Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 191/1874/25
Провадження № 3/191/684/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2025 року м.Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Твердохліб А.В., розглянувши справу про адміністративні правопорушення, яка надійшла від Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, відносно ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Першозванівка Синельниківського району Дніпропетровської області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 09.11.2020 року (дійсний до 09.11.2024 року), органом 1257, РНОКПП НОМЕР_2 , за ч. 5 ст. 126, ч.2 ст.130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
13.04.2025 року о 21 год. 00 хв. по вул. Козацькій, 46, у м. Синельникове Дніпропетровської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ЗАЗ110308, д/з НОМЕР_3 , належним ОСОБА_2 , не маючи права керування таким транспортним засобом, що вчинено повторно протягом року, згідно постанови від 13.11.2023 року, чим порушив п.2.1а ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП.
13.04.2025 року о 21 год. 00 хв. по вул. Козацькій, 46, у м. Синельникове Дніпропетровської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ЗАЗ 110308, д/з НОМЕР_3 , належним ОСОБА_2 , з явними ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: зіниці ока не реагують на світло, тремтіння пальців рук. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп`яніння у медичному закладі, відмовився. Від керування транспортним засобом був відсторонений. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.5 ПДР України, за що відповідальність передбачена за ч. 2 ст. 130 КУпАП
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, був належним чином повідомленим про розгляд справи.
Суддя, дослідивши письмові матеріали справи, зазначає наступне.
Матеріал, який розглядається, надійшов до суду 17.04.2025 року.
Згідно з ч.1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Але, частиною 2 статті 268 КУпАП не передбачена обов`язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ст.ст.126, 130 КУпАП.
Також, слід зазначити, що наведені вище положення ст. 268 КУпАП не містять заборони щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 126, 130 КУпАП у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суд звертає увагу, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, будучи обізнаною про перебування справи на розгляді суду, не була позбавлена можливості подавати свої письмові пояснення щодо обставин справи або взяти участь в справі в режимі відеоконференції, в тому числі з використанням власних засобів зв`язку, мати захисника під час розгляду справи, тому суд вважає, що ОСОБА_1 , не був позбавлений можливості забезпечити належним чином свій судовий захист.
Відповідно дост.129Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимогст. 245 КУпАПзавданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно положеньст. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно дост. 252 КУпАП Україниоцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з вимогамист. 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов`язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення.
Пунктом 2.5 Правил дорожньогоруху України встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 2ст. 130 КУпАПпередбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбаченихчастиною першоюцієї статті, а саме керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суб`єктами правопорушень, передбачених ст.130 КУпАП, є водії транспортних засобів та судноводії.
Положеннями ст.ст.7, 254, 279КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо неї.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суддя також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушеннямст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин дії ОСОБА_1 правильно слід кваліфікувати за ч.1ст.130 КУпАП, оскільки у фабулі обвинувачення відсутня кваліфікуюча ознака даного правопорушення за ч. 2 цієї статті, а саме «повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті».
Відповідно до ч.1ст.130 КУпАПпередбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до ч.2 ст.266 КУпАПогляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
Згідно загальних положень, що містяться уп.1.1. ПДРУкраїни, ці Правила відповідно доЗакону України "Про дорожній рух"встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Крім того, дії ОСОБА_1 , вчинені 13.04.2025 року правильно кваліфіковані за ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме повторне протягом року вчинення порушень, передбаченихчастинами другою - четвертоюцієї статті, а саме керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч.1ст.130 КУпАПпідтверджується сукупністю зібраних по справі доказів.
Так, з наданого суду відеодоказу з нагрудної боді-камери поліцейського, встановлено відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на встановлення стану наркотичного сп`яніння та визнання останнім факту керування транспортним засобом, будучи позбавленим права керування.
Матеріали справи також містять постанову судді Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22.01.2025 року, що набрала законної сили 04.02.2025 року, якою визнано винним ОСОБА_1 у вчиненні 08.11.2024 року адміністративного правопорушення, за ч 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП; постанову Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу, у розмірі 20400 грн., за ч. 4 ст. 126 КУпАП.
Таким чином, є встановленим, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених:
ч.1 ст.130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння, тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності із накладенням адміністративного стягнення;
ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме, повторне протягом року керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд у відповідності до вимог ст.33КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення; рівень небезпеки; дані про особу правопорушника, який є військовослужбовцем; ступінь вини; майновий стан. Обставин, що обтяжують та пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Відповідно до ч. 2ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Так, по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
При обранні адміністративного стягнення суд дотримується також приписів ст.23 КУпАП, якою передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як правопорушником, так і іншими особами.
При призначенні адміністративного стягнення суд, з урахуванням обставин справи та особи яка притягається до адміністративної відповідальності вважає за необхідне накласти, з урахуванням вимогст. 36 КУпАП, на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах санкції ч. 5 ст.126 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на п`ять років, без оплатного вилучення транспортного засобу, яке буде справедливим, достатнім і необхідним для виховання особи та запобігання новим правопорушенням, та стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати відповідно до вимог ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 40-1, ч. 5 ст. 126, ч.1 ст.130, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Першозванівка Синельниківського району Дніпропетровської області, громадянина України, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 09.11.2020 року (дійсний до 09.11.2024 року), органом 1257, РНОКПП НОМЕР_2 , винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч.1 ст.130 КУпАП, та застосувати, на підставі ст. 36 КУпАП за ч. 5 ст. 126 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2400 (дві тисячі чотириста) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить: 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп., на користь держави: Отримувач: ГУК у Дн-кій обл/Дн-ка об/21081300, Код ЄДРПОУ: 37988155, Банк: Казначейство України (ЕАП), Рахунок: UA758999980313020149000004001, код класифікації доходів бюджету: 21081300, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів зафіксованих в автоматичному режимі), з позбавленням права керування транспортними засобами на 5 (п`ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу (протокол Серії ЕПР1 №299642 від 13.04.2025 року, надійшов від Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області).
Оплата суми штрафу за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Дніпропетровській обл/Дн-ка обл/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37988155, р/р UA758999980313020149000004001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО банка отримувача: 899998, код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Першозванівка Синельниківського району Дніпропетровської області, громадянина України, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 09.11.2020 року (дійсний до 09.11.2024 року), органом 1257, РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір у сумі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп. на користь держави в особі Державної судової адміністрації України.
Оплата суми судового збору за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, р/р UA908999980313111256000026001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Згідно ч.2 ст.308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, призначеного судом.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя А. В. Твердохліб