Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
27 травня 2025 року м. Черкаси справа № 925/1401/22
Вх.суду №7001/25 від 05.05.2025
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Миколенко А.С.,
у судове засідання не з`явились: ліквідатор банкрута, представники від Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Черкаси у приміщенні суду заяву від 05.05.2025
заявника, Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради,
про визнання кредитором
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області,
до боржника, Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради,
про банкрутство юридичної особи,
УСТАНОВИВ:
1. Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради подано заяву від 05.05.2025 про визнання його конкурсним кредитором боржника із сумою вимог 33 896,51 грн, з яких: 31 794,51 грн. надміру виплачені бюджетні кошти за відшкодування житлових субсидій, стягнуті за рішенням Господарського суду Черкаської області по справі №925/954/20, та 2 102,00 грн. витрати судового збору.
2. Заявник у заяві від 05.05.2025 на обґрунтування заявлених вимог пояснив, що його вимоги грунтуються на рішенні Господарського суду Черкаської області від 18.08.2020 у справі №925/954/20, згідно з яким з боржника на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради стягнуто 31 794,51 грн. надміру виплачених бюджетних коштів, а також судові витрати у розмірі 2 102,00 грн.; що на виконання вказаного судового рішення 17.09.2020 був виданий наказ суду, який двічі пред`являвся до виконання; що 15.12.2020 виконавчий документ був повернутий державним виконавцем стягувачу у зв`язку з тим, що у боржника не було виявлено належного йому майна, яке б підлягало опису й арешту, що кошти на рахунках боржника також відсутні; що повторно пред`явлений до виконання наказ суду від 18.08.2020 був повернутий стягувачу згідно з повідомленням державного виконавця від 04.04.2025 у зв`язку з надходженням скарги ліквідатора банкрута на рішення про відкриття виконавчого провадження під час перебування боржника у ліквідаційній процедурі.
3. Ліквідатор банкрута у відзиві від 15.05.2025 №02-01/1266/1401-22 вимоги визнав повністю, а також просив визнати заявника заінтересованою особою стосовно боржника, оскільки Департамент соціальної політики Черкаської міської ради є юридичною особою, з якою боржник перебуває (або протягом останніх трьох років перебував) під контролем третьої особи Черкаської міської ради; що заява Департаменту з грошовими вимогами до боржника інформації про заінтересованість стосовно боржника не містить.
4. Учасники провадження у справі про банкрутство боржника були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, однак участі своїх повноважних представників у судовому засіданні не забезпечили, про причини неявки до суду не повідомили.
Від Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надійшло клопотання від 26.05.2025 про відкладення розгляду справи у зв`язку з необхідністю участі представника в іншому судовому засіданні у Придніпровському районному суді м.Черкаси у справі №711/4372/24.
Повідомлення сторони про участь представника в іншому судовому засіданні суд не визнає поважною причиною, оскільки доказів про неможливість призначення іншої особи представником, про неможливість явки керівника у судове засідання стороною не надано. Тому суд вважає, що учасник провадження у справі був належним чином повідомлений, однак, не з`явився без поважних причин.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв`язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з`явились.
5. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.
6. Дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: засновником (учасником) Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради (боржника у цій справі) є Черкаська міська рада (а.с.36 т.1);
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань:: засновником (учасником) Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (заявника) є Черкаська міська рада (відповідь №1459487).
18.08.2020 рішенням Господарського суду Черкаської області у справі №925/954/20 з боржника на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради стягнуто 31 794,51 грн. надміру виплачених бюджетних коштів та 2 102,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
17.09.2020 на виконання вказаного вище судового рішення був виданий наказ суду.
26.01.2023 ухвалою суду відкрито провадження у справі про банкрутство боржника.
02.05.2023 постановою суду боржника визнано банкрутом.
18.03.2024 постановою головного державного виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Грудініною Є.П. відкрито виконавче провадження №74443759, яку 04.04.2025 було скасовано на підставі ст.74 Закону України "Про виконавче провадження" у зв`язку з її винесенням після визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
19.12.2024 ухвалою суду ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Юдицького О.В.
04.04.2025 згідно з повідомленням державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Скінтей О.Ю. виконавчий документ (наказ суду від 17.09.2020 №925/954/20) був повернутий стягувачу без прийняття до виконання на підставі п.3 ч.4 ст.4 Закону України "Про виконавче провадження" у зв`язку з визнанням боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
05.05.2025 за вх.№7001/25 до суду надійшла заява, що розглядається.
7. При вирішенні спору судом застосовано наступні норми законодавства.
Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.6 ст.12. Господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства;
ч.1,2 ст.18. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом;
ч.4 ст.75. Обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства:
ст.1. (...) грошове зобов`язання (борг) - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України (...); кредитор - юридична або фізична особа (...), які мають вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника (...), які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; (...) конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника (...); заінтересовані особи стосовно боржника юридична особа, створена за участю боржника, юридична особа, що здійснює або протягом останніх трьох років здійснювала контроль над боржником, юридична або фізична особа, контроль над якою здійснює або протягом останніх трьох років здійснював боржник, юридична особа, з якою боржник перебуває або протягом останніх трьох років перебував під контролем третьої особи, власники (учасники, акціонери) боржника, керівник боржника, особи, які входять до складу органів управління боржника, головний бухгалтер, (бухгалтер) боржника, у тому числі звільнені з роботи за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство; особи, з якими чи на користь яких боржник вчиняв правочини з відчуження майна боржника, які не відповідають критеріям розумності (економічної доцільності, наявності ділової мети) та добросовісності; сторона фраудаторного правочину, вчиненого боржником, або правочину, який згідно із статтею 42 цього Кодексу визнано недійсним; а також особи, які перебувають у родинних стосунках із зазначеними особами та фізичною особою-боржником, а саме: подружжя та їхні діти, батьки, брати, сестри, онуки, а також інші особи, стосовно яких наявні обґрунтовані підстави вважати їх заінтересованими (...) Кредитор є заінтересованим стосовно боржника також у разі, якщо він протягом шести місяців до дати відкриття провадження у справі про банкрутство (...) прямо чи опосередковано набув право вимоги до боржника від кредитора, заінтересованого стосовно боржника;
ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
ч.3 ст.45. Заява кредитора має містити (...) інформацію про заінтересованість кредитора стосовно боржника (...);
ч.2 ст.47. За результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: розмір, черговість задоволення кожної визнаної вимоги та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів, у тому числі вимог кредиторів, які є заінтересованими стосовно боржника (...) Конкурсні кредитори, заінтересовані стосовно боржника, не мають права вирішального голосу на зборах (комітеті) кредиторів;
ч.1 ст.48. У зборах кредиторів боржника можуть брати участь із правом дорадчого голосу конкурсні кредитори, заінтересовані стосовно боржника (...).
8. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.
8.1. Заявлені вимоги є обґрунтованими, підтверджуються рішенням Господарського суду Черкаської області від 18.08.2020 у справі №925/954/20 та виданим на його виконання наказом суду від 17.09.2020; повідомленням державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Скінтей О.Ю.; постановою головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Грудініної Є.П. від 18.03.2024 про відкриття виконавчого провадження №74443759; постановою начальника Першого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Бондаренко А.М. від 04.04.2025 про скасування процесуального документу, і підлягають визнанню у повному обсязі.
8.2. Заявник є конкурсним кредитором, однак заяву подано після закінчення встановленого законом 30-ти денного строку.
Так, провадження у справі про банкрутство відкрито ухвалою суду від 26.01.2023.
27.01.2023 на офіційному порталі судової влади України розміщене повідомлення за №69957 про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника, у якому визначено строк подання заяв кредиторів з вимогами до боржника протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Отже, 30-ти денний строк сплив 26.02.2023.
Заявник через підсистему "Електронний суд" звернувся до суду із заявою від 05.05.2025 про визнання кредитором боржника. До суду заява надійшла 05.05.2025 та зареєстрована за вх.№7001 /25.
Згідно із ч.4 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства: для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов`язковими так само, як вони є обов`язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку; вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом; кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
8.3. Суд погоджується з доводами ліквідатора банкрута щодо заінтересованості заявника стосовно боржника виходячи з наступного.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником (учасником), як Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради, так і Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради є Черкаська міська рада.
Отже заявник є заінтересованою особою стосовно боржника як юридична особа, з якою боржник перебуває та протягом останніх трьох років перебував під контролем третьої особи (Черкаської міської ради).
8.4. При подачі заяви з грошовими вимогами до боржника заявником було сплачено судовий збір в сумі 6 056,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 24.04.2025 №55 (внутрішній номер 419098103). Отже, сплачений кредитором судовий збір у розмірі 6 056,00 грн. підлягає включенню до реєстру вимог кредиторів відповідно до ст.64 Кодексу України з процедур банкрутства у першу чергу.
Керуючись ст.45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд
УХВАЛИВ:
1. Визнати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м.Черкаси, бульв.Шевченка,307, ідентифікаційний код 37853109) заінтересованою особою стосовно боржника Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради.
2. Визнати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м.Черкаси, бульв.Шевченка,307, ідентифікаційний код 37853109) кредитором боржника (який не має права вирішального голосу на зборах кредиторів та на зборах комітету кредиторів) у таких розмірах та черговості їх задоволення:
6 056,00 грн. судового збору, які підлягають погашенню у першу чергу;
33 896,51 грн. вимоги, які не забезпечені заставою і які підлягають погашенню у четверту чергу.
Ухвала суду набрала законної сили 09.06.2025. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст складено і підписано 09.06.2025.
Направити цю ухвалу заявнику, ліквідатору банкрута, членам комітету кредиторів (2).
Суддя Ю.А. Хабазня
Я-5