Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3281/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі- ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дії та скасування рішення про перерахунок (зменшення з 12345,06 грн до 7047,14 грн) з 01.10.2024 року розміру пенсії; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області відновити з 01.10.2024 року виплату пенсії в щомісячному розмірі 12345,06 грн та виплатити різницю недоотриманої з 01.10.2024 року пенсії; зобов`язання подати звіт.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 22.10.2024 отримала лист від ГУ ПФУ у Волинській області, з якого вбачається, що відповідачем проведено перерахунок пенсії, розмір якої з 01.10.2024 зменшився та становить 7047,14 грн.
Позивач з посиланням на норми чинного законодавства, вважає такі дії відповідача та рішення про перерахунок пенсії з 01.10.2024 протиправними та такими, що не відповідають вимогамКонституції України,Закону №889-VIII, Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622(даліПорядок №622), порушують її конституційні права на пенсійне забезпечення у належному розмірі.
Вважає, що ГУ ПФУ у Волинській області протиправно до неї застосовано нормиПостанови КМ України №823 від 12.07.2024, якою внесені зміни до Порядку №622, оскільки пенсія їй призначена раніше. З урахуванням наведеного позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 05.05.2025 відповідач позов не визнав та просить суд відмовити у його задоволенні, з огляду на те, що Кабінетом Міністрів України було прийнятоПостанову від 12.07.2024 №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категорія осіб», яка набрала чинності з 20.07.2024. З метою її виконання відповідачем проведені перевірки прийнятих рішень за заявами осіб призначених пенсій з 01.01.2024. За наслідками проведеної перевірки позивачу проведено відповідний перерахунок призначеної пенсії.
Обчислення пенсій, що призначаються особам, зазначеним у пунктах 10, 12 розділуХІПрикінцеві та перехідні положенняЗакону №889-VIIIздійснюються відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622(даліПорядок №622). Зокрема, даним нормативним актом визначено складові заробітної плати, які включаються для обчислення розміру пенсії. Звертає увагу на те, що з 01.01.2024 відбулися зміни в системі оплати праці державних службовців та визначено з яких складових вона повинна складатися. Зокрема, були внесені зміни до Порядку №622 та затверджено нові форми довідок (додатки 1-6) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Листом від 20.09.2024 на запит пенсійного органу Управлінням соціальної та ветеранської політики Володимирської РДА17.09.2024 були видані нові довідки від 20.09.2024 №2131/06/2-24, №2132/06/2-24, №2133/06/2-24 про складові заробітної плати які відповідають додатку 1-6 Порядку №622, відповідно до яких і було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.10.2024, який склав 704714 грн. Таким чином, дії по перерахунку пенсії та прийняте рішення відповідають вимогам чинного законодавства та є правомірними. Вважає, що позивачем не надано доказів на підтвердження зазначених витрат.
07.05.2025 до суду від відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи докази надсилання позивачу відзиву на позовну заяву.
У відповіді на відзив представник позивача вважає, що відповідачем відзив подано не в строки визначені судом, просив суд витребувати від відповідача письмові докази по справі.
08.05.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання про стягнення з відповідача на користь позивача 3875,84 грн судового збору та витрат на правову допомогу у розмірі 3000,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 витребувано від відповідача письмові докази.
23.05.2025 до суду від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів.
Представник позивача 04.06.2024 подав до суду додаткові письмові пояснення, в яких він просить суд вийти за межі позовних вимог визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Волинській області про перерахунок пенсії позивача №033050009815 від 26.022025 та 27.02.2025.
17.06.2025 до суду від ГУ ПФУ у Волинській області надійшло клопотання про долучення до справи доказів.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивачу з 10.02.2024 була призначена пенсія за віком відповідно доЗакону України від 09.07.2003 №1058-ІV«Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон №1058-ІV). З 12.02.2024 позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області №033050009815 від 28.02.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії розмір якої становив 12345,06 грн. Розмір пенсії визначено на підставі довідок Управління соціальної та ветеранської політики Володимирської РДА від 09.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
23.09.2024 Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області про перерахунок пенсії №033050009815 позивачу встановлено основний розмір пенсії у розмірі 7047,14 грн. Розмір пенсії визначено на підставі довідок Управління соціальної та ветеранської політики Володимирської РДА від 20.09.2024.
Вважаючи протиправними дії та рішення відповідача щодо зменшення розміру пенсії державного службовця, позивач звернулася із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаєтьсяЗаконом №889-VIII, який набрав чинності 01.06.2016.
Відповідно достатті 90 Закону №889-VIIIпенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктом 2 розділуХІПрикінцеві та перехідні положенняЗакону №889-VIIIвтратив чинністьЗакон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІПро державну службу(даліЗакон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Частиною першоюстатті 37 Закону №3723-ХІІустановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 10 розділуХІПрикінцеві та перехідні положенняЗакону №889-VIIIдержавні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-ХІІу порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами пункту 12 розділуХІПрикінцеві та перехідні положенняЗакону №889-VIIIдля осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначенихстаттею 25 Закону №3723-ХІІта актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-ХІІв порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, зазначеними положеннямиЗакону №889-VIIIпередбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців,статтею 37 Закону №3723-ХІІпередбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Наявність у позивача права на отримання пенсії відповідно довищевказаного Закону не заперечується відповідачем, про що свідчать відповідне рішення про призначення їй пенсії за даним законом.
Отже, спір у межах даної справи стосується щодо зменшеннярозміру пенсії позивача з 01.10.2024 відповідно до нових довідок наданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Володимирської РДА від 20.09.2024.
Відповідно до частини восьмоїстатті 37 Закон №3723-ХІІвизначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку №622 (в редакції на момент призначення пенсії державного службовця)установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
За змістом пункту 4 Порядку №622 умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу шостого пункту 4 є: висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат у такий спосіб; наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділуХІПрикінцеві та перехідні положенняЗакону №889-VІІІздійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
Пунктом 1постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3(далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділуXIПрикінцеві та перехідні положенняЗакону №889-VIIIпенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XIПрикінцеві та перехідні положенняЗаконуПро державну службупенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-ХІІсередні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Саме ці норми діяли на момент переходу ОСОБА_1 на пенсію державного службовця з 12.02.2024 та при прийнятті рішення про призначення пенсії державного службовця позивачубули враховані довідки про складові заробітної плати від 09.02.2024 видані за формою визначеною Порядком №1-3.
З матеріалів справи вбачається, шо основний розмір пенсії позивача з 28.02.2024 становить 12345,06 грн.
20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі- Постанова №823).
Згідно з п. 3 цієї Постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.
Пунктами 5 та Порядку №622 із внесеними змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.
У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.
За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.
ГУ ПФУ у Волинській області з метою виконання положень Постанови №823, на підставі довідок про складові заробітної плати від 20.09.2024, які відповідають додатку 1-6 Порядку №622, рішенням №033050009815 від 23.09.2024 зменшено розмір пенсії позивача з 01.10.2024 з 12345,06 грн до 7047,14 грн.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024, та необхідності у зв`язку з тим перерахунку пенсії державного службовця призначеної в той час, як позивача було переведено на пенсію державного службовця з 12.02.2024.
Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з частиною 3 статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України у рішенні від 05.04.2001 №3-рп/2001 вказав на те, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Таким чином, положення постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 можуть стосуватися лише призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій з урахуванням положень ст. 58 Конституції України.
Крім того, Постановою №823 не надано пенсійним органам повноважень на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв`язку з поширенням її дії з 01.01.2024.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 23.09.2024 №№033050009815 про перерахунок пенсії, яким їй зменшено розмір пенсії з 01.10.2024 до 12345,06 грн та задоволенняпозовних вимог в цій частині.
Суд при вирішенні даного спору надав правову оцінку рішенню ГУ ПФУ у Волинській області від 23.09.2024 №033050009815 та прийшов до висновку про його протиправність. Визнання протиправною та скасування рішення судом, не потребує в подальшому визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсійної виплати, та визнання протиправним та скасування рішень про перерахунок розміру пенсії проведених пенсійним органом після 27.02.2024, а тому в цій частині позовні вимоги не підлягають до задоволення.
З метою захисту прав позивача, з врахуваннямст.245 КАС Українипозовна вимога про зобов`язання відповідача вчинити дії також підлягає задоволенню у спосіб зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області відновити з 01.10.2024 позивачу виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» урозмірі, визначеному рішенням відповідача №033050009815 від 27.02.2024, з виплатою різниці недоотриманої пенсіїта фактично виплачених сум.
Щодо вимоги про зобов`язання відповідача, подати у встановлений судом строк, звіт про виконання судового рішення, суд вважає за необхідне зазначає наступне.
Відповідно до частини 1статті 382 КАС Українисуд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частинами 2 та 3статті 382-1 КАС Україниза наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З огляду на імперативну вимогу положень абзацу другого ч.1ст.382 КАС Українисуд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача у даній справі подати звіт про виконання судового рішення
Відповідно достатті 244 КАС Українисуд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути 3875,84 грн судового збору, сплаченого відповідно до платіжної інструкції від 28.03.2025.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача витрат на правову допомогу в розмірі 3000 грн, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 1, 3 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з положеннями статті 19 Закону №5076-VI, видами адвокатської діяльності є, зокрема, надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами. Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.
Частинами другою-третьою статті 134 КАС України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно з статті 30 Закону №5076-VI, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» від 20.12.2011 № 4191-VI розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб`єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Відповідно до частини 4 статті 134 КАС України, для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до частин сьомої, дев`ятої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Виходячи з аналізу вищевказаних правових норм, вбачається, що склад та розмір витрат на професійну правничу допомогу підлягає доказуванню в судовому процесі. Сторона, яка хоче компенсувати судові витрати повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат, а інша сторона може подати заперечення щодо не співмірності розміру таких витрат. Результат та вирішення справи безпосередньо пов`язаний із позицією, зусиллям і участю в процесі представника інтересів сторони за договором. При цьому, такі надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи, якого прагне сторона, повинно бути доведено стороною в процесі.
Як вбачається із доданих письмових доказів (договору про надання професійної правової допомоги №28/02/2025-1 від 28.02.2025, акту приймання-передання адвокатських послуг від 31.03.2025, платіжної інструкції від 07.03.2025 позивач сплатила адвокатському об`єднанню «Когнітор» грошові кошти у сумі 3000,00 грн на оплату правової допомоги.
Суд вказує, що при визначенні суми відшкодування судових витрат, суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг. Надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто повинно бути доведено доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи.
Відповідно до положень статей 134, 139 КАС України під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись зазначеними вище критеріями, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.
У відзиві на позовну заяву відповідач заперечив щодо відшкодування витрат на правничу допомогу, покликаючись на те, що розмір таких витрат є суттєво завищеним.
Велика Палата Верховного Суду вказала, що витрати на правову допомогу стягуються не лише за участь у судовому засіданні, а й у разі вчинення інших дій за його межами. Такий висновок висвітлений у постанові від 17.10.2018 у справі № 301/1894/17.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «East/West Alliance Limited» проти України»», оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10% від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «Ботацці проти Італії» (Bottazzi v. Italy), № 34884/97).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
З урахуванням наведеного, враховуючи також складність справи (справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження), час, який об`єктивно був витрачений адвокатом на надання послуг та їх обсяг, а також заперечення відповідача, виходячи із принципів співмірності витрат, обґрунтованості та пропорційності їх розміру, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 23.09.2024 №033050009815 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області відновити з 01.10.2024 ОСОБА_1 виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі, визначеному рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №033050009815 від 27.02.2024, з виплатою різниці недоотриманої з 01.10.2024 пенсії за вікомта фактично виплачених сум.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання рішення суду у справі 140/3281/25 протягом 30 днів з дня набрання ним законної сили.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3875 (три тисячі вісімсот сімдесят п`ять) гривень 94 копійки та витрати на правову допомогу в розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський