Рішення № 127972634, 09.06.2025, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2025
Номер справи
140/3316/25
Номер документу
127972634
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3316/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі- ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо включення періоду страхового стажу набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) 1.08196; зобов`язання здійснити з 17.06.2024 перерахунок і виплату пенсії за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час початкового призначення пенсії 1.35099.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 17.06.2024 він звернувся до відповідача з письмовою заявою про переведення його з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 по справі №140/6958/24 було відновлено право позивача на перерахунок пенсії згідно до норм частини 2 статті 40 Закону №1058-1IV, визначеної для призначення нової пенсії: за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2021-2023 роки). Однак, при виконання вказаного рішення суду, для розрахунку розміру пенсійної виплати відповідач всупереч вимогамст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IVпри перерахунку пенсії застосував коефіцієнт заробітної плати з урахуванням заробітної плати набутої після призначення пенсії за вислугу років (з 01.01.2010 по 31.03.2018), що призвело до зменшення коефіцієнта заробітної плати з 1,35099 до 1,08196, та як наслідок, до зменшення розміру пенсії, про що повідомив листом від 12.03.2025.

З таким діями відповідача позивач не погоджуються, вважає їх неправомірними та такими, що не відповідають діючому законодавству, порушують конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному заробітній платі та стажу позивача.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 16.04.2025 відповідач позов не визнав та просить суд відмовити у його задоволенні, з огляду на те, що позивачу пенсія призначена з 15.01.2010 та при її призначенні було враховано заробітну плату за період з 01.01.1982 по 30.12.2009 та визначено середньомісячний заробіток 1,35009. З 17.06.2024 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058. Звертає увагу на те, що у мотивувальній частині рішення суду зазначено, що позивач вперше звернувся за призначенням пенсії відповідно до вимогЗакону №1058, тому в цьому випадку має місце не переведення з одного виду пенсії на інший в межахЗакону №1058-IV, а фактичне її призначення відповідно до вказаногоЗакону. Таким чином, відповідачем здійснено перерахунок пенсії та при її призначенні було враховано заробітну плату за період з 01.05.1989 по 31.03.2018 відповідно достатті 40 Закону №1058-IV.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 15.01.2010 було призначено пенсію за вислугу років відповідно доЗакону №1788-XII та при її призначенні було враховано заробітну плату за період з 01.05.1989 по 31.12.2009 та визначено середньомісячний заробіток 1,35099.

Як слідує із розрахунку заробітку для обчислення пенсії, відповідачем було взято показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки. Не погоджуючись з таким розрахунком позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 по справі №140/6958/24 було відновлено право позивача на перерахунок пенсії згідно до норм частини 2 статті 40 Закону №1058-1IV, визначеної для призначення нової пенсії: за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2021-2023 роки).

На виконання вищевказаного рішення суду відповідачем при перерахунку пенсії застосовано коефіцієнт заробітної плати з урахуванням заробітної плати набутої після призначення пенсії за вислугу років (з 01.05.1989 по 31.03.2018), що призвело до зменшення коефіцієнта заробітної плати з 1,35099 до 1,08196 та, як наслідок, - до зменшення розміру пенсії.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо включення періоду страхового стажу набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другоюстатті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 46 Конституції Українивизначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з частиною першоюстатті 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі.

Відповідно до абзацу четвертого частини четвертоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першоїстатті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Статтею 99 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачено, що Перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цьогоЗакону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64-67цього Закону.

Згідно з частиною третьоюстатті 45 Закону №1058-ІVпереведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до частини четвертоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У відповідності до пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який затвердженопостановою Правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії

Згідно з постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.06.2022 у справі №160/1052/19 чинне законодавства не наділяє орган Пенсійного фонду України правом самостійно змінювати періоди страхового стажу, за які взято заробітну плату для обчислення розміру пенсії при її призначенні або останньому перерахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, при перерахунку розміру пенсії відповідач самостійно визначив періоди страхового стажу, з якого обчислена зарплата без участі, згоди та бажання позивача, що призвело до зменшення коефіцієнту зарплати.

З розрахунку заробітку для обчислення при первинному призначенні заробітної плати слідує, що індивідуальний коефіцієнт зарплати, визначений у 2010 році при призначені пенсії становив 1,35099, а при проведенні перерахунку за заявою позивача показник зменшився до 1,08196, що призвело до зменшення розміру пенсії.

Таким чином, дії ГУ ПФУ у Волинській області у цій справі щодо включення періоду страхового стажу з 01.01.2010 по 31.12.2018 до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку згідно ізЗаконом №1058-ІVносять протиправний характер.

Відповідно до частини другоїстатті 2 Кодексу адміністративного судочинства Українивстановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1статті 5КАС Українипередбачено, що кожна сторона має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів.

Згідно з частиною 2статті 5КАС Українизахист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо включення позивачу періоду страхового стажу набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) 1.08196 та зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 17.06.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час початкового призначення пенсії1,35099.

Відповідно достатті 244 КАС Українисуд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути 1211,20 грн судового збору, сплаченого відповідно до платіжної інструкції від 31.03.2025.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, код ЄДРПОУ 13358826) визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо включення ОСОБА_1 періоду страхового стажу набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) 1.08196.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 17.06.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час початкового призначення пенсії1,35099.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський