Справа №2-а- 730 /2010 року
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2010 року м. Судак
Судацький міський суд Автономної Республіки Крим
у складі:
головуючого судді Морозової Л.М.
при секретарі Усачової М.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Судак
адміністративну справу
за позовом
ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України м. Судака АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» , суд-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась у суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України м. Судака АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» .В якому просить суд зобовязати управління пенсійного фонду України у м. Судак нарахувати недоплачену їй, як дитині війни щомісячну соціальну допомогу за 2006-2010 роки - 6961, грн..
Посилаючись на те , що вона є дитиною війни.
Згідно зі статтею 6 Закону, з 01.01.2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Всупереч ст. 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, пунктом 17 статті 77 та статтею 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 року та пунктом 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено на 2006 та 2007 роки відповідно. Пунктом 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року положення статті 6 закону було викладено в новій редакції, і при цьому право на державну соціальну допомогу дітям війни було обмежено.
Рішеннями Конституційного Суду України від 9.07.2007 року № 6 - рп/2007 та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. положення, що призупиняли дію статті 6 Закону, були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) та втратили свою чинність з дня їх ухвалення.
Розмір підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону становить 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня - 350 гривень, з 1 квітня - 359 гривень, з 1 жовтня - 366 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривню, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
У 2008 році згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», їй була виплачена соціальна допомога як дитині війни в обмеженому розмірі на суму 579,3 грн. (зі січня 2008 р. - 47,00 грн.; з 1 квітня 2008 р. - 48,10 грн.; з 1 липня 2008 р. - 49,80 грн.).
У 2009 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність та фактичні виплати надбавок дітям війни не змінилися.
Їй як особі, що має статус дитини війни належало виплачувати щомісячну державну соціальну допомогу у наступних сумах: за 2006 рік-1290,60 грн.: Січень - березень (350 грн. х 30%) х 3 місяця = 315,00 грн.; квітень-вересень (359 грн. х 30%) х 6 місяців = 646,20 грн.;жовтень-грудень (366 грн. х 30%) х 3 місяця = 329,40 грн.;
за 2007 рік - 1420,70 грн.: Січень - березень (380 грн. х 30%) х 3 місяця = 342,00 грн.;Квітень-вересень (406 грн. х 30%) х 6 місяців = 730,80 грн.; жовтень-грудень (411 грн. х 30%) х 3 місяця = 369,90 грн.;
за 2008 рік-1737,90 грн.: січень - березень (470 грн. х 30%) х 3 місяця = 423,00 грн.; квітень-червень (481 грн. х 30%) х 3 місяців = 432,90 грн.; липень-вересень (482 грн. х 30%) х 3 місяця = 433,80 грн.; жовтень - грудень (498 грн. х 30%) х 3 місяця = 448,20 грн.;
за 2009 рік - (498 грн. х 30%) х 12 міс. = 1792,80 грн. за 2010 рік-1688,30 грн.
січень - березень (695 х 30%) х 3 місяця = 627,50 грн.
квітень-червень (706 х 30% ) х 3 місяця = 635,40 грн.
липень - серпень (709 х 30%) х 2 місяця = 425,40 грн. Загальна сума, яка мені мала бути виплачена як дитині війні за 2006-2009 роки становить - 8635,40 гривень.
Але фактично виплачено лише за період з 01.01.2008 року у сумі 1574,40 грн., в тому числі:
січень - березень 2008 року - 47 грн. х 3 місяця = 141,00 грн.;
квітень-червень 2008 року - 48,10 грн. х 3 місяців = 144,30 грн.;
липень-вересень 2008 року - 48,20 грн. х 3 місяця = 144,60 грн.;жовтень - грудень 2008 року - 49,80 грн. х 3 місяця = 149,40 грн.;
За 2009 рік - 49,80 грн. х 12 місяців = 597,60 грн.
За 2010 рік - 49,80 грн. х 8 = 398,40 грн. Таким чином, недоотримана мною сума соціальної допомоги за 2006-2009 роки складає 6961,00 грн.
У суді представник позивачки ОСОБА_1 позов у суді підтримав , посилаючись на докази викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у суд не зявився. В суд звернувся з заявою про розгляд справи у його відсутності. Суду надав заперечення на позов в яких просив суд відмовити позивачці у задоволені позову посилався на те, що строк для звернення у суд позивач пропустила без поважних причин , так як звернулася з позовом 02.11.2010 року.
Суд, вислухавши представника позивачки, ознайомившись з запереченнями відповідача та дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст.7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом , здійснюється
за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до Закону України №2195 IV від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» , де йдеться про те , що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якому на час закінчення ( 2 вересня 1945 року ) Другої світової війни було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується ксерокопією її паспорта на а. с.10, тобто станом на час закінчення Другої світової війни їй було менше 18 років, тому вона є особою, яка віднесена до категорії осіб, визнаних дітьми війни. Вона має право на пільги, встановлені законодавством України, у тому числі на передбачену ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» щомісячну державну соціальну допомогу, що підтверджується посвідченням на а. с. -11.
Згідно зі ст.111Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року №489 V у 2007 році були внесені зміни, згідно яким підвищення
пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону виплачується особам, які є інвалідами у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни , пунктом 12, ст.71 Закону №489 У зупинена на 2007 рік дія ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-пр/2007року, положення п.12, ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» №489 V від 19 грудня 2007року, яким зупинено на 2007 рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення тобто з 9 липня 2007року.Конституційний Суд України дійшов до висновку, що зупинення закону про Державний бюджет України дії інших законів України , встановлення іншого додаткового правового регулювання відносин , ніж передбачено законом України, не відповідає статтям 1,3 частини 2 статті 8, частини 2, ст.19, статтям 21,22 пункту 1 частини 2, ст.92, частинам 1, та 2,3 статті 95 Конституції України. Тобто Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних Законів України, зупинити дію окремих законів України, або будь яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Тобто ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» являється діючою.
Доводи відповідача , щодо пропуску строку звернення у суд позивачем суд вважає обґрунтованими.
Позивачка дійсно пропустила строк для звернення до суду за 2006 рік, 2008 рік,2009 рік, передбачений ст.99 КАС України (у редакції 2005 року ) доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав позивач не надала. Відповідач в своїх запереченнях наполягає на застосуванні положень статей 99,100 КАС України в частині відмови в задоволенні позову у звязку з пропуском позивачем строку звернення до суду. У суд позивачка звернулася 02 листопада 2010 року на а. с. 2 вхідний номер. Тому вимоги про нарахування недоплаченої щомісячної соціальної допомоги за 2006 рік,2008 рік.2009 рік задоволенню не підлягають. На час звернення у суд, згідно ст.99 КАС України 2010 року строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав становить шість місяців, так як позивач звернулась у суд 02 листопада 2010 року то стягненню на користь позивача підлягає недоплачена щомісячна соціальна допомога за період з травня 2010 року по грудень 2010 року.
Суд не може перебирати на себе функції здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Тому в частині стягнення щомісячної соціальної допомоги на користь ОСОБА_2 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з травня 2010 року по грудень 2010 року суд надходить до висновку необхідно задовольнити позов позивача та зобовязати відповідача виконувати начислення щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_2 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, та забезпечити її виплату з травня 2010 року по грудень 2010 року.
Відповідно до вимог ч.3, ст.94 КАС України - якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, понесені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
В звязку з чим на користь ОСОБА_2 необхідно стягнути, судовий збір 1,70 грн.
В решті вимог ОСОБА_2 слід відмовити.
Керуючись рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 року по справі №1-29/2007 від 09 липня 2007 року,ст.ст.6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ст.ст.18,158-163,71,104, 99,100 Кодексу Адміністративного судочинства України , суд-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України м. Судака АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни» задовольнити частково.
Зобовязати управління пенсійного фонду України у м. Судак АР Крим виконувати начислення щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_2 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, та забезпечити її виплату за період з травня 2010 року по грудень 2010 року.
В решті вимог ОСОБА_2 відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 з Державного бюджету України Р/р 31115095700002 Банк :ГУ ДКУ в АР Крим Сімферополь; МФО 824026 Отримувач: Держбюджет м. Сімферополь 22090200 ОКПО 34740405 судовий збір у розмірі 1,70 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції через Судацький міський суд АР Крим.
Головуючий Л.М. Морозова