Рішення № 128080027, 12.06.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2025
Номер справи
200/3322/25
Номер документу
128080027
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2025 року Справа№200/3322/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

У травні 2025 року ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому просить: - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування до пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2025 року постанову Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»; - зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в повному розмірі починаючи з 01.03.2025 року без застосування постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано докази.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що оскільки Законом №796-XII і Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що Головним управлінням в межах компетенції відповідно до покладених судом зобов`язань виконано рішення суду, з 20.03.2024 здійснено перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром на виконання рішення №200/4019/24 від 9 липня 2024 року Донецького окружного адміністративного суду. Оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, його електронну пенсійну справу передано для подальшого опрацювання за місцем перебування на обліку. Посилається на те, що рішення суду не можуть розповсюджуватись на майбутнє. Виплата за рішеннями суду продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Також стаття 46 Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік та постанова № 1 є чинними і неконституційними невизнавались, а отже є обов`язковими до застосування.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 9 липня 2024 рокуусправі №200/4019/24 задоволено вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.06.2024 року № 930070162239 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 20.03.2024 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 20.03.2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 9 липня 2024 року у справі № 200/4019/24 залишено без змін.

У вказаному судовому рішенні зазначено, що 29.05.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою, в якій просив виплачувати пенсію позивачу без обмеження її максимального розміру, починаючи з моменту ухвалення рішення Конституційного Суду від 20.03.2024 року. Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. На підставі вказаної заяви відповідачем було прийнято рішення від 13.06.2024 року № 930070162239 щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 20.03.2024 року.

Судом у цій справі встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою в м. Вишгород Київської області, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданого 26.07.1996.

Позивач додав до позовної заяви розпорядження (рішення) про перерахунок пенсії 930070162239, дата розрахунку 28.02.2024, відповідно до якого пенсія позивачу перераховувалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві (Подільській район), умови призначення пенсії ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 06.05.2025 № 0500-0202-8/44649 адвоката позивача повідомлено про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, його пенсійну справу передано для подальшого опрацювання за місцем перебування на обліку.

Відповідач надав до суду розпорядження (рішення) про перерахунок пенсії 930070162239, дата розрахунку 25.04.2025, відповідно до яких пенсія позивачу перераховувалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві (Подільській район).

Судом у цій справі встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності пониження суми 33644,58 згідно Постанови КМУ №1 від 03.01.2025.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно зі ст. 46 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі Закон № 4059-IX) установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі Постанова № 1) установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Для осіб, пенсії яким призначено (перераховано) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, та які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, і в яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнти застосовуються до відповідних сум перевищення пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, понад суму пенсії, обчислену відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Водночас частиною 1 ст. 60-1 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що призначення та виплата пенсій, передбачених цим Законом, і щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи провадяться територіальними органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-IV) установлено, що територіальними органами виконавчої дирекції Пенсійного фонду є головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Територіальні органи створюються і діють на підставі Положення про територіальні органи Пенсійного фонду, затвердженого правлінням Пенсійного фонду.

Відповідно до підпунктів 3 і 4 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, установлено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: організовує роботу управлінь Фонду щодо: призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат;

Згідно з п. 12 указаного Положення управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та кошторис видатків, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Судом установлено, що позивач не перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

До суду не надано доказів щодо здійснення відповідачем виплати пенсії позивачу.

Також до суду не надано доказів щодо здійснення ГУ ПФУ в Донецькій області перерахунку пенсії позивачу, окрім як на виконання рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 9 липня 2024 року у справі №200/4019/24.

Суд зазначає, що спірні у справі № 200/4019/24 правовідносини виникли за наслідками розгляду ГУ ПФУ в Донецькій області відповідної заяви позивача за принципом екстериторіальності.

Спірні у справі №200/4019/24 правовідносини не охоплюють питання виконання Постанови № 1.

Судом у цій справі встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, яке здійснює перерахунок та виплату пенсії позивачу як самостійний суб`єкт владних повноважень.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що позивачем заявлено позовні вимоги до неналежного відповідача, оскільки ГУ ПФУ в Донецькій області не перебувало у правовідносинах з позивачем щодо застосування Постанови № 1 (перерахунку та виплати пенсії), тобто відповідач у цій справі не приймав рішень і не вчиняв дій або протиправної бездіяльності щодо застосування Постанови № 1.

Водночас суд позбавлений можливості замінити відповідача в цій справі в порядку ч. 3 ст. 48 КАС України, оскільки це потягне за собою зміну територіальної підсудності адміністративної справи.

Відтак, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем до ГУ ПФУ в Донецькій області позовних вимог.

Наведене не позбавляє позивача права звернутися з позовом до належного відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Повне рішення суду складено 12 червня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков