Ухвала суду № 128234597, 19.06.2025, Ратнівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
19.06.2025
Номер справи
166/884/25
Номер документу
128234597
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 166/884/25

Провадження 1-кп/166/92/25

Ухвала

іменемУкраїни

19 червня 2025 року сел.Ратне

Ратнівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

представника потерпілого Управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради Ковельського району Волинської області ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025030570000176 від 07.05.2025 року про обвинувачення

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка та мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України, з вищою освітою, одруженої, працюючої начальником загального відділу виконавчого комітету Ратнівської селищної ради, несудимої,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України (в редакції Закону України № 2617-VІІІ від 22 листопада 2018 року),

в с т а н о в и в :

Обвинувачену ОСОБА_5 розпорядженням голови Ратнівської селищної ради №2-ос від 04.01.2021 призначено на посаду начальника управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради з 05 січня 2021 року.

Відповідно до Положення управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради (далі - Управління), затвердженого рішенням Ратнівської селищної ради від 04.06.2021 №8/35 (далі - Положення), Управління є виконавчим органом Ратнівської селищної ради, підконтрольним і підзвітним Ратнівській селищній раді, підконтрольним її виконавчому комітету, Ратнівському селищному голові та заступнику селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради відповідно до розподілу функціональних повноважень.

Згідно п.п. 1.3., 1.6., 1.6.1 Положення - Управління є юридичною особою публічного права, зареєстрованою у встановленому порядку, є розпорядником бюджетних коштів, має самостійний баланс, рахунки в органах казначейства, круглу печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, відповідні штампи та власні бланки. Джерелами формування коштів Управління є кошти місцевого бюджету.

Відповідно до п.п. 4.1.-4.5 Положення - керівництво Управлінням здійснює начальник, який видає у межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням,розпоряджається коштами у межах затвердженого кошторису Управління, забезпечує ефективне та цільове їх використання,представляє інтереси Управління у взаємовідносинах з підприємствами, установами та організаціями.

Відповідно до Розділу ІІ «Завдання та обов`язки» посадової інструкції начальника Управління , затвердженої Ратнівським селищним головою 04.06.2021, ОСОБА_5 : здійснює керівництво діяльністю управління; несе персональну відповідальність за організацію та результати діяльності управління; представляє інтереси Управління у взаємовідносини з підприємствами та організаціями; розпоряджається коштами у межах затвердженого кошторису Управління, забезпечує і цільове їх використання; видає в межах своєї компетенції накази, організовує та контролює їх виконання; вносить пропозиції щодо відзначення працівників Управління подяками, грамотами, нагородами;

Також, відповідно до Розділу V «Відповідальність» посадової інструкції, начальник Управління несе відповідальність згідно з чинним законодавством за неякісне або несвоєчасне виконання покладених на нього обов`язків, бездіяльність або невикористання наданих їй прав.

Отже, ОСОБА_5 в силу займаної нею посади начальника Управління , виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до статті 364 КК України, на той момент була службовою особою.

Відповідно до п.п. 12 та п.п. 47 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) - органи державної влади, які утримуються за рахунок державного чи місцевого бюджету є бюджетними (неприбутковими) установами, а керівники цих установ - розпорядниками бюджетних коштів, що уповноважені на отримання бюджетних асигнувань та взяття бюджетних зобов`язань, довгострокових зобов`язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету.

Відповідно до ч. 3 ст. 19 БК України органи, установи та посадові особи, які наділені бюджетними повноваженнями, мають права та обов`язки з управління бюджетними коштами та є учасниками бюджетного процесу.

Враховуючи зазначені норми Положення про Управління та БК України Управління та його начальник є учасниками бюджетного процесу, на яких поширюється дія принципів бюджетної системи України, що визначені частиною 1 статті 7 БК України, з яких пункт 6 передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів (принцип ефективності та результативності).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 та п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про публічні закупівлі» органи місцевого самоврядування належать до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону. Відповідно до ст. 5 вказаного Закону закупівля здійснюється, зокрема, за принципом максимальної економії, ефективності та пропорційності.

Крім цього, відповідно до Розділу ІІІ «Методи визначення очікуваної вартості», Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 №275, визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися зокрема методом порівняння ринкових цін шляхом пошуку, збору та аналізу загальнодоступної інформації про ціни товарів та послуг, що містяться в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Рrozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються у спеціалізованих виданнях, які випускаються у друкованій та електронній формах або розміщуються в мережі Інтернет у разі їх наявності, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, дані офіційних статистичних, в тому числі й іноземні, направленням не менше трьох письмових запитів цінових пропозицій виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.

Таким чином, начальник Управління ОСОБА_5 зобов`язана була залучати мінімальний обсяг бюджетних коштів, використовуючи їх, у тому числі при здійсненні публічних закупівель, за принципом максимальної економії та ефективності, для чого здійснювати контроль за належним дотриманням та застосуванням, зокрема, зазначеної Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі.

У зв`язку з необхідністю використання електричної енергії для потреб Управління 17.02.2021 ним , в особі начальника Управління ОСОБА_5 та ТзОВ «Волиньелектрозбут» укладено відповідний договір №23-21/381/49 «Про постачання електричної енергії споживачу» на загальну суму 912 865,95 грн (дев`ятсот дванадцять тисяч вісімсот шістдесят п`ять гривень дев`яносто п`ять копійок).

У подальшому, між вказаними сторонами укладено додаткові угоди №2 від 22.10.2021, №3 від 03.11.2021, №4 від 16.11.2021, №5 від 22.11.2021, №6 від 23.11.2021, № 7від 20.12.2021, №8 від 22.12.2021 укладені до договору №23-21/381/49 від 17.02.2021, відповідно до яких безпідставно збільшено вартість договору на 140098,58грн(сто сорок тисяч дев`яносто вісім гривень п`ятдесят вісім копійок).

Однак, як встановлено досудовим розслідуванням, ОСОБА_5 ,будучи службовою особою, неналежно виконувала свої службові обов`язки, що передбачені Положенням проУправління,посадовою інструкцієюначальника Управління, ст.22БК України, ст. 5, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, не перевірила обґрунтованість визначення уповноваженою особою вартості придбаного обладнання, тобто не здійснила жодних заходів, які б сприяли досягненню запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів, а саме в період з 17 лютого 2021 року по 31 грудня 2021 року (точний час в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи в приміщенні свого службового кабінету, який знаходиться за адресою: смт Ратне, вулиця Центральна, 19, Волинської області, підписала та проставила відтиск службової печатки «Управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради» у актах приймання-передачі електричної енергії, а саме: № 105/535-067000/2/1 від 28.02.2021; № 105/535-067000/3/1 від 31.03.2021; № 105/535-067000/4/1 від 30.04.2021; № 105/535-067000/5/1 від 09.06.2021; № 105/535-067000/6/1 від 30.06.2021; № 105/535-067000/7/1 від 31.07.2021; № 105/535-067000/8/1 від 30.08.2021; № 105/535-067000/9/1 від 30.09.2021; № 105/535-067000/10/1 від 31.10.2021; № 105/535-06700011/1 від 01.12.2021; № 105/535-067000/12/1 від 23.12.2021 у період з лютого по грудень 2021 року, в яких збільшено вартість електричної енергії на понад 10 % за 1кВт, що призвелодо необґрунтованоївитрати бюджетнихгрошових коштіву сумі 140098грн 58коп.

На підставі зазначених актів приймання-передачі у період з лютого по грудень 2021 року на розрахунковий рахунок ТзОВ «Волиньелектрозбут» необґрунтовано перераховано грошові кошти на загальнусуму 140098грн.58коп.

Внаслідок зазначених необережних дій ОСОБА_5 охоронюваним законом інтересам Управління заподіяно істотну шкоду на загальнусуму 140098грн 58коп.

Таким чином, ОСОБА_5 , обвинувачується у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

Обвинувачена ОСОБА_5 до суду подала письмове клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367КК України в зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.

Заслухавши обвинувачену ОСОБА_5 , яка заявила клопотання про закриття кримінального провадження, думку прокурора та представника потерпілої сторони, які не заперечували щодо звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності, суд прийшов до висновку про доцільність закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_5 та звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі п.2 ч.1 ст. 49 КК України.

За приписами п. 2 ч.3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти такі рішення, зокрема закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених частиною другою статті 284 цього Кодексу;

Згідно п.1 ч.2 ст.284КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Статтею 285ч.1КК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

За вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України передбачено покарання у виді карається штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Згідно до ч.2 ст. 12 КК України, проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов`язане з позбавленням волі.

За правилами п.2 ч.1 ст.49КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;

Ч. 2 ст.49КК України передбачено, що перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилась від досудового слідства або суду.

При вирішенні клопотання суд бере до уваги , що згідно із сформульованого обвинувачення вбачається, що датами вчинення ОСОБА_5 правопорушенння є період 17.02.2021 року по 31 .12.2021 року .

Таким чином, із дати скоєння кримінального правопорушення ОСОБА_5 станом на час розгляду минуло більше трьох років.

Перебіг строку давності не зупинявся та не переривався .

Розуміючи зміст процесуальних дій, що відбувались під час судового засідання, маючи безумовне та гарантоване законодавством право на судовий розгляд провадження та перевірку судом обґрунтованості обвинувачення у вчиненні ним кримінального правопорушення, ОСОБА_5 таким правом не скористалася та наполягала на закритті провадження з нереабілітуючої підстави.

За встановлених обставин, враховуючи закінчення на час розгляду провадження у суді трирічного строку давності, ОСОБА_5 відповідно до п. 2 ч.1 ст.49 КК України підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закриттю.

Речові докази в провадженні відсутні, заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувалися, цивільний позов не заявлявся.

Керуючись ст.ст. 284, 314, 372 КПК України, на підставі ст. 49 КК України, суд,

п о с т а н о в и в :

ОСОБА_5 на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України, звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності.

Кримінальне провадження, що внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025030570000176 від 07.05.2025 року, про обвинувачення ОСОБА_5 , на підставі п.1 ч.2 ст.284КПК України закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Ратнівський районний суд Волинської області, протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя Ратнівського

районного суду ОСОБА_1