Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 159/3542/25
Провадження № 3/159/1790/25
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., з участю прокурора Антонюка В.В, особи, щодо якої складений протокол ОСОБА_1 , розглянувши справу, яка надійшла від Волинського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає на АДРЕСА_2 , не працевлаштований,
за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , будучи водієм 21 державного пожежно-рятувального поста 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Волинській області та суб`єктом декларування, без поважних причин несвоєчасно (09.02.2024) подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація після звільнення), хоча зобов`язаний був її подати не пізніше 31.01.2024, чим порушив вимоги абзацу 2 ч.2 ст.45, п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції».
Окрім цього, ОСОБА_1 , будучи водієм 21 державного пожежно-рятувального поста 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Волинській області та суб`єктом декларування, без поважних причин несвоєчасно (09.02.2024) подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2022 по 17.03.2022, хоча зобов`язаний був її подати не пізніше 31.01.2024, чим порушив вимоги абзацу 1 ч.2 ст.45, п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції».
Зазначеними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП).
Відповідно до ст.36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на викладені норми обидва протоколи суд розглядає одночасно.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних правопорушень визнав частково, повідомив, що не був обізнаний із змінами в законодавстві, відновленні декларування у воєнний час, тому виконав вимоги уповноваженого представника з попереднього місця роботи за першої можливості.
Заслухавши думку прокурора, вивчивши матеріали справ, суд дійшов такого висновку.
За несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Цей склад є формальним і не передбачає настання негативних наслідків, спрямований на забезпечення дотримання представниками влади вимог щодо фінансового контролю за їх матеріальним станом.
За матеріалами справ ОСОБА_1 проходив службу на посаді водія 21 ДПРП 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Волинській області (витяг із наказу № 53 від 01.06.2021).
Наказом ГУ ДСНС України у Волинській області № 82 від 17.03.2022 старшина служби цивільного захисту ОСОБА_1 , водій 21 ДПРП 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Волинській області звільнений зі служби цивільного захисту у відставку за пунктом 176 підпунктом 2 (за віком).
Відповідно до пункту 6 Положення «Про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.1993 № 593, посада ОСОБА_1 відноситься до молодшого начальницького складу, на яку поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Отже ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, зокрема за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Особи, зазначені упункті 1,підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (абзац 1 ч.2 ст.45 Закону) .
Також особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену упідпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленомучастиною першоюцієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (абзац 2 ч.2 ст.45 Закону).
На час звільнення ОСОБА_1 декларування було призупинене у зв`язку із воєнним станом.
Проте, відповідно до Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» внесені зміни до п. 2-7 розділу XIII «Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (набрав чинності 12.10.2023), яким передбачено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно обидві декларації мали бути подані ОСОБА_2 не пізніше 31.01.2024.
Декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб`єкт декларування в Україні чи за її межами (пункт 1 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).
ОСОБА_1 був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно яких останній упродовж 2016-2022 років особисто подавав відповідні декларації до Реєстру та добре усвідомлював, що він є суб`єктом декларування, який зобов`язаний подавати електронні декларації, в тому числі зобов`язаний був подати декларацію «при звільненні» і щорічну декларацію за 2022 рік (після звільнення) до 00.00 години 01.02.2024.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Суд з`ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП повністю підтверджується сукупністю досліджених судом доказів:
- протоколами №47-2025 та №48-2025 від 29.05.2025 про адміністративні правопорушення, пов`язані із корупцією в яких вказані дата та місце вчинення правопорушень;
- повідомленнями №48-737/4802 і №48-736/4802 від 15.02.2025 Національного агентства про факт несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 після звільненні за 2022 рік та при звільненні за період з 01.01.2022 до 17.03.2022;
- роздруківкою послідовності дій користувача ОСОБА_1 за період з 11.10.2023 по 10.02.2024;
- копіями декларацій поданими ОСОБА_1 ;
- попередженням ОСОБА_1 про недопущення вчинення корупційних та пов`язаних із корупцією правопорушень від 24.06.2016;
- пам`яткою при звільненні із служби цивільного захисту (роботи) ДСНС України від 17.03.2022;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 30.04.2025;
- листом Національного агентства з питань запобігання корупції №47-10/45595-24 від 21.06.2024, відповідно до якого перебої у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларацій до Реєстру у період з 01.01.2020 по 19.06.2024 не зафіксовано.
Перелічені докази не викликають жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Отже, суддя встановив, що ОСОБА_1 без поважних причин несвоєчасно подав декларації після звільненні за 2022 рік та при звільненні за період з 01.01.2022 до 17.03.2022. Необізнаність особи в законодавстві в силу ст.68 Конституції України не може бути визнана поважною причиною пропуску строку подання декларації.
Таким чином у суду немає обґрунтованих сумнівів у доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
На час розгляду справи строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не закінчився, про що свідчить надходження від НАЗК повідомлення №47-06/31318-25 від 11.04.2025 про виявлений факт несвоєчасної подачі декларації і дата складання протоколів №47-2025 і №48-2025.
При визначенні виду стягнення для ОСОБА_1 , враховую конкретні обставини вчинення правопорушень, особу порушника, який є пенсіонером, раніше до адміністративної відповідальності пов`язаної із корупцією не притягався, його вік та майновий стан, вважаю, що відносно останнього необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу
На підставі ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Керуючись статтями 33, 36, 40-1, 221, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», Законом України «Про судовий збір», суддя
у х в а л и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень (реквізити сплати штрафу - Отримувач : ГУК у Волин.обл/м.Ковель/21081100, Номер рахунку (IBAN) UA308999980313080106000003564, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371).
Штраф має бути сплачений добровільно протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, відповідно до ч.2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови штраф підлягає стягненню в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок (реквізити сплати судового збору - отримувач коштів : ГУКу м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету : 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяТ. В. Денисюк