Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/3532/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Секірської А.Г.,
за участю секретаря судового засідання Акіменко Д.Ю.,
представника позивача не прибув,
представника відповідача не прибув,
представника третьої особи Кулик А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Емаратон» до Головного управління ДПС у місті Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління ДПС у Волинській області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
12.02.2021 ТОВ «Емаратон» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ГУ ДПС у м. Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 31.08.2020 № 0006613207;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 31.08.2020 № 0006623207.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
12.04.2021 відповідачем надано відзив на позовну заяву.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.04.2021 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 140/17445/20.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.02.2025 прийнято адміністративну справу до провадження, визначено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропонувано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом 15 (п`ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі; поновлено провадження у справі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Волинській області (код ЄДРПОУ 44106679, місцезнаходження: 43010, Україна, Волинська обл., місто Луцьк, Київський Майдан, будинок, 4), запропоновано третій особі у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали надати пояснення щодо суті позову з доказами направлення їх сторонам, визначено перейти із розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження, судовий розгляд справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Емаратон» до Головного управління ДПС у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 27 травня 2025 року на 13 год. 30 хв. в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 замінено відповідача - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267), на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44116011).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 відмовлено в задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Волинській області про участь в підготовчому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 відмовлено в задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у м. Києві про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.05.2025 закрито підготовче провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Емаратон» до Головного управління ДПС у місті Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Головне управління ДПС у Волинській області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення та призначити справу до судового розгляду по суті на 05 червня 2025 року на 14 год. 00 хв. у залі судових засідань Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 задоволено клопотання представника Головного управління ДПС у Волинській області, про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву від 14.05.2025 про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав пояснення, аналогічні викладеним у письмових поясненнях.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 06.08.2020 Головним управлінням Державної податкової служби у Волинській області проведена фактична перевірка дотримання вимог законодавства щодо обігу пального Товариством з обмеженою відповідальністю "Ераматон", яке здійснювало господарську діяльність на багатопаливній АЗС, за адресою: Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14.
За результатами перевірки було складено акт № 03/132/32-05/427746003 від 07.08.2020 року, в якому встановлено: «ТОВ «Емаратон» отримано ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158 від 28.11.2018 року терміном дії з 08.08.2019 року по 08.08.2024 року та сплачено акцизний податок за період до 08.08.2020 року. ГУ ДПС у Волинській області на юридичну адресу ТОВ «Емаратон» (м. Київ, пр. Перемоги, 18, офіс 3) листом від 25.06.20р. № 16022/10/03-10-32-16 направлено розпорядження № 5 від 25.06.2020 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158. Вказаний лист повернено 30.07.2020р. відділенням поштового зв 'язку №16 м. Луцька ВД УДППЗ «Укрпошта» із відміткою - за закінченням терміну зберігання (довідка Укрпошти від 30.07.2020р.) Згідно акту від 30.07.2020р. комісія вирішила вказане вище розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, вважати врученим 30.07.2020р. Перевіркою контрольно-розрахункових операцій ТОВ «Емаратон» за адресою: Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14 за період з 30.07.2020 року по 06.08.2020 року, виявлено роздрібну торгівлю пальним без ліцензії на загальну суму 144 174,17 грн., чим порушено вимоги ст. 15 Закону № 481/95-ВР від 19.12.1995 року».
В ході проведення фактичної перевірки та зі змісту акту №03/132/32-05/42746003 від 07.08.2020 року, ТОВ «Емаратон» стало відомо про розпорядження № 5 від 25.06.2020 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №03050314201900158. та яке ніби то направлялось товариству.
31.08.2020 року Головним управлінням ДПС у м. Києві, на підставі акту перевірки № 03/132/32-05/42746003 від 07.08.2020 року, винесені: - податкове повідомлення-рішення № 0006613207, згідно якого встановлено порушення ст. 15 Закону № 481/95-ВР від 19.12.1995 року, а саме роздрібна торгівля пальним без наявної ліцензії та на підставі підпункту 5.4.3. пункту 54.3 ст. 54 ПК України та абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР від 19.12.1995 року застосовано до порушника штрафні санкції в розмірі 250 000,00 грн. - податкове повідомлення-рішення №0006623207 від 31.08.2020 року Головного управління ДПС у м. Києві, яким встановлено порушення п.п.230.1.2 п.230.1 ст. 230 ПК України: не обладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі та підставі підпункту 5.4.3. пункту 54.3 ст. 54, п. 128і. 1. ст. 128і ПК України застосовано суму штрафних санкцій та абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР від 19.12.1995 року застосовано до порушника штрафні санкції в розмірі 60 000,00 грн.
ТОВ «Емаратон» було оскаржено в адміністративному порядку до ДПС України податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві №0006613207, №0006623207. 22.12.2020 року рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 22.12.2020 року №35970/6/99-00-06-06, зазначену скаргу товариства залишено без задоволення.
За твердженням позивача, податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, виходячи з наступного.
В податковому повідомленні-рішенні №0006613207 від 31.08.2020 року Головного управлінням ДПС у м. Києві вказано, що на підставі акта перевірки №03/132/32-05/42746003 від 07.08.2020, встановлено порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії та на підставі підпункту 5.4.3. пункту 54.3 ст. 54 ПК України та абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР від 19.12.1995 року застосовано до порушника штрафні санкції в розмірі 250 000,00 грн.
Згідно ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
Як встановлено актом №03/132/32-05/42746003 від 06.08.2020р. та як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Емаратон» отримано ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним №03050314201900158 від 28.11.2018 року, терміном дії з 08.01.2019року по 08.08.2024р., сплачено за період з 08.08.2019р. по 08.08.2020р.
В ході проведення фактичної перевірки та зі змісту вказаного акту №03/32-05/ від 06.08.2020р., ТОВ «Емаратон» стало відомо про розпорядження скасування даної ліценції на право роздрібної торгівлі пальним №5 від 25.06.20р.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.
Станом на 06.08.2020, тобто дату проведення перевірки, ТОВ «Емаратон» не було відомо та не отримувало розпорядження про скасування ліценції на право роздрібної торгівлі пальним №5 від 25.06.20р., доказів надсилання відповідачем не було надано.
Виходячи зі змісту ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання, інших підстав, зокрема повернення листа з відміткою: «повернено за закінченням терміну зберігання» та «рішення комісії», вказаною нормою не передбачено.
На думку товариства, повернення листа Головному управлінню ДПС у Волинській області від 25.06.20р. №16022/10/03-10-32-16 з відміткою Укрпошти: «повернено за закінченням терміну зберігання», яким ніби то, було направлено ТОВ «Емаратон» розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, свідчить лише про те, що такий лист не був вручений товариству, останнє не відмовлялось чи ухилялося від його отримання, як наслідок не могло знати про наявність такого розпорядження.
На даний час, товариству не надано вказаного листа від 25.06.20р. №16022/10/03-10-32-1 , яким ніби то було направлено розпорядження.
Враховуючи, що станом на 06.08.2020р. ТОВ «Емаратон» не отримувало розпорядження про скасування даної ліценції на право роздрібної торгівлі пальним №5 від 25.06.20р., яке це передбачено ст. 15 ЗУ Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», доказів направлення вказаного розпорядження товариству при проведенні перевірки не надано, тому товариство мало право здійснювати роздрібну торгівлю пальним на підставі виданої ліцензії №03050314201900158 від 28.11.2018 року.
За таких обставин, податкове повідомлення-рішення від 31.08.2020року №0006613207 є протиправним та підлягає скасуванню.
Як зазначено в податковому повідомленні-рішенні №0006623207 від 31.08.2020 року Головного управління ДПС у м. Києві, яким ніби встановлено порушення п.п.230.1.2 п.230.1 ст. 230 ПК України: не обладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі та рівнемірамилічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Як передбачено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Разом з тим, відповідно до п. 230.1.2 ст.230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00. 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Згідно п.128"1 ст.1281 ПК України не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі.
Виходячи зі змісту даних правових норм, можна дійти висновку, що обов`язок встановлення рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі та відповідальність за їх відсутність настає за наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним.
Однак, як зазначалось вище, відповідно до акта перевірки від 07.08.2020р та податкового повідомлення-рішення №0006613207 від 31.08.2020 року Головного управління ДПС у м. Києві,, відповідачем, на його думку, встановлено порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії та застосовано суму штрафних санкцій 250 000 грн., що виключає одночасне порушення п.п.230.1.2 п.230.1 ст. 230 ПК України та застосування штрафних санкцій передбачених п.128"1 ст.1281 ПК України.
За таких обставин, на думку ТОВ «Емаратон», повідомлення-рішення №0006623207 від 31.08.2020 року Головного управління ДПС у м. Києві є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
З огляду на наведене позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.
12.04.2021 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.
ГУ ДПС у Волинській області на підставі наказу від 06.08.2020 №1438 здійснена фактична перевірка багатопаливної АЗС, що належить ТОВ «Емаратон», розташованої за адресою: Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, за результатами якої складений акт від 07.08.2020 №03/132/32-05/42746003.
Згідно з наявною інформацією, ТОВ «Емаратон» отримана ліцензія №03050314201900158, терміном дії з 08.08.2019 по 08.08.2024 на право роздрібної торгівлі пальним через багатопаливну АЗС, розташовану за адресою: Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна. 14.
ГУ ДПС у Волинській області на юридичну адресу ТОВ «Емаратон»: м. Київ, вул. Перемоги, буд. 18, офіс 3, листом від 25.06.2020 № 16022/10/03-10-32-16 направлено розпорядження від 25.06.2020 №5 про скасування відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Зазначений лист повернувся на адресу ГУ ДПС у Волинській області 30.07.2020 з відміткою відділення поштового зв`язку №16 м. Луцька ВД УДГЮЗ «Укрпошта» «повернено за закінченням терміну зберігання» (довідка Укрпошти форма №20 від 30.07.2020).
Перевіркою встановлено факт здійснення 06.08.2020 на багатопаливній АЗС, розташованій за зазначеною адресою, роздрібної торгівлі дизпаливом на суму 99,91 грн. (4,90 л дизпалива за ціною 20,39 грн за 1 л згідно з фіскальним чеком №7913) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, чим порушено статтю 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», з урахуванням змін та доповнень, (далі - Закон №481).
Крім того, на багатопаливній АЗС, розташованій за адресою: Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, знаходяться три введених в експлуатацію резервуара, які не обладнані рівнемірами-лічильниками рівня пального на місцях відпуску пального з резервуарів.
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДПС у м. Києві до ТОВ «Емаратон» застосовані фінансові санкції на загальну суму 310000 грн., а саме: 250000 грн - за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії; 60000 грн (20000 грн х 3) - за необладнання рівнемірами-лічильниками рівня пального місцях відпуску пального з резервуарів.
ТОВ «ЕМАРАТОН» здійснювало господарські операції, які змінювали активи товариства шляхам оприбуткування (списання) на/з рахунках/ів бухгалтерського обліку пального, що передбачає передачу права власності на пальне та підпадає під визначення терміну «реалізація пального» п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 ПКУ за відсутності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Також необхідно зазначити, що позивач не просить визнати протиправним рішення про анулювання ліцензійна право роздрібної торгівлі пальним або ставить під сумнів сам факт надсилання такого рішення на адресу позивача, а лише вказує на неотримання рішення.
ТОВ «ЕМАРАТОН» не обладнало витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі, чим порушено п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.08.2020 № 0006623207.
З огляду на наведене відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третьою особою надано письмові пояснення від 23.05.2025, в яких зазначено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року у справі № 140/17445/20 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Емаратон» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування розпорядження задоволено. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2021 року у справі № 140/17445/20 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області задоволено.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року у справі № 140/17445/20 скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Емаратон» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування розпорядження відмовлено, електронна копія постанови знаходить в ЄДРСР за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/98641319. Товариство з обмеженою відповідальністю «Емаратон» не подавало касаційну скаргу до Верховного Суду. Оскільки, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року у справі № 140/17445/20 скасовано (законної сили не набрало), то відсутні підстави для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Емаратон».
Тому представник третьої особи просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕМАРАТОН", код ЄДРПОУ 42746003, зареєстровано як юридична особа 10.01.2019, № запису 10721020000042441, місцезнаходження: Україна, 03170, місто Київ, ВУЛИЦЯ ПЕРЕМОГИ, будинок 18, офіс 3, основний вид економічної діяльності: 47.30 Роздрібна торгівля пальним, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.02.2025.
28.11.2019 ГУ ДПС у Волинській області було видано ТОВ «Емаратон» ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (переоформлення) серії АС, реєстраційний номер 0305314201900158, термін дії з 08.08.2019 по 08.08.2024, адреса місця торгівлі: Україна, Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, багатопаливна АЗС; фіскальний номер РРО 3000749238 (арк.спр. 6-8).
ГУ ДПС у Волинській області на підставі наказу від 06.08.2020 № 1438 проведено фактичну перевірку багатопаливної АЗС, що належить ТОВ «Емаратон», розташованої за адресою: Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, за наслідками якої складено акт від 07.08.2020 № 03/132/32-05/42746003 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним (арк.спр. 9-12, 61-64).
Направлення на перевірку від 06.08.2020 № 336, № 335 пред`явлено оператору АЗС Семенюк А.Є., та вручено копію наказу від 06.08.2020 № 1438 (арк.спр. 65-67).
Згідно з розділом IV «Висновок перевірки» Акта перевірки встановлено порушення вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (із змінами та доповненнями), встановлено порушення п.п.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями).
У розділі ІІІ «Результати перевірки» Акта перевірки зазначено:
«Законом України від 23.11.18 р. № 2628-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» внесено зміни зокрема до Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального» відповідно до яких з 01.07.19 року запроваджується ліцензування діяльності усіх суб`єктів господарювання, які здійснюють зберігання та роздрібну торгівлю пальним. ТОВ «Емаратон» отримало ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158 від 28.11.2019 терміном дії з 08.08.2019 по 08.08.2024, сплачено за період з 08.08.19 р. по 08.08.20 р. ГУ ДПС у Волинській області на юридичну адресу ТОВ «Емаратон» (м. Київ, вул. Перемоги, 18, офіс 3) листом від 25.06.20 р. № 16022/10/03-20332-16 направлено розпорядження про анулювання даної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 5 від 25.06.20 р. Вказаний лист повернено 30.07.2020 р. відділенням поштового зв`язку № 16 м. Луцька ВД УДВПЗ «Укрпошта» із відміткою повернено за закінченням терміну зберігання (довідка Укрпошти ф.20 від 30.07.2020 р.). Згідно акту від 30.07.2020 року комісія вирішила вказане вище розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним вважати врученим 30.07.2020 р.
Контрольно розрахунковою операцією на АЗС за адресою: м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Емаратон» 06.08.20 р. о 14 год. 00 хв. було придбано дизпаливо в кількості 4,90 літрів ціною 20 грн 39 коп. за 1 літр на загальну суму 99,91 грн. При розрахунку оператор АЗС провів дану операцію через РРО типу НД-74 на повну суму покупки, роздрукував та видав фіскальний чек № 7913 на суму 99,91 грн (чек додається). Згідно до поданого фіскального звіту за період з 30.07.20 р. по 05.08.20 р. з № 0234 по № 0240 РРО НД №77 заводський номер НД04001171 встановлено реалізацію пального в кількості: 1) газ пропан бутан 3532,31 літрів на суму 39458,18 грн; 2) бензин А-92 2125,76 літрів на суму 42444,32 грн; 3) ДП-Л-Євро5 ВО 3062,14 на суму 62271,67 грн без наявної дійсної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: м. Ківерці, вул. Комунальна, 14. Дані дії ТОВ «Емаратон» привели до порушення вимог ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 487/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами і доповненнями).
На момент проведення фактичної перевірки на АЗС в м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Емаратон» встановлено, що на 3 введених в експлуатацію резервуарах на акцизному складі (уніфікований номер № 1002315) на 1 газ-пропан-бутан, 2 бензин А-92 та 3 Дизпаливо Л-Євро5ВО не встановлено рівнеміри лічильники рівня пального в резервуарі, чим порушено п.п.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями).
Щодо встановлених порушень оператором АЗС Семенюк А.Є. надано письмові пояснення.
Співробітниками УОРД ГУДФС у Волинській області було складено протокол про вилучення речей та документів від 06.08.2020 р.».
Оператором АЗС, ОСОБА_1 , в ході перевірки надано пояснення, згідно із якими 06.08.2020 о 14:11 здійснив реалізацію дизпалива в кількості 4,90 літрів на суму 99,91 грн на АЗС, що знаходиться за адресою: Ківерцівський район, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14. На вказаній АЗС працює близько 1-го року, суб`єктом господарювання на вказаній АЗС є ТОВ «Емаратон» (код 42746003). З приводу цього, що ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним на вказаній АЗС відсутня (анульована) нічого не відомо. Фіскальний чек згідно реалізації пального був виданий (арк.спр. 68).
31.08.2020 ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкові повідомлення рішення:
- № 0006613207, згідно із яким на підставі акта перевірки № 03/132/32-05/42746003 від 07.08.2020 встановлено порушення ТОВ «Емаратон» статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами та доповненнями), а саме: роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії, та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та абзацу 8 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 250000,00 грн за платежем адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (арк.спр. 13-14);
- № 0006623207, згідно із яким на підставі акта перевірки № 03/132/32-05/42746003 від 07.08.2020 встановлено порушення ТОВ «Емаратон» п.п.230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України: не обладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі, та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України, а саме: необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 60 000,00 грн за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (арк.спр. 15-16).
Рішенням ДПС України від 22.12.2020 № 35970/6/99-00-06-02-06-06 скаргу ТОВ «Емаратон» залишено без задоволення, а податкові повідомлення рішення від 31.08.2020 № 0006613207, № 0006623207.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Нормативно-правові акти застосовуються в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Щодо наявності в контролюючого органу підстав для прийняття податкового повідомлення рішення форми «С» від 31.08.2020 № 0006613207 суд зазначає таке.
Відповідно до абзацу п`ятдесят восьмого статті 1 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі Закон № 481) роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів;
Згідно із вимогами статті 15 Закону № 481 ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Судом установлено, що ТОВ «Емаратон» отримано від ГУ ДПС у Волинській області ліцензію серії АС№ 03050314201900158 на право роздрібної торгівлі пальним (переоформлення), місцезнаходження: Україна, 03170, м. Київ, Святошинський р-н, вул. Перемоги, буд. 18, кв. (офіс) 3, адреса місця торгівлі: Україна, Волинська область, м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, багатопаливна АЗС; сплачено за період з 08.08.2019 до 08.08.2020 платіжним дорученням від 17.07.2019 № 29 (арк.спр. 6-7).
25.06.2020 ГУ ДПС у Волинській області прийнято розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, згідно із яким відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» на підставі наказу від 25.06.2020 № 1219 за встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, а також отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавались/не погоджувались такими органами, анулювати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158 (арк.спр. 17).
Позивачем оскаржено зазначене розпорядження в судовому порядку.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 у справі № 140/17445/20 позов ТОВ «Емаратон» задоволено, визнано протиправним та скасовано розпорядження ГУ ДПС у Волинській області № 5 від 25.06.2020 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 03050314201900158.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2021 у справі № 140/17445/20 рішення Волинського окружного адміністративного від 01 березня 2021 року у справі № 140/17445/20 скасовано та прийнято постанову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю Емаратон до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування розпорядження відмовлено.
Відповідно до положень статті 15 Закону № 481 ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.
Позивач у позовній заяві зазначає, що станом на 06.08.2020, тобто дату проведення перевірки, ТОВ «Емаратон» не було відомо та не отримувало розпорядження про скасування ліценції на право роздрібної торгівлі пальним №5 від 25.06.2020, доказів надсилання відповідачем не було надано.
Суд зазначає, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб`єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.
В Акті перевірки зазначено, що ГУ ДПС у Волинській області на юридичну адресу ТОВ «Емаратон» (м. Київ, вул. Перемоги, 18, офіс 3) листом від 25.06.20 р. № 16022/10/03-20332-16 направлено розпорядження про анулювання даної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 5 від 25.06.20 р. Вказаний лист повернено 30.07.2020 р. відділенням поштового зв`язку № 16 м. Луцька ВД УДВПЗ «Укрпошта» із відміткою повернено за закінченням терміну зберігання (довідка Укрпошти ф.20 від 30.07.2020 р.). Згідно акту від 30.07.2020 року комісія вирішила вказане вище розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним вважати врученим 30.07.2020 р.
Порядок листування платників податків та контролюючих органів визначено статтею 42 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 42.1 статті 42 Податкового кодексу України Податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 Податкового кодексу України).
З огляду на наведене, направлення розпорядження про анулювання ліцензії за місцезнаходженням юридичної особи платника податків є належним способом листування, а повернення листа за закінченням терміну зберігання належним врученням платнику такого документа.
Факт здійснення роздрібної торгівлі пальним 06.08.2020 (дизпаливо 4,90 л по 20,39 грн на суму 99,91 грн) підтверджується фіскальним чеком від 06.08.2020 (арк.спр. 78).
Крім того, правомірність прийняття ГУДПС у Волинській області розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним встановлена постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2021 у справі № 140/17445/20.
За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством (частина перша статті 17 Закону № 481).
Відповідно до абзацу восьмого частини другої статті 17 Закону № 481 до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.
З огляду на наведене, податкове повідомлення рішення форми «С» від 31.08.2020 № 0006613207 прийнято відповідачем правомірно та у відповідності з діючим законодавством.
Щодо податкового повідомлення рішення форми «ПС» від 31.08.2020 № 0006623207.
Відповідно до положень Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 р. № 891, рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі (далі - рівнемір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об`єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара.
Згідно із абзацом четвертим підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Відповідно до пункту 128-1.1 статті 128 Податкового кодексу України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Фактичною перевіркою встановлено, що на АЗС в м. Ківерці, вул. Комунальна, 14, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Емаратон» встановлено, що на 3 введених в експлуатацію резервуарах на акцизному складі (уніфікований номер № 1002315) на 1 газ-пропан-бутан, 2 бензин А-92 та 3 Дизпаливо Л-Євро5ВО не встановлено рівнеміри лічильники рівня пального в резервуарі, чим порушено п.п.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями).
Позивач у позовній заяві посилається на те, що обов`язок встановлення рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі та відповідальність за їх відсутність настає за наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним.
Разом з тим, аналіз вищенаведених норм дає підстави вважати, що здійснення роздрібної торгівлі пальним без ліцензії не виключає відповідальності суб`єкта господарювання, передбаченої пунктом 128-1.1 статті 128 Податкового кодексу України, у разі невстановлення рівнемірів лічильників пального на введених в експлуатацію резервуарах.
При цьому, факт необладнання трьох введених в експлуатацію резервуарів на акцизному складі (УН № 1002315) не заперечується позивачем.
Розмір штрафної санкції 60000,00 грн застосовано у відповідності до пункту 128-1.1 статті 128 Податкового кодексу України, а саме: 20000,00 грн х 3 необладнані рівнемірами лічильниками резервуари, що підтверджується розрахунком фінансових санкцій до податкового повідомлення рішення форми «ПС» від 31.08.2020 № 0006623207 (арк.спр. 16).
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать до задоволення.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Емаратон» (код ЄДРПОУ 42746003, місцезнаходження: Україна, 03170, місто Київ, ВУЛИЦЯ ПЕРЕМОГИ, будинок 18, офіс 3) до Головного управління ДПС у місті Києві (Україна, 04116, місто Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ 44116011), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління ДПС у Волинській області (43027, Волинська обл., місто Луцьк(з), Київський майдан, будинок 4 ЄДРПОУ 44106679), про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 09.06.2025.
Суддя А.Г. Секірська