Постанова № 128060000, 10.06.2025, Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
10.06.2025
Номер справи
195/867/25
Номер документу
128060000
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 195/867/25 3/195/405/25

ПОСТАНОВА

іменем України

10.06.2025 року cмт. Томаківка Дніпропетровської області

Суддя Томаківського районного суду Дніпропетровської області Омеко М.В., розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце роботи: військова частина НОМЕР_1 на посаді начальник адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , в скоєні правопорушень передбачених ч.2 ст. 172-14, ч.2 ст. 172-15 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

У провадженні Томаківського районного суду Дніпропетровської області перебувають адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_1 , а саме:

- адміністративна справа за №195/867/25 (3/195/405/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-14 КУпАП;

- адміністративна справа за № 195/868/25 (3/195/406/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-15 КУпАП.

Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Вищевказані справи слід об`єднати в одне провадження, оскільки протоколи про адміністративне правопорушення надійшли до суду 04.06.2025 та мова йде про правопорушення вчинені однією і тією ж особою, які розглядаються одним і тим же органом (судом).

Таким чином, враховуючи, що по вказаних справах притягується до відповідальності одна особа, з метою всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин цих справ, вважаю за необхідне об`єднати їх в одне провадження для спільного розгляду.

З протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-14 КУпАП вбачається, що відповідно до наказу № 313 від 16.12.2024 року молодший лейтинант ОСОБА_1 призначена на посаду начальника адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 та проходить військову службу на вказаній посаді по теперішній час.

Відповідно до функціональних обов?язків начальника адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 , затверджених командиром військової частини НОМЕР_1 від 05.10.2024, молодший лейтенант ОСОБА_1 відповідає за організацію діловодства, дотримання єдиних вимог щодо підготовки документів та організацію роботи з ними із застосуванням електронного документообігу, отримання, облік, попереднє вивчення документів та доведення їх до командування військової частини, зобов`язана планувати роботу адміністративної групи штабу, контролювати виконання функціональних обов?язків підлеглим особовим

складом, організовувати отримання, облік, попереднє вивчення документів та доведення їх до командування військової частини, здійснювати контроль за виконанням встановлених правил роботи з документами у військовій частині, доповідати командиру військової частини про стан роботи з документами, організовувати контроль за своєчасним розглядом та виконанням документів у військовій частині, підписувати і візувати документи в межах своєї компетенції, контролювати облік документів із використанням СЕДО.

Водночас, в порушення наведених вище вимог законодавства, чітко знаючи та розуміючи зміст покладених на неї обов`язків з військової служби, проте діючи всупереч зазначеним обов`язкам, визначеним у статутах Збройних Сил України, молодший лейтенант ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду перевищила службові повноваження, тобто умисно вчинила дії, які явно виходять за межі наданих їй прав та повноважень, при наступних обставинах.

07.03.2025 року в період з 14 год. 52 хв. до 15 год. 21 хв., адміністративною групою штабу військової частини було отримано з Кадрового Центру ЗС України (вих. 40090/рп) та заресстровано за вх. 5129 в «СЕДО» матеріали щодо зміни місця служби в ЗСУ молодшим лейтенантом ОСОБА_1 , після чого зловживаючи службовим становищем з метою приховування отримання вищевказаного вхідного документу та в подальшому прийняття позитивного рішення приблизно о 14 год. 57 хв. з ключа доступу до системи «СЕДО» ст. сержанта ОСОБА_2 , внесена зміна в назву документа на «зміна місця служби», продовжуючи вчиняти протиправні дії, в цей же день змінено назву документу на: «ДОПОВІДЬ», після чого на «ЛИСТ НА ЗАПИТ», що підтверджується обліковими записами в системі «СЕДО». В подальшому з метою перевірки своїх дій та впевненості в їх реалізації 07.03.2024 приблизно о 17 год. 10 хв. було здійснено вхід та перегляд вищезазначеного документу в системі «СЕДО» з ключа доступу штаб-сержанта ОСОБА_3 . 08.03.2025 року приблизно о 14 год. 58 хв., продовжуючи вчиняти можливі протиправні дії молодший лейтенант ОСОБА_1 , достовірно знаючи про надходження матеріалів щодо зміни нею місця служби в ЗСУ, переглянула їх в СЕДО (підтверджується відповідним обліковим записом), зловживаючи своїм службовим становищем не повідомила командування військової частини про їх надходження та перевищуючи службові повноваження прийняла позитивне рішення у вищезазначеній системі щодо свого переміщення.

В подальшому протиправні дії молодшого лейтенанта ОСОБА_1 виразились у виданні наказу Начальника Генерального штабу ЗС України N?239 від 13.03.2025 року, щодо її переміщення для подальшого проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 .

Згідно з ст. 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

05.03.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення відповідальності військовослужбовців, надання командирам додаткових прав та покладання обов`язків у особливий період" від 05.02.2015 № 158-VIII, яким до КУпАП внесено главу 13-Б "Військові адміністративні правопорушення", зокрема ст. 172-14 передбачена адміністративна відповідальність за перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинене в умовах особливого періоду.

Таким чином, молодший лейтенант ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи військовою службовою особою, перебуваючи на посаді начальника адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 , в порушення вимог функціональних обов?язків начальника адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 , затверджених командиром військової частини НОМЕР_1 від 05.10.2024, положень ст.ст. 17, 65 Конституції України, вимог Військової присяги, ст.ст. 4, 11, 16, 35, 37, 59, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в умовах особливого періоду, перевищила службові повноваження, тобто умисно вчинила дії, які явно виходять за межі наданих їй прав та повноважень, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 172-14 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-15 КУпАП вбачається, що 10.03.2025 року приблизно о 09 год. 05 хв. адміністративною групою штабу військової частини було отримано з Кадрового Центру 3С України (вих. 41348/рп) та зареєстровано за вх. 5263 в «СЕДО» матеріали щодо зміни місця служби в ЗСУ лейтенантом ОСОБА_4 , після чого молодший лейтенант ОСОБА_1 зловживаючи службовим становищем з метою приховування отримання вищевказаного вхідного документу о 09 год. 05 хв., користуючись ключем доступу до системи «СЕДО» внесла зміни в назву документа на «заявка на речове майно» та в подальшому, недбало ставлячись до військової служби, достовірно знаючи про отримання вищезазначеного вхідного документа не довела його до командування військової частини з метою прийняття рішення.

Згідно з ст. 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

05.03.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення відповідальності військовослужбовців, надання командирам додаткових прав та покладання обов`язків у особливий період" від 05.02.2015 № 158-VIII, яким до КУпАП внесено главу 13-Б "Військові адміністративні правопорушення", зокрема ст. 172-14 передбачена адміністративна відповідальність за перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до вимог ст. 15 КУпАП військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Таким чином, молодший лейтенант ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи військовою службовою особою, перебуваючи на посаді начальника адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 , в порушення вимог функціональних обов?язків начальника адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 , затверджених командиром військової частини НОМЕР_1 від 05.10.2024, положень ст.ст. 17, 65 Конституції України, вимог Військової присяги, ст.ст. 4, 11, 16, 35, 37, 59, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в умовах особливого періоду, допустила недбале ставлення до військової служби, а саме - 10.03.2025 року будучи відповідальною за організацію діловодства, дотримання єдиних вимог щодо підготовки документів та організацію роботи з ними із застосуванням електронного документообігу, отримання, облік, попередне вивчення документів та доведення їх до командування військової частини, достовірно знаючи про отримання адміністративною групою штабу військової частини з Кадрового Центру 3С України (вих. 41348/рп) матеріалів щодо зміни місця служби в ЗСУ лейтенантом ОСОБА_4 , які зареєстровані за вх. 5263 в «СЕДО», не довела його до командування військової частини з метою прийняття рішення, чим вчинила військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

В судове засідання ОСОБА_1 будучи повідомлена шляхом направлення на її телефон смс-повідомлення (документ в електронному вигляді "Судова повістка про виклик до суду", яку згідно довідки вона отримала 05.06.2025 о 11:27:59 на номер телефону НОМЕР_2 , проте не зявилась, причини своєї неявки суду не повідомила.

Відповідно до ч.1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. В протоколах про адміністративне правопорушення від 29.05.2025 ОСОБА_1 , було ознайомлено з його змістом, її повідомлено про місце розгляду адміністративної справи, що засвідчено підписом останньої.

Незважаючи на обізнаність громадянки ОСОБА_1 щодо направлення протоколів про вчинення військового адміністративного правопорушення відносно неї до суду, її повідомлено про місце розгляду адміністративної справи, остання станом судового провадження не цікавилася, в судове засідання також не з`явилася.

Вивчивши матеріали справи, зважаючи на вищевикладені обставини, враховуючи особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, оглянувши в судовому засіданні матеріали адміністративних справ, якими доведено факти скоєння адміністративних правопорушень, а саме:

матеріали службового розслідування від 15.04.2025 з додатками:

- протоколами про вчинення військових адміністративних правопорушень від 29.05.2025 року відносно ОСОБА_1 , за ч.2 ст. 172-14, ч.2 ст. 172-15 КУпАП;

- Наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 183 від 20.03.2025 "Про призначення службового розслідування за фактом можливого зловживання службовим становищем";

- Наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 97 від 16.04.2025 "Про результати службового розслідування за фактом можливого зловживання службовим становищем посадовими особами військової частини НОМЕР_1 ", відповідно до якого начальника адмін. групи штабу військової частини НОМЕР_1 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дсциплінарне стягнення "СУВОРА ДОГАНА";

- Актом службового розслідування за фактом можливого зловживання службовим становищем від 15.04.2025 року;

- Доповідною запискою командиру військової частини НОМЕР_1 від 20.03.2025 року;

- Рапортом командиру В/ч НОМЕР_1 від начальника штабу-заступника командира в/ч НОМЕР_1 ;

- Бланком отримання пояснень від 16.03.2025 року від ОСОБА_1 ;

- Бланком отримання пояснень від 16.03.2025 року від ОСОБА_3 ;

- Бланком отримання пояснень від 16.03.2025 року від ОСОБА_2 ;

- Бланком отримання пояснень від 17.03.2025 року від ОСОБА_6 ;

- Бланком отримання пояснень від 26.03.2025 року від ОСОБА_1 ;

- Бланком отримання пояснень від 24.03.2025 року від ОСОБА_2 ;

- Бланком отримання пояснень від 24.03.2025 року від ОСОБА_3 ;

- Бланком отримання пояснень від 05.04.2025 року від ОСОБА_4 ;

- Витягом з наказу № 313 від 16.12.2024 року, відповідно до якого молодший лейтинант ОСОБА_1 призначена на посаду начальника адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 ;

- Витягом із наказу № 373 від 19.12.2024 року;

- Наказом № 235 від 12.03.2025 року;

- Витягом з наказу № 124-РС від 14.07.2024 року ;

- Витягом з наказу № 132-РС від 27.11.2024 року ;

- Наказом № 239 від 13.03.2025 року;

- Посвідченням офіцера НОМЕР_3 .

Судом встановлено, що молодший лейтенант ОСОБА_1 , будучи на посаді начальника адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 та у військовому званні молодший лейтенант, яка постійно обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, є військовою службовою особою, тобто суб`єктом правопорушення, передбаченого ст.ст. 172-14, 172-15 КУпАП.

Відповідно до ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер

Тому суд, незважаючи на той факт, що ОСОБА_1 було притягнуто до дисциплінарної відповідальності та на неї накладено дисциплінарне стягнення "СУВОРА ДОГАНА", вважає можливим притягнути її до адміністративної відповідальності з накладенням стягнення у вигляді штрафу.

Оскільки, дисциплінарна відповідальність застосовується до співробітників за порушення внутрішніх правил трудової дисципліни на робочому місці. Адміністративна відповідальність застосовується до громадян та юридичних осіб за порушення законів або нормативних актів.

Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до вимог ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень, адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, суд вважаю необхідним накласти на ОСОБА_1 остаточне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатнім для запобігання вчиненню в подальшому правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 36, ч.2 ст. 172-14, ч.2 ст. 172-15, 221, 283-284, 294 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В :

Об`єднати в одне провадження адміністративні матеріали справ за №195/867/25 (3/195/405/25), № 195/868/25 (3/195/406/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-14, ч.2 ст. 172-15 КУпАП, присвоївши адміністративним матеріалам №195/867/25 (3/195/405/25).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у скоєні адміністративних правопорушень за ч.2 ст. 172-14, ч.2 ст. 172-15 КУпАП.

На підставі ст. 36 КУпАП на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 накласти остаточне адміністративне стягнення в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення, а саме у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.) на користь держави, на рахунок отримувача: UA028999980314030542000004503, код класифікації доходів бюджету: 21081100, отримувач: ГУК у Дн-кій обл/ОТГс Томаків/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37988155, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), найменування коду класифікації доходів бюджету (адміністративні штрафи та інші санкції).

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу в 15-денний термін з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі сумі 605,60 (шістсот п`ять грн. 60 коп.).

Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова судді може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Томаківський районний суд.

Суддя: М. В. Омеко