Рішення № 127884034, 04.06.2025, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
04.06.2025
Номер справи
484/2126/25
Номер документу
127884034
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 484/2126/25

Провадження № 2/484/1084/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.06.2025 р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді Панькова Д.А., секретаря судового засідання Алексейчук В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні в м. Первомайську цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії,

У С Т А Н О В И В :

Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області звернулося в суд з позовом до відповідача про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії, вказуючи на те, що ОСОБА_1 (далі - Відповідач), ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - Позивач, Головне управління) та отримував житлову субсидію на підставі заяви про призначення та надання житлової субсидії від 30.12.2021 та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії 30.12.2021 відповідно до Положення № 848.

З 01.05.2023 з урахуванням приписів пункту 78 Постанови № 848 Відповідачу призначено житлову субсидію, що підтверджується рішенням про призначення житлової субсидії від 02.06.2023 № 1284224923-2023-1.

За результатамиверифікації,проведеної Міністерствомфінансів України28.09.2023,отримано інформаціюпро здійсненняВідповідачем абочленами йогородини протягом12місяців передмісяцем зверненняза призначеннямжитлової субсидії,призначенням житловоїсубсидії беззвернення,купівлі транспортногозасобу (механізму)на суму,яка надату проведенняоперації перевищує50тис.грн.Дата реєстраціїтранспортного засобу:10.11.2022,тип ТЗ:легковий,тип операції:перереєстрація нанового власниказа договоромкупівлі-продажу.(Карткарекомендацій Міністерствафінансів складаєтьсяз 2-харкушів,ідентифікатор рядкащомісячного інформаційногообміну: PFUS0101010520232209472, вказаний на обох аркушах, підтверджує, що Картка рекомендацій Міністерства фінансів сформовано щодо ОСОБА_1 ).

Листом від 11.12.2023 № 1400-0308-8/91710 Відповідача було повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та порядок поновлення виплати субсидії у випадку отримання недостовірної інформації під час проведення верифікації Міністерством фінансів України.

Звертаємо увагу суду, що Відповідач був ознайомлений з обов`язком повідомити Позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату субсидії, зокрема, про наявність на депозитному банківському рахунку коштів в сумі, що перевищує 100 тис. грн., про що зазначено в заяві про призначення житлової субсидії від 30.11.2023.

Таким чином, Відповідачем було порушено обов`язок щодо повідомлення про здійснення Відповідачем або членами його родини протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, купівлі транспортного засобу (механізму) на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн., внаслідок чого Головним управлінням надміру виплачено Відповідачу житлову субсидію за період з 01.05.2023 по 30.09.2023 в сумі 954,89 грн.

Листом від 19.04.2024 № 1400-0403-8/34414 Відповідача було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок Головного управління надміру виплачену суму житлової субсидії в розмірі 954,89 грн.

Відповідачем в добровільному порядку суму переплати не повернуто, відтак розмір надміру виплаченої субсидії станом на дату подання позовної заяви складає 954,89 грн.

На підставі ст.ст. 278-279 ЦПК України, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

ОСОБА_1 про час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином. Відзив на позов не надав.

Вирішуючи справу на підставі наявних у ній письмових доказів, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії та декларації продоходи івитрати осіб,які звернулисьза призначеннямжитлової субсидії від30.12.2021відповідачу булопризначено житлову субсидію, що підтверджується рішенням про призначення житлової субсидії від 02.06.2023 № 1284224923-2023-1.

У вказаній заяві відповідач зобов`язався повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про обставини, що можуть вплинути на отримання житлової субсидії, зокрема придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається інформація про здійснення Відповідачем або членами його родини протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, купівлі транспортного засобу (механізму) на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ст. 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Згідно порядку призначення та виплат житлових субсидій і пільг населенню передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України починаючи з 1 грудня 2022 року функції адміністрування житлових субсидій та пільг передано Пенсійному фонду України.

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (із змінами, далі Положення №848) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житловокомунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Відповідно до пункту 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з підпунктом 4 пункту 14 Положення №848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія не призначається, якщо будь- хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень:

- купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування).

Відповідно до пункту 35 Положення №848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:

за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Згідно з частиною 3 пункту 49 Положення №848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 78 Положення № 848 передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.

Відповідно до пункту 90 Положення №848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо: настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.

Згідно із абзацом 5 пункту 119 Положення №848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України від 03.12.2019 № 324-IX Про верифікацію та моніторинг державних виплат (далі Закон № 324).

Відповідно до статті 9 Закону №324 верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб`єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат встановлюється Кабінетом Міністрів України. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 № 443) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі - Порядок № 136).

Пунктом 3 Порядку № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб`єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

У разі нарахування та отримання державних виплат, призначених на сім`ю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім`ї або домогосподарства.

Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб`єкти надання інформації.

Пунктом 51 Порядку № 136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, за наявності в інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

Пунктом 6 Порядку № 136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Пунктом 9 Порядку № 136 визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:

призначення (перерахунку) державної виплати;

припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;

усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Згідно пункту 121 Положення № 848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Відповідно до пункту 1251 Положення № 848 кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 127 Положення № 848 у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

На підставі вищевикладеного, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.05.2023 по 30.09.2023 в сумі 954,89 грн.

Також на підставі ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2422,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 258, 259, 265, 268 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, код ЄДРПОУ: 13844159) до ОСОБА_1 (останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.05.2023по 30.09.2023в сумі954,89грн. та судовий збір в сумі 2422,40 грн., а всього 3377 (три тисячі триста сімдесят сім) грн. 29 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя: