Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1853/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом Олександрійської окружної прокуратури
до відповідача Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача фізична особа-підприємець ОСОБА_1
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради щодо організації та вжиття заходів до демонтажу тимчасової споруди, розміщеної суміжно із житловим будинком АДРЕСА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 3510300000:03:185:0013.
- зобов`язати управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради вжити заходів з організації демонтажу тимчасової споруди, розміщеної суміжно із житловим будинком АДРЕСА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 3510300000:03:185:0013.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідно до п.6 рішення Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 03.09.2004 №507 «Про оренду земельних ділянок» вирішено надати ОСОБА_1 в оренду терміном на 1 рік за рахунок земель загального користування земельну ділянку площею 7,5 кв.м по АДРЕСА_2 (суміжно з житловим будинком АДРЕСА_1 ) для обслуговування кіоску. Згідно з п.19 зазначеного рішення передбачено, що фізичним та юридичним особам необхідно: - в 2-місячний термін оформити договори оренди земельних ділянок.
На підставі вказаного рішення 16.03.2007 між Олександрійською міською радою та ФОП ОСОБА_1 укладено відповідний договір оренди земельної ділянки, за яким передано в оренду земельну ділянку площею 7,5 кв. м по АДРЕСА_2 (суміжно з житловим будинком АДРЕСА_1 ) для обслуговування кіоску. Крім того, за змістом договору земельну ділянку передано в оренду для встановлення та обслуговування кіоску (п. 1 Договору) та в разі його припинення або розірвання орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду. Вищевказаний договір оренди неодноразово поновлювався, зокрема останній раз рішенням Олександрійської міської ради від 29.03.2019 №695 «Про оренду земельних ділянок».
На підставі вказаного рішення між Олександрійською міською радою та відповідачем 26.04.2019 укладено строком на 5 років договір оренди земельної ділянки площею 0,0008 га з кадастровим номером 3510300000:03:185:0013 із земель житлової та громадської забудови для обслуговування кіоску. Згідно з п.31 Договору його дія припиняється у разі закінчення строку на який його було укладено. Отже, останнім днем строку дії Договору є 26.04.2024.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку з кадастровим номером 3510300000:03:185:0013 площею 0,0008 га, зареєстровано право власності територіальної громади м. Олександрії в особі Олександрійської міської ради.
Крім того, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 26.04.2019 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки (номер запису про інше речове право: 31409506), що підтверджується витягом з ДРРПНМ від 06.05.2024 №377328296, 01.05.2024 проведено державну реєстрацію припинення даного речового права.
Разом з цим, незважаючи на закінчення дії Договору та припинення речового права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відсутність оформлених в установленому законом порядку документів на розміщення тимчасової споруди, станом на цей час на вказаній земельній ділянці продовжує знаходитись тимчасова споруда (кіоск).
На запит окружної прокуратури Управління ЖКГ своїм листом від 18.03.2025 повідомило, що рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 14.12.2023 №848 «Про демонтаж тимчасових (некапітальних) споруд» вирішено провести демонтаж ряду ТС, у т.ч. вищевказаної тимчасової споруди, яка перебуває у власності ОСОБА_1 . Підставою демонтажу зазначено відсутність дозвільних документів, самовільне розміщення тимчасової споруди.
Позивач стверджує, що невжиття усіх необхідних заходів, спрямованих на демонтаж самовільно розміщених тимчасових споруд, суперечить засадам містобудівної діяльності в Україні та земельному законодавству, є перешкодою у розв`язанні питань прогнозування розвитку, планування і забудови населених пунктів, регулювання земельних відносин, створення соціальної, інженерної і транспортної інфраструктури міста та призводить до порушення майнових інтересів держави.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Правом на подання відзиву на позов відповідач не скористався.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу, суд встановив наступне.
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до норм Закону України Про прокуратуру прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні інтереси держави, що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Оскільки повноваження органів влади, зокрема і щодо здійснення захисту законних інтересів держави, є законодавчо визначеними, суд згідно з принципом jura novit curia (суд знає закони) під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Велика Палата Верховного Суду у своєму рішенні також послалася на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, згідно з яким Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, зокрема, зазначив, що за змістом частини третьої статті 23 Закону № 1697-VІІ прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.
Враховуючи, що інтереси держави до цього часу залишаються незахищеними, наявні підстави для представництва прокурором інтересів держави у спірних правовідносинах.
Частиною першою статті 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначає Закон України від 06.09.2005 №2807-IV Про благоустрій населених пунктів.
Відповідно до статті 1 Закону України Про благоустрій населених пунктів благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Статтею 2 Закону України Про благоустрій населених пунктів передбачено, що благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до статті 5 Закону України Про благоустрій населених пунктів управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Згідно із статтею 10 Закону України Про благоустрій населених пунктів до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, утому числі, забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, Інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.
Статтею 12 Закону України Про благоустрій населених пунктів передбачено, що суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Згідно із статтею 20 Закону України Про благоустрій населених пунктів організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
У статті 13 вищезазначеного Закону міститься перелік об`єктів благоустрою населених пунктів, відповідно до пункту 1 частини першої якої до таких об`єктів, зокрема належать парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; майдани, площі, бульвари, проспекти, вулиці, дороги, провулки, звози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки.
Згідно із статтею 34 Закону України Про благоустрій населених пунктів правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.
Частиною першою статті 40 Закону України Про благоустрій населених пунктів визначено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Таким чином, Закон України Про благоустрій населених пунктів наділяє повноваженнями селищні ради та їх виконавчі органи на здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 25.06.2019 у справі №620/914/1092/18.
При цьому, у розумінні Закону України Про благоустрій населених пунктів дії з демонтажу елементів благоустрою є заходами з відновлення благоустрою населеного пункту.
Питання щодо благоустрою, в тому числі і щодо здійснення демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд та порядку його проведення відноситься до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (постанова Верховного Суду від 20.03.2020 у справі №2а-72/12).
Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до вимог статті 116 Земельного кодексу України громадяни і юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Статтею 28 Закону України від 17.02.2011 №3038-VI Про регулювання містобудівної діяльності (далі Закон №3038) визначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначає Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 № 244 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за № 1330/20068 (далі - Порядок №244).
За пунктом 1.3. Порядку №244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Пунктом 2.1. Порядку №244 передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1).
Згідно пункту 2.2. Порядку №244 замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
У відповідності до пункту 2.29. Порядку №244 у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.
Пункт 2.30. Порядку №244 вказує, що розміщення ТС самовільно забороняється.
Судом встановлено, що рішенням Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 03.09.2004 №507 «Про оренду земельних ділянок» вирішено надати ОСОБА_1 в оренду терміном на 1 рік за рахунок земель загального користування земельну ділянку площею 7,5 кв. м по АДРЕСА_2 (суміжно з житловим будинком АДРЕСА_1 ) для обслуговування кіоску, вилучивши її у ОСОБА_2 за згодою (а.с.47-48).
На підставі вказаного рішення 16.03.2007 між Олександрійською міською радою та ФОП ОСОБА_1 укладено відповідний договір оренди земельної ділянки, яким передано в оренду земельну ділянку площею 7,50 кв.м по АДРЕСА_2 (суміжно з житловим будинком АДРЕСА_1 ) для обслуговування кіоску (а.с.49-51).
Відповідно до п.21 Договору визначено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду на протязі 15 діб.
Договір оренди від 16.03.2007, укладений з ФОП ОСОБА_1 , неодноразово поновлювався, зокрема, останній раз рішенням Олександрійської міської ради від 29.03.2019 №695 «Про оренду земельних ділянок» (а.с.54). Вказаним рішенням поновлено ОСОБА_1 на 5 років договір оренди земельної ділянки площею 0,0008 га з кадастровим номером 3510300000:03:185:0013 (суміжно з житловим будинком АДРЕСА_1 ), наданої для обслуговування кіоску.
На підставі вказаного рішення між Олександрійською міською радою та відповідачем 26.04.2019 укладено строком на 5 років договір оренди земельної ділянки площею 0,0008 га з кадастровим номером 3510300000:03:185:0013 із земель житлової та громадської забудови для обслуговування кіоску (а.с.55-57).
Відповідно до п.п.17 та 27 Договору передбачено обов`язок орендаря після припинення дії договору (закінчення терміну дії) привести земельну ділянку у стан придатний для подальшого використання та повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду протягом 15 діб після спливу строку його дії.
Згідно з п.31 Договору встановлено, зокрема, що його дія припиняється у разі закінчення строку на який його було укладено. Договір укладено терміном до 26.04.2024 р. (п.8 Договору).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку з кадастровим номером 3510300000:03:185:0013 площею 0,0008 га, зареєстровано право власності територіальної громади м. Олександрії в особі Олександрійської міської ради (а.с.59).
Крім того, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 26.04.2019 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки (номер запису про інше речове право: 31409506), що підтверджується витягом з ДРРПНМ від 06.05.2024 №377328296, 01.05.2024 проведено державну реєстрацію припинення даного речового права.
Між тим, незважаючи на закінчення дії Договору та припинення речового права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відсутність оформлених в установленому законом порядку документів на розміщення тимчасової споруди, станом на цей час на вказаній земельній ділянці продовжує знаходитись тимчасова споруда (кіоск).
Позивач в позовній заяві зазначає, що під час досудового розслідування у кримінальному провадженні №42024122030000139 було встановлено, що на вищевказаній земельній ділянці станом на 27.02.2025 фактично розташована тимчасова споруда з розміщеною на ній вивіскою «Аварийное вскрытие замков квартир, автомобилей/Ремонт взуття», яка є зачиненою, має занедбаний вигляд та ознаки тривалого невикористання, що підтверджується протоколом огляду місця події від 27.02.2025 р. (а.с.32-34).
На запит окружної прокуратури від 05.12.2024 за № 55-7625ВИХ-24 Олександрійська міська рада своїм листом від 13.12.2024 за №448/9/07/2 між іншим повідомила, про те, що міською радою надано копії всієї наявної документації стосовно вказаної тимчасової споруди, зокрема копію договору оренди землі, будь-яка інша документація щодо розміщення вказаної тимчасової споруди у розпорядженні міської ради відсутня (а.с.25-27).
Крім того, у листі від 15.11.2024 №410/9/07/2 зазначено, що договір оренди земельної ділянки від 26.04.2019, укладений з ОСОБА_1 , не поновлювався, тож термін його дії сплив, та з позовом до орендаря про усунення перешкод в користуванні вищевказаною земельною ділянкою міська рада не зверталася (а.с.24).
Також, листом від 04.02.2025 №36/9/07/2 міська рада додатково повідомила, що в розпорядженні міської ради відсутні будь-які звернення ОСОБА_1 з питань оформлення або продовження паспортів прив`язок відповідних тимчасових споруд, які ним були подані, починаючи з часу їх встановлення (а.с.30).
Судом встановлено, що пунктом 2 рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 14.12.2023 №848 встановлено власникам тимчасових (некапітальних) споруд, визначеним у додатку до цього рішення, строк добровільного демонтажу та відновлення благоустрою земельних ділянок 30 календарних днів з дати прийняття цього рішення (а.с.61).
Пунктом 3 рішення виконкому зобов`язано Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради повідомити власників тимчасових (некапітальних) споруд, визначених у додатку, про прийняте рішення.
Пунктом 4 рішення доручено КП «Чисте місто» Олександрійської міської ради провести демонтаж тимчасових (некапітальних) споруд, визначених у додатку до цього рішення, з відновленням благоустрою земельних ділянок, у разі невиконання їх власниками вимог щодо добровільного демонтажу у строк, визначений у пункті 2 цього рішення
На запит окружної прокуратури Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради своїм листом від 18.03.2025 №07-194 повідомило, що рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 14.12.2023 №848 «Про демонтаж тимчасових (некапітальних) споруд» вирішено провести демонтаж тимчасових (некапітальних) споруд, на розміщення яких відсутні дозвільні документи, у т.ч. вищевказаної тимчасової споруди, яка перебуває у власності ОСОБА_1 (а.с.37). Також в листі зазначено, що ОСОБА_1 , як власнику тимчасової споруди направлено лист, яким встановлено строк для добровільного демонтажу та відновлення благоустрою земельної ділянки та попереджено, що в разі невиконання вимог зазначена споруда буде демонтована в примусовому порядку. Вказаний лист був повернутий без вручання адресату. Примусовий демонтаж тимчасових споруд Олександрійською міською радою не був виконаний в зв`язку з відсутністю фінансування, договір на демонтаж з підприємствами не укладався.
Позивач в позовній заяві стверджує, що Управління ЖКГ неналежно виконало свій обов`язок щодо повідомлення власника тимчасової споруди, оскільки відповідне повідомлення направлялося не за місцезнаходженням ФОП ОСОБА_1 , а на іншу поштову адресу. Крім того, відповідач вже більше року не вживає жодних заходів щодо реального виконання рішення виконкому Олександрійської міської ради №848, зокрема, ним не укладено договір з КП «Чисте місто» на демонтаж ТС.
Таким чином, на вказаній земельній ділянці на цей час розміщується тимчасова споруда без оформленого паспорту прив`язки та без оформлення права користування земельною ділянкою, але при цьому вона не демонтована в порядку, передбаченому рішенням Олександрійської міської ради від 05.10.2021 №293 «Про порядок демонтажу тимчасових (некапітальних) споруд та засобів зовнішньої реклами в Олександрійській територіальній громаді».
Порядок демонтажу тимчасових (некапітальних) споруд та засобів зовнішньої реклами в Олександрійській територіальній громаді (надалі Порядок), затверджений рішенням дванадцятої сесії Олександрійської міської ради восьмого скликання №293 від 05.10.2021 (далі - Порядок №293) (а.с.79-82).
За пунктами 1, 2, 3 та 4 Порядку №293 ТС підлягає демонтажу, а відповідна земельна ділянка приведенню у належний стан з відновленням її благоустрою у таких випадках:
- відсутності паспорта прив`язки ТС, інших дозвільних документів;
- закінчення терміну дії паспорта прив`язки ТС;
- закінчення, скасування дозволу на встановлення ТС;
- самовільного розміщення ТС;
- невідповідності розташування ТС паспорту прив`язки ТС, будівельним нормам;
- відсутності документа, що посвідчує речове право на земельну ділянку;
- за рішенням суду або за поданням органів державної влади;
- в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Виявлення ТС, які підлягають демонтажу, здійснюється управлінням житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради.
За наявності підстав для демонтажу ТС, передбачених пунктом 1 розділу ІІ Порядку, спеціалісти управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради складають акт про розміщення ТС з порушенням законодавства. В даному акті має бути зазначено: дата, час, місце складання акта; прізвище, ім`я, по батькові, посада та підпис особи, що склала даний акт; місце розташування ТС; опис ТС, що розміщена без правових підстав: геометричні розміри, матеріал, наявність підключення до мереж та інші дані, що ідентифікують ТС як некапітальну споруду; відомості про власника ТС (за наявності); підпис власника ТС про ознайомлення з актом (якщо власник ТС відомий і був присутній при складанні акта).
На підставі акта про розміщення ТС з порушенням законодавства управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради в 10 - денний термін готує і подає на розгляд виконавчого комітету Олександрійської міської ради проект рішення виконавчого комітету про демонтаж ТС, яка встановлена з порушенням вимог чинного законодавства України.
Дане рішення в обов`язковому порядку погоджується з управлінням приватизації, оренди майна та землі міської ради.
На засідання виконавчого комітету можуть бути запрошені власники (користувачі) ТС. Неприбуття на засідання виконавчого комітету даних осіб не є перешкодою для розгляду питання про демонтаж ТС. Рішення виконавчого комітету міської ради про демонтаж ТС протягом трьох робочих днів з моменту його прийняття надсилається управлінням житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради власнику (користувачу) ТС рекомендованим листом з повідомленням про вручення або надається під розписку (якщо власник, користувач відомі) та розміщується на офіційному веб-сайті Олександрійської міської ради.
На підставі прийнятого рішення виконавчого комітету про демонтаж ТС управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради готує попередження про проведення добровільного демонтажу ТС з посиланням на відповідне рішення виконавчого комітету, надсилає його рекомендованим поштовим відправленням на адресу власника (користувача) ТС, а також закріплює зазначене попередження на фасаді ТС чи іншому зручному місці ТС з проведенням фото-, відео-фіксації.
У разі невиконання власником (користувачем) ТС рішення щодо демонтажу ТС та неприведення місця розміщення ТС у належний стан з відновленням благоустрою протягом строку, зазначеного у рішенні виконавчого комітету та попередженні про добровільний демонтаж ТС, демонтаж здійснюється відповідно до п.5 розділу ІІ Порядку.
У разі, якщо ТС не має власника або власник ТС невідомий, демонтаж ТС здійснюється за результатами обстеження ТС згідно з розділом 2 цього Порядку.
Відповідальними за організацію заходів по здійсненню демонтажу ТС є управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради. Демонтаж ТС здійснюється комунальним підприємством чи іншим суб`єктом господарювання, який володіє необхідним для цього обладнанням і технікою, має у своєму складі працівників відповідних професій та кваліфікації та з яким укладено договір на виконання робіт з демонтажу ТС. Під час проведення демонтажу ТС, для забезпечення громадського порядку залучаються працівники комунального підприємства «Муніципальна безпека Олександрійської міської ради».
За пунктом 5 Порядку №293 демонтаж ТС здійснюється в наступному порядку:
Представники підприємства, які виконують демонтування споруди, складають акт про демонтаж тимчасової споруди (згідно з додатком до цього Порядку), який містить:
1) дату, час проведення знесення та місце розташування ТС, підстави для її демонтажу;
2) прізвище, ім`я, по батькові, посади та підписи представників підприємств, які виконують демонтування споруди;
3) найменування підприємств (підприємства), що виконують демонтаж ТС та відключення її від інженерних мереж;
4) опис ТС, що демонтується: геометричні розміри, матеріал, наявність підключення до мереж електро- та водопостачання (інших інженерних мереж) і перелік візуально виявлених недоліків, пошкоджень;
5) відомості про власника ТС (якщо такі відомі);
6) матеріали фотофіксації ТС;
7) опис майна, що знаходиться в тимчасовій споруді.
За втрату чи пошкодження майна, що знаходиться в тимчасовій споруді, відповідальність несе власник (користувач) такої споруди.
Акт проведення демонтажу ТС складається у трьох примірниках, один з яких надається власнику (користувачу) ТС, якщо такий відомий, другий примірник залишається у підприємства, яке проводило демонтажні роботи, третій примірник залишається у представника управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради.
Після складання акта про демонтаж ТС опечатується (за можливістю), демонтується і перевозиться на майданчик тимчасового зберігання. Витрати по демонтажу ТС у випадках, передбачених пунктом 1 розділу ІІ, несе управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради.
У разі, якщо власник демонтованої ТС відомий, витрати, понесені в зв`язку з роботами по демонтажу ( в т.ч. відключення від мереж електро- та водопостачання), перевезення, відновлення благоустрою на місці демонтованих ТС та зберіганням ТС (елементів ТС), підлягають відшкодуванню власником ТС.
Олександрійська міська рада, управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради або інший суб`єкт господарювання, який брав участь у демонтажі ТС, не несуть відповідальності за погіршення стану ТС внаслідок демонтажу, а також через об`єктивну відсутність спеціальних приміщень для зберігання демонтованої ТС або належних умов зберігання (погодні умови, втручання третіх осіб, стихійні лиха тощо). Пошкодження, заподіяні ТС під час демонтажу, не підлягають відшкодуванню.
Відповідно до статті 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні (далі Закон) виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до статті 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Крім того, пунктом 44 частини 1 статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що виключно до компетенції міських, селищних, сільських рад належить приймати рішення про встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту.
З огляду на наведені норми права, на відповідача покладається обов`язок щодо вжиття заходів з відновлення благоустрою територіальної громади.
Відповідно до Положення про управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради, затвердженого рішенням п`ятдесят шостої сесії Олександрійської міської ради сьомого скликання №624 від 21.12.2018 р. (далі - Положення №624) визначено, що Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради (далі Управління) є виконавчим органом Олександрійської міської ради, яке створене Олександрійською міською радою.
Згідно розділу ІІІ Положення №624 Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, залучає на договірних засадах кошти і матеріально-технічні ресурси юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів.
Контролює стан благоустрою та утримання територій, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, озеленення, охорону зелених насаджень, водних об`єктів тощо.
Відповідно до розділу V Положення №624 керівник Управління несе відповідальність за виконання рішень міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, які стосуються реалізації завдань і функцій Управління.
Однак відсутність будь-яких дій Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради відносно демонтажу тимчасової споруди (кіоску) в порядку, передбаченому рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 14.12.2023 р. №848 «Про демонтаж тимчасових (некапітальних) споруд, порушує умови благоустрою на території міста, створює передумови для зловживань під час безпідставного користування землями комунальної власності та самовільного встановлення тимчасових споруд, що є наслідком, неможливості правомірного використання громадою міста належною їй земельною ділянкою, а також є фактичним наслідком ненадходження до бюджету міста обов`язкових платежів за користування землями громади, що може створювати у громадян враження бездіяльності влади міста у вирішенні завдань, які прямо віднесені до їх компетенції.
Отже, всупереч вищевказаних вимог законодавства України, відповідачем не здійснено владних управлінських функцій у сфері благоустрою громади, в тому числі не вжито заходів із демонтажу елементів благоустрою.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що органом уповноваженим на здійснення контролю за діяльністю Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради не належним чином здійснюються повноваження з даного питання, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради щодо невжиття заходів, спрямованих на демонтаж тимчасової споруди та зобов`язати такі заходи застосувати.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи, що позивачем понесені судові витрати лише зі сплати судового збору, відтак підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 КАС, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо невжиття заходів з демонтажу тимчасової споруди, розміщеної суміжно із житловим будинком АДРЕСА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 3510300000:03:185:0013.
Зобов`язати Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради Кіровоградської області вжити заходи з організації демонтажу тимчасової споруди, розміщеної суміжно із житловим будинком АДРЕСА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 3510300000:03:185:0013.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Повний текст судового рішення виготовлений 16.06.2025 року.
Сторони та інші учасники справи:
позивач Олександрійська окружна прокуратура (28000, м. Олександрія, Кіровоградська обл., вул. Чижевського, 1А, ЄДРПОУ 0291002524),
відповідач Управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради (28000, м. Олександрія, Кіровоградська обл., вул. Бульварна, 25, ЄДРПОУ 30327520).
третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 .
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА