Рішення № 127914412, 05.06.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2025
Номер справи
420/7500/25
Номер документу
127914412
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/7500/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Одеський завод поршневих кілець» (вул. Желябова, 4, м. Одеса, 65033) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Одеський завод поршневих кілець» до Головного управління ДПС в Одеській області (далі ГУ ДПС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.12.2024 №54332/15-32-04-04 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 91753,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ПрАТ «Одеський завод поршневих кілець» є платником податку по орендній платі за землю.

12.12.2024 року відповідачем складено відносно позивача ППР №54332/15-32-04-04, яким застосована штрафна санкція у розмірі 184604,60 грн за несвоєчасну сплату орендної плати за землю за періоди січень-грудень 2022 року, січень-червень 2023 року, серпень-грудень 2023 року, січень-березень 2024 року та травень 2024 року.

Представник позивача вважає, що ПрАТ «Одеський завод поршневих кілець» на підставі п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не може нести фінансову відповідальність у вигляді штрафу за порушення, яке відбулось під час дії карантину (з 01.03.2020 по 30.06.2023 року).

Оскільки дати фактичної сплати частини грошового зобов`язання здійснено в період дії карантину з 01.03.2020 по 30.06.2023 року, ППР в частині суми штрафу 91753,80 грн є протиправним та підлягає скасуванню.

При цьому, одночасно з п.52-1 діяв п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, яким скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій на період дії карантину.

Таким чином, наявний конфлікт та неоднозначне (множинне) трактування норм п.52-1 та п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

Оскільки згідно з п.п.4.1.4 ст.4 ПК України у разі неоднозначного (множинного) трактування законодавства про права та обов`язки платників податків застосовується презумпція правомірності рішень платника податку, представник позивача вважає прийняте ППР протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

На підставі викладеного представник просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 19.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження по справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що в ході камеральної перевірки встановлено, що позивачем порушені граничні терміни сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по орендній платі з юридичних осіб за звітні податкові періоди січень грудень 2022 року, січень червень 2023 року, серпень грудень 2023 року, січень березень 2024 року, травень 2024 року та встановлено порушення термінів сплати, визначених п.287.3, 287.4 ст.287, п.288.7 ст. 288 ПКУ.

Тобто, платником самостійно визначені податкові зобов`язання із орендної плати з юридичних осіб були сплачені із простроченням на відповідну кількість днів, наведених у розрахунках, що правомірно стало підставою для застосування фінансових санкцій.

На думку представника відповідача, такі порушення вимог ст.57 ПК України правомірно стали підставою для застосування до платника штрафних санкцій, передбачених ст.124 ПК України, враховуючи наступне.

Законом №2118-IX ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено п.п.69.2, абз.18 якого скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій на період дії карантину. Отже наведені представником позивача обмеження щодо застосування штрафних санкцій не підлягають врахуванню в силу вимог абз.18 п.п.69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

При цьому, заява щодо неможливості виконання платником податкових обов`язків, відповідно до Порядку №255 від ПрАТ «Одеський завод поршневих кілець» до ГУ ДПС - не надходила.

В зв`язку з цим, в ході камеральної перевірки правомірно зроблено висновок про наявність підстав для застосування до платника оскаржуваних штрафних санкцій.

В обґрунтування правової позиції представник посилається на правові позиції, викладені в постановах Верховного Суду від 12.03.2024 у справі №160/13661/23, від 06.02.2024 у справі №160/10740/23, від 11.04.2024 у справі № 380/14133/23, від 02.05.2024 у справі №420/11020/23, від 16.04.2024 у справі №460/21543/23, від 12.04.2024 у справі №620/9720/23, від 12.03.2024 у справі №160/13661/23.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якій просив задовольнити позовні вимоги, наголошуючи на тому, що відзив не містить жодного заперечення аргументам позивача, які базуються на редакції п.52-1 Перехідних положень підрозділу 10 розділу ХХ ПК України. При цьому, відповідачем не доведено хибності (відсутності правових підстав) обраного платником варіанту поведінки, пов`язаної з очікуванням позивача на наслідки, передбаченого саме пунктом 52-1.

Також представник позивача зазначив, що наведені відповідачем висновки Верховного Суду застосуванню не підлягають, оскільки стосуються інших правовідносин накладення штрафу за своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Справа розглянута в письмовому провадженні.

Судом встановлено, що 04.02.2019 року між позивачем ПрАТ «Одеський завод поршневих кілець» (орендар) та Одеською міською радою (орендодавець) укладено договір оренди землі, згідно п.1.1 якого орендодавець на підставі Закону України «Про оренду землі» №161-XIV від 06.10.1998 та рішення Одеської міської ради №4846-VII від 12.06.2019 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 2,3608 га, кадастровий номер 5110137300:37:016:0003, що знаходиться за адресою: місто Одеса, вулиця Желябова, земельна ділянка 4, для експлуатації та обслуговування виробничих будівель і споруд.

ГУ ДПС проведена камеральна перевірка платника плати за землю ПрАТ «Одеський завод поршневих кілець» з питання дотримання термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по орендній платі з юридичних осіб за звітні податкові періоди січень грудень 2022 року, січень червень 2023 року, серпень грудень 2023 року, січень березень 2024 року, травень 2024 року.

За результатами перевірки складено акт від 04.11.2024 №48930/15-32-04- 06/00235878, згідно якого контролюючим органом перевірено податкові декларації платника за 2022-2024 роки та дані інформаційно-комунікаційної системи податкового органу та встановлено порушення граничних терміни сплати (самостійно) визначеного грошового зобов`язання з плати за землю (орендної плати за земельну ділянку комунальної власності), протягом строків, визначених п. 287.3 та п. 287.4, ст. 287, п. 288.7, ст. 288 ПКУ в загальній сумі 2031329,65 грн за звітний (податковий) період січень-грудень 2022 року, січень-червень 2023 року, серпень-грудень 2023 року, січень-березень 2024 року та травень 2024 року.

ПрАТ «Одеський завод поршневих кілець», не погоджуючись з висновками акта перевірки №48930/15-32-04-06/00235878 від 04.11.2024, подало заперечення від 21.11.2024 за вих. №69/03, які листом ГУ ДПС №17005/КПР/15-32-04-04-06 від 09.12.2024 було залишено без задоволення.

На підставі акту перевірки від 04.11.2024 №48930/15-32-04-06/00235878, ГУ ДПС на підставі п.124.1 ст.124 ПК України прийнято податкове повідомлення-рішення (далі ППР) від 12.12.2024 №54332/15-32-04-04, яким за затримку сплати грошового зобов`язання в сумі 2031329,65 грн зобов`язано позивача сплатити штраф у розмірі 5 та 10%, що у сумі становить 184604,60 грн штрафних санкцій.

Позивач не погоджуючись з прийнятим ППР, оскаржив його в адміністративному порядку, за результатом розгляду скарги ДПС України прийнято рішення №6106/6/99-00-06-03-01-06 від 04.03.2025 про відмову в задоволенні скарги та залишення ППР без змін.

Позивач, вважаючи ППР в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 91753,80 грн (щодо невчасної сплати податку в період дії карантину) протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ст.206 Земельного кодексу використання землі в Україні є платним.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, визначення компетенції контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

За змістом п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України плата за землю обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з актом перевірки від 04.11.2024 №48930/15-32-04-06/00235878 підставою для застосування до позивача штрафу за несвоєчасну сплату орендної плати за землю слугувало порушення платником вимог п.287.3. ст.287 ПК України щодо строків щомісячної сплати узгоджених податкових зобов`язань орендної плати з юридичних осіб, визначених у податкових деклараціях за січень-грудень 2022 року, січень-червень 2023 року, серпень-грудень 2023 року, січень-березень 2024 року та травень 2024 року.

Відповідно до п.287.3. ст.287 ПК України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Позивачем у справі сплачувалась орендна плата за землю з порушенням граничних строків сплати щомісячних узгоджених податкових зобов`язань орендної плати з юридичних осіб, відображені у розрахунку, що додається до оскаржуваного ППР.

Порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов`язань орендної плати з юридичних осіб є підставою для застосування до відповідного платника штрафу в розмірах, передбачених статтею 124 Податкового кодексу України.

Позивач визнає факт допущення ним порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов`язань із орендної плати з юридичних осіб, визначених у спірний період.

Також сторонами не оспорюється загальний розмір штрафних санкцій згідно оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, граничні розміри сплати узгоджених податкових зобов`язань згідно податкової декларації, дати фактичної сплати податкових зобов`язань та кількість днів затримки сплати кожного узгодженого податкового зобов`язання за кожен місяць.

Суть спірних відносин зведена до правомірності оскаржуваного ППР в частині застосування до позивача відповідальності за порушення, вчинене під час дії карантину.

Відповідно до п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку;порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Дія карантину, встановленого постановою КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 №1236, відмінена з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року згідно постанови КМУ від 27.06.2023 №651.

По цій справі застосування до платника оскаржуваних штрафних санкцій зумовлено порушенням граничних строків сплати узгоджених податкових зобов`язань земельного податку з юридичних осіб вчинених, в тому числі, в межах дії карантину (з 01.03.2020 по 30.06.2023 року), а саме за невчасну сплату 08.12.2022, 19.04.2023, 20.04.2023, 21.04.2023, 25.04.2023, 26.04.2023, 27.04.2023, 28.04.2023, 30.04.2023, 04.05.2023, 05.05.2023, 08.05.2023, 10.05.2023, 15.05.2023 року податкових зобов`язань, з яких ГУ ДПС обчислена кількість днів затримки.

Отже на підставі п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України за такі порушення вимог податкового законодавства штрафні санкції не застосовуються.

Водночас, Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану (далі Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до п.п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Підпунктом 69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України відновлено камеральні, документальні та фактичні перевірки податкової звітності.

Згідно з абз.18 п.п.69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у що разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Таким чином, Законом №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022 року, поновлена відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з ПК України та іншими законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому поновлено Законом №2260-ІХ відповідальність за несвоєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов`язання з плати за землю.

Однак із прийняттям Закону №2260-ІХ пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не скасовано та він є чинним.

Верховний Суд у справі №120/15159/23 досліджував питання дії мораторію на застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати платником узгодженої суми податкового зобов`язання з плати за землю.

У постанові від 31.10.2024 по справі №120/15159/23 Верховний Суд за результатом системного аналізу наведених правових норм дійшов висновку, що починаючи з 27 травня 2022 року і на період дії воєнного стану «карантинний» мораторій щодо не застосовування штрафних санкцій, зокрема за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податків, зборів, платежів, не застосовується.

Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд на підставі ч.5 ст.242 КАС України враховує правий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 31.10.2024 по справі №120/15159/23 та вважає, що мораторій щодо не застосовування штрафних санкцій не застосовується з 27 травня 2022 року.

З урахуванням зазначеної чіткої правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 31.10.2024 по справі №120/15159/23, суд застосовує саме вказаний правовий висновок у спірних правовідносинах, а не практику Верховного Суду в справах про мораторій щодо не застосовування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на які посилаються учасники справи (відповідач у відзиві та позивач у відповіді на відзив).

Водночас, наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225, що набрав чинності 06.09.2022 року, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у п.п.69.1 ст.69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України (далі Порядок №225), та Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента.

Згідно з п.3 розділу ІІ Порядку №225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів.

За змістом п.7 розділу ІІ Порядку №225 платники податків, які не подали у визначені строки заяви у довільній формі та відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Сторонами не заперечується, що ПрАТ «Одеський завод поршневих кілець» не подавало до ГУ ДПС заяву про відсутність можливості виконання податкового зобов`язання з плати за землю за спірний період з вичерпним переліком документів відповідно до Порядку №225.

Отже ПрАТ «Одеський завод поршневих кілець» вважається таким платником, що мав можливість виконати податкове зобов`язання з плати за землю за спірний період, однак допустив пропуск граничних строків плати за землю.

Позивача притягнуто до фінансової відповідальності на підставі п.124.1 ст.124 ПК України, яким передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім грошового зобов`язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Верховний Суд у постанові від 31.10.2024 по справі №120/15159/23 зазначив, що необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи лише у випадках, визначених п.123.2-123.5 ст.123, п.124.2, 124.3 ст.124, п.125-1.2-125-1.4 ст.125-1 ПК України.

Оскільки позивача притягнуто до відповідальності на підставі п.124.1 ст.124 ПК України, суд вважає, що у контролюючого органу відсутній обов`язок встановлення вини платника за вчинення податкового правопорушення.

Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність оскаржуваного ППР в частині застосування до позивача штрафних санкцій за порушення ним термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання з орендної плати за землю, вчинених в період дії карантину.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Докази повинні бути належними, допустимими, достовірними, достатніми (ст.73-76 КАС України).

Статтею 76 КАС України визначено, що питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 9, 241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Одеський завод поршневих кілець» (вул. Желябова, 4, м. Одеса, 65033, код ЄДРПОУ 00235878) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.12.2024 №54332/15-32-04-04, яким застосована штрафна санкція у розмірі 184604,60 грн за несвоєчасну сплату орендної плати за землю, в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 91753,80 грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.