Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
18 червня 2025 р. справа № 640/3597/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368), третя особа - Управління Державної казначейської служби України у Голосіївському районі м. Києва (вул. Володимирська, буд. 69Б, м. Київ, 01033, код ЄДРПОУ 38039757) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у Голосіївському районі м. Києва, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачеві у поверненні помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 14 295 грн 00 коп;
- зобов`язати Відповідача сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Голосіївському районі м. Києва подання про повернення Позивачеві суми сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 14 295 грн 00 коп.
Ухвалою від 16.01.2021 Окружним адміністративним судом міста Києва (суддя Погрібніченко І.М.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 до Харківського окружного адміністративного суду, згідно супровідного листа № 01-19/1430/25 від 31.01.2025 року передано 742 (сімсот сорок дві) судові справи згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025.
Згідно з ст. 31 КАС України здійснено повторний розподіл автоматизованою системою документообігу суду адміністративної справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи від 04.03.2025 (необхідність визначення складу суду) справа розподілена до провадження судді Олексія Котеньова.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 прийнято справу до розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо неповернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є протиправними. із порушенням законодавства).
Відповідачем через канцелярію суду було подано відзив, в якому останній вказав, що у позивача відсутні правові підстави для повернення помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування операції купівлі-продажу нерухомого майна.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 28 вересня 2016 року між Публічним АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Геос Інвест" та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу квартири, який посвідчено нотаріусом К.П. Шкрібляк та зареєстровано в реєстрі за № 809.
Відповідно до пункту 1.1 договору купівлі-продажу квартири від 28.09.2016 позивач придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , вартістю 1429551 (один мільйон чотириста двадцять дев`ять тисяч п`ятсот п`ятдесят одна) гривня 00 копійок.
Згідно з квитанцією № 74 від 28.09.2016 ОСОБА_1 перерахував суму збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 14295 (чотирнадцять тисяч двісті дев`яносто п`ять) гривень 00 коп. на рахунок: ГУ ДКСУ м. Києва (код ЄДРПОУ 38039757) за призначенням платежу: сплата збору з операцію купівлі-продажу нерухомого майна (1%).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 20.01.2021 про складання подання на повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 14295 грн.
За результатами розгляду заяви відповідачем надано відповідь за № 3035-1995/П-04/8-2800/21 від 03.02.2021, в якій зазначено, що первинність придбавання нерухомого майна встановлюється органами суду, а тому повернення сплаченого збору можливе за наявністю позитивного судового рішення.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неповернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно до пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Проаналізувавши вказані норми Закону та Порядку, суд дійшов висновку, що громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема квартиру, вперше не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №69221798, сформованого 28.02.2016 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на квартиру за адресою: АДРЕСА_3 , підстави виникнення права власності договір купівлі-продажу квартири серія та номер: 809 виданий 28.09.2016, видавник: ПН КМНО Шкрібляк К.П.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 дійсно вперше придбав житло на підставі договору купівлі-продажу від 28.09.2016 №809 за адресою: АДРЕСА_3 , та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатила збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбавання ним житла вперше, чи свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.
Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.
Дії відповідача щодо неповернення позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 14 295 грн є протиправними, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна ОСОБА_1 сплачено помилково, за відсутності обов`язку здійснювати такий платіж, у зв`язку з чим кошти в сумі 14 295 грн підлягають поверненню.
З метою відновлення порушеного права позивача, а також із урахуванням вищенаведених вимог Порядку №787, суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області подання про повернення ОСОБА_1 безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 14 295 грн, сплаченого при укладенні договору купівлі-продажу квартири від 28 вересня 2016 року, сплаченого згідно з квитанцією № 74 від 28 вересня 2016 року, підлягає задоволенню.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368), третя особа - Управління Державної казначейської служби України у Голосіївському районі м. Києва (вул. Володимирська, буд. 69Б, м. Київ, 01033, код ЄДРПОУ 38039757) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в поверненні помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 14295 (чотирнадцять тисяч двісті дев`яносто п`ять) грн 00 коп.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 14295 (чотирнадцять тисяч двісті дев`яносто п`ять) грн 00 коп., сплаченого при укладенні договору купівлі-продажу квартири від 28 вересня 2016 року, сплаченого згідно з квитанцією № 74 від 28 вересня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) витрати на сплату судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 18 червня 2025 року.
СуддяОлексій КОТЕНЬОВ