Рішення № 128147288, 16.06.2025, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2025
Номер справи
640/24575/21
Номер документу
128147288
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

16 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/24575/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Сікачова Сергія Миколайовича в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАБ-Пивоварня» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом адвоката Сікачова Сергія Миколайовича в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАБ-Пивоварня» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.05.2021 №0370000707 про застосування штрафних санкцій у розмірі 5111,20 грн.

В обгрунтування позовної заяви зазначено, що у період з 23 по 27 квітня 2021 року Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві (надалі - ГУ ДПС у м. Києві, Відповідач) було проведено фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «ПАБ-Пивоварня» (надалі - ТОВ «ПАБ-Пивоварня», Позивач) з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин із працівниками (найманими особами), за наслідками якої складено Акт (довідка) фактичної перевірки № 0895/26/15/07/39292913 від 27.04.2021.

Згідно Акту встановлено порушення ТОВ «ПАБ-Пивоварня» вимог п. 1, п. 2, п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також п. 6 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 року № 148.

19 травня 2021 року на адресу ТОВ «ПАБ-Пивоварня» надійшло податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві № 0370000707 від 17.05.2021 про застосування до ТОВ «ПАБ-Пивоварня» штрафної (фінансової) санкції у сумі 5111,20 гривень, а також додаток з розрахунком цих фінансових санкцій.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням № 0370000707 від 17.05.2021 ТОВ «ПАБ-Пивоварня» 28 травня 2021 року оскаржило його до Державної податкової служби України у порядку встановленому ст. 56 Податкового кодексу України.

11 серпня 2021 року ТОВ «ПАБ-Пивоварня» отримало рішення Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 28.05.2021, згідно якого податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві № 0370000707 від 17.05.2021 залишено без змін, а скарга - без задоволення.

Позивач оскаржує до суду податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві №0370000707 від 17.05.2021, оскільки вважає, що воно суперечить вимогам чинного законодавства, а тому має бути визнано протиправним та скасовано у судовому порядку.

Відповідач заперечував проти задоволення позову та зазначив у відзиву наступне.

Перевіркою встановлено проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) без забезпечення режиму програмування найменування товару (реалізовано лікер «Ягермейстер», ємністю 50 мл., вартістю 85,0 грн.), чим порушено п. 11 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг», із змінами та доповненнями, (далі - Закон No265).

Також перевіркою встановлено не проведення розрахункових операцій через РРО на загальну суму 112,00 грн. (при покупці пива «Своє світле», ємністю 1 л., вартістю 112,00 грн., чим порушено п. 1 ст. 3 Закону № 265.

За результатами розгляду акта перевірки ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.05.2021 № 0370000707, згідно з яким застосовано до ТОВ «ПАБ-

ПИВОВАРНЯ» штрафні (фінансові) санкції у сумі 5111,2 грн., у тому числі 11,20 грн. за не проведення розрахункових операцій через РРО, 5100,00 грн. за проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару, із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості..

Відповідач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті з урахуванням норм діючого законодавства, а тому просив відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 вересня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п`ятої статті 153 Закону України Про судоустрій і статус суддів, Закону України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).

Пунктом 22 Порядку № 399 встановлено, що на підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 адміністративну справу за позовом адвоката Сікачова Сергія Миколайовича в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю ПАБ- Пивоварня до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - прийнято до провадження. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Також цією ухвалою суд витребував у Головного управління ДПС у м. Києві докази по справі.

Ухвалою суду від 26.02.2025 повторно витребувано у Головного управління ДПС у м. Києві докази по справі.

Ухвалою суду від 31.03.2025 витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю ПАБ- Пивоварня докази по справі.

Ухвалою суду від 24.04.2025 витребувано у Головного управління ДПС у м. Києві докази по справі.

Ухвалою суду від 01.05.2025 клопотання Головного управління ДПС у м. Києві про продовження процесуального строку надання витребуваних судом докази - задоволено. Продовжено Головному управлінню ДПС у м. Києві строк надання витребуваних ухвалою суду від 24.04.2025 докази - протягом 10 (десяти) календарних днів, з дня отримання ухвали суду.

Дослідив матеріали справ, урахував доводи сторін, оцінив надані докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79, 90 КАС України, суд дійшов висновку необґрунтованості позовних вимог з огляду на таке.

Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини справи.

Наказом Головного управління ДПС у м. Києві від 31.03.2021 № 2631-к призначено проведення протягом квітня 2021 року фактичних перевірок суб`єктів господарювання за переліком з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин із працівниками (найманими особами), серед яких зазначено Товариства з обмеженою відповідальністю ПАБ- Пивоварня.

За результатами проведеної ГУ ДПС у м. Києві фактичної перевірки кафе, розташованого за адресою: вул. Раїси Окіпної, 4, м. Київ, в якому здійснює діяльність ТОВ «ПАБ-ПИВОВАРПЯ», складено акт перевірки від 27.04.2021 №0895/26/15/07/39292913 (далі - акт перевірки).

Перевіркою встановлено проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без забезпечення режиму програмування найменування товару (реалізовано лікер «Ягермейстер», ємністю 50 мл., вартістю 85,00 грн., чим порушено п. 11 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг», із змінами та доповненнями (далі - Закон №265). Також перевіркою встановлено не проведення розрахункових операцій через РРО на загальну суму 112,00 грн. (при покупці пива «Своє світле», ємністю 1 л., вартістю 112,00 грн., чим порушено п. 1 ст. 3 Закону №265.

За результатами розгляду акта перевірки ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкові повідомлення-рішення від 17.05.2021 № 0370000707, згідно з яким застосовано до ТОВ «ПАБ-ПИВОВАРНЯ» штрафні (фінансові) санкції у сумі 5111,20 грн., у тому числі 11,20 грн. за не проведення розрахункових операцій через РРО, 5100,00 грн. за проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару, із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», дія якого поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

За змістом статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1);

надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) (пункт 2).

проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями (пункт 11).

Абзацом дев`ятнадцятим статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.

Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов`язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій чи використанням розрахункових книжок, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів затверджене наказом Міністерства фінансів України №13 від 21 січня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2016 року за № 220/28350.

Пунктом 3 розділу І Положення визначено, що установлені в цьому Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов`язкові реквізити розрахункових документів/електронних розрахункових документів.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Фіскальний касовий чек на товари (послуги)» Положення фіскальний чек має містити такі обов`язкові реквізити, зокрема, код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 7).

У відповідності до пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об`єкті такого суб`єкта господарювання:

100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Водночас, відповідно до п. 11 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» тимчасово, до 1 січня 2022 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в таких розмірах:

10 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

50 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Відповідно до п. 7 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в редакції, чинної на день виникнення спірних правовідносин, за порушення вимог цього Закону до суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.

На виконання ухвали суду від 24.04.2025 відповідачем надано документи, долучені до акту перевірки № 0895/26/15/07/39292913 від 27.04.2021.

Оглядом доданих до акту перевірки документів, а саме пояснень ОСОБА_1 , менеджер персоналу ТОВ «ПАБ-Пивоварня» від 27.04.2021, суд встановив, що вказана особа визнає факт не проведення розрахункової операції 23.04.2021 о 14 год. 27 хв. та її проведення після видачі замовлення та пред`явлення посвідчень.

Наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов`язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми № ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) (далі Положення № 13).

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Положення № 13 фіскальний чек має містити такі обов`язкові реквізити, зокрема, код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 7).

Суд наголошує, що саме режим програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, відображається на фіскальному чеку.

Оглядом чеку № 462015 від 23.04.2021, виданим ТОВ «ПАБ-Пивоварня», суд встановив, що в порушення вимог п. 7 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відсутній код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Наданий позивачем до позовної заяви копія роздруківки РРО від 01.08.2020 судом визнається неналежним доказом з огляду на наступне.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 чт. 73 КАС України).

Оглядом наданого позивачем копії роздруківки РРО встановлено, що 01.08.2020 о 20 год. 16 хв видано касовий чек № 107629 при реалізації лікеру «Ягермейстер», ємністю 50 мл., вартістю 85,00 грн.

Натомість, спірні відносини склалися 23.04.2021, а тому зазначений доказ не стосується предмета доказування.

З огляду на встановлені обставини справи та відповідні докази, суд дійшов висновку правомірності застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАБ-Пивоварня» штрафних санкцій та винесення податкового повідомлення-рішення від 17.05.2021 №0370000707, та відсутності підстав для задоволення позову.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат не вирішується через відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 241-246, 250, 255, 260, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову адвоката Сікачова Сергія Миколайовича в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАБ-Пивоварня» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Ірметова