Постанова № 128053160, 11.06.2025, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
11.06.2025
Номер справи
583/2336/25
Номер документу
128053160
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 583/2336/25

3/583/990/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 червня 2025 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонного суду Сумської області у складі: головуючої судді Семенової О.С., за участю секретаря судового засідання Гайдейчук К.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , неповнолітньої потерпілої ОСОБА_2 , законного представника потерпілої ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань м. Охтирка адміністративний матеріал,що надійшов від Охтирського РВП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, пенсіонерки, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,паспорт громадянинаУкраїни № НОМЕР_1 ,виданий 19 квітня 2019 органом 5912, РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч. 3 ст.154 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

24 травня 2025 року о 20 годині 58 хвилин ОСОБА_1 в АДРЕСА_2 порушила Правила тримання собак, в результаті чого було заподіяно тілесні ушкодження неповнолітній ОСОБА_2 , а саме: незареєстрована собака без поводка та намордника вигулювалася у невідведеному місці та без власника, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 154 КУпАП.

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган / посадова особа/ при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує і питання, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.

Відповідно до ст. 221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, частиною другою статті 154 КУпАП, а також справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років.

На підставі Закону України № 1684-ІХ від 15.07.2021 ст. 154 КУпАП була викладена в новій редакції та, станом на дату складання протоколу про адміністративні правопорушення серії ВАВ № 007136 відносно ОСОБА_1 з трьох частин такого змісту.

Так ч. 1 ст. 154 КУпАП передбачає відповідальність за утримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, утримання незареєстрованих собак, приведення їх у громадські місця, вигулювання собак без повідків та намордників (крім собак, породи яких не внесені до Переліку небезпечних порід собак) чи в не відведених для цього місцях, а також неприбирання власником тварини її екскрементів під час перебування тварини у громадському місці (крім вигулювання у спеціально відведених для цього місцях).

Частина 2 ст. 154 КУпАП - за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою повторно протягом року, частина 3 ст. 154 КУпАП - за дії, передбачені частиною першою цієї статті, що спричинили заподіяння шкоди здоров`ю людини або її майну.

З аналізу ст. 154 КУпАП в редакціях, що діяли відповідно до та починаючи з 08.11.2021, вбачається, що законодавець дещо розширив коло правопорушень, за які настає відповідальність на підставі ч. 1 ст. 154 КУпАП, а також на підставі ч. 2 та 3 ст. 154 КУпАП за наявності відповідних кваліфікуючих ознак - відповідно, повторність вчинення протягом року та спричинення заподіяння шкоди здоров`ю людини або її майну.

Разом з тим ні Законом України № 1684-ІХ від 15.07.2021, ні будь-яким іншим законом, не внесені відповідні зміни щодо компетенції органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 154 КУпАП, а тому розгляд справ про адміністративні правопорушення за ч. 3 ст. 154 КУпАП наразі чітко не віднесений до компетенції будь-якого органу.

В той же час, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

При цьому, з комплексного та системного аналізу норм Кодексу України про адміністративні правопорушення вбачається, що розгляд справ про адміністративні правопорушення, які є більш суспільно-небезпечними за своїми наслідками, а також за наявності кваліфікуючих ознак та вищого рівня відповідальності, відноситься до компетенції суддів районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.

Як зазначалось вище, розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 154 КУпАП за наявності кваліфікуючої ознаки - спричинення заподіяння шкоди здоров`ю людини або її майну, до внесення змін до ст. 154 КУпАП, відносився до компетенції суддів районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів. Після внесення змін відповідальність за вчинення таких правопорушень посилилась.

Тому Охтирський міськрайонний суд Сумської області вправі розглядати адміністративний матеріал за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 154 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 винуватість визнала та пояснила, що в її господарстві більше трьох років живе безпородна собака за кличкою «Мітяй», невеликого розміру, чорно-рудого кольору , бігає у дворі. Того дня 24 травня 2025 року ввечері вона вийшла до сусідки, коли через деякий час прибіг хлопчик та повідомив, що « ОСОБА_4 » вкусив дівчинку. Коли вона повернулася, то біля її двору за адресою: АДРЕСА_1 ,було багато людей, собака теж там бігав, її чоловік розповів, що собака вкусив дитину за ногу. Буває, що « ОСОБА_4 » сам відчиняє хвіртку і вибігає з двору на вулицю. Всі присутні кричали, а потім викликали поліцію.

Неповнолітня потерпіла ОСОБА_2 , 2011 року народження, в судовому засіданні пояснила, що 24 травня 2025 року була в гостях разом з батьками на пров. Урожайному в м. Охтирці, вона з подругою гуляли на вулиці, коли поверталися до їх будинку від озера, то з-за вугла вибігла невелика собака і бігла прямо на неї, вона злякалася, собака підбігла і вкусила її за ліву гомілку, тоді вона стала відганяти її від себе сумкою. На вулиці стояв господар собаки і сказав, що вона сама винна, так як вдарила собаку. Від укусу крові не було, але нога опухла, вона пішла до батьків та розповіла про те, що трапилося. Вони ходили до господарів собаки, спитати чи була вона привита, після цього мати викликала поліцію і відвезла її до лікарні.

Законний представник неповнолітньої потерпілої ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що її донька була у подруги, діти гуляли на вулиці, вона ввечері приїхала забирати її, коли прибігла донька і сказала, що її вкусила собака, на нозі були сліди від зубів / 2 клики/ пішов набряк до коліна, крові не було. Вони пішли до господарів, але їм відповіли, що дитина сама винна, тоді вона викликала поліцію і відвезла доньку на санпропускник Охтирської ЦРЛ. Їй обробили рану, зробили нульову прививку, донька здала аналізи, була на стаціонарному обстеженні протягом 3-х днів, проходить лікування, зробили 4 щеплення, ще залишилося одне.

Стаття 1Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»(далі Закон)встановлює, щоутримання в домашніх умовах це обмеження природної волі домашніх тварин, що виключає їх вільне переміщення за межами квартири, подвір`я окремого будинку. Нагадаємо, що до тварин законодавство відносить біологічні об`єкти, що відносяться до фауни: сільськогосподарські, домашні, дикі, у тому числі домашня і дика птиця.

Домашні тварини собаки, коти та інші тварини, що протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, що, як правило, не мають життєздатних диких популяцій, які складаються з особин з аналогічними морфологічними ознаками, та існують тривалий час у їх природному ареалі.

Піддомашньою твариноювідповідно доЄвропейської конвенції про захист домашніх тварин(далі -Конвенція)мається на увазітакожбудь-яка тварина, яку утримує чи збирається утримувати людина, зокрема у своїй оселі для власного задоволення й товариства.

Власник домашніх тварин фізична особа, зазначена як власник в ідентифікаційному документі, що супроводжує домашніх тварин під час їх некомерційного переміщення.

Особливості утримання домашніх тварин у населених пунктах

Статтею 9Законупередбачається, щоособа, яка утримує домашню тварину,зобов`язана: забезпечити домашній тварині необхідні умови, що відповідають її біологічним, видовим та індивідуальним особливостям, відповідно до вимог цьогоЗакону; дотримуватися санітарно-гігієнічних норм експлуатації жилого приміщення, де утримується домашня тварина (місце постійного утримання), та норм співжиття.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 154 КУпАП підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення від 26 травня 2025 року серії ВАД № 604893; її письмовими поясненнями; письмовими поясненнями потерпілої та законного представника, які вони підтвердили в судовому засіданні; електронним рапортом Охтирського РВП ГУНП в Сумській області від 24 травня 2025 року, з якого слідує, що 24 травня 2025 року о 20 58 год надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 24 травня 2025 року близько 20-58 год на пров. Урожайному, 11-А в м. Охтирці собака вкусила дитину ОСОБА_2 , 2011 року народження; випискою з медичної карти стаціонарного хворого хірургічного відділення / з дитячими ліжками/ про те, що ОСОБА_2 , 24 квітня 2011 року, перебувала на стаціонарному лікуванні з 24 травня 2025 року до 27 травня 2025 року з діагнозом: відкрита рана гомілки, укус собаки, необхідність імунізації проти сказу, рекомендовано: продовжити спостереження у сімейного лікаря, хірурга амбулаторно, інфекціоніста, радіолога, продовжити курс щеплення /а.с. 2-8/.

При призначенні стягнення суд враховує особу порушниці, яка вперше притягається до адміністративної відповідальності, її матеріальний стан, характер вчиненого правопорушення, наслідки правопорушення /спричинення шкоди здоров`ю/, відсутність обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.

Крім того санкція ч. 3 ст. 154 КУпАП передбачає накладення штрафу з конфіскацією тварин.

Згідно із ст. 41 Конституції України конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.

Встановлюючи додаткове покарання у виді конфіскації тварини за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 154 КУпАП, законодавець переслідує мету превенції запобігти вчиненню нових правопорушень, оскільки утримання собаки, яка є джерелом підвищеної небезпеки, здатне в майбутньому повторно заподіяти шкоду здоров`ю інших людей або їх майну.

В зв`язку з цим суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 підлягає адміністративному стягненню в межах санкції ч. 3 ст. 154 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі з конфіскацією собаки.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАПсудовий збір у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. 40-1, ч.3 ст. 154, ст.ст. 221, 268, 283, 287, 289, 307, 308 КУпАП,

УХВАЛИЛА:

Визнати винуватою ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 154 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн /одна тисяча сімсот гривень 00 копійок/ з конфіскацією тварини собаки безпородної породи чорно-рудого кольору, кличка «Мітяй», який проживає в ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , реквізити для сплати штрафу: (населений пункт: Охтирська міська ТГ, отримувач: ГУК Сум. обл./Охтирська МТГ/21081100, код отримувача: 37970404, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA168999980313030106000018538, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування податку: адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» в сумі 605 гривень 60 копійок /шістсот п`ять гривень 60 копійок/ реквізити для сплати судового збору: (населений пункт м. Київ, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м.Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету: 22030106, найменування податку: судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).

Відповідно до ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Охтирського міськайонного суду

Сумської області О.С.Семенова