Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 352/1084/25
Провадження № 3/352/527/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2025 рокум. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Кузьменко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції №1 (місто Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
до адміністративної відповідальності за частиноюпершою статті173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
1.Зміст протоколу про адміністративне правопорушення:
Інспектором СРПП ВП №1 (місто Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення ОСОБА_2 27 квітня 2025 року складено протокол про адміністративне правопорушення за наступних обставин:
27 квітня 2025 року біля 15 години 00 хвилин ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство фізичного характеру стосовно своєї дружини ОСОБА_3 та сина ОСОБА_4 , в ході якого штовхав, висловлювався в їх сторону нецензурними словами, шарпав свою дружину, погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була спричинена психологічна шкода потерпілим
Згідно протоколу про адміністративні правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.
2.Рух провадження
08 травня 2025 року протокол про адміністративне правопорушення із доданими матеріалами надійшов до Тисменицького районного суду та призначений для розгляду по суті на 09 травня 2025 року.
09 травня 2025 року розгляд справи відкладено на 12 червня 2025 року у зв`язку із неявкою ОСОБА_1 .
3.Докази, досліджені під час судового розгляду:
3.1. Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердив обставини, викладені в протоколі, зазначив, що клопотань у нього немає, підстав для відкладення розгляду справи немає, скористатись допомогою адвоката не бажає.
Зазначив, що в стані сп`яніння допустив насильство у відношенні сина, в чому розкаюється та просить суворо не карати. Йому соромно перед родиною та він би більше не вчиняв таких дій. Через кілька днів після цих подій він пройшов комісію в РТЦК та мобілізувався до Збройних Сил України.
3.2 Письмові докази:
Протокол про адміністративне правопорушення:
Згідно із текстом протоколу, 27 квітня 2025 року біля 15 години 00 хвилин ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство фізичного характеру стосовно своєї дружини ОСОБА_3 та сина ОСОБА_4 , в ході якого штовхав, висловлювався в їх сторону нецензурними словами, шарпав свою дружину, погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була спричинена психологічна шкода потерпілим
Протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, складений 27 квітня 2025 року
Згідно із текстом протоколу, ОСОБА_5 зазначає, що 27 квітня 2025 року його батько, перебуваючи в нетверерзому стані, вчинив домашнє насильство щодо нього та його матері, висловлювався нецензурними словами, погрожував розправою, однак діями працівників поліції зупинено такі його неправомірні дії
Пояснення ОСОБА_4 від 27 квітня 2025 року
ОСОБА_5 пояснив, що батько погрожу стосовно нього та матері, постійно виганяє з будинку, систематично обзиває їх нецензурною лексикою та вживається домашнє насильство.
Рапорт
Згідно із текстом рапорту, 27 квітня 2025 року надійшло повідомлення зі служби 102 від ОСОБА_6 про те, що цого батько ОСОБА_1 вчиняє домашнє насильство.
4.Опис обставин, встановлених під час розгляду справи та висновки суду
У відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
При цьому суддя вважає, що на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, розповсюджуються такі ж гарантії, як і на осіб, що притягаються до кримінальної відповідальності, зокрема норми частин третьої статті 62 Конституції України та частини четвертої статті 17 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частиною першою статті 251 кодексу України про адміністративні правопорушення обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів по адміністративні правопорушення, в даному випадку на посадових осіб Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області
За результатамидослідження доказіву справіу відповідностідо вимогстатті 252кодексу Українипро адміністративніправопорушення,у судувідсутні будь-якісумніви щодовчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення,передбаченого частиноюпершою статті173-2кодексу Українипро адміністративніправопорушення.
щодо вчинення домашнього насильства
Так, в ході розгляду справи встановлено, що 27 квітня 2025 року біля 15 години 00 хвилин ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство фізичного характеру стосовно своєї дружини ОСОБА_3 та сина ОСОБА_4 , в ході якого штовхав, висловлювався в їх сторону нецензурними словами, шарпав свою дружину, погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була спричинена психологічна шкода потерпілим
Факт спричинення психологічного та фізичного насильства підтверджується в своїй сукупності поясненнями потерпілого ОСОБА_4 , поясненнями ОСОБА_1 в судовому засіданні., протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення чи іншу подію, рапортом працівника поліції, протоколом про адміністративне правопорушення, складеним відповідною посадовою особою, уповноваженою на складення протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 173-2 кодексу України про адміністративне правопорушення.
При цьому суддя бере до уваги той факт, що вказані пояснення та документи складались у короткий проміжок часу безпосередньо після події правопорушення, в зв`язку із чим у судді відсутні будь-які сумніви щодо достовірності відомостей в протоколі про адміністративне правопорушення, в інших складених документах та наданих поясненнях.
висновки суду щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту третього частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Пунктом чотирнадцятим статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи.
Пунктом сімнадцятим статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він умисно вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, що виразились в образах в сторону своїх дружини та сина, внаслідок чого потерпілим завдані шкода психічному та фізичному здоров`ю, що повністю доведено в суді.
5.Щодо виду та розміру адміністративного стягнення
Санкцією частини першої статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення передбачені такі альтернативні види адміністративного стягнення, як штраф, громадські роботи або адміністративний арешт.
При обранні виду стягнення суддя враховує особу, що притягається до адміністративної відповідальності, а саме те, що ОСОБА_1 не притягувався до відповідальності, визнання ним вини та каяття у вчиненні правопорушення, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення
За таких обставин, суддя вважає, що в цій конкретній справі меті стягнення відповідатиме адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Санкція частини першої статті 173-2 кодексу України передбачає можливість призначення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за вчинення насильства щодо кількох осіб, суддя вважає необхідним для досягнення мети адміністративного стягнення та виконання завдань кодексу України про адміністративні правопорушення призначити стягнення у виді штрафу у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
6.Щодо проходження програми для кривдників
Відповідно до статті 39-1 кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 24 Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству, серед іншого, належить направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдником є особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.
ОСОБА_1 раніше не притягувався до відповідальності, а наразі перебуває в складі Збройних Сил України.
В зв`язку із викладеним, суддя вважає, що відсутні підстави для направлення ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників.
7.Щодо судового збору
Відповідно до статті 40-1 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» установлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3028 гривень.
Таким чином, розмір судового збору станом на час розгляду справи становить 3028х0.2=605 гривень 60 копійок.
В зв`язку із викладеним, керуючись статтями 252, 283-285,294 кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесяти) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір в дохід державного бюджету в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (стягувач - ДСА України на рахунок: отримувач коштів ГУК у м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 820019, рахунок отримувача UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
У випадку набрання постановою законної сили скерувати її копію до Івано-Франківської районної державної адміністрації та Івано-Франківської міської ради для організації та забезпечення проходження ОСОБА_7 програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО