Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
10.06.2025Справа № 910/5790/25
Господарський суду міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., за участю секретаря судового засідання Бевзи А.М., розглянув у відкритому підготовчому засіданні матеріали справи 910/5790/25 від 07.05.2025 Громадської організації «Всеукраїнська спілка інвалідів війни в Афганістані та інших локальних конфліктів» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про визнання рішення незаконним та зобов`язання вчинити дії, за участі представників позивача Тарасенко О.В, відповідача Павленка А.В.
ВСТАВНОВИВ
в проваженні суду знаходиться вказана справа за позовом ГО «Всеукраїнська спілка інвалідів війни в Афганістані та інших локальних конфліктів» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про визнання незаконним рішення про відмову Громадській організації у проведенні незалежної оціни майна, викладене у листі № 930-03-1484 від 28.03.2025. та зобов`язати РВ ФДМУ по місту Києву вжити всі необхідні заходи згідно з вимогами Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» для завершення процедури приватизації державного майна - нежитлових приміщень загальною площею 992,7 кв.м. (реєстровий № 0032945.3.АААДКЕ203), що є частиною нежилих приміщень за адресою: м. Київ, вул. Остапа Вишні, 5-А, шляхом викупу Громадською організацією «Всеукраїнська спілка інвалідів війни в Афганістані та інших локальних конфліктів» (код ЄДРПОУ 23181352).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач виконав умови, що визначені чинним законодавством задля приватизації об`єкта оренди шляхом викупу, тоді як відповідач протиправно відмовляє у проведенні оцінки, як етапу приватизації шляхом викупу включеного до переліку об`єкту приватизації державної власності, що підлягають приватизації, шляхом викупу окремого державного нерухомого майна - нежитлові приміщення загальною площею 992,7 кв.м., що є частиною нежилих приміщень за адресою: м. Київ, вул. Остапа Вишні, 5-А.
Наказом Регіонального відділення від 25.12.2024 № 1345 прийняте рішення про приватизацію спірного майна шляхом викупу Громадською організацією.
Позивач звернувся до Регіонального відділення з листом № 1, в якому вказав, що обмеження щодо проведення оцінки, на які посилається відділення, стосується лише об`єктів, які підлягають приватизації на електронних аукціонах. Також просив припинити порушення його прав як орендаря та потенційного покупця об`єктів державного майна, наполіг на здійсненні Регіональним відділенням дій, визначених Законом, щодо приватизації орендованого майна, шляхом викупу Громадською організацією, саме: здійснити відбір суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання, визначеного п. 12 Методики оцінки майна; забезпечити проведення незалежної оцінки згідно з п. 57 Методики оцінки майна для визначення вартості орендованого нерухомого майна, що підлягає приватизації шляхом викупу, та її затвердження; укласти попередній договір купівлі-продажу об`єкта приватизації, передбачений абз. 2 ч. 3 ст. 18 Закону.
У відповідь Позивач отримав лист РВ № 930-03-1484 від 28.03.2025, в якому міститься повторне посилання на п. 7-4 Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, що на період воєнного стану оцінка об`єктів приватизаціі не здійснюється.
Відповідь Регіонального відділення № 930-03-1484 від 28.03.2025 позивач вважає рішенням про відмову у проведення оцінки.
Вимоги позивача щодо тривалого розгляду заяви про приватизацію об`єктів комунальної власності шляхом викупу стосуються приватизації державного/комунального майна, а тому цей спір не є публічно-правовим, а має вирішуватися судами за правилами ГПК України.
Відповідно до ст. 177 ГПК України Завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Законом України від 28.07.2022 № 2468-ІХ законодавець вніс зміни до Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», доповнивши частину 3 статті 18 цього Закону абзацом такого змісту: "У разі якщо орган приватизації прийняв рішення про приватизацію об`єкта шляхом викупу, між органом приватизації та орендарем укладається попередній договір купівлі-продажу об`єкта приватизації. Договір купівлі-продажу такого об`єкта приватизації укладається не пізніше ніж протягом 30 робочих днів з дня укладення попереднього договору", чим підтвердив необхідність дотримання переддоговірної процедури у разі приватизації об`єкта шляхом викупу.Як про те йдеться у Постанові КГС ВС від 19.12.2023 у справі № 910/2490/23 , якщо позивач вважає, що він має право на приватизацію шляхом викупу, але відповідний орган приватизації ухиляється від проведення визначеної законом процедури, то належним способом захисту прав позивача є звернення з позовом про спонукання до укладення договору купівлі-продажу.
При цьому вимогу позивача про зобов`язання укласти договір у певній редакції у випадках, які допускають вирішення таких спорів судом, слід тлумачити як вимогу про визнання укладеним такого договору в судовому порядку у запропонованій позивачем редакції, що відповідає способам захисту, визначеним пунктом 6 частини другої статті 16 ЦК України.
Згідно статті 9 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» 1. Парламентський контроль за приватизацією державного майна здійснюється комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого віднесені питання приватизації державного і комунального майна (далі - Комітет). 2. Комітет у межах своєї компетенції здійснює контрольну функцію шляхом прийняття відповідних рішень, підготовки висновків та надання рекомендацій за такими основними напрямами: 1) здійснення державної політики у сфері приватизації; 2) здійснення приватизації та аналізу її результатів; 3) додержання законодавства України про приватизацію; 4) діяльність Фонду державного майна України; 5) створення державними органами умов для здійснення приватизації; 6) додержання встановленого порядку приватизації об`єктів державної власності; 7) виконання умов договорів купівлі-продажу державного майна; 8) перерахування коштів, що надійшли від приватизації об`єктів державної власності, та інших надходжень, безпосередньо пов`язаних з процесом приватизації таких об`єктів, до державного бюджету; 9) підготовка і попередній розгляд питання про призначення та звільнення з посади Верховною Радою України Голови Фонду державного майна України; 10) відповідно до інших повноважень, визначених законом.
Комітет відповідно до покладених на нього завдань має право: 1) вносити на розгляд Верховної Ради України, зважаючи на результати практичного застосування законодавчих актів з питань приватизації, пропозиції щодо внесення змін до законодавства; 2) заслуховувати звіт про роботу Фонду державного майна України та хід приватизації; 3) брати участь в обговоренні проекту Державного бюджету України щодо планових надходжень від приватизації та видатків на утримання апарату Фонду державного майна України;4) заслуховувати посадових осіб Кабінету Міністрів України, міністерств та відомств з питань приватизації; 5) ознайомлюватися з документами, матеріалами та одержувати іншу необхідну інформацію з питань приватизації від державних органів та організацій;6) залучати до роботи Комітету фахівців міністерств, відомств, інших державних та громадських організацій, наукових установ; 7) виявляти питання, які потребують першочергових і невідкладних рішень, у процесі приватизації; 8) залучати до роботи Комітету контрольно-ревізійні органи.
Оскільки законодавець через інститут Парламентського контролю безпосередньо долучений до процедур приватизації державного майна та їх контролю, суд, для цілей вирішення завдань підготовчого провадження, вбачає необхідним звернутись до Комітету з питань економічного розвитку до предмета відання якого віднесені питання приватизації державного і комунального майна згідно п 6 Додатку (ПРЕДМЕТИ ВІДАННЯ комітетів Верховної Ради України дев`ятого скликання) Постанови Верховної Ради України Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України дев`ятого скликання від 29 серпня 2019 року № 19-IX.
Ухвала суду від 12.05.2025 залишена без виконання.
Керуючись статтями 12, 81, 177, 234. ГПК України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Звернутись до Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку (вул. Грушевського, 5 м.Київ, 01008) для отримання висновків та рекомендацій за таким напрямами: здійснення державної політики у сфері приватизації; здійснення приватизації та аналізу її результатів; додержання законодавства України про приватизацію; створення державними органами умов для здійснення приватизації; додержання встановленого порядку приватизації об`єктів державної власності, щодо розкриття таких питань
1.1 Чи поширюється дія абзацу шостого пункту 7-4 розділу V в частині не здійснення оцінки об`єкту приватизації (його складових) тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану у випадку приватизації об`єкту державної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу?
1.2Чи є можливим укладення договору купівлі-продажу об`єкта приватизації - об`єкту державної власності, що підлягає приватизації шляхом викупу без оцінки об`єкта приватизації (його складових)?
1.3Чи додержано РВ ФДМУ законодавство України про приватизацію у зв`язку із нездійсненням відбору суб`єктів оціночної діяльності - суб`єктів господарювання для оцінки об`єкту державної власності, що підлягає приватизації шляхом викупу?
1.4Чи створено та додержано РВ ФДМУ як державним органом умов для здійснення приватизації встановлений порядок приватизації об`єктів державної власності при умові нездійснення оцінки об`єкту державної власності, що підлягає приватизації шляхом викупу?
Витребувані відомості надати суду у строк до 23.06.2025.
Ухвала набрала законної сили 10.06.2025 та не може бути оскаржена.
Суддя Ігор Курдельчук