Рішення № 128069626, 17.04.2024, Крижопільський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
17.04.2024
Номер справи
134/96/24
Номер документу
128069626
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 134/96/24

2/134/125/2024

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

17 квітня 2024 року

Крижопільський районний суд Вінницької області

в складі головуючої судді Швець Л.В.,

при секретарі судового засідання Томашенко О.М.,

за участі прокурора Крижопільського відділу Тульчинської окружної прокуратури Бідюк Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в смт Крижопіль цивільну справу за позовом керівника Тульчинської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі: Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області до ОСОБА_1 , Приватного підприємства «Фатіма-Агро», за участі третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет позову Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Тульчинської окружної прокуратури Хоменко П., в інтересах держави в особі: Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області звернувся в суд з даним позовом, в якому просить ухвалити рішення суду, яким витребувати у відповідачів ОСОБА_1 , ПП «Фатіма-Агро» на користь держави в особі Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області земельну ділянку з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, з кадастровим номером 0521981800:04:001:0566, площею 2,0000 га, яка розташована на території Городківської сільської територіальної громади (колишня територія Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області) Тульчинського району Вінницької області, а також стягнути понесені судові витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування поданого позову зазначає, що Тульчинською окружною прокуратурою за результатами вивчення стану законності при розпорядженні земельними ділянками державної власності на території Городківської сільської територіальної громади виявлено порушення вимог Земельного кодексу України при наданні Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області у приватну власність громадянам України земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно установлено, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 2-8697/15-19-СГ від 29.05.2019 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та надано громадянину України ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у власність земельну ділянку з кадастровим номером 0521981800:04:001:0566, площею 2,0000 га, із земель сільськогосподарського призначення державної власності, без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства на території колишньої Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області. На підставі вказаного наказу державним реєстратором Бабчинецької сільської ради Чернівецького району Вінницької області 04.06.2019 року зареєстроване право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0521981800:04:001:0566 за ОСОБА_2 .

Водночас, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 23-620/14-19-СГ від 28.02.2019 вже отримував у приватну власність земельну ділянку площею 1,9893 га з кадастровим номером 7121882500:02:000:1015 для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах Косарської сільської ради Кам`янського району Черкаської області. Державна реєстрація права проведена 21.03.2019 року, номер запису 30858182. Зазначене підтверджує, що ОСОБА_2 на час отримання у власність спірної земельної ділянки використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання, що передбачено ст. ст. 118, 121 ЗК України.

Здійснюючи розгляд клопотання ОСОБА_2 про передачу спірної земельної ділянки у власність, посадові особи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, мали не допустити зазначених порушень, відмовити у погодженні та затвердженні відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який не відповідає положенням закону, відмовити ОСОБА_2 у передачі спірної земельної ділянки у власність. Однак Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, приймаючи наказ № 2-8697/15-19-СГ від 29.05.2019 року, не перевірило факт реалізації ОСОБА_2 права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, тим самим порушивши вимоги ст. 19 Конституції України, Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, ст. ст. 116-118 ЗУ України, ст. 186-1 ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), ст. ст. 2, 6 Закону України «Про землеустрій», що призвело до безпідставного вибуття землі із держаної власності. З огляду на зазначене наказ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 2-8697/15-19-СГ від 29.05.2019 року є незаконними, а тому земельна ділянка підлягає поверненню законному власнику.

В подальшому, 26.03.2020 року, приватним нотаріусом Тульчинського нотаріального округу Вінницької області Іськовою Н.М. посвідчено договір купівлі-продажу № 210 земельної ділянки з кадастровим номером 0521981800:04:001:0566, укладеного між ОСОБА_3 представником за довіреністю ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , про що внесено відомості про вчинений правочин в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Реєстр прав власності на нерухоме майно та зареєстроване право власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ). При цьому ОСОБА_1 набув права власності на вказану земельну ділянку в особи, яка з огляду на зазначені обставини не мала права її отримувати та відчужувати. В подальшому ОСОБА_1 передав земельну ділянку в оренду ПП «Фатіма-Агро» (код ЄДРПОУ 35143825) згідно договору оренди земельної ділянки № б/н від 01.04.2020 року, номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 36202172. З огляду на зазначене спірна земельна ділянка підлягає витребуванню у ОСОБА_1 та ПП «Фатіма-Агро» у комунальну власність. Тому Тульчинська окружна прокуратура, в інтересах держави в особі Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, змушена звернутися до суду зазначеними вимогами, а також просить стягнути понесені судові витрати із сплату судового збору за подання позовної заяви в розмірі 3028 гривень.

Ухвалою судді Крижопільського районного суду Вінницької області від 12 січня 2024 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Крижопільського районного суду Вінницької області від 07 березня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Прокурор Крижопільського відділу Тульчинської окружної прокуратури Вінницької області Бідюк Н.П. в судовому засіданні 17 квітня 2024 року поданий позов підтримала та просила його задовольнити.

Представник Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області в судовому засідання не заперечувала проти того, що Тульчинська окружна прокуратура Вінницької області звернулася до суду з даним позовом в інтересах держави в їх особі. В судове засідання 17 квітня 2024 року не з`явилася, до суду направила клопотання про розгляд справи у її відсутності та просила позов задовільнити.

Відповідачі ОСОБА_1 та ПП «Фатіма-Агро» в судові засідання не з`явилися, про час та місце судового засідання повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили, заяв та клопотань від них на адресу суду не надходило, відзивів не надсилали.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області та ОСОБА_2 в судові засідання не з`явилися, про час та місце судового засідання повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили. Заяв та клопотань до суду не направляли.

Прокурор не заперечує проти ухвалення заочного рішення суду.

Відповідно до ч.1ст. 280 ЦПК Українисуд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:

1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;

2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;

3) відповідач не подав відзив;

4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

З урахуванням положень ст.280 ЦПК України,суд вважає доцільним провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд протокольної ухвалою в судовому засіданні 17 квітня 2024 року увалив провести заочний розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи та усі зібрані по справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч.1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно з частиною першоюстатті 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Тлумачення вказаних норм дозволяє зробити висновок, що для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити, які права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачами і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду.

Відповідно до п. 3ст. 131-1 Конституції Українипрокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно із ч. 4ст. 56 ЦПК Українипрокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до ч. 3ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор набуває право на реалізацію своїх функцій, визначених законом, якщо відповідний суб`єкт владних повноважень не здійснює захист або здійснює його неналежно.

Відповідно до ч. 1ст. 14 Конституції України, ч. 1ст. 1 ЗК Україниземля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно із ч. 1ст. 13 Конституції Україниземля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією.

Відповідно до ч. 2ст. 14 Конституції Україниправо власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Судом встановлено, що 26.02.2019 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області із клопотанням про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки площею 1,9893 га на території Косарської сільської ради Кам`янського району Черкаської області для ведення особистого селянського господарства.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 28.02.2019 року № 23-620/14-19-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, та надано ОСОБА_2 у власність земельну ділянку площею 1,9893 га, в т.ч. сіножаті площею 1,99893 га, із кадастровим номером 7121882500:02:000:1015 із земель сільськогосподарського призначення державної власності із зміною цільового призначення- для ведення особистого селянського господарства, розташовану на адміністративних межах Косарської сільської ради Кам`янського району Черкаської області. Згідно із відомостей, які містяться в Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 19.12.2023 року власником земельної ділянки площею 1,9893 га із кадастровим номером 7121882500:02:000:1015 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства є ОСОБА_5 згідно договору купівлі-продажу № 478 від 11.04.2019 року, який посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Архиповою П.І. Разом з тим зазначено, що 21.03.2019 року на підставі наказу № 23-620/14-19СГ від 28.02.2019 року, який виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області зареєстровано право власності було за ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 . Речове право власності припинено 11.04.2019 року.

Крім того, ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із клопотанням про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га на території Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області, для ведення особистого селянського господарства у власність із земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності. Також в клопотанні повідомив, що правом безоплатної приватизації земельної ділянки по даному виду цільового призначення не скористався.

Наказом від 07 березня 2019 року № 2-2831/15-19-СГ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області було надано дозвіл на розробку документації із землеустрою.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 29 травня 2019 року №2-8697/15-19-СГ затверджено розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області та надано у власність гр. ОСОБА_2 земельну ділянку із земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташовану на території Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області площею 2,0000 га із кадастровим номером 0521981800:04:001:0566 для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення 01.03).

Відповідно до копії нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу земельної ділянки від 26.03.2020 року, який зареєстрований в реєстрі за № 210, ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), яка діє по довіреності від імені ОСОБА_2 продала ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) земельну ділянку площею 2,0000 га із кадастровим номером 0521981800:04:001:0566, цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області.

На підставі договору оренди земельної ділянки від 03.04.2020 року ОСОБА_1 передав в оренду Приватному підприємству «Фатіма-Агро» земельну ділянку площею 2,0000 га із кадастровим номером 0521981800:04:001:0566, цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області, строком на 25 років.

Вказане також підтверджується Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №1846080005219 від 19.12.2023 року.

Отже матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 отримав безоплатно дві земельні ділянки, а саме земельну ділянку площею 1,9893 га із кадастровим номером 7121882500:02:000:1015 із земель сільськогосподарського призначення державної власності із зміною цільового призначення - для ведення особистого селянського господарства, розташовану на адміністративних межах Косарської сільської ради Кам`янського району Черкаської області, яку згодом відчужив та площею 2,0000 га із кадастровим номером 0521981800:04:001:0566, цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області, яку згодом також відчужив на користь ОСОБА_1 , шляхом укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки від 26 березня 2020 року і вказаний факт сторонами не оспорено.

Відповідно до п. «в» ч. 3ст. 116 ЗК Українибезоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з п. «б» ч. 1ст. 121 ЗК Українигромадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 га.

Виходячи зі змісту ч. 4ст. 116 ЗК України, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз за кожним видом використання.

Відповідно до вимог ч. 6ст. 5 Закону України «Про особисте селянське господарство», громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 га, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установленихст. 121 ЗК Українидля ведення особистого селянського господарства.

Таким чином, передбачена ст. ст.116,121 ЗК Україниодноразовість отримання земельної ділянки у власність означає, що особа, яка скористалась своїм правом і отримала у власність земельну ділянку меншу від граничної площі, передбаченоїст. 121 Земельного кодексу України, не має правових підстав для отримання у власність земельної ділянки цього ж цільового призначення вдруге, навіть площею, що складає різницю між гранично можливою та раніше отриманою у власність.

Однак приймаючи наказ від 29 травня 2019 року №2-8697/15-19-СГ, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області факт реалізації ОСОБА_2 права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не перевірив, порушив вимоги земельного законодавства, що призвело до безпідставного вибуття землі із державної власності, а тому наказ Головного управління про передачу такої ділянки у власність особи, яка таке право вже використала, є незаконним.

Водночас ОСОБА_2 міг і повинен був знати про те, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначенихЗемельним кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання, що ставить його добросовісність під час набуття земельної ділянки у власність під обґрунтований сумнів та підтверджує дотримання «справедливого балансу» у даних правовідносинах, та зважаючи на те, що він своє право на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства використав, підстав для задоволення його заяви про надання у власність земельної ділянки такого ж виду користування на території Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області не було.

Крім того, як визначеност. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно з ч. 2ст. 373 ЦК Україниправо власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1ст. 317 ЦК Україниправом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно з ч. 1ст. 319 ЦК Українивласник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Частиною 1статті 321 ЦК Українивизначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

За змістом ст. ст.15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист її особистого немайнового або майнового права чи інтересу у суді.

Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, а також можливість їх захистити іншим способом, встановленим договором або законом чи судом у визначених законом випадках, закріплені у частині другійстатті 16 ЦК України.

Глава 29 ЦК Українипередбачає, зокрема, такий спосіб захисту права власності, як витребування майна з чужого незаконного володіння (віндикаційний позов).

Так, відповідно дост. 330 ЦК Україниякщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно достатті 388 цього Кодексумайно не може бути витребуване у нього.

Відповідно дост. 387 ЦК Українивласник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Відповідно дост. 388 ЦК Україниякщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно: 1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; 2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння; 3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Таким чином право власника на витребування майна від добросовісного набувача на підставі частини першоїстатті 388 ЦК Українизалежить від того, у який спосіб майно вибуло з його володіння. Ця норма передбачає вичерпне коло підстав, коли за власником зберігається право на витребування свого майна від добросовісного набувача. Однією з таких підстав є вибуття майна з володіння власника або особи, якій він передав майно, не з їхньої волі іншим шляхом.

Якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках (частина третястаття 388 ЦК України).

Майно підлягає витребуванню у останнього набувача без необхідності визнання недійсними останніх правочинів щодо такого майна. При цьому витребування спірної земельної ділянки також у орендаря, який виступає користувачем земельної ділянки, тобто останнім набувачем, відповідатиме меті віндикаційного позову, спрямованого на захист прав власника майна (Постанова ВС від 17.11.2021 у справі №672/386/20)

Відповідно до п.10Постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними"рішення суду про задоволення позову про повернення майна, переданого за недійсним правочином, чи витребування майна із чужого незаконного володіння є підставою для здійснення державної реєстрації майна за власником, а також скасування попередньої реєстрації.

Таким чином, оскільки спірна земельна ділянка була придбана ОСОБА_1 у ОСОБА_2 , який при зверненні до ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області із клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та його затвердження, не повідомив, що правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства вже скористався, та внаслідок незабезпечення Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області законного надання земельної ділянки, що призвело до подвійного отримання ОСОБА_2 земельних ділянок, тому вимога про витребування земельної ділянки у власність держави є обґрунтованою.

Враховуючи обставину, що земельна ділянка з кадастровим номером 0521981800:04:001:0566, площею 2,0000 передана ПП Фатіма-Агро" в оренду, про що 06.04.2020 року внесено відповідну інформацію до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та оскільки встановленні підстав для витребування земельної ділянки ОСОБА_1 , наявні також підстави для їх витребування від Приватного підприємства «Фатіма-Агро", якій спірна земельна ділянка передана в оренду.

Так,ст. 16 ЦК Українивизначено способи захисту цивільних прав та інтересів, а також можливість їх захистити іншим способом, встановленим договором або законом чи судом у визначених законом випадках.ЦК Українипередбачені засади захисту права власності, зокрема право на витребування власником свого майна від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (стаття 387 ЦК України) та від добросовісного набувача (стаття 388 ЦК України).

Відповідно до ч. 1ст. 93 ЗК України, право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендар земельної ділянки безумовно є її володільцем, а відтак безпосередньо порушує права дійсного її власника.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що власник земельної ділянки може витребувати її у особи, яка нею лише користується на підставі правочину, укладеного із добросовісним набувачем. Адже у випадку витребування спірної земельної ділянки лише у добросовісного набувача не відбудеться ефективного захисту порушеного права, оскільки поновивши своє право власності власник не зможе його реалізувати через існування іншого зареєстрованого речового права.

Аналогічну позицію за схожими правовідносинами вислови Верховний Суд у постанові від 17 листопада 2021 року у справі № 672/386/20.

Правовою підставою для витребування земельної ділянки від орендаря є ч. 1ст. 387 ЦК України, яка визначає таке право власника на витребування свого майна від будь-якого незаконного володільця, окрім добросовісного набувача.

Таким чином, оскільки суд прийшов до висновку, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 2-8697/15-19-СГ від 29.05.2019 є незаконним, яким безоплатно надано із земель державної власності у власність ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 0521981800:04:001:0566, ця земельна ділянка підлягає витребуванню як у ОСОБА_1 , так і в Приватного підприємства «Фатіма-Агро».

Відповідно до п. 9 ч. 1ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», абзацу 1 п. 67 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, рішення суду про витребування майна з чужого незаконного володіння є підставою для проведення у Державному реєстрі речових прав державної реєстрації права власності на нерухоме майно за належним власником.

Статтями13і14 Конституції України,статтями 1-3 ЗК України,статтею 324 ЦК Українивизначено, що земля є об`єктом права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах та спосіб, визначенихКонституцією.

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423- IX від 28.04.2021Розділ Х «Перехідні положення» Земельного кодексу Українидоповнено п. 24, відповідно до якого землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом (27.05.2021).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження території територіальних громад Вінницької області»визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Вінницької області згідно з додатком. Згідно з додатком до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України до переліку територіальних громад Вінницької області входить Городківська територіальна громада з адміністративним центром територіальної громади с. Городківка, до складу якої віднесена, зокрема, колишня Дахталійська сільська рада колишнього Крижопільського району Вінницької області.

З 27 травня 2021 року набули чинності зміни доЗемельного кодексу України, а саме п. 24 розділу Х Перехідних положень, відповідно до яких землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населеного пункту у межах таких територіальних громад.

Відповідно до ч. 1ст. 83 ЗК Україниземлі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю.

Отже, органом, який на даний час наділений правом власності та розпорядження спірною земельною ділянкою є Городківська сільська рада, тому земельна ділянка підлягає витребуванню у власність територіальної громади в особі саме цього органу.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що позовні вимоги керівника Тульчинської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області підлягають до задоволення в повному обсязі.

При цьому суд бере до уваги, що предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу до Конвенції є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема й позбавлення особи права власності на майно шляхом його витребування на користь держави.

У практиці ЄСПЛ напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном з гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно «суспільний», «публічний» інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.

В питаннях оцінки «пропорційності» Європейського суду з прав людини, як і в питаннях наявності «суспільного», «публічного» інтересу, визнає за державою достатньо широку «сферу розсуду», за виключенням випадків, коли такий «розсуд» не ґрунтується на розумних підставах (рішення в справах «Спорронґ і Льоннорт проти Швеції», «Булвес» АД проти Болгарії»).

ЄСПЛ, оцінюючи можливість захисту права особи за ст. 1 Першого протоколу, загалом перевіряє доводи держави про те, що втручання в право власності відбулося в зв`язку з обґрунтованими сумнівами щодо законності набуття особою права власності на відповідне майно, зазначаючи, що існують відмінності між тією справою, в якій законне походження майна особи не оспорюється, і справами стосовно позбавлення особи власності на майно, яке набуте злочинним шляхом або стосовно якого припускається, що воно було придбане незаконно (наприклад, рішення та ухвали ЄСПЛ у справах «Раймондо проти Італії» від 22 лютого 1994 року, «Філліпс проти Сполученого Королівства» від 05 липня 2001 року, «Аркурі та інші проти Італії» від 05 липня 2001 року, «Ріела та інші проти Італії» від 04 вересня 2001 року, «Ісмаїлов проти Російської Федерації» від 06 листопада 2008 року).

Отже, ст. 1 Першого протоколу гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і для оцінки додержання «справедливого балансу» в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за якими майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.

Оскільки Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області протиправно, всупереч вимог земельного законодавства передано ОСОБА_2 у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, який право на безоплатну приватизацією земельної ділянки даного виду використання, гарантоване законодавством, уже реалізував, а ОСОБА_2 у свою чергу відчужив неправомірно набуту земельну ділянку ОСОБА_1 , позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню повністю.

Гарантії, встановлені ст.1 Першого протоколу до Конвенції, не є абсолютними. Зокрема, положеннями даної статті міжнародного закону передбачено можливість позбавлення особи своєї власності в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Так, незаконність вибуття з державної власності земельної ділянки із подальшим незаконним відчуженням її іншій фізичній особі становить достатній суспільний інтерес щодо необхідності відновлення порушеного права держави в особі відповідної територіальної громади, як власника даного об`єкту нерухомого майна.

Окрім того, гарантії захисту права на мирне володіння майном особи згідно ст.1 Першого протоколу до Конвенції обумовлені не лише добросовісністю його набуття новим власником, а й також передбачають заздалегідь законність цього набуття, умови чого щодо набуття права на землю також прямо передбачені ч.2ст.14 Конституції України, проте, даним вимогам норм права, які мають найвищу юридичну силу, правочин щодо відчуження ОСОБА_2 на користь відповідача ОСОБА_1 спірної земельної ділянки з наведених вище підстав вочевидь не відповідає.

Крім того, враховуючи приписи частин третьої і четвертоїстатті 390 ЦК України, добросовісний набувач не позбавлений можливості заявити до власника земельної ділянки позов про відшкодування необхідних витрат на утримання та збереження останньої, здійснених з часу, з якого власникові належить право на її повернення, а у разі здійснення поліпшень земельної ділянки, які не можуть бути відокремлені від неї без завдання їй шкоди, позов про відшкодування здійснених витрат у сумі, на яку збільшилася вартість земельної ділянки, витребування земельної ділянки у неї не порушуватиме принцип пропорційності втручання у право власності.

Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 07.11.2018 року в справі №488/6211/14-ц.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд відповідно до вимог ст. ст.133,141 ЦПК Українивважає за необхідне стягнути судовий збір в сумі 3028 грн. порівну із відповідачів, тобто, по 1514 грн. з кожного на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.14,19,131-1 Конституції України, ст.15321,330,387,388 ЦК України, ст.22,78,116,118,121,152 ЦК України,ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.4,13,19,76-81,141, ст.263- 265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ :

Позов позовом керівника Тульчинської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі: Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області до ОСОБА_1 , Приватного підприємства «Фатіма-Агро», за участі третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет позову Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння задовольнити.

Витребувати у ОСОБА_1 та Приватного підприємства «Фатіма-Агро» на користь держави в особі Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0000 га, з кадастровим номером 0521981800:04:001:0566, що розташована на території Городківської сільської територіальної громади (колишня територія Дахталійської сільської ради Крижопільського району Вінницької області).

Стягнути з ОСОБА_1 та Приватного підприємства «Фатіма-Агро» на користь Вінницької обласної прокуратури (код юридичної особи в ЄДРПОУ 02909909, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ, код банку отримувача: (МФО) 820172, рахунок: ІВAN UА568201720343110002000003988) судовий збір у розмірі по 1514 (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять) гривень 00 копійок з кожного.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленомуЦивільним процесуальним кодексом України.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦивільним процесуальним кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

Тульчинська окружна прокуратура Вінницької області, місцезнаходження: вул. Ростислава Покиньчереди, 14, м. Тульчин, Вінницької області, код ЄДРПОУ 02909909;

Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області юридична адреса: вул. Благовіщенська, 51, с. Городківка, Тульчинський район, Вінницька область, код за ЄДРПОУ 04328789.

ОСОБА_1 адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .

Приватне підприємство «Фатіма-Агро»: юридична адреса: вул. Шевченка, 31, с. Липівка, Тульчинський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 35143825.

Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 39767547, місцезнаходження: вул. Келецька, 63, м. Вінниця;

ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складено 19 квітня 2024 року.

Суддя