Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 320/4679/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В. за участю секретаря судового засідання Грабової Т.П., представника позивача Міняйла Є.В., представника відповідача Мостового В.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Вишгородської об`єднаної ДПІ ГУ ДФС у Київській області, ГУ ДФС у Київській області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.08.2016 року № 4602-1302, винесене Вишгородською об`єднаною ДПІ ГУ ДФС у Київській області;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.10.2018 року № 0066185306, винесене ГУ ДФС у Київській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що обізнаний з тим, що за належну йому в 2016 році на праві приватної власності земельну ділянку площею 0,4555га (кадастровий номер 3221886001:02:087:0156), яка знаходиться в Київській області Вишгородському району с. Нові Петрівці, необхідно сплачувати податок на землю, проте, позивач впевнений, що неправильно здійснений розрахунок податкового зобов`язання (з тих чи інших причин) тягне за собою скасування такого податкового повідомлення-рішення.
Оскільки витяг № 711 від 01.07.2016 р. з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки визнано недійсним у зв`язку із протиправними діями Відділу у Вишгородському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області щодо застосування у Витязі локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони, зокрема, інженерно-інфраструктурні фактори: твердого покриття - 1,00, централізованого водопостачання - 1,00, каналізації - 1,00, тепломережі - 1,00, централізованого газопостачання - 1,00 та сукупного коефіцієнту КмЗ - 1,52 (справа № 810/4445/18), розрахунок податку, який базується на такому витязі, є неправомірним.
Отже, ППР за 2016 р. повинно бути скасоване, так як розрахунок земельного податку зроблений неправильно.
Адже під час прийняття ППР за 2016 р. відповідачем було порушено баланс між приватними інтересами «мирним володінням майном» та законним втручанням публічних органів, яке можливе тільки «на умовах, передбачених законом».
Податкове повідомлення-рішення від 17.10.2018 року № 0066185306, яким позивачу нараховано штраф у розмірі 20% від суми, зазначеної у ППР за 2016р. через прострочення оплати грошового зобов`язання за останнім. Отже, вимога про скасування ППР за 2018р. є похідною від вимоги про скасування ППР за 2016р.
04.03.2025 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив таке.
У власності ОСОБА_1 у 2016 році перебувала земельна ділянка з кадастровим номером 3221886001:02:087:0156 в с. Нові Петрівці, площею 0,4555 га з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Згідно норм чинного законодавства та на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.07.2016 року №711 та відповідно до рішення Новопетрівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів та ставки акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на території територіальної громади села Нові Петрівці» від 27 січня 2015 року №912-38-УІ винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 25.08.2016 року №4602-1302 на суму 103132,48 гривень. Дане податкове повідомлення було вручено платнику у відповідності до норм статті 42 Податкового кодексу України. Враховуючи факт несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по земельному податку за 2016 рік на підставі статті 126 сформовано та направлено платнику податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 17.10.2018 року №0066185306.
03.09.2018 року Київським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі №810/4445/18 щодо позову ОСОБА_1 стосовно скасування витягу про нормативно-грошву оцінку. Тобто, на час винесення ППР №4602-1302 від 25.08.2016 витяг про нормативно-грошову оцінку був правочинним.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року №810/4341/17 ОСОБА_1 відмовлено у задоволені заяви про перегляд судового рішення у справі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.08.2016 року №4602-1302.
За викладених обставин, відповідач просив відмовити позивачу в задоволенні позову, вважаючи оскаржувані ППР правомірними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
17.02.2020 року Окружним адміністративним судом в порядку процесуального правонаступництва замінено відповідачів по справі на ГУ ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377).
На підставі Порядку передачі судових справ, не розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року № 399, дану справу № 826/17726/18 передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 року, зазначена справа передана на розгляд судді Андрухіву В.В.
Ухвалою судді від 17.02.2025 року прийнято до провадження вказану справу. Розгляд справи розпочато спочатку за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
У судове засідання, призначене на 26.05.2025 року об 11:30 годин, з`явилися представник позивача та представник відповідача.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважав позов необґрунтованим з підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24.07.2013 року є власником земельної ділянки площею 0,4555 га., яка розташована за адресою: с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області на підставі права власності від 24.07.2016 №857.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.07.2016 № 711 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3437749,58 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.04.2018 № 605 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3649007, 91 грн.
Рішенням Новопетрівської сільської ради від 27.01.2015 № 912-38-VІ встановлено ставку земельного податку на земельні ділянки, нормативно-грошову оцінку яких проведено, на рівні 3% від нормативно-грошової оцінки.
Вишгородська об`єднана ДПІ ГУ ДФС у Київській області прийняла податкове повідомлення-рішення від 25.08.2016 № 4602-1302, яким визначило позивачу податкове зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у розмірі 103132,48 грн.
Враховуючи факт несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням від 25.08.2016 № 4602-1302 по земельному податку за 2016 рік (за затримку на 469 календарних днів) на підставі статті 126 ПК України, ГУ ДФС у Київській області прийняло податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 17.10.2018 року № 0066185306, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20% від суми грошового зобов`язання, у розмірі 20626,50 грн.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Підпунктом 14.1.147 п. 141 ст. 14 ПК України передбачено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п.п. 14.1.34 п. 14.1 ст. 14 ПК України власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно)
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно ст.269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Статтею 270 ПК України передбачено, що об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є:
- нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;
- площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до п.285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю (земельного податку) є календарний рік.
Згідно п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Пунктом 287.1 ст.287 ПК України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 287.2 ст. 287 ПК України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
Згідно п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби.
Згідно п.287.5 ст.287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Відповідно до п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючій орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Як вже зазначалося, позивач з 24.07.2013 року є власником земельної ділянки площею 0,4555 га за адресою: с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області.
На підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.07.2016 № 711, рішення Новопетрівської сільської ради від 27.01.2015 № 912-38-VІ податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.08.2016 № 4602-1302, яким визначено позивачу податкове зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у розмірі 103132,48 грн.
Судом також встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 січня 2019 року у справі № 810/4445/18, зокрема, визнано протиправними дії Відділу у Вишгородському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області щодо застосування у витязі з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4555 га, яка розташована за адресою: с. Нові Петрівці, Київська область, кадастровий номер 3221886001:02:087:0156, від 01.07.2016 № 711 локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони, зокрема, інженерно-інфраструктурні фактори: твердого покриття - 1,00, централізованого водопостачання - 1,00, каналізації - 1,00, тепломережі - 1,00, централізованого газопостачання - 1,00 та сукупного коефіцієнту Км3 - 1,52. Також визнано протиправними дії Відділу у Вишгородському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області щодо застосування у витязі з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4555 га, яка розташована за адресою: с. Нові Петрівці, Київська область, кадастровий номер 3221886001:02:087:0156, від 10.04.2018 № 605 сукупного коефіцієнту Км3 - 1,52. Визнано недійсними витяги з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4555 га., яка розташована за адресою: с. Нові Петрівці, Київська область, кадастровий номер 3221886001:02:087:0156, від 01.07.2016 № 711 та від 10.04.2018 № 605.
Також Київський окружний адміністративний суд рішенням від 23 січня 2019 року у вказаній справі скасував податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Київській області від 24.04.2017 № 1224-1302, яким позивачу було визначено податкове зобов`язання з земельного податку за 2017 рік, та яке ґрунтувалося на витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 01.07.2016 № 711.
Вказане рішення набрало законної сили 28.05.2019 року.
З огляду на вищевикладене, оскільки Київський окружний адміністративний суд у справі № 810/4445/18 визнав недійсним витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 01.07.2016 № 711, то відповідно податкове повідомлення-рішення від 25.08.2016 року № 4602-1302, яким визначено позивачу грошові зобов`язання з земельного податку, що обчислені, виходячи з нормативно-грошової оцінки за вказаним витягом № 711, підлягає скасуванню.
При цьому, суд не вбачає підстав для визнання його протиправним, оскільки Вишгородська об`єднана ДПІ ГУ ДФС у Київській області на час прийняття цього рішення діяла правомірно, використовуючи дані витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 01.07.2016 № 711, що був чинним на момент прийняття спірного ППР.
Скасовуючи зазначене податкове повідомлення-рішення від 25.08.2016 року № 4602-1302, суд також бере до уваги неможливість надання суду інформації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки позивача станом на 2016 рік, оскільки на даний час витяг із технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок оформляється та видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Держгеокадастру, і на даний час витяги формуються відповідно до технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель с.Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, яка затверджена рішенням Новопетрівської сільської ради від 25.06.2019 року № 1501 та набула чинності з 01.01.2020 року. Про зазначені обставини позивачу повідомлено ГУ Держгеокадастру у м.Києві та Київській області від 14.04.2025 № К-1188/0-1425-25 (а.с.34, том 2).
Щодо вимог позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.10.2018 року № 0066185306, прийнятого ГУ ДФС у Київській області, суд бере до уваги доводи позивача про те, що зазначеним рішенням до позивача застосовано штраф за прострочення оплати податкових зобов`язань за податковим повідомленням-рішенням від 25.08.2016 року № 4602-1302, і оскільки останнє зазначене рішення судом скасовується, підстави для нарахування позивачу штрафу у розмірі 20% від суми грошового зобов`язання 103132,50 грн, тобто у розмірі 20626,50 грн, відсутні.
Тому вказане податкове повідомлення-рішення від 17.10.2018 року № 0066185306 також підлягає скасуванню.
Підстави для визнання цього рішення протиправним також відсутні, з тих мотивів, що на час прийняття ППР від 17.10.2018 року № 0066185306 було чинним ППР від 25.08.2016 року № 4602-1302, а отже контролюючий орган діяв на той час правомірно.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За викладених вище обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.3 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу здійснені ним документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених вимог, у розмірі 1200 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 293 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Київській області (адреса: вул. Святослава Хороброго, 5а, м.Київ, 03151, код ЄДРПОУ ВП 44096797) задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.08.2016 року № 4602-1302, прийняте Вишгородською об`єднаною ДПІ ГУ ДФС у Київській області.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.10.2018 року № 0066185306, прийняте ГУ ДФС у Київській області.
У решті позову - відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у Київській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1200 грн (одна тисяча двісті гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 05 червня 2025 року.
Суддя В.В. Андрухів