Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 560/1576/25
09 червня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши у письмовому провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації за неотримане речове майно за період з 24.06.2019 по 01.01.2025, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 01.01.2025;
зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошову компенсацію за неотримане речове майно за період з 24.06.2019 по 01.01.2025, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 01.01.2025.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 01.01.2025 позивача, на підставі наказу командира НОМЕР_2 окремої механізованої бригади (по особовому складу) №221-РС від 28.12.2024 звільнено з військової служби у запас за підпунктом "б" (за станом здоров`я).
06.01.2025 позивачем було подано до стройової частини Військової частини НОМЕР_1 заяву про нарахування та виплату компенсації за неотримане речове майно за період з 24.06.2019 по 01.01.2025, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 01.01.2025, а також довідки про вартість неотриманого речового майна, що належало до видачі за період з 24.06.2019 по 01.01.2025.
Проте станом на момент звернення до суду відповіді позивач так і не отримав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду передано адміністративну справу №560/1576/25 до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Дана справа надійшла до Тернопільського окружного адміністративного суду 24.02.2025 та за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд судді Баб`юку П.М.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 позовну заву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
07.03.2025 до суду надійшов відзив Військової частини НОМЕР_1 , за супровідним листом Хмельницького окружного адміністративного суду, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що дані заява позивача надійшла до Військової частини НОМЕР_1 лише 04.02.2025.
Зазначає, що відповідно до Закону України "Про звернення громадян" ст. 20 звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Проте позивач, не очікуючи завершення розгляду його заяви, звернувся з відповідним позовом до суду з вимогою визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 .
Вказує, що крайнім терміном для подання відповіді на заяву позивача є 04.03.2025, тобто місяць після отримання. Станом на дату подання відзиву на позовну заяву заява перебуває на розгляді у командування військової частини. Рішення щодо задоволення або відмови у її задоволенні не прийнято.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Військовій частині НОМЕР_1 .
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.01.2025 №2 ОСОБА_1 з 01.01.2025 виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
Під час проходження військової служби та звільнення позивач перебував на всіх видах забезпечення, в тому числі на речовому забезпеченні у Військовій частині НОМЕР_1 .
В січні 2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане речове майно за період з 24.06.2019 по 01.01.2025, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 01.01.2025.
Не отримавши відповіді, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Щодо клопотання Військової частини НОМЕР_1 про закриття провадження у справі.
Обґрунтовуючи вказане клопотання представник вказує, що Військова частина отримує асигнування від розпорядників коштів другого ступеня та є бюджетною установою, яка фінансується виключно з Державного бюджету, здійснює оплату за наявності бюджетних асигнувань та за відповідними кодами економічної класифікації видатків бюджету.
Тому, при надходженні фінансування на рахунки Військової частини від розпорядників коштів, грошова компенсація за неотримане речове майно у сумі 25431,84 грн буде одразу зарахована на рахунки позивача.
Суд зазначає, що у відповідності до п.8 ч.1 ст.238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Поряд із цим станом на момент розгляду справи та прийняття рішення, суду не надано та судом не здобуто доказів того, що відповідач здійснив позивачу виплату грошової компенсації за неотримане речове майно за період з 24.06.2019 по 01.01.2025, а тому відсутні підстави вважати, що оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень, як і відсутні підстави для закриття провадження у справі.
Щодо спірних правовідносин про нарахування та виплати грошової компенсації за неотримане речове майно за період з 24.06.2019 по 01.01.2025.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдина система їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносин у цій галузі визначаються Законом України від 12.12.1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ).
За змістом статті 2 цього Закону, ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Згідно з частиною 1статті 9 Закону №2011-ХІІ, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Абзацом 2 пунктом 1статті 9-1 Закону №2011-ХІІ визначено, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби Безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищевказаної норми Закону №2011 Урядом було затверджено Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно від 16.03.2016 року №178 (далі - Порядок №178).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №178, виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Дія цього Порядку не поширюється на військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети, кафедри, відділення військової підготовки.
Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої зокрема МВС станом на 01 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Формою довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, яка є додатком до Порядку №178, визначено включення до неї, зокрема, даних щодо: найменування речового майна, року і місяця виникнення права на отримання предметів речового майна, кількості предметів, вартість за одиницю, суми грошової компенсації.
Отже, при звільненні військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується, шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби, а грошова компенсація підлягає нарахуванню відповідно до виду й кількості неотриманого речового майна та його вартості станом на поточний рік.
При цьому, наведені вище законодавчі положення не містять можливості застосування інших умов при нарахуванні такої компенсації, як-от визначивши вартість речового майна пропорційно до часу його використання, врахувавши вартість одиниці речового майна станом не на 1 січня поточного року тощо.
Проте відповідачем не забезпечено позивачу реалізацію його прав, гарантованих Законом №2011-ХІІ та Порядком №178, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно за період з 24.06.2019 по 01.01.2025, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 01.01.2025.
Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно за період з 24.06.2019 по 01.01.2025, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 01.01.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 09 червня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач:
- Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Головуючий суддяБаб`юк П.М.