Ухвала суду № 128023954, 10.06.2025, Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
10.06.2025
Номер справи
202/742/25
Номер документу
128023954
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 202/742/25

Провадження № 1-кс/202/4426/2025

УХВАЛА

Іменем України

10 червня 2025 року слідчий суддя Індустріального районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_3

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Дніпро клопотання слідчого СВ ДРУП №2 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення огляду, в рамках кримінального провадження №42024040000000277 від 04.06.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До Індустріального районного суду міста Дніпра надійшло клопотання слідчого СВ ДРУП №2 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення огляду.

Відповідно до клопотання, Слідчим відділомДРУП №2 ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024040000000277 від 04 червня 2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України. за фактом того, що група осіб, шляхом обману заволодівають бюджетними грошовими коштами, що виділяються державою ДП «Гарантований покупець» на відшкодування витрат на електричну енергію, понесених постачальниками універсальної послуги, враховуючи різницю між реальною ціною за даними ДП «Оператор ринку» та побутовим тарифом.

Встановлено, що зацікавлені особи комерційного сектору, які перебуваючи у змові з посадовими особами АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», з метою укладення договору за тарифом побутового споживача (2,64 грн за 1 кВт*год) надавали неправдиву інформацію постачальнику універсальної послуги (ТОВ «Дніпровські електричні послуги») відносно функціонального призначення об`єкта, який є споживачем електричної енергії. Певні особи, здійснюючи підприємницьку діяльність, сплачували послуги постачання електричної енергії за тарифом побутового споживача, чим спричиняли збитки державі (виділення компенсаційних коштів ДП «Гарантований покупець»).

Враховуючи те, що вказана ціна є нижче ринкової, державою в особі ДП «Гарантований покупець» здійснюється відшкодування витрат, понесених постачальниками універсальної послуги, враховуючи різницю між реальною ціною за даними ДП «Оператор ринку» та побутовим тарифом.

Під час досудового розслідування, за результатами проведення слідчих та процесуальних дій, встановлено споживачів електроенергії, які шляхом обману зазначають завідомо неправдиве функціональне призначення об`єкта, зокрема, за адресою: АДРЕСА_1 , де можливо знаходяться електронно-обчислювальні машини, які здійснюють генерацію віртуальних активів (криптовалют), власник ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

З урахуванням наведеного, слідчий просить надати дозвіл на проведення огляду володіння особи за адресою: АДРЕСА_1, з метою виявлення (відшукання) і вилучення відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання речових доказів по кримінальному провадженню та відшукання слідів його вчинення,які мають значення для досудового розслідування у якості доказів, а саме: мобільні телефони, SIM-картки мобільних операторів, сім-холдери; тощо; електронні носії інформації: USB флеш-накопичувачі, карти пам`яті, накопичувачі на магнітних дисках HDD та твердотілих SSD; системні блоки комп`ютерів, ноутбуки, планшети, моноблоки; зошити, блокноти, інші аркуші, які містять чорнові записи; а також інші речі і документи, які самі по собі або в сукупності можуть підтверджувати факт вчинення кримінального правопорушення.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити.

Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання про проведення огляду не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.

Відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукування знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення.

Згідно з ч. 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

Відповідно до вимог пунктів 4, 5, 7 ч. 3 ст. 234 КПК України, за правилами якої слідчий суддя розглядає клопотання про проведення обшуку, клопотання про проведення обшуку повинно містити крім інших відомості про: підстави для обшуку; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; речі, документи або осіб, яких планується відшукати. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Виходячи з вищезазначеного, на слідчого, прокурора покладається обов`язок доведення наявності достатніх підстав для проведення обшуку або огляду.

У своєму клопотанні слідчий просить надати дозвіл на проведення огляду володіння особи за адресою: АДРЕСА_1, з метою виявлення (відшукання) і вилучення відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання речових доказів по кримінальному провадженню та відшукання слідів його вчинення, які мають значення для досудового розслідування у якості доказів, а саме: мобільної, комп`ютерної техніки, електронних носіїв інформації, зошитів, блокнотів та інших аркушів з чорновими записами.

Водночас, досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється за фактом споживання електричної енергії на об`єкті непобутового споживача за тарифом для побутових споживачів, що органом досудового розслідування кваліфіковано як порушенням законодавства з ознаками шахрайства.

Відносини щодо постачання особам електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14 березня 2018 року №312, зі змінами. (далі - ПРРЕЕ).

Пунктом 2.3.12 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ, в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1142 від 19.06.2024 року, врегульовано порядок споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком.

Так, в абаці 6 даного пункту визначено, що у разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, в якому зазначаються зобов`язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом.

Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об`єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.

Такий акт про порушення розглядається оператором системи у порядку передбаченому розділом VIII цих Правил. При складенні акта про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об`єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби. У разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі недопуску споживачем представників ОСР/ОСП на об`єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об`єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.

Отже, пунктом 2.3.12 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ чітко визначено порядок дій оператора системи, у разі виявлення відповідних порушень, у разі виявлення фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби. При цьому, необхідність здійснення органом досудового розслідування огляду місця споживання електричної енергії, ПРРЕЕ не містять.

Таким чином, наведені стороною обвинувачення доводи та зміст долучених до клопотання документів, з урахуванням положень ПРРЕЕ, не свідчать про наявність передбачених чинним законодавством обставин, що обґрунтовують необхідність проведення огляду володіння особи за адресою: АДРЕСА_1.

З урахуванням наведеного, оскільки стороною обвинувачення не доведено наявності підстав для проведення огляду домоволодіння, а також не наведено достатніх підстав вважати, що за встановлених обставин огляд є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 110, 233-237, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання слідчого СВ ДРУП №2 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення огляду, в рамках кримінального провадження №42024040000000277 від 04.06.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України - відмовити.

Повний текст ухвали оголошено о 14 годині 15 хвилин 11 червня 2025 року.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1