Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 141/436/25
Провадження №3/141/266/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2025 року с-ще Оратів
Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Климчук Сергій Васильович, розглянувши матеріали, що надійшли з СПД № 1 відділення поліції № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173 КУпАП, ст. 185 КУпАП,
У С Т А Н О В И В:
17 травня 2025 року приблизно о 10 год гр. ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 в присутності інших осіб виражалася нецензурною лайкою, неодноразово висловлювала погрози, чим порушила громадський порядок і спокій громадян.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.173КУпАП - дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Також 17.05.2025 приблизно о 10 год гр. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою АДРЕСА_1 висловлювалася нецензурною лайкою в присутності інших осіб, не реагувала на зауваження та погрожувала фізичною розправою. На неодноразові вимоги поліцейського припинити протиправну поведінку поводила себе зверхньо та зухвало.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.185КУпАП - злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов`язків.
Окрім того, 23.05.2025 приблизно о 10 год 20 хв гр. ОСОБА_1 , перебуваючи в с. Оратівка по вул. Шевченка, неподалік магазину «Продукти», виражалася нецензурною лайкою в присутності інших осіб, чим порушила громадський порядок і спокій громадян.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.173КУпАП - дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Також 23.05.2025 приблизно о 10 год 20 хв гр. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою с. Оратівка вул. Шевченка, вчинила злісну непокору, яка виразилась у невиконанні законної вимоги працівника поліції припинити протиправну поведінку, а саме виражатися нецензурною лайкою у громадському місці, висловлювала погрози фізичною розправою, поводила себе неадекватно.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.185КУпАП - злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов`язків.
Постановою суду від 05.06.2025 адміністративні справи № 141/436/25 та № 141/466/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 185 КУпАП, а також адміністративні справи № 141/437/25 та № 141/467/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173 КУпАП, об`єднано в одне провадження, присвоєно об`єднаній справі № 141/436/25 (провадження № 3/141/266/25).
В судове засідання 05.06.2025 ОСОБА_1 не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи, шляхом направлення судової повістки за зазначеною в протоколах про адміністративні правопорушення адресою ( АДРЕСА_1 ) причини неявки суду не повідомила, заяв та клопотань до суду не подала.
Разом з тим, як убачається з матеріалів справи № 141/436/25, конверт з судовою повісткою про виклик до суду на 05.06.2025, надісланою на адресу проживання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), повернуто до суду з відміткою «адресат відмовився».
Суд звертає увагу на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності повинна добросовісно використовувати надані їй процесуальні права, не зловживати ними та зобов`язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов`язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом для прискорення процедури слухання.
Про це зазначає Європейський суд з прав людини у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії», у якій, окрім іншого, зроблено висновок, що заявник (зацікавлена особа) зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Згідно положеньст. 268КУпАП під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи вказані обставини, зважаючи на той факт, що ОСОБА_1 була обізнана про складання щодо неї протоколів про адміністративні правопорушення, однак не вживала заходів для явки до суду, належним чином повідомлялася про розгляд справи у суді шляхом направлення судової повістки за адресою проживання, однак будь-яких заяв та клопотань до суду не подала, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на підставі наявних у справі матеріалів.
Суд, розглянувши матеріали справи № 141/436/25, доходить наступних висновків.
Частиною 2 ст.7КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП встановлено,що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати:чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 173 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Згідно з п. 3 постанови Пленуму Верховного суду України № 19 від 22.12.2006 «Про судову практику у справах про хуліганство» дрібне хуліганство - це умисне порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, яке не супроводжується особливою зухвалістю або винятковим цинізмом.
Громадський порядок - це урегульована правовими та іншими соціальними нормами система суспільних відносин, що забезпечує захист прав і свобод громадян, їх життя і здоров`я, повагу честі та людської гідності, дотримання норм суспільної моралі.
Об`єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян. При цьому дрібне хуліганство характеризується умислом, тобто особа, яка вчиняє таке правопорушення, усвідомлює, що своїми діями порушує громадський порядок і спокій громадян, та бажає чи свідомо припускає прояв неповаги до суспільства.
Суб`єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у неповазі до суспільства, у прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі. Умисний прояв винним явної неповаги до оточуючих головний момент, що визначає зміст і сенс поведінки хулігана. За відсутності такого мотиву не може бути дрібного хуліганства.
Також адміністративна відповідальність за ст.185КУпАП настає у разі злісної непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов`язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв`язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Об`єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення громадського порядку та суспільної безпеки, та суспільні відносини у сфері державного управління.
Об`єктивна сторона правопорушення полягає у злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі працівника поліції при виконанні ним службових обов`язків, а також вчинення таких самих дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв`язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Кваліфікуючою ознакою цього адміністративного правопорушення визначають спосіб його вчинення злісність непокори, що є відмовою від виконання наполегливих, неодноразово повторених, проте в той же час законних вимог чи розпоряджень поліцейського під час виконання ним службових обов`язків або відмова, виражена в зухвалій формі, яка свідчить про явну зневагу до осіб, які охороняють громадський порядок.
Отже, злісна непокора виражається у відмові від обов`язкового виконання наполегливих, неодноразово повторених розпоряджень або вимог працівника поліції, або в непокорі, вираженій в зухвалій формі, що свідчить про явну неповагу до органів та осіб, які охороняють громадський порядок. Відмова правопорушника проявляється у недвозначній формі словами, жестами, мовчанням тощо.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративних правопорушень, передбачених ст.173КУпАП та ст.185КУпАП доводиться доказами, що містяться в матеріалах справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 668282 від 17.05.2025 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 668283 від 17.05.2025 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 668284 від 23.05.2025 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 668285 від 23.05.2025 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП;
- рапортом ПОГ СВГ ВнП № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ст. лейтенанта Б. Мовчана від 17.05.2025, зі змісту якого убачається, що ним 17.05.2025 о 09 год 56 хв на логістичному пристрої створено службове завдання щодо перевірки особи «Сімейний насильник» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває на обліку в Національній поліції за вчинення адміністративного правопорушення за ч.1, ч.2, ст. 173-2 КУпАП та відносно якої працівниками поліції винесено ТЗПсК. В ході виконання службового завдання, а саме проведення профілактичної бесіди, ОСОБА_1 , перебуваючи на проїжджій частині вулиці Садова в с. Оратівка у п`яному вигляді (хитка хода, почервоніння обличчя, агресивна, надекватна поведінка, запах алкоголю з порожнини рота) висловлювалася нецензурною лайкою, погрожувала фізичною розправою та пошкодженням службового автомобіля, поводила себе нахабно, на його зауваження та попередження не реагувала, своєю поведінкою відмовлялася виконати законні вимоги про припинення протиправної поведінки. У зв`язку із вчиненням ОСОБА_1 зазначених дій, ним було складено протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 173 КУпАП та за ст. 185 КУпАП, а також винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 178 КУпАП;
- дисками з відеозаписами події від 17.05.2025 та від 23.05.2025.
Суд зауважує, що рапорт поліцейського за своїм правовим змістом є документом, яким працівники поліції інформують керівництво про законність та обґрунтованість дій під час встановлення обставин вчинення особою адміністративного правопорушення. Разом з тим, вказаний документ містить дані про обставини, що підлягають доказуванню по справі про адміністративне правопорушення. Він підлягає аналізу та оцінці у сукупності з всіма наявними доказами.
Відповідно до статті 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, а тому з метою всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, судом було досліджено здійснені працівником поліції відеозаписи події, які відбулись 17.05.2025 та 23.05.2025, та які долучено до матеріалів справи.
Зафіксовані відеозаписами обставини, які були здійснені поліцейським, безумовно стосуються вчинених правопорушень, описаних в протоколах про адміністративні правопорушення серії ВАД № 668282 від 17.05.2025, серії ВАД № 668283 від 17.05.2025, серії ВАД № 668284 від 23.05.2025 та серії ВАД № 668285 від 23.05.2025, що надає можливість повно та об`єктивно дослідити їх, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку поліцейського та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Зокрема, з досліджених в судовому засіданні відеозаписів від 17.05.2025 та від 23.05.2025 підтверджено обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушень, передбачених ст.173КУпАП та ст. 185 КУпАП.
Суд зауважує, що події, зафіксовані відеозаписами від 17.05.2025 та від 23.05.2025, відповідають суті правопорушень, викладених в протоколах про адміністративні правопорушення серії ВАД № 668282 від 17.05.2025, серії ВАД № 668283 від 17.05.2025, серії ВАД № 668284 від 23.05.2025 та серії ВАД № 668285 від 23.05.2025, та дані відеозаписи є послідовними, оскільки безпосередньо на них зафіксовано дату їх проведення та хронологія часу вчинення відповідних дій, які відбувались 17.05.2025 та 23.05.2025.
Окрім того, згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ № 275052, 17.05.2025 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 119,00 грн
Докази, які містяться в матеріалах справи, суд приймає до уваги, оскільки вони не викликають сумнівів чи протиріч, підтверджують послідовність та хронологію подій, які відбувались 17.05.2025 та 23.05.2025 за участі ОСОБА_1 , а також підтверджують обставини, що підлягають з`ясуванню при розгляді даної справи.
Дослідивши матеріалисправи,суд доходитьвисновку,що вдіях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.173КУпАП - дрібне хуліганство та ст. 185 КУпАП злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов`язків.
При цьому, належних та допустимих доказів на спростування обставин, зазначених в протоколах про адміністративні правопорушення серії ВАД № 668282 від 17.05.2025, серії ВАД № 668283 від 17.05.2025, серії ВАД № 668284 від 23.05.2025 та серії ВАД № 668285 від 23.05.2025 суду не надано та матеріали справи не містять.
З урахуванням встановлених обставин справи та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративних правопорушень, передбачених ст.173КУпАП та ст.185 КУпАП, доведена повністю.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено, терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно до ст. 23 Кодексу України про адміністративне правопорушення, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Згідно ст.33КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчинених порушень, особу правопорушниці ОСОБА_1 , ступінь її вини, суд вважає за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у відповідності до ст.36 КУпАП в межах санкції за більш серйозне правопорушення (ст. 185 КУпАП) із числа вчинених у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Пунктом 5 ч. 2 ст.4 Закону України«Про судовийзбір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, які слід стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 8, 25, 27, 36, 40-1, 173, 185, 251, 252, 266, 268, 280, 283, 284, 287 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,визнати винуватоюу вчиненніадміністративних правопорушень,передбачених ст. 173КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119,00 грн (сто дев`ятнадцять гривень 00 копійок).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватоюу вчиненніадміністративних правопорушень,передбачених ст. 185 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255,00 грн (двісті п`ятдесят п`ять гривень 00 копійок).
На підставі ст.36КУпАП накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , остаточне адміністративне стягнення в межах санкції ст. 185 КУпАП, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255,00грн (двісті п`ятдесят п`ять гривень 00 копійок).
Реквізити рахунку для сплати штрафу: (отримувач коштів ГУК у Вінницькій обл./смт Оратів/21081100, код ЄДРПОУ 37979858, банк отримувача Казначейство України, рахунок отримувача UA978999980313040106000002806, код класифікації доходівбюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в сумі 605,60грн (шістсот п`ять гривень 60 копійок) в дохід Державного бюджету України (реквізити рахунку для оплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Копію постанови направити ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 285 КУпАП.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцятьднів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч.1 ст. 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч.1 ст. 308 КУпАП).
Згідно ч. 2 ст. 308КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цьогоКодексу та зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом 3 (трьох) місяців з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.В. Климчук