Рішення № 128002095, 10.06.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2025
Номер справи
200/2165/25
Номер документу
128002095
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2025 року Справа№200/2165/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та здійсненні щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 (дві тисячі) грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.03.2025, після перерахунку пенсії на виконання рушення Донецького окружного адміністративного суду від 10.10.2024 по справі № 200/5429/24;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області провести нарахування та здійснити щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 (дві тисячі) грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.03.2025, після перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.10.2024 по справі № 200/5429/24.

В обґрунтування зазначено, що на виконання рішення суду по справі №200/5429/24 здійснено перерахунок пенсії, разом з цим з 01.03.2025 здійснено припинення нарахування доплати.

Ухвалою суду від 02.04.2025 прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду одноособово суддею в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відзив, в якому зазначено на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.10.2024 по справі № 200/5429/24, яке набрало законної сили проведено індивідуальний перерахунок пенсії у лютому 2025 року. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати позивача збільшився більш ніж на 2000,00 грн. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати по Постанові № 713 припинено з 01.03.2025. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

У відповіді на відзив, представник позивача вказує, що відмова ГУ ПФУ в Донецькій області у встановлені позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. є протиправною, просив позовні вимоги задовольнити.

За правилами частини 1статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на пенсійному обліку відповідача та отримує пенсію за вислугу років призначену у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.10.2024 у справі 200/5429/24 позов задоволений частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачу в перерахунку та виплаті пенсії з 01.12.2019 згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівської області» № 7852/Д від 19.04.2024 про розмір грошового забезпечення;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівської області» № 7338/Д від 07.11.2023, з урахуванням проведених раніше виплат;

- в решті позовних вимог відмовлено.

Перший апеляційний адміністративний суд постановою від 12.02.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - задоволено частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.10.2024 у справі № 200/5429/24 за позовом ОСОБА_2 в інтересах позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії - змінити в описовій та мотивувальній частинах в частині визначення періоду, за який підлягає перерахунку пенсія позивача за Законом № 2262 за новою довідкою.

Абзац другий резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.10.2024 у справі № 200/5429/24 - змінено та викладено в наступній редакції:

«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо відмови позивачу у перерахунку і виплаті пенсії з 01.12.2019 року по 27.04.2021 року а також з 07.05.2024 року згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівської області» № 7852/Д від 19.04.2024 року про розмір грошового забезпечення».

Абзац третій резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2024 року у справі № 200/5429/24 - змінено та викладено в наступній редакції:

«Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії позивача з 01.12.2019 року по 27.04.2021 року а також з 07.05.2024 року згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівської області» № 7852/Д від 19.04.2024 року про розмір грошового забезпечення.».

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.10.2024 по справі № 200/5429/24, яке набрало законної сили 12.02.2025 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в лютому 2025 року. (лист відповідача від 17.03.2025 №5979-4054/3-02/8-0500/25).

Як стверджує відповідач, після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати Позивача збільшився більш ніж на 2000,00 грн. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати по Постанові № 713 припинено з 01.03.2025.

Не погоджуючись із припиненням виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 грн позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб`єкт приватного права зобов`язаний добросовісно виконувати свої обов`язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.

Водночас суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Ця норма є об`єктивним продовженням задекларованого в статті 1 Конституції України її статусу як соціальної та правової держави.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон № 2262-XII.

Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14.07.2021 прийняв Постанову № 713.

За змістом пункту 1 постанови КМУ № 713 з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII станом на 1 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24.03.2022 № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Суд зазначає, що відповідно до пояснювальної записки до проєкту постанови КМУ № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб, яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 1 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає близько 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України з 1 липня 2021 року особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року або тим, кому її призначено після 1 березня 2018 року, проте обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія відповідним особам переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року. Тобто такі доплати є тимчасовими.

Отже, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови КМУ № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 цієї Постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Іншими словами, доплати до пенсій (розмір яких обчислювався з прожиткового мінімуму станом на 1 березня 2018 року), передбачені Постановою КМУ № 713, здійснювалися тимчасово до перерахунку відповідних пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), зокрема через підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік відповідно до пункту 4 Постанови № 704 в редакції з 29 січня 2020 року.

За аналогічних правовідносин, здійснивши аналіз пункту 1 Постанови № 713 у сукупності з приписами статті 63 Закону № 2262-XII, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в рішенні від 16.12.2024 у зразковій справі № 400/6254/24, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025, дійшов таких висновків:

з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-XII до 01 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначено (поновлена) після 01 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;

доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв`язку з прийняттям після 01 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов`язково мало здійснюватися після 01 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно-правовий акт був прийнятий до 01 березня 2018 року або після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 01 березня 2018 року;

метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 01 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону № 2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 01 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло до 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її припинення;

водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 01 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло після 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-XII (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).

Як встановлено, позивач перебував на обліку в ГУПФУ в Донецькій області:

- як отримувач пенсії за Законом № 2262 з 01.01.2007;

- виплата пенсії за вислугу років відповідно до заяви позивача від 26.04.2021 припинена з у зв`язку з переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», атестат про припинення виплати пенсії від 27.04.2021 року;

- як отримувач пенсії за Законом № 2262 з 07.05.2024 по теперішній час на підставі особистої заяви від 07.05.2024 про припинення виплати пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058, в зв`язку з переходом на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262.

Відповідно до витягів електронної пенсійної справи позивача вбачається, що тотожність розміру посадового окладу за відповідною посадою як станом на 01 березня 2018 року, так і станом на травень 2024 року та березень 2025 року (а саме 3250 грн посадовий оклад, 2200 оклад за військове звання). Це, у свою чергу, є прямим доказом незмінності розміру грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року та на момент призначення та поновлення йому пенсії.

З огляду на викладене, суд вважає, що обчислення пенсії позивача було здійснено на підставі грошового забезпечення, яке було актуальним саме на 01 березня 2018 року

Крім того, суд зауважує, що не встановлено факту проведення будь-яких перерахунків пенсії позивачу після її призначення, у тому числі у зв`язку із зростанням розміру посадового окладу чи зміною інших складових грошового забезпечення на підставі нормативно-правових актів, а відповідач не надав належних доказів на спростування цієї обставини.

Отже, з огляду на те, що пенсія позивача була поновлена після 01 березня 2018 року, але її розмір обчислено з урахуванням грошового забезпечення, визначеного саме станом на 01 березня 2018 року, а також з урахуванням того, що судами не встановлено факту її подальшого перерахунку, - суд висновує про відсутність правових підстав для застосування абзацу третього пункту 1 постанови КМУ № 713 як підстави для невиплати щомісячної доплати в розмірі 2000 грн.

Суд зауважує, що положення пункту 1 постанови КМУ № 713 мають застосовуватись Управлінням під час здійснення повноважень у повному обсязі, із системним урахуванням змісту всієї норми, а не вибірково. Зазначений пункт містить чітко окреслені дві категорії осіб, яким може бути встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн:

-особи, пенсія яким призначена до 01 березня 2018 року відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби);

-особи, пенсія яким призначена після 01 березня 2018 року, однак її розмір обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Таким чином, текст норми передбачає не одну, а дві окремі категорії суб`єктів, які мають право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн (за умови відсутності здійсненого перерахунку пенсії). Виключне посилання лише на дату призначення пенсії без урахування порядку її обчислення суперечить буквальному, системному та цільовому тлумаченню зазначеного пункту, а неврахування цієї конструкції призводить до неправомірного звуження змісту права особи на соціальне забезпечення, що є неприпустимим з огляду на гарантії, передбачені статтею 46 Конституції України.

Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 19.05.2025 у справі № 620/10230/24.

З урахуванням наведеного суд вважає, що позов належить задовольнити у такий спосіб: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.03.2025; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити позивачу з 01.03.2025 нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713«Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.

З урахуванням наведеного позов підлягає задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги фактично задоволені, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення ОСОБА_1 виплати доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713«Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.03.2025.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 з 01.03.2025 нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713«Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В.Загацька