Рішення № 127975497, 09.06.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2025
Номер справи
380/2592/25
Номер документу
127975497
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2025 рокусправа № 380/2592/25Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10; код ЄДРПОУ 22933548) в якому позивач просить суд:

- провести обчислення пенсії позивача на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 у справі №380/13357/22 з врахуванням положень ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній станом на січень 2009 р) у розмірі 90% заробітної плати, з 02.09.2022 р. та провести виплату з урахуванням виплачених сум; (Крім того, при обчисленні пенсії не врахована зарплата за січень 2009 р. в сумі 15618,62 грн. згідно розрахункових листів та особового рахунку, незважаючи на те, що такі були подані в ПФУ);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 02.09.2022 р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років «№230 від 02.09.2022 рр. та довідки №231 від 02.09.2022 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Львів);

- провести перерахунок пенсії позивачу в розмірі 90% середньомісячної заробітної плати з 02.09.2022 р. з врахуванням стажу державної служби 34 роки 10 місяців та провести виплату з урахуванням виплачених сум.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Кухар Н.А.

Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору за подання позовної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою від 11 лютого 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. У задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін в адміністративній справі №380/2592/25 - відмовлено.

Ухвалою від 09 червня 2025 року у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовлено.

Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим, що рішенням суду від 16.12.2022 зобов`язано відповідача перевести ОСОБА_1 з 02.09.2022 на пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII із урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02.09.2022 №230 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії від 02.09.2022 №231 виданих Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Львів) та провести виплату з урахуванням виплачених сум. 19.02.2024 позивач скерувала заяву про перерахунок пенсії у розмірі 90% та з врахуванням отриманої зарплати за січень 2009 р в сумі 15619,62 грн., однак ці було відмовлено. Вважає, що при проведення перерахунку її пенсії повинні застосовуватись вимоги Закону України «Про державну службу» в редакції, що була чинна на час призначення пенсії.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подав відзив на позов, у якому зазначив, що відповідач жодних рішень про призначення чи перерахунок пенсії не приймав, отже, прав позивача не порушив, просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подав відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Позивачу призначено пенсію з 27.01.2009 року державного службовця. З 01.05.2020 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 позивачку з 02.09.2022 переведено на пенсію державного службовця в розмірі 60% суми із заробітної плати. У персональній обліковій картці позивачки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за січень 2009 року є інформація про нараховану заробітну плату -13559,62 грн, сума заробітної плати для нарахування пенсії-10035 грн. (розмір максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників), яка включена до розрахунку середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивачка з 27.01.2009 отримувала пенсію, призначену відповідно до Закону № 3723 у розмірі 90% середньомісячної заробітної плати.

З 01.05.2020 позивачка переведена на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року у справі №380/13357/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову у перерахунку пенсії від 27.06.2022 № 10769/03-16. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову в призначенні пенсії від 08.09.2022 № 913300802272. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79000, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) перевести ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 02.09.2022 на пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII із урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02.09.2022 №230 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії від 02.09.2022 №231 виданих Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Львів) та провести виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду позивачку з 02.09.2022 року переведено на пенсію державного службовця в розмірі 60% суми із заробітної плати.

Позивач не погоджується із розміром пенсії та звернулась до суду із позовом.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

До 01 травня 2016 року суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723 Про державну службу.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII Про державну службу, в підпункті 1 пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення якого закріплено, що Закон № 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889, втратив чинність.

Відповідно до п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою КМ України від 14 вересня 2016 р. № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

На час призначення пенсії позивачки діяла норма Закону № 3723 відповідно до якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати,

на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Як встановлено судом, позивачці було призначено пенсію з 27.01.2009 відповідно до Закону № 3723 у розмірі 90% середньомісячної заробітної плати, з 01.05.2020 позивачку автоматично переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року зобов`язано відповідача перевести ОСОБА_1 з 02.09.2022 на пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

Проаналізувавши законодавство суд приходить до висновку, що відповідач протиправно зменшив позивачці основний розмір пенсії з 90% на 60%, так як 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування застосовується при призначенні пенсії державним службовцям. Так як, позивачці призначено пенсію в розмірі 90% середньомісячної заробітної плати, при переведенні на пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу» розмір пенсії не підлягає зменшенню.

Щодо посилань позивачки на те, що при обчисленні пенсії не врахована зарплата за січень 2009 р. в сумі 15618,62 грн. суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст. 41 Закону №1058, чинної на час здійснення правовідносин, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до ст.54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» у 2009 році установлено прожитковий мінімум на одну особу в розмірах що діяли у грудні 2008 року. Оскільки у грудні 2008 року прожитковий мінімум у розрахунку на місяць на одну працездатну особу був у розмірі 669 грн, то максимальна величина на оплату праці найманих працівників, на яку нараховувались страхові внески у 2009 році становила 10035 гривень.

Як встановлено судом заробітна плата позивачки за січень 2009 року в розмірі 10035 грн включена до розрахунку середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії.

Отже, підстави для обчислення пенсії позивачки з врахуванням зарплати за січень 2009 року в розмірі 15618,62 грн. відсутні.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити частково зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 02.09.2022 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №230 від 02.09.2022 рр. та довідки №231 від 02.09.2022 р. виданих Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Львів) в розмірі 90% середньомісячної заробітної плати, з врахуванням виплачених сум.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не розподіляються.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

В и р і ш и в :

Позов задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 02.09.2022 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №230 від 02.09.2022 рр. та довідки №231 від 02.09.2022 р. виданих Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Львів) в розмірі 90% середньомісячної заробітної плати, з врахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

Відповідачі : Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885), Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10; код ЄДРПОУ 22933548).

СуддяКухар Наталія Андріївна