Рішення № 128147943, 13.06.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2025
Номер справи
420/5796/25
Номер документу
128147943
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/5796/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якому позивач просить суд:

1. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яка виразилась у нездійсненні перерахунку виплачуваної частини пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту до відповідної суми перевищення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», протиправною.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок виплачуваної частини пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту до відповідної суми перевищення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України вік 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», починаючи з 01 січня 2025 року та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум пенсії з 01.01.2025.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України вік 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повинно було застосувати коефіцієнт до відповідної суми перевищення між призначеною позивачу пенсією (37079,28 грн.) і пенсією, яку йому виплачували (23 610,00 грн.), здійснити перерахунок виплачуваної частини пенсії позивача з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 та з 01.01.2025 здійснити пенсійну виплату у новому розмірі.

Разом з цим, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, перерахунок виплачуваної частини пенсії позивача не здійснило, а тому така бездіяльність є протиправною та такою, що порушує вимоги статей 3, 19, 22, 24, 46 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України від 06.09.2012 № 5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване позивачу статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року право мирно володіти своїм майном.

Ухвалою суду від 03.03.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Вказує на те, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні з 06.06.2016 як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 № 1697. Розмір пенсії Позивача з урахуванням норм ч. 2 ст. 86 Закону №1697 призначено в розмірі 60 відсотків від заробітної плати 61798,80 грн, у тому числі розмір пенсії відповідно до Закону № 1058 складає 2361,00 грн. Максимальний розмір пенсії відповідно до статті 27 Закону № 1058 складає 23610,00 грн (2361,00 грн х 10, де 2361,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2025 відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік).

Відповідач зазначає, що розмір пенсії з 01.01.2025 з урахуванням Постанови №1 складає 26450,24 грн. Тому, виплата пенсії Позивача з 01.01.2025 проводиться із застосуванням коефіцієнтів у розмірі і порядку, визначеному діючими нормативними актами, а саме статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та Постановою № 1. Вчинені дії Головне управління вважає законними та такими, що скасуванню не підлягають. Пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства України.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, у якій вказує на те, що при винесені Кабінетом Міністрів України постанови від 03.01.2025 № 1, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на її виконання повинно було розрахувати коефіцієнт у розмірі і порядку, визначеному вищевказаною постановою та виплачувати пенсію позивачу у новому розмірі, що ними зроблено не було.

Позивач звертає увагу суду на те, що у відзиві на позов відповідачем з урахуванням вимог вказаної постанови розраховано новий розмір пенсії позивача, який з 01.01.2025 складає 26 450,24 грн. (абзац 5 аркуш 6 відзиву), що вказує на згоду відповідача з вимогами, викладеними позивачем у позові. Водночас, у відзиві на позов надано недостовірну інформацію про те, що виплата пенсії позивача з 01.01.2025 проводиться із застосуванням коефіцієнтів у розмірі і порядку, визначеному діючими нормативними актами, а саме ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та Постановою №1. Адже, відповідно до рішення відповідача від 26.02.2025 №965210108752, яке є в наявності в електронному пенсійному кабінеті позивача, розмір пенсії становить 23 610,00 грн., тобто сума до виплати не змінилася.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Херсонській з 06.06.2016 як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 № 1697.

Відповідно до перерахунку пенсії від 28.02.2024, проведеного на підставі рішення 965210108752 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму, розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками з 01.03.2024 складає 37079,28 грн, з урахуванням максимального розміру 23610 грн.

Також, відповідно до перерахунку пенсії від 26.02.2025, проведеного на підставі рішення 965210108752 у зв`язку з індексацією заробітку, розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками з 01.03.2025 складає 37079,28 грн, з урахуванням максимального розміру 23610 грн.

У відповідь на звернення позивача від 24.01.2025 щодо перерахунку пенсії відповідач листом №1168-672/Д-02/8-2100/25 від 10.02.2025 повідомив, що відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України №1697-VII «Про прокуратуру», максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії обмежено десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", Кабінетом Міністрів України 03.01.2025 прийнято постанову № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", якою передбачено, що з 1 січня 2025 року і на період дії воєнного стану пенсії, які призначені за окремим законодавством і перевищують 10 прожиткових мінімумів (23610 грн), виплачуються із застосуванням понижувальних коефіцієнтів. Оскільки Ви отримуєте пенсію з обмеженням десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність, тому порядок виплати пенсі згідно із нормами Постанови № 1 не розповсюджується на Вашу пенсійну виплату.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням коефіцієнтів до відповідної суми перевищення, передбачених Постановою КМУ №1 від 03.01.2025, протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Стаття 86 Закону України «Про прокуратуру» визначає пенсійне забезпечення працівників прокуратури.

Відповідно до частин 1, 2 та 15 ст. 86 вказаного Закону, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років, визначеною цією статтею.

Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.

Таким чином, статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» встановлено обмеження пенсії максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Як встановлено судом, розмір нарахованої позивачу пенсії з 01.03.2024 та з 01.03.2025 складає 37079,28 грн. В той же час, її фактична виплата здійснюється з урахуванням максимального розміру (десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність), передбаченого ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та складає 23610 грн.

Відтак, пенсійна виплата позивача не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

В той же час, зі змісту ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" вбачається, що у 2025 році у період дії воєнного стану лише ті пенсійні виплати розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення.

При вирішенні спору судом проаналізовано пояснювальну записку до проекту постанови Кабінету Міністрів України „Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та взято до уваги мету її прийняття - оптимізація видатків на виплату пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

У пояснювальній записці, серед іншого, зазначено, що з урахуванням того що переважна більшість пенсій виплачується понад встановлений законом максимальний розмір пенсії у зв`язку з прийнятими судовими рішеннями, ухваленими судами без урахування фінансових ресурсів, передбачених на цю мету державними бюджетами на відповідні роки, зміни, що пропонуються проектом акта, стосуватимуться лише тих осіб, які отримують пенсії (пенсійні виплати), що перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, крім осіб, які збройно захищають / захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України з лютого 2014 року, та понад суми частини пенсії, обчисленої виходячи із сум сплачених страхових внесків відповідно до загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Таким чином, враховуючи те, що пенсійна виплата позивача не перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, оскільки обмежується максимальним розміром відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру», до пенсії позивача не підлягають застосуванню коефіцієнти, визначені ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

Відтак, за результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обгрунтовані та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши встановлені обставини справи, надані сторонами письмові докази та доводи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність не застосування до пенсії позивача коефіцієнтів, передбачених ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Тому у задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись ст.242-246, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, код ЄДРПОУ 21295057, адреса: вул. Валентини Крицак, 6 м. Херсон, 73036.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА

.