Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 червня 2025 року м. Рівне№460/15835/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом
Приватної виробничо-комерційної фірми "Фіалка"
доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватної виробничо-комерційної фірми "Фіалка" (далі по тексту позивач, ПВКФ Фіалка) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі по тексту відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.11.2024 №18137/17-00-04-08-10.
На обґрунтування позову позивач зазначає, що на підставі акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.11.2024 №18137/17-00-04-08-10, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування до податкових накладних до позивача застосовано штраф в сумі 13966,89 грн. Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафу в сумі 13966,89 грн. за порушення строків реєстрації розрахунків коригування є протиправним. Позивач вказує, що , в ході формування висновків в акті перевірки про порушення контролюючим органом не було враховано фактичну дату надходження розрахунків коригування на адресу ПВКФ Фіалка, адже як вказує пункт 89 Розділу ХХ Підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України, граничний строк реєстрації розрахунків коригування нерозривно пов`язаний із датою надходження такого розрахунку коригування на адресу отримувача (покупця). Відтак, позивач зазначає, що враховуючи дату надходження розрахунків коригування ним не було порушено встановлений пунктом 89 Розділу ХХ Підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України 18 денний граничний строк для реєстрації розрахунків коригування. А тому, позивач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є не правомірним та підлягає скасуванню в судовому порядку. На підставі викладеного, позивач просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 30.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позов.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. На обґрунтування заперечення зазначає, що за результатами перевірки ГУ ДПС у Рівненській області складено акт від 08.10.2024 №15323/ж5/17-00-04-08-10/30207687, яким зафіксовано порушення ПВКФ Фіалка вимоги п.201.10 ст.201 розділу V, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ, п.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, а саме порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, що тягне за собою відповідальність у вигляді штрафних санкцій передбачених п. 1201.1 ст. 1201 розділу II Податкового кодексу України. На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.11.2024 №18137/17-00-04-08-10, яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штрафні санкції в розмірі 13966,89 грн. Відповідач також вказує, що до заперечень позивача на акт перевірки не надано будь-якої інформації та копій документів щодо повідомлення/підтвердження від постачальника про факт несвоєчасного направлення до покупця розрахунків коригування на зменшення для подальшої їх реєстрації в ЄРПН, не надано інформації та копій документів щодо господарських операцій (причин), які стали підставою для формування таких розрахунків коригування на зменшення, не надано будь-якої інформації та копій документів про повідомлення/підтвердження від суб`єкта господарювання, що здійснює супровід програмного забезпечення, яке використовує ПВКФ Фіалка для документообігу та реєстрації в ЄРПН ПН/РК, про факт несвоєчасного направлення постачальником до покупця розрахунків коригування на зменшення. Крім того, відповідно до аналізу поданої позивачем податкової звітності з ПДВ не встановлено фактів подання товариством декларації з ПДВ разом з додатком 7 (заявою із скаргою на такого продавця та копій документів, передбачених пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, у тому числі документів, що засвідчують дату отримання такого розрахунку коригування). Разом з тим, ДПС не супроводжує послуги з надання платних програмних забезпечень, які надають приватні компанії (у тому числі M.E.Dос). Враховуючи викладене, відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач, Приватна виробнича-комерційна фірма Фіалка (ПВКФ Фіалка) є діючим суб`єктом господарювання (дата державної реєстрації: 18.02.1994, дата запису в ЄДР: 27.02.2007 номер запису 16021200000002077), є платником податків на загальній системі оподаткування та платником податку на додану вартість, що підтверджується Витягом з реєстру платників податку на додану вартість №1617124500167.
Зареєстрованими видами діяльності є: будівництво житлових і нежитлових будівель (основний); будівництво доріг і автострад; неспеціалізована оптова торгівля; інші будівельно-монтажні роботи; лісопильне та стругальне виробництво; оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; підготовчі роботи на будівельному майданчику; інші спеціалізовані будівельні роботи; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; вантажний автомобільний транспорт; інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ та пункту 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України, уповноваженою особою Головного управління ДПС у Рівненській області проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку, звіту) дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПВКФ Фіалка.
За результатами перевірки складено акт від 08.10.2024 №15323/ж5/17-00-04-08-10/30207687, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушення ПВКФ Фіалка пункту 201.10 статті 201 розділу V, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ, пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, в результаті чого порушено терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних:
№33 від 16.03.2024 на суму ПДВ 7500,00 грн, дата реєстрації в ЄРПН 17.04.2024, граничний термін реєстрації 02.04.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації 15;
№32 від 16.03.2024 на суму ПДВ 2500,00 грн, дата реєстрації в ЄРПН 17.04.2024, граничний термін реєстрації 02.04.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації 15;
№22 від 21.03.2024 на суму ПДВ 4069,22 грн, дата реєстрації в ЄРПН 18.04.2024, граничний термін реєстрації 07.04.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації 11;
№23 від 21.03.2024 на суму ПДВ 36,71 грн, дата реєстрації в ЄРПН 18.04.2024, граничний термін реєстрації 07.04.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації 11;
№2 від 29.03.2024 на суму ПДВ 250666,67 грн, дата реєстрації в ЄРПН 16.04.2024, граничний термін реєстрації 15.04.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації 1;
№960 від 05.04.2024 на суму ПДВ 24,57 грн, дата реєстрації в ЄРПН 01.05.2024, граничний термін реєстрації 22.04.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації 9;
№185 від 26.07.2024 на суму ПДВ 173419,20 грн, дата реєстрації в ЄРПН 05.09.2024, граничний термін реєстрації 18.08.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації 18.
Позивачем подане заперечення на акт перевірки, за результатами розгляду якого висновки акта перевірки залишені без змін.
На підставі акта перевірки від 08.10.2024 №15323/ж5/17-00-04-08-10/30207687 Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.11.2024 №18137/17-00-04-08-10, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 13966,89 грн.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним позивач звернувся до суду з даною позовною заявою про його скасування.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).
Згідно з пп.20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, серед іншого проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
За змістом п.75.1 ст.75 ПК України визначено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Приписами абз.2 пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України визначено, що предметом камеральної перевірки може бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операції з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
За змістом п.192.1 ст.192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідного коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України передбачає, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
Відповідно до п.69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX) платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
У період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.
08.02.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 № 2876-IX (далі Закон №2876-ІХ), яким підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу доповнено підпунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), встановлених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, встановлені пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу.
Так, Законом №2876-IX передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
З доданого до податкового повідомлення-рішення від 25.11.2024 №18137/17-00-04-08-10 розрахунку штрафу встановлено, що податковим органом застосовано до позивача штрафні санкції:
- за порушення термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних: №33 від 16.03.2024 на 15 календарних днів штраф 2% в розмірі 150,00 грн; №32 від 16.03.2024 на 15 календарних днів штраф 2% - 50,00 грн; №22 від 21.03.2024 на 11 календарних дні штраф 2% - 81,38 грн; №23 від 21.03.2024 на 11 календарних дні штраф 2% - 0,73 грн; №2 від 29.03.2024 на 1 календарний день штраф 2% - 5013,33 грн; №960 від 05.04.2024 на 9 календарних днів штраф 2% - 0,49 грн;
- за порушення термінів реєстрації податкової накладної №185 від 26.07.2024 на 18 календарних днів штраф 5% в розмірі 8670,96 грн.
Так, згідно з п.201.10 ст.201 розділу V ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) реєстрація податкових накладних/розрахунків коригувань у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригувань, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригувань, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
За змістом п.89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних і розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних і розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з Податковим кодексом України.
Як зазначено вище, абз.1 пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу визначено, що платники податків, які не мають можливості своєчасно виконувати податкові обов`язки, зобов`язані забезпечити в ЄРПН реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригувань, складених за операціями, здійсненими за лютий- травень 2022 року, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, з урахуванням положень Порядку підтвердження можливості чи не можливості виконати платником податків обов`язків, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, та переліку документів на підтвердження, які затверджені наказом Кабінетом Міністрів України.
Суд звертає увагу на те, що висновки контролюючого органу про порушення позивачем терміну реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п.201.10 ст.201 та п.89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, ґрунтуються на хронологічному аналізі дати складання податкових накладних/розрахунків коригувань контрагентами позивача і дати реєстрації таких в ЄРПН позивачем.
Разом з цим, суд зазначає, що строки реєстрації розрахунків коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику обраховуються інакше, аніж інші, строк для такої реєстрації обраховується від дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а не від складання такого розрахунку.
Таким чином, обов`язковою умовою встановлення факту порушення граничного строку реєстрації розрахунку коригування у випадку порушення граничного строку за загальним правилом 15 календарних днів, а у редакції Закону України від 12.01.2023 №2876-ІХ 18 календарних днів, з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) є саме: встановлення дати отримання розрахунків коригування до податкових накладних отримувачем (покупцем).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.01.2025 у справі №280/4889/24.
Та обставина, що ПК України не передбачає механізму фіксації дати отримання покупцем розрахунку коригування, що визнає відповідач у відзиві, не змінює змісту вищенаведених норм та не дає правових підстав, щоб тлумачити їх таким чином аби початок відліку строку на реєстрацію розрахунку коригування, в якому передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, розпочинався саме з дня складення такого РК.
Суд зазначає, що відповідач для цілей цих правовідносин не може покликатися на відсутність механізму перевірки дати отримання відповідних розрахунків коригування, а повинен був запровадити процедури, які б давали можливість достеменно встановити дату отримання відповідного розрахунку коригування.
Визнання відповідачем відсутності законодавчо закріпленого механізму фіксації дати отримання розрахунку коригування лише підкреслює прогалину в нормативному регулюванні, яка не може бути використана на шкоду платникам податків, адже інакше це призводило б до порушення базових засад правової визначеності та рівності сторін у податкових правовідносинах.
Таким чином, тлумачення відповідача, яке пов`язує початок відліку строку реєстрації з датою складання розрахунку коригування, а не з його отриманням, не лише не має нормативного підґрунтя, але й створює необґрунтовані перешкоди для платників податків у реалізації прав та обов`язків, що суперечить меті податкового законодавства - забезпеченню прозорості та справедливості у відносинах між платниками податків.
Суд зазначає, що відсутність прямої норми в ПК України, що визначає порядок контролю за тим, коли отриманий відповідний розрахунок коригування, не є перешкодою для визначення моменту отримання такого розрахунку.
Зокрема, в рамках, коли вже спір підлягає вирішенню в судовому порядку, суди мають чітко визначені повноваження щодо дослідження доказів. Так, адміністративний суд, застосовуючи засади адміністративного судочинства, з метою виконання передбаченого частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завдання, має повноваження досліджувати та оцінювати всі наявні докази, які можуть свідчити про дату фактичного отримання розрахунку коригування покупцем, і з урахуванням заперечень сторін встановити конкретну дату отримання такого розрахунку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.03.2025 у справі №380/3834/24.
Матеріалами справи стверджується, що згідно з витягами з Електронного кабінету платника податків до розрахунків коригувань кількісних вартісних показників до податкових накладних, доданих до позовної заяви встановлено, що по розрахунках коригування, які визначені у додатків до акта перевірки та податкового повідомлення-рішення від 25.11.2024 №18137/17-00-04-08-10 реєстрація розрахунків коригування до податкових накладних позивачем відбулася у встановлені податковим законодавством строки, оскільки з дати отримання коригування від контрагента і до дати реєстрації коригування позивачем не минуло 18 днів.
Разом з тим, слід зазначити, що акт камеральної перевірки не містить жодних відомостей про дату отримання позивачем від постачальників розрахунків коригування до податкових накладних, за порушення реєстрації яких відповідач застосував штрафні санкції.
Так, контролюючий орган, визначаючи граничні строки реєстрації та кількість днів затримки, виходив з дати складання розрахунку коригування до податкової накладної, однак такий підхід відповідача є помилковим та безпідставним, оскільки суперечить приписам абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України.
Відсутність встановленої, в установленому законом порядку, процедури (механізму) фіксації контролюючим органом дати одержання покупцем «зменшеного» розрахунку коригування не може мати наслідком застосування до платника податків штрафних санкцій за порушення норм п.201.10 ст.201 ПК України та пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, застосування яких нерозривно пов`язане із фактом фіксації контролюючим органом наведеної вище дати.
При цьому, суд звертає увагу на те, що стовпчик 6 розрахунку штрафу з назвою «сума ПДВ» містить саме від`ємні значення, тому для притягнення позивача до відповідальності, відповідач зобов`язаний в акті чи в розрахунку до ППР вказати не дату складання розрахунку коригування, як це було зроблено в стовпчику 3 таблиці, а зазначити дату отримання покупцем (позивачем) таких розрахунків коригування, разом з тим, відповідач під час камеральної перевірки не зазначив інформацію щодо дат отримання розрахунків коригування позивачем від його постачальників для подальшої реєстрації, що призвело до неправомірності висновків про порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, аналізуючи наведені вище законодавчі приписи та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, на підставі належних, достовірних та достатніх доказів не спростовано доводів позивача щодо дати отримання спірних розрахунків коригування та, відповідно, не доведено обґрунтованості висновків камеральної перевірки про порушення позивачем граничних строків реєстрації таких розрахунків коригування, при цьому, враховуючи дати отримання розрахунків коригування до податкових накладних від постачальників зазначених у витягах з Електронного кабінету платника податків доданих до позовної заяви та наявних в матеріалах справи, позивачем дотримано строки реєстрації розрахунків в ЄРПН, визначені нормами статті 201 Податкового кодексу та підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу, а тому застосування штрафних санкцій за порушення строку їх реєстрації в розмірі 2% суми податку на додану вартість 5295,93 грн. є протиправним, а тому спірне податкове повідомлення-рішення в цій частині підлягає скасуванню.
Стосовно строків реєстрації податкової накладної №185 від 26.07.2024, то суд зазначає, що позивачем порушено встановленні чинним ПК України строки її реєстрації в ЄРПН, а тому відповідачем правомірно застосовано штраф в розмірі 5% суми податку на додану вартість 8670,96 грн., а тому в цій частині спірне податкове повідомлення-рішення є правомірним.
За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, позовну заяву належить задовольнити частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Приватної виробничо-комерційної фірми "Фіалка" до Головного управління ДПС у Рівненській області задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 25.11.2024 №18137/17-00-04-08-10 в частині застосування до Приватної виробничо-комерційної фірми "Фіалка" штрафу в розмірі 5295,93 грн.
В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.
Стягнути на користь Приватної виробничо-комерційної фірми "Фіалка" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судовий збір в розмірі 1148,22 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Приватна виробничо-комерційна фірма "Фіалка" (вул. Конституції, 24, кв.16,с. Зоря,Рівненська обл., Рівненський р-н,35314. ЄДРПОУ/РНОКПП 30207687)
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023. ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Повний текст рішення складений 05.06.2025.
Суддя Олег ГРЕСЬКО