Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/31829/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження, визначеного ч. 5 ст. 262 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яка полягає в ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком з дня досягнення пенсійного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) по 27.04.2024 року, та у неврахуванні при обчисленні розміру пенсії довідки про заробітну плату №257 від 14.05.2024 року за періоди з травня 1995 року по червень 2000 року включно;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком за період з 22 січня 2024 року по 27 квітня 2024 року, а також врахувати при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 довідки про заробітну плату №257 від 14.05.2024 року за період роботи з травня 1995 року по червень 2000 року включно.
В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначив, що він ІНФОРМАЦІЯ_2 досяг пенсійного віку - 60 років. У зв`язку з досягненням пенсійного віку, в межах тримісячного строку з дня досягнення пенсійного віку, 16.04.2024 року він через електронний кабінет Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Херсонській області за призначенням пенсії за віком.
27.05.2024 року позивач через електронний кабінет відправив пенсійному фонду скан-копію довідки про заробітну плату за 60 календарних місяців підряд до липня 2000 року відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №257 від 14.05.2024 року за період з травня 1995 року по червень 2000 року включно.
Разом з тим, лише з 28.04.2024 року позивачу призначено пенсію за віком, замість 21.01.2024 року, а також без врахування відомостей, зазначених у довідці №257 від 14.05.2024 року за період з травня 1995 року по червень 2000 року включно.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо непризначення пенсії з дня досягнення пенсійного віку, а також без врахування при обчисленні розміру його пенсії довідки про заробітну плату №257 від 14.05.2024 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів з вказаним адміністративним позовом.
Ухвалою суду справу №420/31829/24 було прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Відповідачу було запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.
Під час розгляду справи від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов відзив по справі, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що позивач посилається на те, що він звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про нарахування та виплату пенсії за віком з 22.01.2024 року по 27.04.2024 року, а також врахування при обчисленні розміру його пенсії довідки про заробітну плату №257 від 14.05.2024 року за період роботи з травня 1995 року по червень 2000 року включно, водночас жодного доказу, який би підтверджував звернення до пенсійного органу із заявою виключно із такими вимогами (згідно Додатку 1 до Порядку №22-1), позивач не надає. Водночас, з такими вимогами позивач звертався через веб-портал електронних послуг із заявами у серпні та жовтні 2024 року, які були розглянуті Головним управлінням у порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».
У відзиві також було зазначено, що за заявами позивача від 23.12.2023 року, 16.04.2024 року та 28.04.2024 року, які розглядались відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області були прийняті рішення про відмову в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого статею 26 Закону №1058. В подальшому, заява позивача від 27.05.2024 року розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області та прийнято рішення про призначення пенсії за віком. Враховуючи, що заява від 27.05.2024 року подана у трьохмісячний строк від дати попередньої заяви, але після сплину трьох місяців з дати набуття права (досягнення 60-ти років), пенсія позивачу призначена з 28.04.2024 року.
Разом з тим у відзиві також було зазначено, що листом від 10.07.2024 року Головним управлінням було повідомлено позивачу, що у разі бажання отримувати пенсію з дати права, йому потрібно звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п.1.1 Порядку №22-1. Проте, позивач до теперішнього часу не скористався своїм правом та не звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п.1.1 Порядку №22-1.
Ухвалою суду від 05.11.2024 року провадження у справі №420/31829/24 було зупинено на підставі п.6 ч.2 ст.236 КАС України та в подальшому поновлено ухвалою суду від 06.01.2025 року.
На виконання ухвали суду від 05.11.2024 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надіслало до суду матеріали пенсійної справи позивача.
Ухвалою суду від 20.05.2025 року було залучено до участі у справі №420/31829/24 в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, внаслідок чого було розпочато розгляд адміністративної справи №420/31829/24 спочатку в порядку спрощеного позовного провадження, визначеного ст. 262 ч. 5 КАС України, без виклику сторін.
05.06.2025 року до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшло клопотання, в якому було зазначено, що Заявник звернувся із заявою про призначення пенсії за віком 28.04.2024, відповідно
до якої було винесено рішення про відмову в призначенні пенсії №213050036372 від
06.05.2024, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. При повторному зверненні із заявою про призначення пенсії за віком від 27.05.2024,
заявнику було призначено пенсію з 28.04.2024, тобто з дати попередньої заяви,
оскільки дане звернення відбулося не пізніше трьох місяців від попереднього.
Згідно частини 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 досяг пенсійного віку 60 років.
16.04.2024 року, в межах тримісячного строку з дня досягнення пенсійного віку, позивач через електронний кабінет Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком, що підтверджується витягом з його електронного кабінету на веб-порталі ПФУ у розділі «Мої звернення».
Як підтверджується витягом з електронного кабінету позивача на веб-порталі ПФУ у розділі «Мої звернення», він також звертався із заявами від 23.12.2023 року, 28.04.2024 року та 27.05.2024 року про призначення пенсії.
Разом з тим, за заявами від 23.12.2023 року, 16.04.2024 року та 28.04.2024 року за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області №213050036372 від 27.12.2023 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №213050036372 від 24.04.2024 року та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області №213050036372 від 06.05.2024 року були прийняті рішення про відмову в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого ст.26 Закону України №1058-ІV.
Вищевказані рішення територіальних управлінь Пенсійного фонду України не є спірними у справі №420/31829/24.
До заяви про призначення пенсії за віком від 27.05.2024 року позивачем було додано оригінал довідки про заробітню плату від 14.05.2024 року №257 для обчислення пенсії за період з травня 1995 року по травень 2000 року, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області. Вказана заява за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, внаслідок чого позивачу було призначено пенсію за віком з 28.04.2024 року.
В обґрунтування призначення пенсії саме з 28.04.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у листі від 10.07.2024 року зазначило, що оскільки заява від 27.05.2024 року подана у трьохмісячний строк від дати попередньої заяви, але після сплину трьох місяців з дати права (досягнення 60-ти років), пенсію призначено саме з 28.04.2024 року. Страховий стаж для визначення права на призначення пенсії становить 32 роки 08 місяців 13 днів.
Також у вищевказаному листі від 10.07.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зазначило, що у разі бажання отримувати пенсію з дати права заявнику необхідно звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п.1.1 Порядку №22-1.
В матеріалах справи наявний лист Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 01.07.2024 року, адресований Управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, в якому зазначено, що у зв`язку зі службовою необхідністю потрібно провести перевірку довідки про заробітню плату для обчислення пенсії від 14.05.2024 року №257 за період з 01.05.1995 року по 31.05.2000 року по ОСОБА_1 , видану УМВС України в Херсонській області.
Листом від 29.07.2024 року Ліквідаційної комісії Управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області було повідомлено, що на даний час доступ до архівосховищ, у яких зберігаються архівні документи УМВС України в Херсонській області, обмежений, у зв`язку з чим надати первинні документи для перевірки немає можливості. У листі наявне прохання про проведення перевірки після закінчення воєнного стану.
Враховуючи вищевказані обставини, у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 11.09.2024 року було зазначено, що на сьогодні здійснити перевірку відповідності заробітної плати за довідкою від 14.05.2024 року №257 первинним документам та застосувати її для розрахунку пенсії неможливо.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо непризначення пенсії з дня досягнення пенсійного віку, а також без врахування при обчисленні розміру його пенсії довідки про заробітну плату №257 від 14.05.2024 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав в межах даної справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дослідивши адміністративний позов, відзив та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об`єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
Згідно п.1 ч.1 ст.8 Закону №1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону №1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Згідно ч.1 ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За ч.2 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі Порядок №22-1) (у редакції від 15.02.2024 року).
Пунктом 1.1 Порядку №22-1 встановлено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно п.1.8 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Як було встановлено судом вище, заява позивача від 16.04.2024 року про призначення пенсії за віком за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, який виніс рішення №213050036372 від 24.04.2024 року про відмову у призначенні пенсії.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів повідомлення позивача про наявність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №213050036372 від 24.04.2024 року про відмову у призначенні пенсії за віком.
Крім того, за твердженням позивача, ним 27.05.2024 року через веб-портал Пенсійного фонду України було додатково направлено заяву із сканкопією довідки про заробітну плату №257 від 14.05.2024 року за період з травня 1995 року по червень 2000 року.
Заява позивача від 27.05.2024 року за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області (рішення №213050036372 від 05.06.2024 року), внаслідок чого позивачу було призначено пенсію за віком з 28.04.2024 року, а не з 22.01.2024 року (день, що настає за днем досягнення пенсійного віку). Відповідач в обґрунтування визначення датою призначення пенсії саме 28.04.2024 року посилався на те, що оскільки заява від 27.05.2024 року подана у трьохмісячний строк від дати попередньої заяви (28.04.2024 року), але після сплину трьох місяців з дати права (досягнення 60-ти років, тобто ІНФОРМАЦІЯ_2 ), пенсію призначено саме з 28.04.2024 року.
З цього приводу суд враховує правову позицію Верховного Суду у постанові від 24.12.2019 року №209/2050/17, з огляду на яку право позивача на отримання належних йому пенсійних виплат в цьому випадку не може ставитися в залежність від встановлення всіх обставин, які мають значення для вирішення питання про призначення пенсії і підлягає поновленню з моменту його виникнення, тобто з дня первинного звернення до пенсійного органу.
За ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як встановлено судом, з первинною заявою після досягнення пенсійного віку 60 років, позивач звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України саме 16.04.2024 року, тобто звернення за призначенням пенсії відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку.
Прийняття територіальними управліннями Пенсійного фонду України рішень за подальшими зверненнями позивача у строк квітня-травня 2024 року відповідних рішень, що стосуються призначення йому пенсії за віком (без надання доказів повідомлення заявника про прийняття таких рішень), не спростовують той факт, що з первинною заявою про призначення пенсії за віком позивач звернувся у строк трьох місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку, а тому має право на призначення пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З цього приводу суд критично ставиться до посилань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у листі від 10.07.2024 року на те, що у разі бажання отримувати пенсію з дати права заявнику необхідно звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п.1.1 Порядку №22-1, оскільки право на призначення пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, не може залежати від подання пенсіонером окремої заяви до Пенсійного фонду України вже після призначення пенсії, а виникає автоматично у разі подання заяви про призначення пенсії у 3-місячний строк з дня досягнення пенсійного віку та враховується пенсійним органом при розгляді питання про призначення пенсії заявнику.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як роз`яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму №14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог це, зокрема, вирішення незаявленої вимоги.
Аналізуючи вищезазначене суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №213050036372 від 05.06.2024 року про призначення позивачу пенсії за віком є протиправним в частині визначення дати, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію, а саме 28.04.2024 року, замість дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Аналізуючи вищевказані обставини, суд вважає за необхідне зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 22.01.2024 року, з урахуванням нарахованих та виплачених пенсійний виплат.
Щодо вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком за період з 22.01.2024 року по 27.04.2024 року, суд зазначає, що така вимога є передчасною та не підлягає задоволенню, оскільки позивачу ще не призначено з 22.01.2024 року пенсію на виконання рішення суду, пенсія за вказаний період ще не донараховувалась, а тому доказів порушення прав позивача в цій частині наразі у суду відсутні.
Щодо вимоги про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії довідки про заробітну плату №257 від 14.05.2024 року за періоди з травня 1995 року по червень 2000 року включно, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.27 Закону №1058-IV розмір пенсії визначається із врахуванням тривалості страхового стажу, заробітної плати та коефіцієнту страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до ч.2 та ч.4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із ч.ч.1-2 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно ч.ч.1-3 статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно п.2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Пунктом 2.10 розділу II Порядку № 22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Як стверджує позивач, до заяви про призначення пенсії за віком від 27.05.2024 року позивачем було додано оригінал довідки про заробітню плату від 14.05.2024 року №257 для обчислення пенсії за період з травня 1995 року по травень 2000 року, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області. За вказаною заявою позивачу було призначено пенсію за віком з 28.04.2024 року.
Разом з тим, відомості, наявні у вищевказаній довідці від 14.05.2024 року №257, не були враховані відповідачем при призначенні позивачу пенсії за віком, що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 11.09.2024 року, в обґрунтування чого зазначено, що наразі здійснити перевірку відповідності заробітної плати за довідкою від 14.05.2024 року №257 первинним документам та застосувати її для розрахунку пенсії неможливо через перебування документів УМВС України в Херсонській області в архівосховищах, доступ до яких обмежено.
З цього приводу суд зазначає, що відсутність у позивача можливості надати іншу довідку внаслідок знаходження архіву УМВС України на території Херсонської області, не позбавляє позивача права на отримання пенсії. Неврахування пенсійним органом довідки від 14.05.2024 року №257 для обчислення пенсії за період з травня 1995 року по травень 2000 року, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, є порушенням конституційних прав позивача на отримання пенсійного забезпечення.
Крім того, Верховним Судом сформовано правовий висновок, викладений у постанові від 12.04.2021 року у справі №219/4550/17, згідно якої посилання на неможливість врахування заробітної плати в зв`язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставними. Оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача відсутні.
Згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як було встановлено судом в межах вказаної справи, довідка про заробітню плату для обчислення пенсії №257 від 14.05.2024 року видана УМВС України в Херсонській області за формою додатку 5 Порядку №22-1 на підставі первинних документів - особових рахунків. Вказана довідка містить інформацію про загальний розмір заробітної плати за період з травня 1995 по травень 2000 року та про розмір заробітної плати із розбивкою по місяцях, що відповідає вимогам Порядку №22-1.
З цього приводу суд доходить висновку, що оскільки надана позивачем довідка №257 від 14.05.2024 року містить посилання на особові рахунки, як на первинні документи на підставі яких вона видана, у відповідача відсутні підстави для відмови в її врахування через непроведення ним перевірки поданої довідки.
Отже, з урахуванням вищевикладеного та висновків, викладених у постановах Верховного Суду, суд дійшов висновку про протиправність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням довідки №257 від 14.05.2024 року, виданої УМВС України в Херсонській області.
З цього приводу суд вважає за необхідне зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області врахувати при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 з 22.01.2024 року довідки про заробітну плату №257 від 14.05.2024 року за період роботи з травня 1995 року по червень 2000 року включно, виданої УМВС України в Херсонській області.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 2 422,40 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача суму сплаченого ним судового збору у розмірі 2 422,40 грн. з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок їх бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5, 6-11, 12, 77, 90, 241-246, 255, 257, 258, 262, 291, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №213050036372 від 05.06.2024 року в частині визначення дати, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію, а саме з 28.04.2024 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 з 22.01.2024 року, та провести її виплату з урахуванням раніше нарахованих та виплачених пенсійний виплат.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки №257 від 14.05.2024 року, виданої УМВС України в Херсонській області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області врахувати довідку про заробітну плату №257 від 14.05.2024 року за період роботи з травня 1995 року по червень 2000 року включно, виданої УМВС України в Херсонській області, при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 з 22.01.2024 року.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 1211,20 грн.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73027, м. Херсон, вул. Комкова, 76а, код ЄДРПОУ 21295057).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013).
Суддя О.В. Білостоцький