000,00грн (призначення платежу - оренда за 2016 р.);
19.04.2017 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2017 р.);
25.07.2017 у розмірі 1500,00грн (призначення платежу - оренда за 2017 р.);
18.08.2017 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2017 р.);
19.l0.2017 у розмірі 3000,00грн (призначення платежу - оренда за 2017 р.);
12.01.2018 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2017 р.);
l8.01.2018 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2017 р.);
30.01.2018 у розмірі 9500,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
15.02.2018 у розмірі 3000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
07.03.2018 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
26.03.2018 у розмірі 3000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
27.06.2018 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
07.09.2018 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
20.09.2018 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
28.09.2018 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
l7.10.2018 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
l8.10.2018 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
20.12.2018 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
25.01.2019 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
14.02.2019 у розмірі 20000,00грн (призначення платежу - оренда за 2018 р.);
27.03.2019 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
11.04.2019 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
15.05.2019 у розмірі 15000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
06.06.2019 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
23.07.2019 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
07.08.2019 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
16.08.2019 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
20.09.2019 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
27.09.2019 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
18.l0.2019 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
14.11.2019 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
19.ll.2019 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
26.12.2019 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
24.01.2020 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
13.02.2020 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
20.02.2020 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2019 р.);
27.04.2020 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
05.05.2020 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
19.05.2020 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
25.05.2020 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
03.06.2020 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
28.07.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
28.07.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
25.08.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
26.08.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
04.09.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
16.09.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
18.09.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
30.09.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
28.10.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
30.10.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
17.11.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
26.1l.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
l7.12.2020 у розмірі 4999,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
23.12.2020 у розмірі 28000,00грн (призначення платежу - оренда за 2020 р.);
25.01.2021 у розмірі 11000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
17.03.2021 у розмірі 11000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
22.04.2021 у розмірі 11000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
26.05.2021 у розмірі 6000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
09.06.2021 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
14.06.2021 у розмірі 3000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
30.06.2021 у розмірі 4000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
07.07.2021 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
26.07.2021 у розмірі 11000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
11.08.2021 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
26.08.2021 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
21.09.2021 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
26.10.2021 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
05.11.2021 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
29.1l.2021 у розмірі 10000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
09.12.2021 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
30.12.2021 у розмірі 5000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
01.02.2022 у розмірі 11000,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
09.02.2022 у розмірі 2500,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 р.);
10.02.2022 у розмірі 2500,00грн (призначення платежу - оренда за 2021 рік).
Крім того, відповідач 13.02.2017 здійснив оплату позивачу у розмірі 2493,79грн, вказавши у призначенні платежу «за рішенням суду №28/126 від 13.09.2010р. пеня - 641,76грн.; інфляційні витрати - 1620,38грн.; 3% річних - 231,65грн».
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень:
Рішенням Господарського суду Донецької області від 31.08.2010 у справі №28/126 (повний текст рішення суду підписано 03.09.2010) провадження у справі щодо стягнення заборгованості за орендною платою в розмірі 11512,22 грн. припинено у зв`язку з відсутністю предмету спору, позовні вимоги Прокурора м. Слов`янська в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Слов`янської міської ради, м. Слов`янськ до Товариства з обмеженою відповідальністю компанія „С.В.С., м. Слов`янськ, задоволені, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю компанія „С.В.С. на користь Управління комунальної власності Слов`янської міської ради пеню в розмірі 641,76 грн., інфляційні витрати в розмірі 1620,38 грн., 3% річних в розмірі 231,65грн, судові витрати.
Також Управління комунальної власності Слов?янської міської ради у 2017 році звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до ТОВ «С.В.С» про стягнення заборгованості у розмірі 66876,85грн, в тому числі, заборгованості в розмірі 53209,16грн, пені в розмірі 10014,47грн, інфляційних витрат в розмірі 2650,91грн, 3% річних в розмірі 1002,31грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на неналежне виконання відповідачем зобов?язань за договором оренди №5/15 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов?янська від 11.03.2015 з червня 2016 по січень 2017.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 28.03.2017 у справі №905/348/17 встановлено зобов?язання ТОВ «С.В.С.» сплачувати орендну плату за договором оренди тільки з 08.06.2016року, позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі в розмірі 55003,65грн. за період з червня 2016 по січень 2017 суд вважав недоведеними, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог. Рішення суду набрало законної сили.
Рішенням Слов?янської міської ради від 24.06.2020 № 23-LXXXIV-7 «Про звільнення орендарів від орендної плати за користування майном комунальної власності територіальної громади м.Слов?янська на період дії протиепідемічних обмежувальних заходів» встановлено не нараховувати пеню та штрафні санкції з 16.04.2020 року до 15.06.2020 року за несвоєчасну сплату або сплату в неповному обсязі нарахованої орендної плати (пункт 3.2. останнього).
Позивач зазначає, що з 24.02.2022 по 31.12.2022 Орендар був звільнений від сплати орендної плати згідно до Постанови Кабінету Міністрів України Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану № 634 від 27.05.2022.
Як стверджує позивач, відповідач своєчасно та в повному обсязі орендну плату не сплачував, внаслідок чого утворилась заборгованість з орендної плати, що своєю чергою стало підставою для направлення Орендодавцем Орендарю листів від 14.09.2023 №01-16-268, від 12.02.2024 № 03-09-87 з актами звірки (направлені на відому адресу електронної пошти відповідача) та претензій №03-09-319 від 16.08.2024, №03-09-432 від 07.11.2024 із вимогами сплатити наявну заборгованість(направлені на відому адресу електронної пошти відповідача та органами поштового зв`язку). Вказані листи та претензії залишені відповідачем без реагування.
Оскільки заборгованість є не сплаченою, це стало підставою для звернення до суду за захистом порушеного права шляхом стягнення суми основної заборгованості, нарахованих пені, 3% річних, втрат від інфляції, а також з`явлення позовних вимог щодо розірвання договору оренди та зобов?язання повернути приміщення.
Правова оцінка аргументів учасників справи та мотиви рішення суду
Перевіривши доводи, викладені в позовній заяві, дослідивши надані в порядку статті 74 ГПК України письмові докази в їх сукупності та взаємозв?язку, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, зважаючи на таке.
Предметом спору в даній справі є матеріально-правова вимога позивача про стягнення основної заборгованості з оплати орендної плати, нарахованих пені, 3% річних, втрат від інфляції внаслідок неналежного виконання відповідачем договірних зобов?язань з оплати орендної плати, та розірвання договору оренди, наслідком чого є повернення об?єкту оренди Орендодавцю.
За змістом частини другої статті 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов?язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Згідно зі статтею 173 ГК України, яка кореспондується з положеннями статті 509 ЦК України, господарським визнається зобов?язання, що виникає між суб?єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб?єкт (зобов?язана сторона, у тому числі боржник) зобов?язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб?єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб?єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов?язаної сторони виконання її обов?язку.
Основними видами господарських зобов?язань є майново-господарські зобов?язання та організаційно-господарські зобов?язання. Господарські зобов?язання можуть виникати: зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (частина 1 статті 174 ГК України).
Частина 1 статті 759 ЦК України, що є тотожною ст. 283 ГК України, передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов?язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ч. 3 ст. 283 Господарського кодексу України об?єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об?єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об?єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб?єктам господарювання.
За приписами ч. 3 ст. 760 ЦК України особливості найму окремих видів майна встановлюються цим кодексом та іншим законом.
Укладений між сторонами договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов?янська №5/15 від 11.03.2015 за своєю правовою природою є договором оренди.
При укладанні даного договору сторони керувалися Законом України «Про оренду державного та комунального майна» №2269-ХІІ від 10.04.1992 (в редакції, яка була чинною на момент укладення договору), який є спеціальним законом, що регулює правовідносини, які склалися між сторонами. У подальшому, з 01.02.2020 Закон України «Про оренду державного та комунального майна» №2269-ХІІ від 10.04.1992 втратив чинність внаслідок введення в дію Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 03.10.2019, відповідно до пункту 2 Перехідних положень якого на правовідносини щодо продовження договору оренди після 01.07.2020 поширюється дія саме цього Закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 03.10.2019, оренда - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов?язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.
Зі змісту договору вбачається, що відповідно до вимог статті 181 Господарського кодексу України та ст.10 вказаного Закону сторони досягли згоди і визначилися між собою за всіма істотними умовами, зокрема, щодо предмету договірного зобов?язання, об?єкту оренди, терміну, на який укладається договір оренди, орендної плати з урахуванням її індексації тощо та підписали відповідний додаток до договору. Зазначений правочин укладений у письмовій формі, підписаний уповноваженими представниками сторін, які мають необхідний обсяг дієздатності, без зауважень і складання протоколу розбіжностей, скріплений відтисками печаток, нотаріально засвідчений, право оренди є зареєстрованим у відповідному рестрі. Його зміст не суперечить актам цивільного законодавства, сторонами не оспорений та у судовому порядку недійсними не визнавався.
Договір, як визначено в статті 629 ЦК України, є обов?язковим до виконання сторонами.
За приписами частин першої, другої статті 193 ГК України суб?єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов?язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов?язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов?язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов?язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов?язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов?язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (частина 1 статті 530 ЦК України).
За найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (частина 1 та частина 6 статті 762 ЦК України).
Згідно з приписами частини 5 статті 762 Цивільного кодексу України та частини 3 статті 285 Господарського кодексу України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором, а орендар зобов?язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №2269-ХІІ від 10.04.1992 орендар зобов?язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Статтею 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 03.10.2019 визначено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата визначається за результатами аукціону. У разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування - щодо комунального майна. У разі якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив Методику розрахунку орендної плати, застосовується Методика, затверджена Кабінетом Міністрів України. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об?єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності. Порядок розподілу орендної плати для об?єктів, що перебувають у державній власності, між державним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається Порядком передачі майна в оренду. Порядок розподілу орендної плати для об?єктів, що належать Автономній Республіці Крим, між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим. Порядок розподілу орендної плати для об?єктів, що перебувають у комунальній власності, між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається представницьким органом місцевого самоврядування. Стягнення заборгованості з оплати орендної плати може здійснюватися в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Згідно з пунктом 3.5 договору оренди орендна плата в грошовій формі сплачується Орендарем самостійно, незалежно від результатів своєї господарської діяльності щомісячно, не пізніше 15 числа наступного місяця. Зайва сума орендної плати підлягає заліку в рахунок подальших платежів. При цьому, сторони визначили, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем самостійно шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць, на індекс інфляції за поточний місяць. У випадку дефляції індекс інфляції приймається за 100 % (п.3.2 договору).
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов?язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов?язання (неналежне виконання).
За частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов?язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно наданого позивачем в якості додатку до позовної заяви розрахунку заборгованості з орендної плати, ним нараховано Орендарю ТОВ «С.В.С.» орендну плату за період з жовтня 2021 по вересень 2024 в сумі 394069,08грн (враховуючи встановлену позивачем заборгованість станом на 16.10.2021 у розмірі 19609,60грн).
Одночасно позивачем надано окремий розрахунок заборгованості з орендної плати за період з березня 2015 по вересень 2021, відповідно до якого Управлінням нараховано ТОВ «С.В.С.» 575154,01грн орендної плати, з яких орендарем сплачено 555544,41грн, заборгованість складає - 19609,60грн.
Дослідивши розрахунок за період з березня 2015 по вересень 2021, суд встановив, що позивачем визначено розмір нарахованої орендної плати в сумі 575154,01грн. Заперечень щодо обсягу нарахованої орендної плати відповідачем суду не надано.
Судом не встановлено невідповідності здійсненого позивачем розрахунку умовам договору в частині розрахунку сум орендної плати помісячно з урахуванням застосованих індексів інфляції.
Зокрема, при здійсненні нарахувань позивачем прийнято до уваги факт, встановлений рішенням Господарського суду Донецької області від 28.03.2017 у справі №905/348/17 щодо відсутності зобов?язання ТОВ «С.В.С.» сплачувати орендну плату за договором оренди до 08.06.2016.
Суд зазначає, що при визначенні розміру орендної плати після закінчення пільгового періоду, що був встановлений ст.7 Закону від 02.09.2014 №1669-VІІ "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" позивач правомірно враховував індекс інфляції за вказаний період, оскільки тимчасове скасування орендної плати не зупиняє інфляційних процесів, які протягом такого періоду об`єктивно відбувалися у державі. Законодавець передбачав надання суб`єктам, на які поширюється дія цієї статті, лише тимчасової пільги у вигляді звільнення від сплати орендної плати, і не передбачав надати таким суб`єктам іншої пільги у вигляді зниження розміру орендної плати на майбутнє., що матиме постійний характер.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 30.08.2024 у cправі №905/1137/20.
Здійснивши співвіднесення даних вказаного розрахунку заборгованості з орендної плати за період з березня 2015 по вересень 2021 на відповідність наявним в матеріалах справи даних виписок з банківського рахунку, в яких зафіксована оплата орендної плати ТОВ «С.В.С.» за договором оренди №5/15 від 11.03.2015, суд встановив, що позивачем у своєму розрахунку відображено оплати: 06.05.2015 у розмірі 1046,23грн (замість сплачених відповідачем згідно виписки 5000,00грн); 23.12.2020 у розмірі 14006,90грн (замість сплачених відповідачем згідно виписки 28000,00грн); зараховано в рахунок погашення заборгованості за спірним договором платіж від 13.02.2017 у розмірі 2493,79грн із призначенні платежу «за рішенням суду №28/126 від 13.09.2010р. пеня - 641,76грн.; інфляційні витрати - 1620,38грн.; 3% річних - 231,65грн»;
Позивач надав до суду письмові пояснення щодо підстав здійснених зарахувань, відповідно до яких платіж від 06.05.2015 у розмірі 5000,00грн зарахований таким чином: 3953,77грн - у рахунок погашення заборгованості за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м.Слов?янська 60/06 від 01.12.2006року, який був чинний до укладення спірного договору оренди нерухомого майна; 1046,23грн - у рахунок погашення заборгованості за договором № 5/15 від 11.03.2015 року. На підтвердження того, що відповідач погодився з означеним способом зарахування сплаченої суми позивач надав підписаний обома сторонами договору акт звірки взаємних розрахунків від 16.09.2018,в якому в якості зарахованої наявне посилання саме на суму 1046,23грн.
Також позивач зазначив, що платіж від 13.02.2017 у розмірі 2493,79грн із призначенням платежу «за рішенням суду №28/126 від 13.09.2010р. пеня - 641,76грн; інфляційні витрати - 1620,38грн; 3% річних - 231,65грн» помилково зараховано ним в оплату основної заборгованості.
У своїх письмових поясненнях щодо здійснено зарахування оплати від 23.12.2020 на загальну суму 28000,00грн: 14006,90грн - в погашення суми основної заборгованості; 13993,10грн - в погашення нарахованої ним пені у 2020 році позивач не надав суду обґрунтування такого зарахування, обмежившись посиланням на наданий ним новий розрахунок пені, в якому не врахована сума 13993,10грн, у зв?язку з чим суд дійшов висновку, що здійснена ТОВ «С.В.С.» оплата від 23.12.2020 на суму 28000,00грн підлягає зарахуванню в погашення суми основної заборгованості повністю.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ТОВ «С.В.С.» здійснено оплату орендної плати нарахованої за договором оренди №5/15 від 11.03.2015 за період з березня 2015 по вересень 2021 на загальну суму 567043,72грн, а саме: 06.05.2015 у розмірі 1046,23грн, 29.05.2015 у розмірі 5000,00, 26.06.2015 у розмірі 5000,00грн, 24.07.2015 у розмірі 10000,00грн, 17.09.2015 у розмірі 10000,00грн, 20.10.2015 у розмірі 8800,00грн, 06.l1.2015 у розмірі 4000,00грн, 18.11.2015 у розмірі 8610,49грн, 29.12.2015 у розмірі 7200,00грн, 17.08.2016 у розмірі 7000,00грн, 09.09.2016 у розмірі 10000,00грн, 06.l0.2016 у розмірі 5000,00грн, l8.l0.2016 у розмірі 4400,00грн, 29.11.2016 у розмірі 10000,00грн, 05.01.2017 у розмірі 10000,00грн, 14.03.20l7 у розмірі 3000,00грн, 16.03.2017 у розмірі 3000,00грн, 19.04.2017 у розмірі 5000,00грн, 25.07.2017 у розмірі 1500,00грн, 18.08.2017 у розмірі 5000,00грн, 19.l0.2017 у розмірі 3000,00грн, 12.01.2018 у розмірі 5000,00грн, l8.01.2018 у розмірі 5000,00грн, 30.01.2018 у розмірі 9500,00грн, 15.02.2018 у розмірі 3000,00грн, 07.03.2018 у розмірі 10000,00грн, 26.03.2018 у розмірі 3000,00грн, 27.06.2018 у розмірі 5000,00грн, 07.09.2018 у розмірі 10000,00грн, 20.09.2018 у розмірі 5000,00грн, 28.09.2018 у розмірі 5000,00грн, l7.10.2018 у розмірі 5000,00грн, l8.10.2018 у розмірі 5000,00грн, 20.12.2018 у розмірі 10000,00грн, 25.01.2019 у розмірі 10000,00грн, 14.02.2019 у розмірі 20000,00грн, 27.03.2019 у розмірі 5000,00грн, 11.04.2019 у розмірі 5000,00грн, 15.05.2019 у розмірі 15000,00грн, 06.06.2019 у розмірі 10000,00грн, 23.07.2019 у розмірі 10000,00грн, 07.08.2019 у розмірі 5000,00грн, 16.08.2019 у розмірі 5000,00грн, 20.09.2019 у розмірі 5000,00грн, 27.09.2019 у розмірі 10000,00грн, 18.l0.2019 у розмірі 5000,00грн, 14.11.2019 у розмірі 5000,00грн, 19.11.2019 у розмірі 10000,00грн, 26.12.2019 у розмірі 10000,00грн, 24.01.2020 у розмірі 10000,00грн, 13.02.2020 у розмірі 5000,00грн, 20.02.2020 у розмірі 5000,00грн, 27.04.2020 у розмірі 10000,00грн, 05.05.2020 у розмірі 5000,00грн, 19.05.2020 у розмірі 5000,00грн, 25.05.2020 у розмірі 5000,00грн, 03.06.2020 у розмірі 5000,00грн, 28.07.2020 у розмірі 4999,00грн, 28.07.2020 у розмірі 4999,00грн, 25.08.2020 у розмірі 4999,00грн, 26.08.2020 у розмірі 4999,00грн, 04.09.2020 у розмірі 4999,00грн, 16.09.2020 у розмірі 4999,00грн, 18.09.2020 у розмірі 4999,00грн, 30.09.2020 у розмірі 4999,00грн, 28.10.2020 у розмірі 4999,00грн, 30.10.2020 у розмірі 4999,00грн, 17.11.2020 у розмірі 4999,00грн, 26.1l.2020 у розмірі 4999,00грн, l7.12.2020 у розмірі 4999,00грн, 23.12.2020 у розмірі 28000,00грн, 25.01.2021 у розмірі 11000,00грн, 17.03.2021 у розмірі 11000,00грн, 22.04.2021 у розмірі 11000,00грн, 26.05.2021 у розмірі 6000,00грн, 09.06.2021 у розмірі 5000,00грн, 14.06.2021 у розмірі 3000,00грн, 30.06.2021 у розмірі 4000,00грн, 07.07.2021 у розмірі 5000,00грн, 26.07.2021 у розмірі 11000,00грн, 11.08.2021 у розмірі 5000,00грн, 26.08.2021 у розмірі 5000,00грн, 21.09.2021 у розмірі 10000,00грн.
Таким чином, розмір заборгованості з орендної плати відповідача перед позивачем за договором оренди №5/15 від 11.03.2015 за період з березня 2015 по вересень 2021 становить 8110,29грн.
Доказів оплати вказаної заборгованості матеріали справи не містять.
Щодо розрахунку заборгованості з орендної плати за період з жовтня 2021 по вересень 2024, суд зазначає наступне.
У зв`язку із запровадженням воєнного стану в Україні, Верховною Радою Законом від 01.04.2022 № 2181-IX внесено зміни до Розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 157-ІХ та доповнено пунктом 6-1, яким унормовано, що під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, зокрема можливості застосування пільгової орендної плати на строк, що не перевищує шість місяців, для орендарів, які беруть участь в аукціоні з оренди державного майна з метою переміщення виробництв, активів і потужностей для здійснення господарської діяльності, розміщених на території, визначеній Кабінетом Міністрів України, а також механізму підтвердження права на застосування пільгової орендної плати.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022 (далі - Постанова № 634) в первісній редакції, на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати, зокрема, орендарі державного і комунального майна, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м.Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп?янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь).
Враховуючи вимоги пункту 16 Постанови № 634 від 27.05.2022, яким встановлено, що орендодавцям державного та комунального майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, а також продовження та припинення договорів оренди відповідно до пункту 5 цієї Постанови, починаючи з 24.02.2022, суд вважає, що вказаними положеннями нормативно-правового акта, який набув чинності 01.06.2022, орендарі комунального майна, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (зокрема, Донецька область), звільняються від орендної плати в умовах воєнного стану відповідно п. 1 Постанови №634 від 27.05.2022, починаючи з 24.02.2022. Тобто, має місце надання зворотної сили нормативно-правовому акту в часі (ретроактивна дія) шляхом прямої вказівки про це в такому нормативно-правовому акті, і такий темпоральний прояв не суперечить принципу, вираженому в статті 58 Конституції України, оскільки ретроактивна дія вказаної Постанови уточнює початкові наміри законодавця забезпечити правову визначеність орендаря в умовах воєнного стану, який запроваджено в Україні з 24.02.2022.
Аналогічний висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12 квітня 2023 року по справі № 917/565/22.
Відповідно до підпункту 5 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Господарський суд зауважує, що безпосередньо у змісті підпункту 1 пункту 1 Постанови №634 до переліку адміністративно-територіальних одиниць , в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних ресурсів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану, віднесено всю територію Донецької області.
Системний аналіз викладеного Кабінетом Міністрів України у нормативному акті формулювання: «…на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., звільняються від орендної плати…» свідчить про застосування законодавцем у його правовій конструкції сполучника «але» у поєднанні із словосполученням «у будь-якому разі». В українській мові сполучник «але» використовується для зв`язку однорідних членів речення або частин складного речення, та виражає протиставний зв`язок між цими елементами і вказує на те, що наступна частина речення протиставляється попередньому, а словосполучення «у будь-якому разі» означає «за будь-яких обставин».
Таким чином, у цьому формулюванні визначальним є правило щодо звільнення фізичних осіб-підприємців від орендної плати на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування. У той же час передбачене протиставлене обмеження у застосуванні цієї пільги конкретною датою - 31 грудня 2022 року. Тобто звільнення від сплати оренди, на переконання суду, припиняється при настанні першого з двох вказаних чинників.
У зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15 квітня 2025 року №235/2025 (затверджено Законом України №4356-ІX від 16.04.2025) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб.
За таких обставин звільнення від орендної плати припиняється з настанням терміну дії зазначеного пункту нормативно-правового акта 31 грудня 2022 року, який є присічним кінцевим терміном застосування цієї пільги.
Суд також враховує, що у листі Міністерства економіки України від 14.03.2023р. №3211-07/11185-09, яке міститься у вільному доступі в мережі Інтернет , зокрема, за посиланням https://document.vobu.ua/doc/18481, зазначено, що починаючи з 01.01.2023 орендарям, визначеним підпунктом 1 пункту 1 Постанови № 634, орендна плата нараховується у розмірі 100 % без застосування знижки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на підставі підпункту 1 пункту 1 постанови №634 відповідач був звільнений від сплати орендної плати за договором оренди №5/15 від 11.03.2015 у період з 24.02.2022 до 31.12.2022.
З наданого позивачем розрахунку заборгованості з орендної плати за період з жовтня 2021 по вересень 2024 вбачається, що Управлінням на виконання положень Постанови № 634 не нараховувалась орендна плата за договором у визначений судом період.
Щодо подальшого звільнення орендарів від орендної плати, суд зазначає, що пунктом 1 Постанови № 634 не було врегульоване питання скасування орендної плати на період з 01.01.2023 по 07.05.2024.
В подальшому, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634», в якій, серед іншого, пункт 1 Постанови № 634 доповнено підпунктом 1-1) такого змісту:
« 1-1 ) орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку;».
Враховуючи, що згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій наказом від 22.12.2022 № 309 (чинний на період спірних правовідносин, втратив чинність 20.03.2025) та Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій України наказом від 28.02.2025 № 376, що діяв на час спірних правовідносин, Слов?янська міська територіальна громада з 24.02.2022 і дотепер входить до територій можливих бойових дій, а не активних бойових дій чи тимчасово окупованих положення п.п 1-1 ) пункту 1 Постанови № 634 (в редакції від 07.05.2024) до неї не застосовуються.
Згідно наявних в матеріалах справи виписок з банківського рахунку ТОВ «С.В.С.» сплатило за оренду нежитлового приміщення по вул. Світлодарська, б.6 в м. Слов?янську, за договором оренди №5/15 від 11.03.2015 за період з жовтня 2021 по вересень 2024 грошові кошти у загальній сумі 51000,00грн, а саме: 26.10.2021 у розмірі 10000,00грн, 05.11.2021 у розмірі 5000,00грн, 29.1l.2021 у розмірі 10000,00грн, 09.12.2021 у розмірі 5000,00грн, 30.12.2021 у розмірі 5000,00грн, 01.02.2022 у розмірі 11000,00грн, 09.02.2022 у розмірі 2500,00грн, 10.02.2022 у розмірі 2500,00грн.
Таким чином, розмір заборгованості з орендної плати відповідача перед позивачем за договором оренди №5/15 від 11.03.2015 за період з жовтня 2021 по вересень 2024 становить 323459,48грн.
Всього сума заборгованості, що виникла за період з червня 2016 по вересень 2024 становить 331569,77грн.
Доказів оплати вказаної заборгованості матеріали справи не містять.
Приписами ч.6 ст. 762 ЦК України передбачено, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Відповідач не надав суду доказів, що мали місце обставини, за які він не відповідає, внаслідок наявності яких орендоване майно ним не використовувалось та не могло бути використане у визначений вище період.
Відтак суд вважає, що сукупністю наявних в матеріалах справи доказів документально підтверджено факт неналежного виконання зобов?язань щодо своєчасної оплати орендної плати з боку відповідача, тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача основної заборгованості в сукупній сумі 331569,77грн підлягають задоволенню. В задоволенні решти позовних вимог в цій частині суд відмовляє.
Предметом спору в даній справі також є матеріально-правова вимога позивача про стягнення нарахованих ним пені, 3% річних та інфляційних втрат у зв?язку із неналежним виконанням відповідачем грошових зобов?язань зі сплати орендної плати.
За приписами ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов?язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов?язання, на вимогу кредитора зобов?язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов?язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов?язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції, а також 3% річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.
При цьому, сплата 3% річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.02.2018 у справі №922/4544/16, від 26.04.2018 у справі №910/11857/17, від 16.10.2018 у справі №910/19094/17, від 06.11.2018 у справі №910/9947/15, від 29.01.2019 у справі №910/11249/17, від 19.02.2019 у справі №910/7086/17, від 10.09.2019 у справі №920/792/18.
Нарахування, передбачені частиною другою статті 625 ЦК України, не є штрафними санкціями, а входять до складу грошового зобов?язання. Подібний за змістом правовий висновок викладений в постановах об?єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі №905/600/18, Великої Палати Верховного Суду від 07.04.2020 у справі №910/4590/19, Верховного Суду від 23.03.2023 у справі №920/505/22.
У постанові від 13.09.2023 у справі № 910/8741/22 Верховний Суд зазначив про те, що правила щодо звільнення від відповідальності за порушення зобов?язання у випадку настання непереборної сили (форс-мажору), визначені ст.617 ЦК та ст.218 ГК, не підлягають застосуванню до акцесорного зобов?язання, передбаченого ч.2 ст.625 ЦК, щодо сплати суми боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також процентів річних від простроченої суми.
Згідно розрахунку, доданого до заяви про усунення недоліків позовної заяви, позивачем заявлено до стягнення 3% річних в розмірі 9069,13грн, які нараховані на заборгованість за період з 16.10.2021 по 16.10.2024. Контррозрахунок відсутній.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок, суд встановив, що останнім визначено суму заборгованості, на яку здійснено нарахування, відмінну від встановленої судом, та при визначенні періоду нарахування не враховано, що якщо дата здійснення платежу припадає на вихідний день, строк оплати переноситься на наступний робочий день. Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що здійснений позивачем розрахунок 3% річних виконаний ним методологічно та арифметично неправильно, що зумовило здійснення судом власного розрахунку.
Суд визначив змінюваний внаслідок оплат розмір заборгованості таким чином: не враховано в оплату основної заборгованості платіж від 13.02.2017 у розмірі 2493,79грн із призначенням платежу «за рішенням суду №28/126 від 13.09.2010р. пеня - 641,76грн.; інфляційні витрати - 1620,38грн.; 3% річних - 231,65грн.», однак повністю зараховано в оплату основної заборгованості оплату від 23.12.2020 на загальну суму 28000,00грн, яку позивач частково зарахував в погашення вимог зі сплати пені.
Згідно здійсненого судом розрахунку за допомогою програми «Калькулятор підрахунку штрафів» Інформаційно-правові системи ЛІГА:ЗАКОН розмір 3% річних нарахованих на заборгованість на визначений позивачем період становить 8382,63грн та розрахована наступним чином:
на заборгованість станом на вересень 2021 у розмірі 8110,29грн за період з 19.10.2021 по 25.10.2021 - у розмірі 4,67грн;
на заборгованість станом на жовтень 2021 у розмірі 4220,08грн за період з 16.11.2021 по 28.11.2021 - у розмірі 4,51грн;
на заборгованість станом на листопад 2021 у розмірі 418,75грн за період з 16.12.2021 по 29.12.2021 - у розмірі 0,48грн;
на заборгованість станом на грудень 2021 у розмірі 6684,61грн за період з 18.01.2022 по 31.01.2022 - у розмірі 7,69грн;
на заборгованість станом на січень 2022 у розмірі 2096,93грн за період з 16.02.2022 по 23.02.2022 - у розмірі 1,38грн;
на заборгованість станом на лютий 2022 у розмірі 11621,33грн за період з 01.01.2023 по 15.02.2023 - у розмірі 43,94грн;
на заборгованість станом на січень 2023 у розмірі 25998,39грн за період з 16.02.2023 по 15.03.2023 - у розмірі 59,83грн;
на заборгованість станом на лютий 2023 у розмірі 40476,09грн за період з 16.03.2023 по 15.04.2023 - у розмірі 103,13грн;
на заборгованість станом на березень 2023 у розмірі 55170,96грн за період з 17.04.2023 по 15.05.2023 - у розмірі 131,50грн;
на заборгованість станом на квітень 2023 у розмірі 69895,22грн за період з 16.05.2023 по 15.06.2023 - у розмірі 178,09грн;
на заборгованість станом на травень 2023 у розмірі 84693,10грн за період з 16.06.2023 по 15.07.2023 - у розмірі 208,83грн;
на заборгованість станом на червень 2023 у розмірі 99609,36грн за період з 18.07.2023 по 15.08.2023 - у розмірі 237,43грн;
на заборгованість станом на липень 2023 у розмірі 114525,62грн за період з 16.08.2023 по 15.09.2023 - у розмірі 291,81грн;
на заборгованість станом на серпень 2023 у розмірі 129441,88грн за період з 16.09.2023 по 15.10.2023 - у розмірі 319,17грн;
на заборгованість станом на вересень 2023 у розмірі 144432,72грн за період з 17.10.2023 по 15.11.2023 - у розмірі 356,14грн;
на заборгованість станом на жовтень 2023 у розмірі 159543,49грн за період з 16.11.2023 по 15.12.2023 - у розмірі 393,39грн;
на заборгованість станом на листопад 2023 у розмірі 174729,81грн за період з 16.12.2023 по 15.01.2024 - у розмірі 444,61грн;
на заборгованість станом на грудень 2023 у розмірі 190022,43грн за період з 16.01.2024 по 15.02.2024 - у розмірі 482,84грн;
на заборгованість станом на січень 2024 у розмірі 205376,22грн за період з 16.02.2024 по 15.03.2024 - у розмірі 488,19грн;
на заборгованість станом на лютий 2024 у розмірі 220776,07грн за період з 16.03.2024 по 15.04.2024 - у розмірі 560,99грн;
на заборгованість станом на березень 2024 у розмірі 236252,92грн за період з 16.04.2024 по 15.05.2024 - у розмірі 580,95грн;
на заборгованість станом на квітень 2024 у розмірі 251760,72грн за період з 16.05.2024 по 15.06.2024 - у розмірі 639,72грн;
на заборгованість станом на травень 2024 у розмірі 267361,57грн за період з 18.06.2024 по 15.07.2024 - у розмірі 613,62грн;
на заборгованість станом на червень 2024 у розмірі 283305,64грн за період з 16.07.2024 по 15.08.2024 - у розмірі 719,87 грн;
на заборгованість станом на липень 2024 у розмірі 299249,71грн за період з 16.08.2024 по 15.09.2024 - у розмірі 760,39грн;
на заборгованість станом на серпень 2024 у розмірі 315289,44грн за період з 17.09.2024 по 15.10.2024 - у розмірі 749,46грн.
Відтак позовні вимоги щодо стягнення 3% річних підлягають задоволенню у розмірі 8382,63грн. В задоволенні решти позовних вимог в цій частині суд відмовляє.
Щодо стягнення інфляційних нарахувань суд зазначає наступне.
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому, в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція) (п.п.3.2 п.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов?язань»).
Індекс інфляції нараховується не на кожну дату місяця, а в середньому за місяць.
Об?єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ухвалена постанова від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19, згідно п.26 якої визначено методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов?язання виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Зазначений спосіб розрахунку склався як усталена судова практика, його використовують всі бухгалтерські програми розрахунку інфляційних. Об?єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду не вбачає необхідності відступу від такого способу розрахунку інфляційних збитків у порядку статті 625 ЦК України, оскільки він не суперечить зазначеній нормі права та законодавству, яке застосовується при розрахунку інфляційних збитків.
У постанові Верховного Суду від 05.07.2019 у справі №905/600/18 з урахуванням правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 04.06.2019 у справі №916/190/18, зазначено, що нарахування «інфляційних втрат» за наступний період з урахуванням збільшення суми боргу на індекс інфляції попереднього місяця є обґрунтованим, оскільки інфляційні втрати не є штрафними санкціями, а входять до складу грошового зобов?язання.
Згідно розрахунку, доданого до заяви про усунення недоліків позовної заяви, позивачем заявлено до стягнення інфляційні втрати в розмірі 26804,20грн, які нараховані на заборгованість за жовтень 2021 - лютий 2022, січень 2023 вересень 2024. Контррозрахунок відсутній.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок суд встановив, що останній здійснював нарахування за вказаний вище період виходячи з існуючої за його розрахунком суми заборгованості станом на 16.10.2021 з урахуванням збільшення її розміру щомісячно (враховуючи здійснені відповідачем оплати), однак, за висновком суду, частково позивачем розрахунок здійснено без врахування методики відображеної у постанові Верховного Суду від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19, описаної вище, внаслідок чого позивач нарахував індекс інфляції за періоди, коли прострочення у неповному місяці було менше або дорівнювало половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль). У такому випадку інфляційна складова боргу не повинна нараховуватись на орендну плату, яка повинна була бути сплачена у цьому ж місяці у даному випадку як база нарахування судом використовується попередня сума заборгованості.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що суд дійшов висновку, що здійснений позивачем розрахунок інфляційних втрат виконаний ним методологічно та арифметично неправильно, що зумовило здійснення судом власного розрахунку.
Судом здійснено за допомогою програми «Калькулятор підрахунку штрафів» Інформаційно-правові системи ЛІГА:ЗАКОН розрахунок інфляційних втрат за визначений позивачем період жовтень 2021 - лютий 2022:
-за жовтень 2021 на суму 8110,29грн інфляційні нарахування складають 72,99 грн;
-за листопад 2021 інфляційні нарахування не здійснюються, оскільки заборгованість 8110,29грн сплачена 26.10.2021 у розмірі 10000,00 грн, внаслідок чого виникла переплата в сумі 1889,71грн, у подальшому здійснена оплата 05.11.2021 у розмірі 5000,00 грн. За жовтень 2021 нараховано орендну плату в сумі 11109,79грн, з урахуванням переплати розмір заборгованості складає 4220,08грн (прострочення оплати мало місце з 16.11.2021), однак 29.11.2021 здійснена оплата у розмірі 10000,00 грн, відповідно таке прострочення мало місце менше ніж 15 днів;
-за грудень 2021 інфляційні нарахування не здійснюються, оскільки за листопад 2021 нарахована орендна плата в сумі 11198,67грн, з урахуванням оплати 29.11.2021 та 09.12.2021 у розмірі 5000,00грн заборгованість складає 418,75грн, прострочення оплати має місце з 16.12.2021, однак 30.12.2021 відповідачем здійснена оплата у розмірі 5000,00 грн - відповідно прострочення мало місце менше ніж 15 днів;
-за січень 2022 інфляційні нарахування не здійснюються, оскільки за грудень 2021 нараховано орендну плату в сумі 11265,86грн, з урахуванням наявноі переплати в сумі 4581,25 заборгованість складає 6684,61грн, прострочення її оплати мало місце з 18.01.2022 (строк оплати прийшовся на вихідний день), тобто заборгованість існувала менше ніж 15 днів; у подальшому заборгованість є сплаченою - відповідач здійснив оплату 01.02.2022 у розмірі 11000,00 грн
-за лютий 2022 інфляційні нарахування здійснюються на суму 2096,93грн, що складає 33,55грн. Розраховуючи базу для нарахування суд виходить з того, що станом на 01.02.2022 існувала переплата в сумі 4315,39грн. 09.02.2022 відповідач сплатив 2500,00 грн, 10.02.2022 - 2500,00 грн, оскільки у січні 2022 нараховано орендну плату в сумі 11412,32 грн, сума заборгованості складає 2096,93грн.
Здійснивши розрахунок у аналогічний спосіб інфляційних втрат на визначений позивачем період січень 2023 вересень 2024 суд дійшов наступних висновків:
-за січень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 11621,33грн, що складає 92,97грн. Зокрема, за 23 дні лютого 2022 позивачем орендна плата нарахована в сумі 9524,4грн, за період з 24.02.2022 по 31.12.2022 відповідачу орендна плата не нараховувалась, таким чином станом на 01.01.2023 сума заборгованості складала 11621,33грн;
-за лютий 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 25998,39грн, що складає 181,99грн;
-за березень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 40476,09грн, що складає 607,14грн;
-за квітень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 40476,09грн, що складає 80,95грн (заборгованість за березень 2023 з орендної плати в сумі 14694,87грн виникла 17.04.2023, існувала менше 15 днів на місяць, тому не включається в базу нарахування);
-за травень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 69895,22грн, що складає 349,48грн;
-за червень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 69895,22грн, що складає 559,16грн (заборгованість за травень 2023 з орендної плати в сумі 14797,88грн виникла 16.06.2023, у червні 2023 року 30 днів, заборгованість існувала 15 днів на місяць, тому не включається в базу нарахування);
-за липень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 84693,10грн, що складає -508,16(від?ємне значення). При цьому,в базу нарахування не включається заборгованість з орендної плати за червень 2023 в сумі 14916,26грн, як така, що виникла 18.07.2023, у липні 2023 року 31 день, заборгованість існувала менше 15 днів на місяць;
-за серпень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 114525,62грн, що складає -1603,36 (від?ємне значення);
-за вересень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 114525,62грн, що складає 572,63 грн(заборгованість за серпень 2023 з орендної плати в сумі 14916,26грн виникла 16.09.2023, у вересні 2023 року 30 днів, заборгованість існувала 15 днів за місяць, тому не включається в базу нарахування);
-за жовтень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 129441,88грн, що складає 1035,54грн (заборгованість за вересень 2023 з орендної плати в сумі 14990,84грн виникла 17.10.2023, заборгованість існувала 15 днів за місяць, тому не включається в базу нарахування);
-за листопад 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 144432,72грн, що складає 722,16грн (заборгованість за жовтень 2023 з орендної плати в сумі 15110,77грн виникла 16.11.2023, заборгованість існувала 15 днів за місяць, тому не включається в базу нарахування);
-за грудень 2023 інфляційні нарахування здійснюються на суму 174729,81грн, що складає 1223,11грн;
-за січень 2024 інфляційні нарахування здійснюються на суму 190022,43грн, що складає 760,09грн;
-за лютий 2024 інфляційні нарахування здійснюються на суму 190022,43грн, що складає 760,09грн(заборгованість за січень 2024 з орендної плати в сумі 15353,79грн виникла 16.02.2024, у лютому 29 днів, тому заборгованість існувала менше ніж15 днів за місяць, тому не включається в базу нарахування);
-за березень 2024 інфляційні нарахування здійснюються на суму 220776,07грн, що складає 1103,88грн;
-за квітень 2024 інфляційні нарахування здійснюються на суму 220776,07грн, що складає 441,55грн (заборгованість за березень 2024 з орендної плати в сумі 15476,85грн виникла 16.04.2024, заборгованість існувала 15 днів за місяць, тому не включається в базу нарахування);
-за травень 2024 інфляційні нарахування здійснюються на суму 251760,72грн, що складає 1510,56грн;
-за червень 2024 інфляційні нарахування здійснюються на суму 251760,72грн, що складає 5538,52грн (заборгованість за травень 2024 з орендної плати в сумі 15600,85грн виникла 16.06.2024, заборгованість існувала 15 днів за місяць, тому не включається в базу нарахування);
-за липень 2024 інфляційні нарахування складають 0, оскільки відповідний індекс інфляції складає 100%;
-за серпень 2024 інфляційні нарахування здійснюються на суму 299249,71грн, що складає 1795,50грн;
-за вересень 2024 інфляційні нарахування здійснюються на суму 299249,71грн, що складає 4488,75грн(заборгованість за серпень 2024 з орендної плати в сумі 16039,73грн виникла 16.09.2024, заборгованість існувала 15 днів за місяць, тому не включається в базу нарахування);
-за жовтень 2024 інфляційні нарахування здійснюються на суму 331569,77грн, що складає 5968,26грн.
Відтак позовні вимоги щодо стягнення інфляційних нарахувань підлягають задоволенню у розмірі 25682,31грн. В задоволенні решти позовних вимог в цій частині суд відмовляє.
Щодо стягнення пені суд зазначає наступне.
Приписами частини першої статті 230 ГК України унормовано, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов?язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов?язання.
Як визначено нормою статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов?язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов?язання за кожен день прострочення виконання.
Штрафні санкції за порушення грошових зобов?язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (частина шоста статті 231 ГК України).
Статтями 1 та 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов?язань» визначено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Господарський суд зауважує, що за змістом наведених вище положень законодавства розмір пені за порушення грошових зобов?язань встановлюється в договорі за згодою сторін.
У пункті 7.2. договору сторони погодили, що за несвоєчасне внесення орендних платежів Орендар сплачує на користь Орендодавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, інфляційні збитки з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від суми боргу.
Згідно розрахунку, доданого заяви про усунення недоліків позовної заяви, позивачем заявлено до стягнення пеню в розмірі 98649,52грн, яка нарахована на заборгованість з 16.12.2017 по 15.10.2024. З наданого розрахунку суд вбачає, що пеня нараховується на сукупну суму заборгованості за зростанням (до попередньої суми заборгованості кожен місць додається заборгованість, що виникла) за період заборгованості за листопад грудень 2017, березень 2018 серпень 2024.
Відповідно до ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Умови договору не містять особливостей щодо визначення періоду нарахування пені, як наслідок, слід застосовувати приписи ч.6 ст. 232 ГК України.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, суд встановив, що останнім не враховано приписи ч.6 ст. 232 ГК України. Також позивач припустився помилок тотожних тим, що мали місце при розрахунку 3% річних. Відтак такий розрахунок, на переконання суду, виконаний позивачем методологічно та арифметично неправильно, що зумовило здійснення судом власного розрахунку.
Суд врахував, що за приписами п.7 розділу ІХ "Прикінцеві положення" Господарського кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (у редакції, що діє на теперішній час), з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, дія карантину на території України визначена з 19 грудня 2020 до 30 червня 2023.
Під час здійснення власного розрахунку суд використав наступну методику нарахування пені на заборгованість у період, що визначений позивачем, пеня нараховується за шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано, або до дати фактичної оплати суми заборгованості. При цьому, суд продовжує період нарахування до 30.06.2023, у разі якщо період нарахування пені відповідає відповідному часу введення в країні карантину.
Згідно здійсненого судом розрахунку за допомогою програми «Калькулятор підрахунку штрафів» Інформаційно-правові системи ЛІГА:ЗАКОН розмір пені нарахованої на заборгованість на визначений позивачем період становить та розрахований наступним чином:
на заборгованість за листопад 2017 пеня нараховується за період з 16.12.2017 по 11.01.2018 на суму 7631,71грн, що складає 163,72 грн; за період з 12.01.2018 по 17.01.2018 на суму 2631,71грн, що складає 12,55 грн;
на заборгованість за грудень 2017 пеня нараховується за період з 16.01.2018 по 17.01.2018 на суму 8235,90грн, що складає 13,09 грн; за період з 18.01.2018 по 29.01.2018 на суму 5867,07грн, що складає 57,87 грн;
на заборгованість за березень 2018 пеня нараховується за період з 17.04.2018 по 26.06.2018 на суму 5689,17грн, що складає 376,26 грн; з 27.06.2018 по 06.09.2018 на суму 689,17грн, що складає 47,28 грн;
на заборгованість за квітень 2018 пеня нараховується за період з 16.05.2018 по 06.09.2018 на суму 8595,67грн, що складає 925,98 грн;
на заборгованість за травень 2018 пеня нараховується за період з 16.06.2018 по 06.09.2018 на суму 8595,67грн, що складає 677,76 грн; з 06.09.2018 по 20.09.2018 на суму 7880,51грн, що складає 116,37 грн; з 21.09.2018 по 28.09.2018 на суму 2880,51грн, що складає 22,73 грн;
на заборгованість за червень 2018 пеня нараховується за період з 17.07.2018 по 28.09.2018 на суму 8595,67грн, що складає 615,12 грн; з 28.09.2018 по 16.10.2018 на суму 6476,18грн, що складає 121,36 грн; з 17.10.2018 по 17.10.2018 на суму 1476,18 грн, що складає 1,46 грн;
на заборгованість за липень 2018 пеня нараховується за період з 16.08.2018 по 17.10.2018 на суму 8595,67грн, що складає 528,93 грн; з 18.10.2018 по 19.12.2018 на суму 5071,85грн, що складає 315,15 грн;
на заборгованість за серпень 2018 пеня нараховується за період з 18.09.2018 по 19.12.2018 на суму 8595,67грн, що складає 788,45 грн; з 20.12.2018 по 24.01.2019 на суму 3667, 52грн, що складає 130,22 грн;
на заборгованість за вересень 2018 пеня нараховується за період з 16.10.2018 по 24.01.2019 на суму 8758,99грн, що складає 872,54 грн; з 25.01.2019 по 13.02.2019 на суму 2426,51грн, що складає 47,87 грн;
на заборгованість за жовтень 2018 пеня нараховується за період з 16.11.2018 по 13.02.2019 на суму 8907,89грн, що складає 790,73 грн;
на заборгованість за листопад 2018 пеня нараховується за період з 18.12.2018 по 13.02.2019 на суму 9032,60грн, що складає 516,71 грн;з 14.02.2019 по 26.03.2019 на суму 367,00грн,що складає 14,84 грн;
на заборгованість за грудень 2018 пеня нараховується за період з 16.01.2019 по 26.03.2019 на суму 9104,86грн, що складає 628,61 грн; з 27.03.2019 по 10.04.2019 на суму 4471,86грн, що складає 66,16 грн;
на заборгованість за січень 2019 пеня нараховується за період з 16.02.2019 по 10.04.2019 на суму 9195,91грн, що складає 489,78 грн; з 11.04.2019 по 14.05.2019 на суму 8667,77грн, що складає 286,16 грн;
на заборгованість за лютий 2019 пеня нараховується за період з 16.03.2019 по 14.05.2019 на суму 9241,89грн, що складає 542,11 грн; з 15.05.2019 по 05.06.2019 на суму 6332,23грн, що складає 133,58 грн;
на заборгованість за березень 2019 пеня нараховується за період з 16.04.2019 по 05.06.2019 на суму 9325,07грн, що складає 458,59 грн; з 06.06.2019 по 22.07.2019 в сумі 5657,30грн, що складає 254,35 грн;
на заборгованість за квітень 2019 пеня нараховується за період з 16.05.2019 по 22.07.2019 на суму 9418,32грн, що складає 613,09 грн; з 23.07.2019 по 06.08.2019 на суму 5075,62грн, що складає 70,92 грн; з 07.08.2019 по 15.08.2019 на суму 75,62грн, що складає 0,63 грн;
на заборгованість за травень 2019 пеня нараховується за період з 18.06.2019 по 15.08.2019 на суму 9484,25грн, що складає 529,30 грн; з 16.08.2019 по 19.09.2019 на суму 4559,87грн, що складає 146,92 грн;
на заборгованість за червень 2019 пеня нараховується за період з 16.07.2019 по 19.09.2019 на суму 9484,25грн, що складає 580,23 грн; з 20.09.2019 по 26.09.2019 на суму 9044,12грн, що складає 57,24 грн;
на заборгованість за липень 2019 пеня нараховується за період з 16.08.2019 по 26.09.2019 на суму 9484,25грн, що складає 365,60 грн; з 27.09.2019 по 17.10.2019 на суму 8528,37грн, що складає 161,92 грн; з 18.10.2019 по 13.11.2019 на суму 3528,37грн, що складає 82,26 грн;
на заборгованість за серпень 2019 пеня нараховується за період з 17.09.2019 по 13.11.2019 на суму 9484,25грн, що складає 486,94 грн; з 14.11.2019 по 18.11.2019 на суму 8012,62грн, що складає 34,03 грн;
на заборгованість за вересень 2019 пеня нараховується за період з 16.10.2019 по 18.11.2019 на суму 9550,64грн, що складає 280,50 грн; з 19.11.2019 по 25.12.2019 на суму 7563,26грн, що складає 226,90 грн;
на заборгованість за жовтень 2019 пеня нараховується за період з 16.11.2019 по 25.12.2019 на суму 9617,49грн, що складає 313,03 грн; з 26.12.2019 по 23.01.2020 на суму 7180,75грн, що складає 153,71 грн;
на заборгованість за листопад 2019 пеня нараховується за період з 17.12.2019 по 23.01.2020 на суму 9627,11грн, що складає 270,17 грн; з 24.01.2020 по 12.02.2020 на суму 6807,86грн, що складає 88,35 грн; з 13.02.2020 по 19.02.2020 на суму 1807,86грн, що складає 7,61 грн;
на заборгованість за грудень 2019 пеня нараховується за період з 16.01.2020 по 19.02.2020 на суму 9627,11грн, що складає 222,27 грн; з 20.02.2020 по 26.04.2020 на суму 6434,97грн, що складає 241,22 грн;
на заборгованість за січень 2020 пеня нараховується за період з 18.02.2020 по 26.04.2020 на суму 9646,36грн, що складає 373,20 грн; з 27.04.2020 по 04.05.2020 на суму 6081,33грн, що складає 21,27 грн; з 05.05.2020 по 18.05.2020 на суму 1081,33грн, що складає 6,62 грн;
на заборгованість за лютий 2020 пеня нараховується за період з 17.03.2020 по 18.05.2020 на суму 9646,36грн, що складає 305,73 грн ; з 19.05.2020 по 24.05.2020 на суму 5727,69грн, що складає 15,02 грн; з 25.05.2020 по 02.06.2020 на суму 727,69грн, що складає 2,86 грн;
на заборгованість за березень 2020 пеня нараховується за період з 16.04.2020 по 02.06.2020 на суму 9723,53грн, що складає 212,54 грн; з 03.06.2020 по 27.07.2020 на суму 5451,22грн, що складає 103,66 грн;
на заборгованість за квітень 2020 пеня нараховується за період з 16.05.2020 по 27.07.2020 на суму 9801,32грн, що складає 263,51 грн; з 28.07.2020 по 24.08.2020 на суму 5254,54грн, що складає 48,24 грн; з 25.08.2020 по 25.08.2020 на суму 255,54грн, що складає 0,08 грн;
на заборгованість за травень 2020 пеня нараховується за період з 16.06.2020 по 25.08.2020 на суму 9830,72грн, що складає 228,85 грн; з 26.08.2020 по 03.09.2020 на суму 5087,26грн, що складає 15,01 грн; з 04.09.2020 по 15.09.2020 на суму 88,26грн, що складає 0,35 грн ;
на заборгованість за червень 2020 пеня нараховується за період з 16.07.2020 по 15.09.2020 на суму 9850,38грн, що складає 200,24 грн; з 16.09.2020 по 17.09.2020 на суму 4939,64грн, що складає 3,24 грн ;
на заборгованість за липень 2020 пеня нараховується за період з 18.08.2020 по 17.09.2020 на суму 9850,38грн, що складає 100,12 грн; з 18.09.2020 по 29.09.2020 на суму 9791,02грн, що складає 38,52 грн; з 30.09.2020 по 27.10.2020 на суму 4792,02грн, що складає 43,99 грн;
на заборгованість за серпень 2020 пеня нараховується за період з 16.09.2020 по 27.10.2020 на суму 9850,38грн, що складає 135,64 грн; за період з 28.10.2020 по 29.10.2020 на суму 9643,40грн, що складає 6,32 грн; з 30.10.2020 по 16.11.2020 на суму 4644,40грн, що складає 27,41 грн;
на заборгованість за вересень 2020 пеня нараховується за період з 16.10.2020 по 16.11.2020 на суму 9899,63грн, що складає 103,86 грн; з 17.11.2020 по 25.11.2020 на суму 9545,03грн, що складає 28,17 грн; з 26.11.2020 по 16.12.2020 на суму 4546,03грн, що складає 31,30 грн;
на заборгованість за жовтень 2020 пеня нараховується за період з 17.11.2020 по 16.12.2020 на суму 9998,63грн, що складає 98,35 грн; з 17.12.2020 по 22.12.2020 на суму 9545,66грн, що складає 18,78 грн;
на заборгованість за листопад 2020 пеня нараховується за період з 16.12.2020 по 23.12.2020 на суму 10128,61грн, що складає 26,57 грн;
на заборгованість за грудень 2020 пеня нараховується за період з 16.01.2021 по 24.01.2021 на суму 1894,04грн, що складає 5,60 грн;
на заборгованість за січень 2021 пеня нараховується за період з 16.02.2021 по 16.03.2021 на суму 1246,67грн, що складає 12,30 грн;
на заборгованість за лютий 2021 пеня нараховується за період з 16.03.2021 по 21.04.2021 на суму 702,83грн, що складає 9,49 грн;
на заборгованість за березень 2021 пеня нараховується за період з 16.04.2021 по 21.04.2021 на суму 10633,91грн, що складає 26,22 грн; з 22.04.2021 по 25.05.2021 на суму 336,74грн, що складає 4,71 грн;
на заборгованість за квітень 2021 пеня нараховується за період з 18.05.2021 по 25.05.2021 на суму 10708,35грн, що складає 35,21 грн; з 26.05.2021 по 08.06.2021 на суму 5045,09грн, що складає 29,03 грн; з 09.06.2021 по 13.06.2021 на суму 45,09грн, що складає 0,09 грн;
на заборгованість за травень 2021 пеня нараховується за період з 16.06.2021 по 29.06.2021 на суму 7892,65грн, що складає 45,41 грн; з 30.06.2021 по 06.07.2021 на суму 3891,65грн, що складає 11,20 грн;
на заборгованість за червень 2021 пеня нараховується за період з 16.07.2021 по 25.07.2021 на суму 9760,91грн, що складає 40,92 грн;
на заборгованість за липень 2021 пеня нараховується за період з 17.08.2021 по 25.08.2021 на суму 4641,04грн, що складає 18,31 грн;
на заборгованість за серпень 2021 пеня нараховується за період з 16.09.2021 по 20.09.2021 на суму 10522,17грн, що складає 24,50 грн; з 21.09.2021 по 25.10.2021 на суму 522,17грн, що складає 8,51 грн;
на заборгованість за вересень 2021 пеня нараховується за період з 16.10.2021 по 25.10.2021 на суму 11010,69грн, що складає 51,28 грн; з 26.10.2021 по 04.11.2021 на суму 1532,86грн, що складає 7,14 грн;
на заборгованість за жовтень 2021 пеня нараховується за період з 16.11.2021 по 28.11.2021 на суму 7642,65грн, що складає 46,27 грн;
на заборгованість за листопад 2021 пеня нараховується за період з 16.12.2021 по 29.12.2021 на суму 3841,32грн, що складає 26,52 грн;
на заборгованість за грудень 2021 пеня нараховується за період з 18.01.2022 по 31.01.2022 на суму 10107,18грн, що складає 75,87 грн;
на заборгованість за січень 2022 пеня нараховується за період з 16.02.2022 по 30.06.2023 (з урахуванням продовження) на суму 5519,50грн, що складає 3 295,07 грн;
на заборгованість за лютий 2022 пеня нараховується за період з 16.03.2022 по 30.06.2023 ( з урахуванням продовження) на суму 9524,40грн, що складає 5 539,81 грн;
на заборгованість за січень 2023 пеня нараховується за період з 16.02.2023 по 16.08.2023 на суму 14377,06грн, що складає 3 537,15 грн;
на заборгованість за лютий 2023 пеня нараховується за період з 16.03.2023 по 16.09.2023 на суму 14477,70грн, що складає 3 544,46 грн;
на заборгованість за березень 2023 пеня нараховується за період з 18.04.2023 по 16.10.2023 на суму 14694,87грн, що складає 3 416,46 грн;
на заборгованість за квітень 2023 пеня нараховується за період з 16.05.2023 по 16.11.2023 на суму 14724,26грн, що складає 3 290,97 грн;
на заборгованість за квітень 2023 пеня нараховується за період з 16.05.2023 по 16.11.2023 на суму 14724,26грн, що складає 3 290,97 грн;
на заборгованість за травень 2023 пеня нараховується за період з 16.06.2023 по 16.12.2023 на суму 14797,88грн, що складає 3 066,61 грн;
на заборгованість за червень 2023 пеня нараховується за період з 18.07.2023 по
16.01.2024 на суму 14916,26грн, що складає 2 816,80 грн;
на заборгованість за липень 2023 пеня нараховується за період з 16.08.2023 по
16.02.2024 на суму 14916,26грн, що складає 2 649,84 грн;
на заборгованість за серпень 2023 пеня нараховується за період з 16.09.2023 по
16.03.2024 на суму 14916,26грн, що складає 2 447,81 грн;
на заборгованість за вересень 2023 пеня нараховується за період з 17.10.2023 по
16.04.2024 на суму 14990,84грн, що складає 2 318,99 грн;
на заборгованість за жовтень 2023 пеня нараховується за період з 16.11.2023 по
16.05.2024 на суму 15110,77грн, що складає 2 248,84 грн;
на заборгованість за листопад 2023 пеня нараховується за період з 16.12.2023 по
16.06.2024 на суму 15186,32грн, що складає 2 207,54 грн;
на заборгованість за грудень 2023 пеня нараховується за період з 16.01.2024 по
16.07.2024 на суму 15292,62грн, що складає 2 159,77 грн;
на заборгованість за січень 2024 пеня нараховується за період з 16.02.2024 по
16.08.2024 на суму 15353,79грн, що складає 2 116,39 грн ;
на заборгованість за лютий 2024 пеня нараховується за період з 16.03.2024 по
16.09.2024 на суму 15399,85грн, що складає 2 096,23 грн;
на заборгованість за березень 2024 пеня нараховується за період з 16.04.2024 по
15.10.2024 (кінцева дата нарахування пені за розрахунком позивача) на суму 15476,85грн, що складає 2 045,40 грн;
на заборгованість за квітень 2024 пеня нараховується за період з 16.05.2024 по
15.10.2024 (кінцева дата нарахування пені за розрахунком позивача) на суму 15507,80грн, що складає 1 697,81 грн;
на заборгованість за травень 2024 пеня нараховується за період з 18.06.2024 по
15.10.2024 (кінцева дата нарахування пені за розрахунком позивача) на суму 15600,85грн, що складає 1 329,91 грн;
на заборгованість за червень 2024 пеня нараховується за період з 16.07.2024 по
15.10.2024 (кінцева дата нарахування пені за розрахунком позивача) на суму 15944,07грн, що складає 1 042,03 грн;
на заборгованість за липень 2024 пеня нараховується за період з 16.08.2024 по
15.10.2024 (кінцева дата нарахування пені за розрахунком позивача) на суму 15944,07грн, що складає 690,91 грн;
на заборгованість за серпень 2024 пеня нараховується за період з 17.09.2024 по
15.10.2024 (кінцева дата нарахування пені за розрахунком позивача) на суму 16039,73грн, що складає 330,44 грн;
Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо стягнення пені підлягають задоволенню в розмірі 75067,41грн, у задоволенні решти позовних вимог в цій частині суд відмовляє.
Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно із ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
За загальним правилом, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права чи про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 ЦК України).
При цьому, стягнення 3% річних та інфляційних витрат можливо до моменту фактичного виконання зобов`язання та обмежується останніми 3 роками, які передували подачі позову.
Для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю. Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог:1) про стягнення неустойки (штрафу, пені); (ч.ч.1,2 ст. 258 ЦК України).
За приписами ч.4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення(ч.3 ст.267 ЦК України).
З заявами щодо застосування до спірних правовідносин строку позовної давності відповідач до суду не звертався, що унеможливлює застосування судом такого строку.
Щодо вимог позивача про розірвання договору оренди та зобов?язання повернути приміщення, суд зазначає наступне.
Частина 1 статті 782 ЦК України передбачає, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за найм речі протягом трьох місяців підряд.
Відповідно до ч.2 ст. 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.
Договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про непродовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону. Норма щодо продовження договору, встановлена цим пунктом, не застосовується до договорів, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні і аукціон оголошено до дати набрання чинності цією постановою. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються (п.5 Постанови № 634).
Як визначено у пункті 11.1 договору останній набирає чинності від дати підписання Сторонами акту приймання-передачі та діє з 11.03.2015 року по 11.03.2025 року, включно. Одночасно встановлено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору вій вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Матеріалами справи не підтверджується, що у встановлений строк має місце звернення сторін або балансоутримувача з відповідними заявами.
Одночасно, позивач висловив свою волю шляхом звернення до суду з позовною заявою про розірвання договору у судовому порядку. Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги про розірвання договору оренди з підстав невиконання відповідачем своїх грошових зобов?язань зі сплати орендної плати з посиланням на положення п.12.6 договору, за яким на вимогу Орендодавця цей договір може бути достроково розірваний в односторонньому порядку при, зокрема, несплаті Орендарем орендної плати протягом 3-х місяців з дня закінчення терміну платежу.
Положеннями частин 1, 2 статті 651 ЦК України унормовано, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначено через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, і це відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких згідно з пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України віднесено, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.
У пункті 76 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2024 у справі №918/391/23 зазначено, що під систематичністю під час вирішення приватноправових спорів розуміються два та більше випадки несплати орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами договору. Натомість разове порушення такої умови договору не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання. Судова практика у розумінні поняття "систематичність" у подібних правовідносинах є усталеною (постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17, від 01 квітня 2020 року у справі № 277/1186/18-ц, від 29 липня 2020 року у справі № 277/526/18, від 20 серпня 2020 року у справі № 616/292/17, від 08 травня2024 року у справі № 629/2698/23; Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24 листопада 2021 року у справі № 922/367/21, від 04 липня 2023 року у справі № 906/649/22, від 20 лютого 2024 року у справі № 917/586/23, від 02 квітня 2024 року у справі № 922/1165/23 та інші).
У пунктах 88-93 вказаної постанови Великої Палати Верховного Суду зазначено таке:
"88. Головна ідея, на якій ґрунтується правило частини другої статті 651 ЦК України, полягає у тому, що не будь-яке, а лише істотне порушення умов договору може бути підставою для вимоги про його розірвання або зміну. Неістотні (незначні) порушення умов договору є недостатніми для обґрунтованого та правомірного застосування такого крайнього заходу, як розірвання договору або його зміна в судовому порядку.
89. Ця ідея спирається на принцип, який називається принципом збереження договору (preservation of contract). Договірні відносини мають підтримуватися, допоки це можливо й економічно доцільно для сторін. Розірвання договору має бути крайнім заходом задля мінімізації витрат, пов`язаних з укладенням та виконанням договору.
90. Ураховувати істотність порушення важливо, оскільки протилежне тлумачення норм права може призвести до того, що управнена сторона договору, яка має відповідно до закону або договору право на відмову від нього або розірвання, може ним скористатися за найменший відступ від умов договору. Таке становище є неприпустимим, оскільки може порушити стабільність цивільного обороту і є надзвичайно несправедливим нехтуванням правовим принципом пропорційності між тяжкістю порушення договірних умов і відповідальністю, яка застосовується за таке порушення. Незастосування критерію істотності порушення позбавляє зобов`язану сторону договору можливості заперечувати проти розірвання договору і провокує управнену сторону відмовлятися від договору (розривати його) за найменшого порушення.
91. Одним із факторів, що може братися до уваги під час оцінки істотності порушення умов договору як підстави для його розірвання, є те, наскільки зобов`язана сторона, яка порушила договір, реально заінтересована у збереженні договору, а також те, чи не спричинить розірвання договору для неї значної шкоди.
92. Розірвання договору як санкція має бути максимально збалансованим і відповідати тяжкості допущеного порушення. Вирішальне значення для застосування зазначеного припису закону має співвідношення шкоди з тим, що могла очікувати від виконання договору сторона. У кожному конкретному випадку питання про істотність порушення має вирішуватися з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення (постанова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 09 грудня 2020 року у справі № 199/3846/19).
93. Отже, законодавство в питанні розірвання договору дбає не лише про інтереси управненої сторони, а й про інтереси зобов`язаної сторони, оскільки розірвання договору може завдати значних збитків стороні, яка допустила незначне порушення, тобто законодавець прагне досягти справедливого балансу між інтересами сторін договору".
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.11.2024 у справі № 918/391/23зробила висновок, що у контексті частини другої статті 651 Цивільного кодексу України систематична несплата може підтверджувати ненадійність контрагента і те, що кредитор не може бути впевнений у належному виконанні договору в майбутньому, і такий висновок не спростовується подальшим погашенням заборгованості (пункт 102).
Як встановлено судом, відповідач неналежним чином виконував свої грошові зобов?язання за договором оренди, а саме, останній раз відповідач здійснив оплату орендної плати у травні 2022, тобто не сплачував орендну плату більш ніж протягом 3-х місяців з дня закінчення терміну платежів, внаслідок чого утворилася відповідна заборгованість.
Зважаючи на те, що допущене відповідачем порушення грошового зобов?язання фактично позбавило Орендодавця за спірним договором того, на що останній розраховував при його укладенні, таке порушення з боку ТОВ «С.В.С.» вказує на наявність обставини істотного порушення умов спірного договору, відтак вимога позивача про розірвання договору оренди оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м.Слов?янська № 5/15 від 11.03.2015 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Одночасно суд зазначає, що положеннями статті 785 ЦК України передбачено, що у разі припинення договору найму наймач зобов?язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов?язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за найм речі за час прострочення.
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі припинення договору оренди орендар зобов?язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.
У пункті 8.4 договору Сторони, зокрема, узгодили, що у разі припинення або розірвання Договору Орендар зобов?язаний згідно акту приймання-передачі повернути об?єкт оренди Орендодавцю.
Таким чином, з огляду на задоволення судом позовної вимоги щодо розірвання договору, задовольняється позовна вимога щодо повернення майна власнику.
Проаналізувавши встановлені обставини, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням наявні у справі докази в їх сукупності та взаємозв?язку, господарський суд, враховуючи наведені положення цивільного законодавства та визначені процесуальним законом стандарти доказування, дійшов висновку про часткове задоволення заявленого позову, а саме: стягнення з відповідача орендної плати в сумі 331569,77грн, 3% річних в сумі 8382,63грн, інфляційних нарахувань в сумі 25682,31грн, пені в сумі 75067,41грн,
розірвання договору № 5/15 від 11.03.2015 та зобов?язання повернути приміщення.
Розподіл судових витрат
Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов?язаних з розглядом справи.
Судовий збір, відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За приписами ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Судовий збір покладаються на відповідача становить 10134,60грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління комунальної власності Слов?янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «С.В.С.» про стягнення 477591,93грн, що складається з суми орендної плати 343069,08грн; пені в сумі 98649,52грн; 3% річних в сумі 9069,13; інфляційних витрат в сумі 26804,20грн, розірвання договору та зобов?язання повернути приміщення - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «С.В.С.» (адреса місцезнаходження: 84100, Донецька область, м. Слов?янськ, вул. Калініна, буд.24А; ідентифікаційний код 31205416) на користь Управління комунальної власності Слов?янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (адреса місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов?янськ, пл.Соборна, буд.2; ідентифікаційний код 44546457) заборгованість з орендної плати в сумі 331569,77грн, 3% річних в сумі 8382,63грн, інфляційні нарахування в сумі 25682,31грн, пеню в сумі 75067,41грн, судовий збір в сумі 10134,60грн.
Розірвати договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов?янська №5/15 від 11.03.2015, що укладений між Управлінням комунальної власності Слов?янської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «С.В.С».
Зобов?язати Товариство з обмеженою відповідальністю «С.В.С» (адреса місцезнаходження: 84100, Донецька область, м. Слов?янськ, вул. Калініна, буд.24А; ідентифікаційний код 31205416) повернути приміщення, що розташоване за адресою: Донецька область, м. Слов?янськ, вул. Світлодарська (колишня Чубаря), буд. 6, до комунальної власності Слов?янської міської територіальної громади.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Вступна та резолютивна частини рішення суду складені та підписані у судовому засіданні 16.04.2025.
Повний текст рішення суду підписано 20.06.2025.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.М. Устимова