Рішення № 128018993, 10.06.2025, Шаргородський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
10.06.2025
Номер справи
152/485/25
Номер документу
128018993
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 152/485/25

2/152/364/25

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10 червня 2025 року м. Шаргород

Шаргородський районний суд Вінницької області у складі:

головуючого Войнаровського І.В.,

за участі:

секретаря Дроган Н.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадженні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі,

у с т а н о в и в:

07 квітня 2025 року Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області звернулося до суду із зазначеним вище позовом, в якому просило стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації суму коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, що були надмірно сплачені в розмірі 3000 грн.

У обґрунтування позову зазначено, що 29 серпня 2023 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 було взято на облік як внутрішньо переміщену особу посадовою особою відділу праці, соціального захисту та охорони здоров`я Мурафської сільської ради. Разом з відповідачкою було взято на облік її неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідачка перемістилася з АДРЕСА_1 до АДРЕСА_2 . Вказує, що механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб». Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам». Відповідно до п.1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 509, довідка є документом, що підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20 березня 2023 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення. Допомога призначається на кожного члена сім`ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

29 серпня 2023 року відповідачка звернулася до Управління з заявою про надання їй та її неповнолітнім дітям: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до п. 2 Порядку допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Рішенням Управління про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 31 серпня 2023 року ОСОБА_1 було призначено допомогу на проживання з 01 серпня 2023 року в розмірі 8000 грн. щомісячно та виплачено по 31 серпня 2023 року.

Згідно з п. 8 Порядку, Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» Управлінням 18 грудня 2023 року було отримано рекомендації за результатами верифікації Міністерства фінансів України по особовій справі ОСОБА_1 про достовірність інформації, поданої ОСОБА_1 під час призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат, що випливає на визначення права на отримання та розмір державних виплат. За даними верифікації, працівниками управління встановлено, що 22 червня 2023 року відповідачка здійснила перетин державного кордону України у пункті перетину Рава-Руська та станом на 15 липня 2023 року перебувала за межами країни та не повернулася в Україну станом на 1 серпня 2023 року. Виплату допомоги на проживання відповідачці було припинено з 01 листопада 2023 року. Відповідно до абзацу 2 п.1 постанови КМУ № 709 від 11 липня 2023 року «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» в редакції виникнення спірних правовідносин, передбачено, що з 1 серпня 2023 року виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам не продовжується, які перебувають за кордоном більш як 30 календарних днів підряд (до 30-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, зокрема за запрошенням приймаючої сторони, а також дні перебування за кордоном з таких причин, як смерть членів сім`ї особи та її родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров`я, судових та правоохоронних органах, у зв`язку з якими особа не за власним бажанням не могла повернутися з-за кордону та може підтвердити такі обставини документально) про що відповідачку було повідомлено листом від 16 листопада 2023 року № 3432/01-17/10/11.23. Відповідачка до Управління не надала вищевказані документи, які б підтвердили поважні причини перебування її за кордоном більше як 30 днів підряд.

При цьому, 08 жовтня 2023 року засобами Порталу Дія, донька ОСОБА_1 , ОСОБА_3 подала заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб. Допомогу було призначено з 01 жовтня 2023 року у розмірі 3000 грн, у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 не звернулась із заявою щодо зміни складу сім`ї виникла переплата у розмірі 3000 грн. Відповідачка була належним чином повідомлена про дані події про що свідчить повідомлення № 3 про повернення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 28 січня 2025 року. Про розмір незаконно отриманої суми допомоги відповідачку повідомлено шляхом надсилання повідомлення про повернення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 28 січня 2025 року з пропозицією повернути незаконно отримані бюджетні кошти в сумі 3000 грн. у добровільному порядку. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

З огляду на викладене, позивач просить стягнути з відповідачки на свою користь суму коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, що були надмірно сплачені в розмірі 3000 грн.

Ухвалою суду від 16 квітня 2025 року прийнято до розгляду дану позовну заяву та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено та звільнено Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області від сплати судового збору за подання позовної заяви до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі (а.с.53-54).

Сторони належним чином повідомлені про дату та час розгляду справи.

Представник позивача в судове засідання не з`явився. Представник позивача в судове засідання не з`явився, однак 10 червня 2025 року подав до суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, не заперечує щодо заочного розгляду справи (а.с.79).

Відповідачка в судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання, шляхом направлення судової повістки про виклик до суду та шляхом розміщення оголошення про її виклик на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с.56-57, 68).

Ухвалою суду від 10 червня 2025 року прийнято рішення провести заочний розгляд справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позивача, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд установив наступні обставини.

Судом встановлено, що 29 серпня 2023 року ОСОБА_1 було подано доУправління соціального захисту Жмеринської РДА (№3 Шаргород) Мурафської сільської об`єднаної територіальної громади заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с.28).

Частиною 1ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1цього Закону(ч.1ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).

Факт внутрішнього переміщення відповідачки підтверджується довідкою № 525-7001872452 від 29 серпня 2023 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою фактичного проживання: АДРЕСА_2 ; зареєстрованим місцем проживання відповідачки є: АДРЕСА_1 (а.с.21).

Відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам»(даліПорядок) з 01 серпня 2023 року допомога призначається на шість місяців насім`ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім`ї у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей 3000 гривень; для інших осіб 2000 гривень. Допомога призначається на кожного члена сім`ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

На підставі поданої ОСОБА_1 заяви та відповідно до рішення Управління № 1507249044-2023-2 від 31 серпня 2023 року, відповідачі було призначено та виплачено допомогу по 8000 грн, в тому числі не неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , щомісячно, як внутрішньо переміщеним особам (а.с.29).

Відповідно до абз. 1-8 п. 22 Порядку з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку. За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики. Якщо на інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу Мінфіну відсутні відомості щодо осіб, які звертаються за призначенням допомоги, перевірка проводиться автоматично в Єдиній системі на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу/обміну електронними даними між Єдиною системою та системою електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, зокрема з: Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань-про зареєстрованих фізичних осіб-підприємців; реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування-відомості про трудову діяльність; Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про смерть особи; Реєстру пошкодженого та знищеного майна - інформація про житло, зруйноване або непридатне для проживання, а також його відновлення.

Статтею 11 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат»визначено здійснення поточної верифікації, яка передбачає систематичну діяльність з аналізу даних щодо реципієнтів, встановлення відповідності повідомленої реципієнтами інформації даним, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі, з урахуванням змін соціального та фінансово-майнового стану реципієнтів, що можуть впливати на призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат та їхній розмір. Під час поточної верифікації: 1)проводяться систематичні перевірки інформації про реципієнтів, які отримують державні виплати; 2)здійснюється виявлення невідповідностей у джерелах інформації, що надається суб`єктами надання інформації, фактичним даним про реципієнта та/або вимогам законодавства, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат;3)проводиться аналіз даних, отриманих за допомогою інформаційно-аналітичної платформи.

Даними верифікації Мінфіну від 18 грудня 2023 року виявлено невідповідності за кодом 430 «За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_1 отримувач або уповноважена особа перебувала за кордоном з 22 червня 2023 року по 16 серпня 2023 року, з 08 вересня 2023 року по час верифікації», що свідчить про перебування відповідачки за кордоном більше 30 календарних днів підряд (а.с.30-31). Про виявлені невідповідності начальником відділу реінтеграції внутрішньо переміщених осіб 18 січня 2024 року складено службову записку.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 332 (який діяв станом на 01 серпня 2023 року), якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов`язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв`язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

За наявності технічної можливості отримувач допомоги за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків подає повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.

За даними верифікації та даних Державної прикордонної служби України відповідачка перебуває за кордоном більше як 30 календарних днів підряд протягом отримання допомоги, а томуїй з 16 листопада 2023 року припинено виплату допомоги та визначено, що за жовтень 2023 року вона не мала права на допомогу відповідно до норм чинного законодавства України.

Таким чином, позивачем за результатами проведеної перевірки, виявлено порушення, що призвело до зайво виплачених коштів допомоги відповідачці на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01 жовтня 2023 року по 31 жовтня 2023 року в сумі 3000 грн.

Відповідно до пункту 29 Порядку № 332 передбачено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв`язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Повідомлення службова записка від 18 січня 2024 року та повідомлення №3432/01-17/10/11.23 року від 16 листопада 2023 року відправлялись відповідачці на електронний застосунок телефону. Однак, надміру виплачені кошти допомоги в сумі 3000 грн. відповідачкою в добровільному порядку не повернуто.

Відповідно дост. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною 1ст. 1213 ЦК Українивизначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

На даний час, ОСОБА_1 в добровільному порядку надміру виплачені кошти не повернула.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За приписамич.1,2ст.10ЦПК Українисуд прирозгляді справикерується принципомверховенства права. Суд розглядає справи відповідно доКонституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно доч.1-3ст.12ЦПК Україницивільне судочинствоздійснюється назасадах змагальностісторін. Учасникисправи маютьрівні праващодо здійсненнявсіх процесуальнихправ таобов`язків,передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно доч.1,2ст.89ЦПК Українисуд оцінюєдокази засвоїм внутрішнімпереконанням,що ґрунтуєтьсяна всебічному,повному,об`єктивному табезпосередньому дослідженнінаявних усправі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Пунктом 2 Постанови пленуму Верховного суду України № 14 від 18 грудня 2009 року встановлено, що обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з?ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що внаслідок неповернення відповідачкою надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 3000 грн. позовні вимоги позивача про стягнення таких коштів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з ч. 6ст. 141 ЦПК Україниякщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору при подачі даного позову до суду, то витрати по сплаті судового збору слід стягнути з відповідачки на користь держави.

Таким чином, підлягає стягненню з відповідачки на користь держави судовий збір в сумі 3028 грн. відповідно до вимог ст.141 ЦПК України.

Керуючись статтями 13,15,16,23,1166,1212,1213ЦК України,статтями 12, 13, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації,як внутрішньопереміщеної особи: АДРЕСА_2 )на користь Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації суму коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, що були надмірно сплачені в розмірі 3000 (три тисячі) гривень (рахунок Управління ЄДРПОУ: 03191940, р/р НОМЕР_2 ).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.

Згідно зі статтями 273, 284, 354, 355 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивачем рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справі, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.В. Войнаровський