Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" листопада 2010 р. Справа № 2-а-4171/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василенко Г.Ю.,
при секретарі: Мельниченко О.В.,
За участю представників сторін: Петренко Н.О. та Кравець І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Каховське бюро технічної інвентаризації»до державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області до комунального підприємства «Каховське бюро технічної інвентаризації»про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,
встановив:
Комунальне підприємство «Каховське бюро технічної інвентаризації» (далі КП «Каховське БТІ») звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції по контролю за цінами в Херсонській області (далі - інспекція) про визнання протиправними та скасування рішення № 21 від 15 липня 2010р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Херсонській області було подано адміністративний позов до Комунального підприємства «Каховське бюро технічної інвентаризації» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
15 жовтня 2010р. зазначенні справи обєднанні в одне провадження.
Представник КП «Каховське БТІ» підтримав заявлені ним позовні вимоги, просив їх задовольнити, а в позові інспекції відмовити, обґрунтувавши тим, що перевірка з питань ціноутворення при наданні платних послуг з інвентаризації нерухомого майна, оформлення прав власності на обєкти нерухомого майна та реєстрацію таких прав проведена з порушенням норм чинного законодавства, а рішення винесене в результаті перевірки є незаконним.
Представник інспекції проти позову БТІ заперечував, пояснивши, що перевірка була проведена уповноваженими на те особами, розрахунок суми завищення здійснено відповідно до інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами від 03.12.01р. № 298/519. Матеріали перевірки оформлено актом від 12 липня 2010р. № 33, який було підписано посадовими особами БТІ без заперечень. Згідно Закону України «Про ціни та ціноутворення» було прийнято рішення від 15 липня 2010р. № 21, яке підлягає виконанню у 30 денний термін. Але перерахування економічних санкцій БТІ не проведено, тому просить суд стягнути з позивача економічні санкції у сумі 1574656 грн. 68 коп.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог КП «Каховське БТІ» слід відмовити, а позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами задовольнити виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 23 березня 2010р. по 12 липня 2010р. відповідачем проведена планова перевірка КП «Каховське БТІ». Предметом перевірки було ціноутворення при наданні послуг з інвентаризації нерухомого майна, оформлення прав власності на обєкт нерухомого майна та реєстрація таких прав. Проведення перевірки було доручено відповідно до посвідчення № 35 від 23 березня 2010р. начальнику відділу Білоусовій О.М., ОСОБА_1 та головним держінспектором Шуміловій І.А. та Хабаровій Г.О. Фактично перевірка була проведена начальником відділу Білоусовою О.М. та головним держінспектором Хабаровою Г.О. Суд погоджується з доводами інспекції, що такі дії не суперечать нормам діючого законодавства, оскільки законодавством про ціни не встановлений кількісний склад осіб, якими має проводитися перевірка. Таким чином перевірка проведена уповноваженими на те особами.
Відповідно до п.12 Постанови Кабінету міністрів України від 25.12.1996р. № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», керуючись відповідними статтями Закону України «Про місцеві державні адміністрації» головою Херсонської обласної державної адміністрації видано розпорядження «Про затвердження тарифів на інвентаризацію нерухомого майна та реєстрацію таких прав» від 09.12.2003р. № 1300 та «Про внесення змін і доповнень до Порядку надання послуг на роботи з державної реєстрації права власності та технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна» від 18.10.2005р. № 1165. Зазначеними вище розпорядженнями закріплюються тарифи, які мають застосовуватися БТІ при проведенні робіт з державної реєстрації, технічної інвентаризації та паспортизації нерухомого майна. Але, згідно із наказом начальника КП «Каховське БТІ» від 30.08.2007р. № 40 з 03.09.2007р. застосовується тариф завищений в 2,17 разів.
В судовому засіданні представник БТІ зазначив, тарифи дійсно завищувались, але тільки до 04.03.2010 року, оскільки 22.02.2010р. головою державної адміністрації було винесено Розпорядження «Про встановлення тарифів на інвентаризацію нерухомого майна та реєстрації таких прав для Херсонського, Каховського та Генічеського бюро технічної інвентаризації» № 165, яке було зареєстроване у головному управлінні юстиції у Херсонській області 04.03.2010р. Згідно із ч. 5 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999р. № 586-ХІV нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій підлягають державній реєстрації у відповідних органах юстиції в установленому органом порядку і набирають чинності з моменту їх реєстрації, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію. Тобто з моменту вступу в сили зазначеного вище розпорядження, БТІ розпочало застосовувати нові тарифи. Суд не може погодитись з таким твердженням, оскільки тарифи, закріплені в Розпорядженні «Про встановлення тарифів на інвентаризацію нерухомого майна та реєстрації таких прав для Херсонського, Каховського та Генічеського бюро технічної інвентаризації», були запроваджені на підприємстві з 16 квітня 2010р. на підставі наказу начальника КП «Каховське БТІ» № 41 від 15.04.2010р.
Судом встановлено, що позивачем в порушення вимог розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації №1300 від 09.12.2003р. та № 1165 від 18.10.2005р. стягувалась плата із споживачів за роботи та послуги інвентаризації обєктів нерухомого майна за завищеними тарифами, що призвело до отримання підприємством виручки з 16 липня 2009р. по 31 березня 2010р. в розмірі 524885 грн. 56 коп.
Статтею 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» закріплено, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Таким чином виходячи з вищевикладеного, стягненню з КП «Каховське БТІ» підлягає необґрунтовано отримана виручка у розмірі 524885 грн. 56 коп. та штрафні санкції у сумі 1049771 грн. 12 коп.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд
постановив:
Відмовити комунальному підприємству «Каховське бюро технічної інвентаризації» в задоволенні позовних вимог.
Позовні вимоги державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства «Каховське бюро технічної інвентаризації» (код ЄДРПОУ 03355399) в дохід державного бюджету (ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, код доходу 21081100, р/р 31118106700011, ОКПО 24103779) економічні санкції у сумі 1574656 (один мільйон пятсот сімдесят чотири тисячі шістсот пятдесят шість) грн. 68 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 листопада 2010 р.
Суддя Василенко Г.Ю.