Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
20 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/10548/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним рішення, бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
10 червня 2025 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/10548/24 /а.с. 164/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року призначено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24 до розгляду в порядку письмового провадження.
16 червня 2025 року до Полтавського окружного адміністративного суду до суду надійшли письмові пояснення боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в яких зазначено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2024 року без обмеження максимальним розміром, після чого розмір пенсії позивача склав 28969,01 грн. За період з 01.04.2024 по 28.02.2025 нараховано доплату в сумі 52990,51 грн., станом на 01.03.2025 розмір пенсії становить 30469,01 грн. Заборгованість в сумі 52990,51 грн. облікована в органах Пенсійного фонду України для здійснення виплати за окремою бюджетною програмою. Щодо виплати заборгованості повідомив, що стан такої виплати залежить від видатків Головного управління, запланованих за рахунок коштів Державного бюджету, фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. Вказує, що Головним управлінням здійснено всі можливі заходи з метою виконання цього судового рішення.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вирішуючи заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24, суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним рішення, бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження з 01 квітня 2024 року пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром пенсії. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 квітня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року у справі №440/10548/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишено без задоволення. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 по справі №440/10548/24 - залишено без змін.
03 березня 2025 року Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №440/10548/24 про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 квітня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням проведених виплат.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
У пункті 40 рішення Європейського Суду з прав людини по справі Горнсбі проти Греції суд наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов`язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов`язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності,- за її межами.
Відповідно до положень статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Отже, статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено процесуальний механізм реалізації конституційного принципу обов`язковості судового рішення у формі встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання відповідачем-суб`єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.
Як слідує з матеріалів справи, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24, що набрало законної сили 12 лютого 2025 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсію з 01 квітня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням проведених виплат, що підтверджено рішенням про перерахунок пенсії ОСОБА_1 №916260137558 від 08.04.2025, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 174/. За результатом проведеного перерахунку пенсії з 01 квітня 2024 року підсумок пенсії (з надбавками) становить 28969,01 грн.
Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області складено протокол на доплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01 квітня 2024 року по 28 лютого 2025 року на суму 52990,51 грн. /а.с. 176/.
Отже, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24, що набрало законної сили 12 лютого 2025 року, виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії.
У подальшому, з 01 березня 2025 року пенсія позивача була перерахована пенсійним органом та встановлена у розмірі 30469,01 грн. /а.с. 175/.
Суд зазначає, що дії відповідача щодо подальшого перерахунку та виплати позивачу з 01 березня 2025 року пенсії вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області у зв`язку з виникненням нових правовідносин, які не були предметом спору у цій справі та на час ухвалення судом рішення у цій справі не існували.
Водночас, доказів виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням проведених виплат, зокрема виплати заборгованості (доплати) внаслідок перерахунку пенсії за період з 01 квітня 2024 року по 28 лютого 2025 року в сумі 52990,51 грн., відповідачем не надано, а судом не встановлено.
Таким чином, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24, що набрало законної сили, в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 квітня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням проведених виплат залишається невиконаним за період з 01 квітня 2024 року по 28 лютого 2025 року на суму 52990,51 грн.
Відповідно до положень частин 2, 3 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24 та вважає достатнім строк для підготовки звіту - два місяці з дати отримання копії цієї ухвали.
Отже, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24 підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись статтями 229, 248, 256, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24 - задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати протягом двох місяців з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі №440/10548/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.С. Сич