Рішення № 127874768, 27.05.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2025
Номер справи
640/38695/21
Номер документу
127874768
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2025 рокуСправа №640/38695/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області, в якому просить суд визнати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Київській області від 04.03.2020 року № 22711-5305-1008 та № 22712-5305-1008 протиправними і законними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Київській області від 04.03.2020 року № 22711-5305-1008 і № 22712-5305-1008.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що із листа Головного управлінням Державної податкової служби у Київській області за № 2982/м/10-36-24-09 від 22.06.2021 р. йому стало відомо, що контролюючим органом 04.03.2020 року на підставі ст.ст. 269, 286, 42 та 58 Податкового кодексу України винесено податкові повідомлення-рішення № 22711-5305-1008 та № 22712-5305-1008 про визначення суми податкового зобов`язання з земельного податку за 2020 рік у розмірі 14 421 грн 97 коп. та 14 546 грн 71 коп. Адреса місцезнаходження та податкова адреса позивача з 2009 року по 2021 рік, які є ідентичними, не змінювались: індекс: АДРЕСА_1 . На дану адресу контролюючий орган з 2017 року неодноразово направляв ППР щодо зобов`язання сплати земельного податку, які позивач вчасно отримував, в тому числі і за 2021 рік. Однак, у 2020 році оспорюваних ППР не отримував, тому не зміг виконати положення пункту 287.5 ст.287 ПК України, згідно якого, податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення ППР або їх оскаржити. Отже, оскаржуване податкове-повідомлення рішення є незаконним та підлягає скасуванню через не вручення його позивачу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.01.2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Законом України від 13.12.2022 року № 2825-IX Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825 Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/38695/21.

11.02.2025 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №640/38695/21.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.02.2025 року дана адміністративна справа передана судді Сліпець Н.Є. для розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 14 березня 2025 року.

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

11.03.2025 року від відповідача засобами поштового зв`язку до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позовної заяви, посилаючись на те, що відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_2 є власником присадибної ділянки площею 0,1516 га, яка знаходиться у с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області. Згідно з інформацією, наявною в інформаційній системі ДПС ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,3019 га, яка складається з двох ділянок, відповідно до яких сформовано 0,1503 га за кадастровим номером 3221886001.021470105; 0.1516 га за кадастровим номером 3221886001021470104. Земельний податок з фізичних осіб нарахований в податковому повідомленні-рішенні від 04.03.2020 №22712-5305-1008 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221886001:02:147:0104 площею 0,1516 га. Земельний податок з фізичних осіб нарахований в податковому повідомленні-рішенні від 04.03.2020 №22711-5305-1008 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221886001:02:147:0105 площею 0,1503 га. Податкові повідомлення-рішення від 04.03.2020 №22711-5305-1008 та №22712-5305-1008 засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлені Позивачу у порядку, зазначене поштове відправлення повернуто до податкового органу із зазначенням причини повернення «за закінченням терміну зберігання». Відповідач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті Головним управлінням ДПС у Київській області відповідно до вимог чинного законодавства України, підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.

Ухвалою суду від 23.04.2025 продовжено строк розгляду адміністративної справи №640/38695/21 на 30 днів.

09.05.2025 до суду від представника відповідача надійшли додаткові пояснення та докази у справі.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з наступного.

На підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯД № 691017 позивач є власником земельної-ділянки площею 0,3019 га, розташованої за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н, с.Нові Петрівці, яка складається з двох ділянок: площею 0,1503 га з кадастровим номером 3221886001:02:147:0105 та площею 0,1516 та з кадастровим номером 3221886001021470104.

Рішенням Новопетрівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 рік» від 25.06.2019 року №1494 встановлена ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативно грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) за цільовим призначенням (02,01.) будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у розмірі 2 відсотка від НГО.

Згідно із витягом Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 21.0.1.2020 №290 НГО земельної ділянки з кадастровим номером 3221886001:02:147:0105 становить 721 098,40 грн.

Згідно із витягом Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 21.01.2020 №291 НГО земельної ділянки з кадастровим номером 3221886001:02:147:0104 становить 727 335,44 грн.

Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:

- від 04.03.2020 року № 22711-5305-1008, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 14421,97 грн;

- від 04.03.2020 року № 22712-5305-1008, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 14546,71 грн.

Земельний податок з фізичних осіб нарахований в податковому повідомленні-рішенні від 04.03.2020 №22711-5305-1008 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221886001:02:147:0105 площею 0,1503 га.

Сума податкового зобов`язання, визначена у вищезазначеному податковому повідомленні-рішенні розрахована наступним чином: 721098,40 грн х 2% = 14421,97 грн, де:

- 721098,40 грн - нормативно-грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 3221886001:02:147:0105 згідно витягу Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 21.01.2020 №290;

- 2 % - ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативно грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) за цільовим призначенням (02.01.) будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських" будівель і споруд (присадибна ділянка) на 2020 рік, встановлена рішенням Новопетрівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 рік» від 25.06.2019 року №1494.

Земельний податок з фізичних осіб нарахований в податковому повідомленні-рішенні від 04.03.2020 №22712-5305-1008 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221886001:02:147:0104 площею 0,1516 га.

Сума податкового зобов`язання, визначена у вищезазначеному податковому повідомленні-рішенні розрахована наступним чином: 727335,44 грн х 2% = 14546,71 грн, де:

- 727335,44 грн - нормативно-грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 3221886001:02:147:0104 згідно витягу Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 21.01.2020 №291;

- 2 % - ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативно грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) за цільовим призначенням (02.01.) будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на 2020 рік, встановлена рішенням Новопетрівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 рік» від 25.06,2019 року №1494.

Податкові повідомлення-рішення від 04.03.2020 року № 22711-5305-1008, № 22712-5305-1008 надіслані позивачу засобами поштового зв`язку Укрпошта рекомендованим листом з повідомленням про вручення (0730103782005) на податкову адресу платника: АДРЕСА_2 .

Проте, вказаний лист повернувся до контролюючого органу з відміткою відділення поштового зв`язку: за закінченням терміну зберігання.

Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями від 04.03.2020 №22711-5305-1008 та №22712-5305-1008 ОСОБА_1 подано до ДПС скаргу на зазначені податкові повідомлення-рішення.

За результатами розгляду скарги ДПС прийнято рішення «Про результати розгляду скарги» від 28.10.2021 № 9594/М/99-00-06-01-04-09, яким податкові повідомлення-рішення від 04.03.2020 №22711-5305-1008 та №22712-5305-1008 залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Позивач вважає вищевказані податкові повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, що і стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до положень підпункту16.1.4пункту16.1статті16 Податкового кодексу України(зараз і надалі в редакції на час виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із пункту269.1статті269 ПК Україниплатниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (пп.270.1.1п.270.1ст.270 ПК України).

В свою чергу, в контексті положень пункту271.1статті271 ПК Українинормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 272.2 ст.272 ПК України).

Відповідно до пункту274.1статті274 ПК Україниставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

При цьому, ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (п.277.1ст.277 ПК України).

Між тим, особливості оподаткування платою за землю врегульованістаттею 284 ПК України.

Так, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеномустаттею 58цього Кодексу(п.286.5ст.286 ПК України).

В той же час, за змістом пункту286.1статті286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Згідно пункту287.1статті287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Отже, платником земельного податку є особа, яка володіє відповідним речовим правом на земельну ділянку (правом власності або правом користування).

За статтями125та126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також правопостійного користуваннята право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, яка оформляється відповідно доЗакону України від 1 липня 2004 року №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Отже, фізична особа, яка є власником (користувачем) земельної ділянки, є платником земельного податку і несе обов`язок по його сплаті.

Як вбачається з матеріалів справи, вважає протиправними спірні податкові рішення, оскільки останні не були вручені йому належним чином.

Оцінюючи доводи позивача в цій частині суд зазначає наступне.

Підпунктом 54.3.3. п. 54.3. ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з п. 58.1. ст. 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).

Відповідно п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 ПКУ.

Згідно вимог п. 42.2 ст. 42 ПКУ документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно із п. 42.5 ст. 42 Податкового кодексу України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Відповідно до п. 63.1 ст. 63 Податкового кодексу України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків (п. 63.2. ст. 63 Податкового кодексу України).

Пунктом 63.5 статті 63 Податкового кодексу України визначено, що всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 70.1. ст. 70 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків. Відповідно до п. 45.1 ст. 45 Податкового кодексу платник податків фізична особа зобов`язаний визначити свою податкову адресу.

Податковою адресою платника податків фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

Відповідно до п. 70.7 ст. 70 Податкового кодексу та п.1 розд. IХ Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 (далі Положення № 822) фізичні особи платники податків зобов`язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи платника податків протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви за формою № 5ДР (додаток 12 до Положення № 822).

Фізичні особи подають зазначені заяви особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання до контролюючого органу за новим місцем проживання.

Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого контролюючого органу.

Для заповнення заяви за формою № 5ДР використовуються дані документа, що посвідчує особу, та інших документів, які підтверджують зміни таких даних (пп. 2, 3 розд. IХ Положення № 822).

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувані податкові повідомлення-рішення були відправлені позивачу рекомендованим повідомлення про вручення потового відправлення (номер поштового ідентифікатора 0730103782005) на адресу: АДРЕСА_2 . Зазначена адреса збігається з місцем проживання позивача, що не заперечує і сам позивач.

Вказаний лист з податковими повідомленнями-рішеннями повернувся до контролюючого органу з відміткою відділення поштового зв`язку від 30.04.2020 року: за закінченням терміну зберігання.

Тобто, податкові повідомлення-рішення від 04.03.2020 року № 22711-5305-1008, № 22712-5305-1008. надсилалися позивачу на його податкову адресу, яка збігається з місцем його проживання.

Зважаючи на те, що вищевказані податкові повідомлення-рішення направлено на податкову адресу відповідача та враховуючи відмітку поштової служби про причини невручення (за закінченням терміну зберігання), ці податкові повідомлення-рішення відповідно до приписів пункту п.42.2 ст. 42 Податкового кодексу України вважаються належним чином врученими платнику податків.

Таким чином, суд доходить висновку, що контролюючим органом процедура надсилання/вручення ППР проведена без порушень норм Податкового кодексу, тому податкові повідомлення-рішення від 04.03.2020 року № 22711-5305-1008, № 22712-5305-1008 про визначення податкових зобов`язань з земельного податку, надіслані позивачу за адресою: АДРЕСА_2 , вважається врученим належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, відповідно до положень ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у справі на користь позивача стягненню не підлягають

Відповідно до ч. 4ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 255,257- 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5а, код ЄДРПОУ 44096797) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець