Постанова № 12821196, 22.09.2009, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2009
Номер справи
2-а-7341/09/2270/16
Номер документу
12821196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-7341/09/2270/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2009 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:

головуючого - судді Михайлова О.О.,

при секретарі Кайтанюк І.В.

за участю представників:

позивача Стасишина А.Л.,

відповідача Яцуляка О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон» до Камянець-Подільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними та скасування рішень субєкту владних повноважень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Купідон» звернулося з адміністративним позовом до Камянець-Подільської обєднаної державної податкової інспекції Про визнання незаконним та скасування рішень субєкту владних повноважень щодо накладення на позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (Далі - Закону). Позовна заява мотивована тим, що відповідач безпідставно застосував до нього санкції, передбачені Законом, у звязку з фізичною неможливістю виконати вимоги Постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій».

Під час судового засідання представник позивача уточнив позовні вимоги та попросив скасувати рішення відповідача тільки в частинах, що стосуються накладення штрафних (фінансових) санкцій згідно з пунктом 2 частини 1 статті 17 Закону. Також представник товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон» підтвердив зазначені в позовній заяві обставини.

Відповідач надав письмові заперечення проти позову, в яких позов не визнав.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, працівниками податкових органів були проведені перевірки гральних закладів, що належать філіям товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон». За результатами перевірок було складені акти перевірок. На підставі зазначених актів відповідачем були винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, зокрема й згідно з пунктом 2 статті 17 Закону, а саме:

Акт перевірки № 0469/22/09/23/21340697 від 29 вересня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003782341 від 16 жовтня 2008 року; Акт перевірки № 0419/22/09/23/21340697 від 13 вересня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003472341 від 30 вересня 2008 року; Акт перевірки № 0496/22/09/23/21340697 від 25 вересня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004102341 від 27 жовтня 2008 року;

4. Акт перевірки № 0498/22/09/23/21340697 від 24 вересня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004082341 від 27 жовтня 2008 року;

Акт перевірки № 0495/22/09/23/21340697 від 26 вересня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004092341 від 27 жовтня 2008 року; Акт перевірки № 0494/22/09/23/21340697 від 18 вересня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003902341 від 22 жовтня 2008 року; Акт перевірки № 0438/22/09/23/21340697 від 22 вересня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003892341 від 22 жовтня 2008 року;

8. Акт перевірки № 0489/22/09/23/21340697 від 30 вересня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003882341 від 22 жовтня 2008 року;

Акт перевірки № 0511/22/09/23/21340697 від 1 жовтня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004062341 від 27 жовтня 2008 року; Акт перевірки № 0475/22/09/23/21340697 від 3 жовтня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003852341 від 22 жовтня 2008 року; Акт перевірки № 0477/22/09/23/21340697 від 3 жовтня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003862341 від 22 жовтня 2008 року; Акт перевірки № 0399/22/09/23/21340697 від 2 вересня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003312341 від 16 вересня 2008 року;

.13. Акт перевірки № 0517/22/09/23/21340697 від 16 жовтня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004122341 від 29 жовтня 2008 року;

14. Акт перевірки № 0516/22/09/23/21340697 від 16 жовтня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004132341 від 29 жовтня 2008 року;

15. Акт перевірки № 0509/22/09/23/21340697 від 16 жовтня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004072341 від 27 жовтня 2008 року;

16. Акт перевірки № 0512/22/09/23/21340697 від 8 жовтня 2008 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004112341 від 29 жовтня 2008 року.

З пояснень представника відповідача, наданих у судовому засіданні, вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю «Купідон» вело переговори з поставником компютерно-касової системи «Фіскал» товариством з обмеженою відповідальністю «Експотрейд» щодо можливості подальшого її придбання, але встановлення на гральні автомати відповідача зазначеної системи не відбулося. Будь-яких доказів вжиття заходів із встановлення технічної можливості використання компютерно-касової системи «Фіскал» у тих гральних автоматах, що використовуються відповідачем, представник відповідача надати не зміг.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Пунктом 1 частини другої додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121 «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.

У звязку з цим з 1 січня 2007 року у субєктів господарювання, іцо надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обовязок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.

Невиконання цього обовязку може бути підставою для накладення на субєкта господарювання штрафу, передбаченого статтею 17 Закону.

За своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями (стаття 238 Господарського кодексу України).

Відповідно до вимог статті 218 цього Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким субєктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Згідно зі статтею 12 Закону на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121 «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» на Міністерство промислової політики було покладено обовязок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, , що вже діють.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» (наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.

З моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій компютерно-касової системи «Фіскал» субєкти господарювання зобовязані використовувати зазначену систему.

Крім того, з цього часу субєкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи, оскільки вони обєктивно можуть забезпечити дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийнятих ним рішень, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню. Враховуючи вищевикладене, на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», керуючись ст. ст. 7-12, 17, 18, 70, 71, 86, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон» до Камянець-Подільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними та скасування рішень субєкту владних повноважень.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, то постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова складена в повному обсязі 24 вересня 2009 року.