Рішення № 128145866, 16.06.2025, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2025
Номер справи
240/4125/25
Номер документу
128145866
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/4125/25

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:

Визнати протиправним рішення Головного Управління Пенсійного фонду України B Житомирській області від 22.01.2025 року о/р 263040001154, яке полягає у відмові в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за ч.4. ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за а. 2 ч. 4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням індексації, починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 16.01.2025 року звернувся на Веб-портал Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач-1), з відповідною заявою про перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Заява розглядалась екстериторіально за принципом єдиної черги Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач-2) та за результатами її розгляду прийнято рішення від 22.01.2025 року о/р 263040001154 про відмову в перерахунку пенсії. У своєму рішенні відповідач-2 зазначив, про відсутність права на перерахунок пенсії, оскільки після попереднього перерахунку з 01.04.2023 року (MПI по стажу) ОСОБА_1 набув страхового стажу 1 рік 7 місяців, страховий стаж обчислено по 28.02.2023 року. З огляду на те, що заявник після попереднього перерахунку пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, а також не пройшло два роки після попереднього перерахунку пенсії, тому в перерахунку пенсії відповідно до ч. 4, який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, відмовлено.

Позивач вважає, що а. 2 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" дає право пенсіонеру здійснити перерахунок із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, тобто перерахунок за заробітною платою, а не за стажем, власне цим правом він хотів скористатися, про що було зазначено при зверненні. Однак, відповідач-2 не прийняв до уваги а.2 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та здійснює перерахунок на свій розсуд, а не за правом вибору пенсіонера. Отже, дії відповідача є протиправними, та такими, що повністю не відповідає чинному законодавству, у зв`язку з чим порушується право позивача належне пенсійне забезпечення.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач-1 у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження відзив на позовну заяву не подав.

Відповідач - 2 у відзиві на позовну заяву просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що відповідно до ч.4 ст. 42 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

В результаті розгляду поданих документів встановлено, що попередній перерахунок пенсії позивача (МП масовий перерахунок) з 01.01.2023 року, позивач набув страхового стажу - 1 рік 7 місяців, у свою чергу страховий стаж обчислено по 28.02.2023 рік.

З огляду на те, що позивач після попереднього перерахунку має менше як 24 місяці страхового стажу, а також не пройшло 2 роки після попереднього перерахунку пенсії, в перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку за відсутності законних підстав.

Відповідно до положень ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Встановлено, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 18.12.2018 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до даних індивідуальних відомостей про застраховану особу позивач після призначення пенсії продовжує працювати.

16.01.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до ч.4 ст.42 Закону № 1058-IV.

Заява позивача за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке рішенням о/р НОМЕР_1 від 22.01.2025 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за віком оскільки, попередній перерахунок пенсії було проведено автоматично з 1 квітня 2023 року із врахуванням стажу по 28.02.2023 за наявними в системі персоніфікованого обліку даними, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Позивач не погодився із вказаним рішенням, тому звернувся до суду за захистом порушеного права на пенсійне забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим-третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що попередній перерахунок пенсії позивача було проведено автоматично з 01.04.2023 із врахуванням стажу по 28.02.2023 за наявними в системі персоніфікованого обліку даними.

Отже, станом на 16.01.2025 - дату звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, позивач не мав права на перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст. 42 Закону № 1058-IV. Наступний перерахунок пенсії позивача на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV можливий не раніше ніж через два роки.

При цьому, суд вважає помилковим доводи позивача щодо можливості застосувати до спірних правовідносин виключно абзац 2 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV, а саме: здійснити перерахунок пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, оскільки вказана правова норма може бути застосована виключно в сукупності із абзацом 1, тобто за умови наявності у особи права на перерахунок пенсії у зв`язку із набуттям не менше 24 місяців страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку).

Іншими словами, ч.4 ст.42 цього Закону визначає, що при перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням стажу до розрахунку пенсії береться заробітна плата, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію (абз.1) або за бажанням пенсіонера із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону (абз.2).

Тобто, і перший спосіб обрахунку пенсії, і другий стосується перерахунку у зв`язку із збільшенням стажу.

Таким чином, доводи позивача, якими він обґрунтовує позовні вимоги є безпідставними через помилкове трактування зазначених вище норм.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, виходить з того, що судове рішення ухвалено на користь суб`єкта владних повноважень, яким не понесено витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, у зв`язку із чим судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16,м. Київ,04053. ЄДРПОУ 42098368), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н,10003. ЄДРПОУ 13559341), про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос

16.06.25