Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 204/5422/25
Провадження № 3/204/1454/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Некрасов О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , громадянки України, працевлаштованої ПП «ВК Нікс» на посаді головного бухгалтера, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1ст.163-4 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 124/24-09 від 12 травня 2025 року, за результатами документальної планової виїзної перевірки Приватного підприємства «ВК Нікс» було встановлено, що посадова особа ОСОБА_1 вчинила правопорушення у первіряємому періоді, а саме порушення підпункту 164.2.5 пункту 164.2 статті 164, пункту 167.1 статті 167, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, підпункту 170.1.2 пункту 170.1 статті 170, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, а саме ненарахування, неутримання та неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб від надання нерухомого майна в оренду в сумі 10130,40 грн., чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про час та дату розгляду справи був повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Згідно зіст. 245 КУпАПзавданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Пунктом 6 розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення затверджену Наказом Міністерства фінансів України 02 липня 2016 року № 566 у протоколі під час його складання обов`язково зазначається статтяКУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть адміністративного правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові (за наявності), а також місце проживання.
Відповідно дост. 251 КУпАП, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, як зазначено в частині 2статті 251 КУпАП, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, в якому зазначається суть правопорушення та інші дані, необхідні для розгляду справи. Тобто в такому документі фактично фіксуються беззаперечні дані про вчинення адміністративного правопорушення. Викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Формулювання адміністративного правопорушення вчиненого особою - це юридичний висновок, заснований на фактичних обставинах справи, зміст якого складають правові ознаки правопорушення, викладені мовою диспозиції застосовуваної нормиКУпАП, тому що саме формулювання обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення визначає конкретний обсяг і межі судового розгляду і надає можливість особі щодо якої складено протокол у повній мірі реалізувати своє право на захист, оскільки дозволяє точно визначити обсяг і межі свого захисту в рамках конкретного провадження.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушеннямст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення № 124/24-09 від 12 травня 2025 року, в порушення вимог ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення затверджену Наказом Міністерства фінансів України 02 липня 2016 року № 566, відповідальною посадовою особою у зазначенні суті адміністративного правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , не було зазначено час вчинення останньою правопорушення (податковий період, граничні строки сплати, дата фактичної сплати, за наявності). Крім цього, вказана у суті викладу адміністративного правопорушення сума ненарахування, неутримання та неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб від надання нерухомого майна в оренду, не відповідає сумі, яка була зазначена посадовими особами у акті про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП «ВК Нікс» № 1795/04-36-07-01/38754935 від 21 квітня 2025 року.
Вказані недоліки унеможливлюють розгляд даного адміністративного матеріалу.
При викладених обставинах матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 256,278 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Некрасов