Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2025 рокусправа № 380/6394/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Судововишнянської міської ради щодо нерозгляду по суті клопотання ОСОБА_1 від 10.01.2025 на пленарному засіданні сесії і неприйняття рішення щодо питання Про продовження строку дії Договору оренди землі б/н від 02.07.2018 право оренди за Договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 року за № 27605539 та щодо питання Про продовження строку дії Договору оренди землі б/н від 02.07.2018, право оренди за Договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 року за № 27607089;
- зобов`язати Судововишнянську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 10.01.2025 по суті на пленарному засіданні сесії і прийняти відповідне рішення щодо питання Про продовження строку дії Договору оренди землі б/н від 02.07.2018, право оренди за Договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 № 27605539, земельна ділянка за кадастровим номером 4622410500:01:001:0464 та щодо питання Про продовження строку дії Договору оренди землі б/н від 02 липня 2018 року, право оренди за Договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 № 27607089, земельна ділянка за кадастровим номером 4622410500:01:002:0442.
Ухвалою від 07.04.2025 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що між ОСОБА_1 та Судововишнянською міською радою укладений договір оренди землі б/н від 02.07.2018. Право оренди за договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 за № 27605539. Об`єктом оренди за договором є земельна ділянки за кадастровим номером 4622410500:01:001:0464, загальною площею - 1 га, яка знаходиться в м. Судова Вишня Яворівського району Львівської області. Також між ОСОБА_1 та Судововишнянською міською радою укладений договір оренди землі б/н від 02.07.2018. Право оренди за договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 № 27607089. Об`єктом оренди за договором є земельна ділянки за кадастровим номером 4622410500:01:002:0442, загальною площею - 0.73 га, яка знаходиться в м. Судова Вишня Яворівського району Львівської області. Позивач 10.01.2025 як добросовісний орендар звернувся з клопотанням про продовження дії договору оренди земельної ділянки на 25 років, зареєстроване в Судововишнянською міською радою за вих № Г-02. Однак листами від 10.02.2025 № 22/07-37, № 23/07-37, відповідач повідомив, що земельна ділянка, яка перебуває в оренді (термін дії іншого речового права до 19.08.2025) запроектована як виробничі території, тобто дана ділянка буде виводитись зі земель с/г призначення із включенням до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу у власність (чи право оренди) на них на земельних торгах у формі електронного аукціону. Тобто, розгляд даного питання відповідачем не виносилось на сесію і як наслідок відповідач по суті не розглянув клопотання і не прийняв жодного рішення, передбачено земельним законодавством. Позиція відповідача у вигляді надання відмови у формі листів є неправомірною та суперечить дискреційним повноваженням ради, які в силу вимог закону щодо допустимої поведінки зобов`язують орган місцевого самоврядування прийняти одне із законних рішень за наслідком розгляду відповідних заяв. Просить позов задовольнити повністю.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.
Неподання відповідачем у строк встановлений судом відзиву на позов кваліфікується судом відповідно до вимог ч. 4 ст. 159 КАС України як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 (орендар) та Судововишнянська міська рада (орендодавець) уклали договір оренди землі б/н від 02.07.2018. Об`єктом оренди за договором є земельна ділянки за кадастровим номером 4622410500:01:001:0464, загальною площею - 1 га, яка знаходиться в м. Судова Вишня Яворівського району Львівської області.
Право оренди за договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 за № 27605539.
ОСОБА_1 (орендар) та Судововишнянська міська рада (орендодавець) уклали договір оренди землі б/н від 02.07.2018. Об`єктом оренди за договором є земельна ділянка за кадастровим номером 4622410500:01:002:0442, загальною площею - 0.73 га, яка знаходиться в м. Судова Вишня Яворівського району Львівської області.
Право оренди за договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 № 27607089.
ОСОБА_1 (Орендар) та Судововишнянська міська рада (Орендодавець) уклали додаткову угоду від 06.02.2023 до договору оренди землі б/н від 02.07.2018 про зміну цільового призначення за кадастровим номером 4622410500:01:002:0442 на - 01.02 «Для ведення фермерського господарства».
До закінчення строку дії договорів 10.01.2025 позивач подав до відповідача заяву про продовження договору оренди земельної ділянки строком на 25 років.
Листом від 10.02.2025 № 22/07-37 відповідач повідомив, що 18.12.2024 відбулася стратегічна сесія Судововишнянської територіальної громади. Аудиторію представляли представники суміжних громад, підприємці громади, представники громадських організацій і старостинських округів, священнослужителі, депутати міської ради і мешканці громади, які на даному заході обговорили ключові аспекти майбутнього розвитку громади. В процесі розроблення комплексного плану до того ж інвентаризуються ресурси громади, земельні, лісові, водні, надра, а це одна із передумов їх ефективного та раціонального використання. В результаті розкриваються нові можливості та потенціал громади, відбувається економічне зростання та збільшення дохідної частини місцевих бюджетів. Враховуючи наведене повідомляє, що земельна ділянка з кадастровим номером 4622410500:01:001:0464, яка перебуває у позивача в оренді (термін дії іншого речового права до 19.08.2025) запроектована як виробничі території, тобто дана ділянка буде виводитись із земель сільськогосподарського призначення із включенням до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу у власність (чи права оренди) на них на земельних торгах у формі електронного аукціону.
Листом від 10.02.2025 № 23/07-37 відповідач повідомив, що 18.12.2024 відбулася стратегічна сесія Судововишнянської територіальної громади. Аудиторію представляли представники суміжних громад, підприємці громади, представники громадських організацій і старостинських округів, священнослужителі, депутати міської ради і мешканці громади, які на даному заході обговорили ключові аспекти майбутнього розвитку громади. В процесі розроблення комплексного плану до того ж інвентаризуються ресурси громади, земельні, лісові, водні, надра, а це одна із передумов їх ефективного та раціонального використання. В результаті розкриваються нові можливості та потенціал громади, відбувається економічне зростання та збільшення дохідної частини місцевих бюджетів. Враховуючи наведене повідомляє, що земельна ділянка з кадастровим номером 4622410500:01:002:0442, яка перебуває у позивача в оренді (термін дії іншого речового права до 19.08.2025) запроектована як виробничі території, тобто дана ділянка буде виводитись із земель сільськогосподарського призначення із включенням до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу у власність (чи права оренди) на них на земельних торгах у формі електронного аукціону.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про оренду землі" об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом. (ст. 4 Закону України "Про оренду землі").
Згідно з ст. 18, 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Стаття 124 Земельного кодексу України визначає основні засади регулювання земельних відносин, зокрема, порядок передачі земельних ділянок в оренду.
При цьому, Законом України "Про оренду землі" врегульовано відносини, що виникають між власником земельної ділянки та іншими особами в зв`язку із передачею її у користування та володіння, в тому числі конкретизовано та деталізовано особливості та порядок укладення договору оренди землі, його істотні умови, основні права та обов`язки його сторін, порядок зміни, припинення та поновлення такого договору.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" (тут і далі - у редакції, чинній на час спірних правовідносин) передбачає, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.
До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.
При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що ст. 33 Закону України "Про оренду землі" визначає алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі та визначає певні правові запобіжники для захисту орендаря, як більш уразливої сторони в цих правовідносинах, від умисного й безпідставного ухилення орендодавця від продовження орендних правовідносин за відсутності для цього підстав та за наявності добросовісної поведінки орендаря.
Так, дійсний орендар, який добросовісно виконував свої обов`язки за договором оренди землі, має переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин. Маючи такий намір, він (орендар) зобов`язаний до закінчення строку оренди землі (у строки, визначені частиною другою статті 33 вказаного Закону) повідомити про це орендаря та надіслати проект додаткової угоди. Метою такого повідомлення - є запобігання укладення орендодавцем договору оренди з іншою особою у зв`язку з відсутністю в нього інформації про наявність наміру в дійсного орендаря продовжувати орендні правовідносини. При цьому таке завчасне повідомлення з надсиланням проекту додаткової угоди є передумовою для зміни сторонами умов договору оренди під час його поновлення (укладення на новий строк).
Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного Кодексу центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно із пунктом 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного Кодексу з дня набрання чинності цими пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; г) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб .
Суд встановив, що земельні ділянки, які надані в оренду позивачу за договором оренди землі від 02.07.2018 перебувають у комунальній власності Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області.
Згідно з статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно з ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що питання щодо укладення договору оренди землі на новий строк (продовження терміну дії договору оренди землі) або відмову від його укладення (відмову у продовженні терміну дії договору оренди землі) є повноваженнями міської ради, що реалізовується шляхом розгляду на засіданнях міської ради, за результатами яких приймаються рішення.
Так, суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 на виконання умов договору та відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» звернувся до відповідача з клопотанням про продовження договору оренди земельної ділянки та долучив проект додаткової угоди.
У свою чергу, відповідачем розглянуте вказане клопотання позивача та надано відповідь листами від 10.02.2025 № 22/07-37, № 23/07-37.
Суд зауважує, що відповідач, розглядаючи клопотання позивача повинен був прийняти одне з двох рішень: про продовження терміну дії договору оренди землі (про укладення договору оренди землі на новий строк) або надати мотивовану відмову від його укладення (відмову у продовженні терміну дії договору оренди землі) з підстав прямо визначених в Земельному кодексі України.
Відсутність належним чином оформленого рішення відповідача, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за Законом та створює правову невизначеність для позивача.
За загальним правилом, бездіяльність - це пасивна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним тих дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов`язків (завдань) згідно із чинним законодавством.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідач в порушення ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» розглянув клопотання позивача від листом, а не відповідним рішенням ради, яке приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Отже, відповідачем при розгляді листа-повідомлення позивача порушено процедуру розгляду даного листа.
Таким чином суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо розгляду по суті на пленарному засіданні сесії ради клопотання ОСОБА_1 від 10.01.2025.
Враховуючи зазначене, з метою відновлення порушеного права позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача розглянути по суті на пленарному засіданні сесії ради клопотання ОСОБА_1 від 10.01.2025 щодо продовження строку дії договору оренди землі б/н від 02.07.2018, право оренди за договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 № 27605539, земельна ділянка за кадастровим номером 4622410500:01:001:0464 та щодо продовження строку дії договору оренди землі б/н від 02.07.2018, право оренди за договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 № 27607089, земельна ділянка за кадастровим номером 4622410500:01:002:0442.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області (площа Франка І., 14, м. Судова Вишня, Львівська область, 81340, ЄДРПОУ 04056233) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області щодо розгляду по суті на пленарному засіданні сесії ради клопотання ОСОБА_1 від 10.01.2025.
3. Зобов`язати Судововишнянську міську раду Яворівського району Львівської області розглянути на пленарному засідання сесії ради клопотання ОСОБА_1 від 10.01.2025 щодо продовження строку дії договору оренди землі б/н від 02.07.2018, право оренди за договором зареєтровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 № 27605539, земельна ділянка за кадастровим номером 4622410500:01:001:0464 та щодо продовження строку дії договору оренди землі б/н від 02.07.2018, право оренди за договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 № 27607089, земельна ділянка за кадастровим номером 4622410500:01:002:0442.
4. Стягнути з Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 2422,40 грн судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 06.06.2025.
Суддя Кедик М.В.