ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" січня 2008 р.
Справа № 16/289-4724
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
За позовом: Державної екологічної інспекції у Тернопільській області м.Тернопіль вул.Шашкевича,3
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Тернопільський облрибкомбінат», с. Плотича Козівського району Тернопільської області
за участю представників сторін:
Позивача: Сушко А.С. –головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 2/324 від 01.06.07р.,
Добенько О.С. – заступник начальника відділу екологічного міжрайонного контролю ст. держінспектор, довіреність № 1-1/1583 від 11.12.2007 року
Відповідача: Слободянюк В.В. –представник, доручення №136 від 06.12.2007 року.
Суть спору:
Ухвалою суду від 11.12.2007р. розгляд справи у відповідності до п.п.1,2,3 ч.1 ст.77 ГПК України було відкладено на 10.01.2008р. на 09 год. 30 хв.
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м.Тернопіль звернулася до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Тернопільський облрибкомбінат" с.Плотича, Козівського району, Тернопільської області про відшкодування 81274 грн. 33 коп. збитків, завданих державі внаслідок самовільного водокористування.
Як зазначив позивач в своїй позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом є факт порушення природоохоронного законодавства відповідачем, який виражається у самовільному водокористуванні без дозволу на спецводокористування.
Відповідач у відзиві на позов № 148 від 25.12.2008р. та його повноважний представник в судовому засіданні проти позову заперечили, стверджуючи, що документи, на які посилається позивач (акт перевірки, протокол про адміністративне правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення) складені з порушенням вимог чинного законодавства. Крім того, вказують на те, що позивач не наділений правом видачі дозволів на спец водокористування і зазначені дозвола видаються Тернопільським державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області. А отже просять в позові відмовити.
В судових засіданнях представникам позивача та відповідача роз’яснено процесуальні права та обов’язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України; наслідки відмови від позову та укладення мирової угоди.
Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань представників позивача та відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство "Тернопільський облрибкомбінат" с.Плотича, Козівського району, Тернопільської області згідно довідки Головного управління статистики у Тернопільській області № 31-824 від 06.12.2007р. є юридичною особою і станом на 06.12.2007р. значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за ідентифікаційним кодом 00476777.
Як слідує з матеріалів справи, 20.06.2007р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області на підставі ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області проведено перевірку дотримання ВАТ «Тернопільській облрибкомбінат»природоохоронного законодавства. За результатами даної перевірки складено акт перевірки дотримання природоохоронного середовища, який отримано та підписано головним інженером-рибоводом Рарок С.І. без заперечень.
Як стверджує позивач, перевіркою встановлено, що ВАТ «Тернопільській облрибкомбінат»з 01.01.2007р. здійснює самовільне водокористування, оскільки строк дії дозволів на спецовдокористуваня для ставків, якими він користується, закінчився 01.01.2007р. Внаслідок даного порушення підприємство за період з 01.01.2007р. по 20.06.2007р. здійснило самовільний забір 13172500 м куб поверхневих вод, в результаті чого державі завдано збитків на загальну суму 81274 грн.33 коп.
Розрахунок розміру збитків, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу, в результаті його неправомірних дій, а саме внаслідок самовільного використання води проведено позивачем згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству 29.12.2001 року за № 290 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 січня 2002 року за № 44/6332.
Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У відповідності до ч.1. ст.49 Водного кодексу України № 213/95-ВР від 06.06.1995р. з наступними змінами, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. У випадку використання води, водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища.
Пунктом „з” частини 2 статті 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).
У відповідності до ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України - підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства в розмірах і порядку, встановленими законодавством України.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 12.12.2006р. № 544 «Про реорганізацію територіальних органів Мінприроди»з метою удосконалення державного контролю у сфері контролюючих органів реорганізовано Державні управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києва та Севастополі, шляхом виділення із їх складу екологічних інспекцій та утворено державні екологічні інспекції в областях, місті Києві та Севастополі як спеціальні підрозділи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, що входять до сфери його управління.
У відповідності до п.п. 6 п.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі Державна екологічна інспекція має право складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом. А пп..9 п.5 цього Положення Державна екологічна інспекція має право заявляти позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як слідує з матеріалів справи, а саме з Акту перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 20.06.2007р., старшими державними інспекторами Добеньком О,С. та Шеметовським В.А. встановлено, що ВАТ «Тернопільський облрибкомбінат»з 01.01.2007р. по 20.06.2007р. здійснював самовільне водокористування, оскільки термін дії дозволів закінчився 01.01.2007р. Крім того, в акті зазначено, що при перевірці в натурі ставків, що знаходяться на території Потуторської сільської ради Бережанського району встановлено, що із 9 ставків ВАТ «Тернопільський облрибкомбінат» використовує лише 2 ставки.
З вищезазначеного слідує, що перевірка проводилася лише на території Потуторської сільської ради Бережанського району. А отже, стверджувати про те, що відповідач порушував природоохоронне законодавство шляхом самовільного використання води без дозволів на спеціальне водокористування для ставків на територіях інших сільських рад інших районів Тернопільської області немає підстав, оскільки акти щодо обстеження позивачем ставків, які знаходяться в користуванні ВАТ «Тернопільський облрибкомбінат», на територіях інших сільських рад інших районів, позивачем не складалися, а отже такі перевірки не проводилися.
А отже позовні вимоги позивача в частині стягнення 80665 грн.96 коп. збитків завданих державі внаслідок самовільного водокористування задоволенню не підлягають.
Таким чином, позовні вимоги позивача в частині стягнення 608 грн. 37 коп. збитків завданих державі внаслідок самовільного водокористування відповідачем без дозволів на спец водокористування для ставків на території Потуторської сільської ради Бережанського району є обгрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими, що не суперечать чинному законодавству, а тому підлягають до задоволення.
Сума збитків відповідно до статті 59 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” підлягає стягненню в доход місцевого бюджету Потуторської сільської ради Бережанського району , оскільки джерелом формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2007 році є, зокрема, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у відповідності до ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.43,49,84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Тернопільський облрибкомбінат», с.Плотича Козівського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 00476777 –608 грн. 37 коп. збитків завданих державі внаслідок самовільного водокористування, які перерахувати на р/рахунок 33112331700020 Потуторська сільської ради Бережанського району Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код 23588183 в УДК у Тернопільській області, МФО 838012.
3. В частині позовних вимог щодо стягнення 80665 грн 96 коп збитків завданих державі внаслідок самовільного водокористування в задоволенні відмовити.
4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Тернопільський облрибкомбінат», с.Плотича Козівського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 00476777:
- 102 грн. 00 коп. - державного мита в доход Державного бюджету України;
- 118 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області МФО 838012 ЄДРПОУ 23588119 Одержувач: УДК у м. Тернополі.
Видати накази.
5. Рішення надіслати сторонам по справі.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття (підписання).
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.
Суддя
Рішення підписано: 15.01.2008 року