Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 204/4908/25
Провадження № 3/204/1321/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Некрасов О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , громадянки України, працевлаштованої головою комісії з припинення Комунального підприємства «Дніпродорсервіс», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,
В С Т А Н О В И В :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 819 від 25 квітня 2025 року, при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства «Дніпродорсервіс» Дніпровської міської ради з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2024 року та з питання дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2011 року по 04 квітня 2025 року, встановлено, що посадова особа, а саме голова комісії з припинення ОСОБА_1 вчинила правопорушення ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16 липня 1999 року, п. 16-17 П(С)БО 11 «Дохід», п. 6, п. 9.4, п. 20, п. 30 П(С)БО 16 «Витрати», П(С)БУ 14 «Оренда», п. 44.1 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ, які призвели до заниження податку на прибуток, зокрема у 2021 році 626002,78 грн., п. 1, п. 2 абзацу першого другого п. 3 Порядку № 138 занижено частину чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку всього на суму зокрема у 2021 році 427768, 56 грн., чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
21 травня 2025 року на адресу Чечелівського районного суду міста Дніпра від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надійшли письмові пояснення. В обґрунтування своїх письмових пояснень зазначила, що голова ліквідаційної комісії реалізуючи своє право, передбачене п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України та Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного чи іншого законодавства платниками податків № 727 від 20 серпня 2015 року, надало на адресу контролюючого органу заперечення до Акту № 1697/04-36-07-07-03/32835620 від 11 квітня 2025 року про результати документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства «Дніпродорсервіс» Дніпровської міської ради від 05 травня 2025 року № 05/05-1, яке було надано нарочно. У зв`язку із чим просила провадження по справі закрити за відсутністю в її діях складу та події адміністративного правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала. Підтримала раніше подані пояснення. Просила закрити провадження у справі за відсутністю в її діях складу та події адміністративного правопорушення.
Дослідивши письмові докази, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя дійшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Так, Податковим кодексом України передбачено апеляційний порядок узгодження сум податкового зобов`язання. Зазначений порядок узгоджень представляє собою можливість суб`єкту господарювання оскаржити в адміністративному порядку (до вищестоящого податкового органу) податкове повідомлення, у випадку, якщо суб`єкт господарювання не погоджується з рішенням Державної податкової адміністрації України має право оскаржити його до суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2 ст. 56 Податкового кодексу України зазначено, що у разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.
Відповідно до п. 56.3 ст. 56 Податкового кодексу України, скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв`язку (за потреби з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Відповідно доп.86.7ст.86Податкового кодексуУкраїни у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленомупідпунктом 78.1.5пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
Отже, податковим законодавством України передбачено дворівневу процедуру оскарження рішень органів податкової служби та поширено презумпцію невинуватості на процедуру оскарження.
Із долучених до матеріалів справи про адміністративне правопорушення доказів вбачається, що 05 травня 2025 року за вх. № 05/05-1 Комунальним підприємством «Дніпродорсервіс» в особі голови комісії з припинення ОСОБА_2 на адресу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було направлено заперечення до Акту № 1697/04-36-07-07-03/32835620 від 11 квітня 2025 року про результати документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства «Дніпродорсервіс» Дніпровської міської ради.
На даний час результати розгляду заперечень відсутні, триває процедура їх розгляду.
У зв`язку з викладеним вважаються неузгодженими визначені вказаним актом документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства «Дніпродорсервіс» Дніпровської міської ради з питання дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2011 року по 04 квітня 2025 року від 11 квітня 2025 року № 1697/04-36-07-07-03/32835620.
Відповідно до абзацу 7 п. 86.7.4 ст. 86 Податкового кодексу України за результатами розгляду матеріалів перевірки комісія з розгляду заперечень приймає висновок, що є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
Як вбачається із абзацу 9 п. 86.7.4 ст. 86 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, проведеної на підставіпідпункту 78.1.5пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу у зв`язку з розглядом наданих у порядку, визначеному цим пунктом, заперечень до акта (довідки) перевірки, або розглядом скарги на прийняте контролюючим органом податкове повідомлення-рішення, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу, який проводив таку перевірку, протягом п`яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Розгляд таких заперечень окремо не здійснюється. Такі заперечення долучаються до матеріалів перевірки або матеріалів щодо розгляду скарги, а наведені в них факти та дані враховуються контролюючим органом при формуванні у передбаченому цим підпунктом порядку висновку за результатами розгляду матеріалів перевірки або під час розгляду скарги на прийняте податкове повідомлення-рішення у порядку, встановленомустаттею 56цього Кодексу.
В судовому засіданні встановлено, що на теперішній час триває процедура адміністративного оскарження рішення контролюючого органу Комунальним підприємством «Дніпродорсервіс», як платником податків, а відтак питання обґрунтованості та законності висновків, викладених в акті податкової перевірки щодо допущених підприємством порушень вимог податкового законодавства в ході ведення податкового обліку, є предметом розгляду в органах Державної податкової служби.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, ст. 62 Конституції, що не можуть бути визнані належним та допустимим доказом відомості, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв`язку з їх не відповідністю нормамст. 256 КУпАП, та виходячи з того, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказам вини особи в тому чи іншому діяння, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, Series А заява № 25), оскільки не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа Коробов проти України № 39598/03 від 21 липня 2011 року).
Таким чином, суддя, не вдаючись до з`ясування питання наявності або відсутності в діях особи, що притягується до адміністративної відповідальності, порушень вимог податкового законодавства під час ведення податкового обліку, приходить до висновку про передчасність висновків особи, що склала адміністративний протокол, щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а тому провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-1 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283, 284, 294, 303 КУпАП, суддя,-
П О С Т А Н О В И В :
Справу проадміністративні правопорушення,передбаченеч. 1 ст. 161-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв`язку із відсутністю складу і події адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Чечелівський районний суд міста Дніпра.
Суддя О.О. Некрасов