Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" червня 2025 р. справа № 640/7868/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (код ЄДРПОУ 38620155, вул. Володимирська, 13, м. Київ, 01601) до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАНГО-ГРУП" (код ЄДРПОУ 39039648, вул. Менделєєва, буд. 12, офіс 94/1, м. Київ, 01103) про застосування заходів реагування
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі по тексту - позивач) 24.03.2021 звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю МАНГО-ГРУП (далі по тексту - відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень шляхом зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю "МАНГО-ГРУП" відключити джерела електроживлення та накласти печатки на вхідні двері приміщень, розташованих за адресою: вул. Братиславська, 48-Б у Деснянському районі м. Києва до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в ході проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю МАНГО-ГРУП щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки встановлено, що об`єкт перевірки експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які детально описані в акті від 19.03.2021 року №130 та які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Встановлення вказаних порушень зумовило позивача, відповідно до статті 7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, звернутись із позовом до суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с. 55,56).
07.06.2021 відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив. Вважає, що заходи реагування, які просить застосувати позивач суперечать ст. 70 Кодексу цивільного захисту України (а.с. 135-137).
Позивачем подано відповідь на відзив, згідно якої представник не погодився з аргументами відповідача та просив позовну заяву задовольнити (а.с. 141-145).
На виконання Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення", Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, судові справи передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
Дана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.04.2025 справу прийнято до провадження, розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с. 154, 155).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.05.2025 відмовлено в задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі № 640/7868/21 співвідповідача ТОВ «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» (а.с. 176, 177).
Розглянувши адміністративну справу, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Згідно наказу №269 від 17.03.2021 вирішено провести позапланову перевірку виконання (додержання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки ТОВ «МАНГО-груп» м. Київ, вул. Братиславська, 48-Б (а.с. 15,16).
Судом встановлено, що 17 березня 2021 року було видане посвідчення № 1841 на проведення позапланової перевірки щодо додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю «МАНГО-ГРУП» за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 48-Б (а.с. 17).
За результатами позапланової перевірки складений Акт №130 від 19.03.2021, в якому встановлені порушення відповідачем приписів Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 року №2245-ІІІ, Кодексу цивільного захисту України та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.
Згідно вказаного акту визначено 41 порушення, які є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, пожежі.
Примірник Акта отримано представником відповідача, що підтверджується його підписом на вказаному акті та будь-яких скарг під час проведення позапланового заходу, чи заперечень на Акт №130 від відповідача не надходило.
Враховуючи встановлені порушення, які є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, пожежі, позивач звернувся до суду із даним позовом та просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень шляхом зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю "МАНГО-ГРУП" відключити джерела електроживлення та накласти печатки на вхідні двері приміщень, розташованих за адресою: вул. Братиславська, 48-Б у Деснянському районі м. Києва до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пп.39, 48 п.4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, регулює Кодекс цивільного захисту України (далі - Кодекс).
Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу, забезпечення пожежної безпеки покладається на власника (власників) земельної ділянки та іншого об`єкта нерухомого майна або наймачів (орендарів) земельної ділянки та іншого об`єкта нерухомого майна, якщо це обумовлено договором найму (оренди), а також на керівника (керівників) суб`єкта господарювання.
В частині 1 статті 66 Кодексу зазначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно п.12 ч.1 ст.67 Кодексу до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.68 Кодексу посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з п.1, 4, 6, 8, 10, 11 ч.1 ст.70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Виключно за рішенням адміністративного суду здійснюється - повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг (ч.2 ст.70 Кодексу).
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання допускається виключно за рішенням суду.
Так, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч.7 ст.7 Закону №877-V).
Таким чином, зі змісту вищевказаних норм законодавства вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров`ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, передбачених ст.70 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, фактом недотримання вимог пожежної безпеки.
Суд звертає увагу сторін на те, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Актом позапланової перевірки №130 від 19.03.2021 року встановлені порушення, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації та пожежі.
Як встановлено з акту перевірки №130 від 19.03.2021 року, ГУ ДСНС України у м. Києві проводилась перевірка нежитлових приміщень за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 48-Б.
З матеріалів справи судом встановлено, що приміщення та територія, розташовані за адресою м. Київ, вул.. Братиславська, 48-Б, тобто адресою за якою розміщений об`єкт де здійснювалась перевірки у березні 2021 року, на даний час використовуються іншою юридичною особою, зокрема, ТОВ «ГЛУСКО РІТЕЙЛ», що підтверджується інформацією наданою позивачем у клопотанні від 13.05.2025 (а.с. 158-160).
Вказане також підтверджується, зокрема, листом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 31.01.2024 №26-2401-324, адресованого ТОВ «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» та центральним та місцевим органам влади, згідно якого ДСНС України прийнято рішення про віднесення до об`єкта підвищеної небезпеки 3 класу АЗК №2124 ТОВ «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» за адресою вулиця Братиславська, 48-Б, місто Київ, також Ліцензією на право роздрібної торгівлі пальним, виданим 11.07.2023 з терміном дії до 11.07.2028. Крім цього, вказану обставину встановлено також працівниками Деснянського районного управління Головного управління ДСНС України у м. Києва (а.с. 161-172).
Отже, станом на час розгляду даної справи, на територіях та приміщеннях, які експлуатувались ТОВ «МАНГО-ГРУП» здійснюється господарська діяльність іншою юридичною особою.
При прийнятті даного рішення, суд враховує не лише обставини і підстави, які спонукали позивача як суб`єкта владних повноважень звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування, але і ті, які існують на час ухвалення даного судового рішення. У протилежному випадку застосування заходів реагування, як виключного заходу, в судовому порядку поширюватиметься на всіх суб`єктів господарювання, відносно яких проведено перевірку і встановлено порушення.
Враховуючи вищевикладене, частину 3 статті 55 Кодексу, те, що перевірка ТОВ «МАНГО ГРУП» була здійснена позивачем у 2021 році, а позивачем на надано доказів, що відповідач є власником чи користувачем приміщень за адресою: м. Київ, вул.. Братиславська, 48-Б, та на момент прийняття рішення судом, відповідач не є суб`єктом господарювання до якого можливо застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, а саме: приміщень за адресою: м. Київ, вул.. Братиславська, 48-Б.
Оскільки зазначене приміщення не належить відповідачу на праві володіння, користування чи розпорядження, а використовується в господарській діяльності іншою юридичною особою суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, а тому позовні вимоги Головного управління ДСНС України у м. Києві задоволенню не підлягають.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до ст.139 КАС України не здійснюється.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (код ЄДРПОУ 38620155, вул. Володимирська, 13, м. Київ, 01601) до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАНГО-ГРУП" (код ЄДРПОУ 39039648, вул. Менделєєва, буд. 12, офіс 94/1, м. Київ, 01103) про застосування заходів реагування - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.