Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
04 червня 2025 р. Справа № 120/15642/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача припинення нарахування та виплати раніше проіндексованої пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 № 118, а також щодо обмеження з 01.03.2023 та з 01.03.2024 пенсії позивача максимальним розміром.
Ухвалою від 04.12.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечив щодо задоволення даного адміністративного позову.
Ухвалою суду від 20.12.2024 провадження у вказаній справі було зупинене до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №400/6254/24.
Ухвалою суду від 03.06.2025 провадження у справі поновлено.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
З відомостей, що містяться в комп`ютерній системі "Діловодство спеціалізованого суду" (далі - КП "ДСС") судом встановлено, що Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду (далі - ВОАС) від 09.08.2022 у справі №120/5242/22, окрім іншого, було зобов`язано Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.03.2022 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Також, рішенням ВОАС від 20.06.2024 у справі №120/1077/24, окрім іншого, було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, відповідно до нової довідки від 21.11.2023 №10016/4.2-2023 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023, наданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи з 90% грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", проведеної індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Крім того, рішенням ВОАС від 18.09.2024 у справі №120/6570/24, окрім іншого, було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №2936/4.2-2024 від 05.04.2024, виходячи із 90% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", встановленої постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Встановлено, що на виконання рішення суду у справі №120/6570/24 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.02.2023. Однак, як стало відомо представниці позивача з отриманої у відповідь на її адвокатський запит листа відповідача від 06.11.2024, після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі №120/6570/24, її виплата здійснюється в сталому розмірі.
Крім того, припинено нарахування індексації пенсії встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 № 168, від 23.02.2024 №185.
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог в частині припинення виплати індексацій пенсії, то суд враховує наступне.
Пунктом 1 Постанови КМ України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (далі - Порядок № 124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 118, з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 Постанови КМ України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (абзац 3 пункту 2 постанови №168).
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду під час розгляду зразкової справи №400/6254/24 дійшов висновків про те, що перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови №713 та постанов №118 і №168, є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. та індексації за 2022, 2023 роки.
Постанова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24 залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду 13.03.2025.
При цьому зміст постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025 по справі №400/6254/24 дає підстави для висновку про те, що здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у зв`язку з підвищенням розміру його грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, зокрема:
- станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 є підставою для припинення виплати індексації пенсії, встановленої постановою КМ України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (що відповідає застереженню, передбаченому в абзаці 3 пункту 2 Постанови № 118);
- станом на 01.01.2023 є підставою для припинення виплати індексації пенсії, встановленої постановою КМ України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Крім того, перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 2021, 2022 чи/або 2023 роки є самостійною підставою для припинення виплати щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови КМ України №713.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дана справа в частині позовних вимог щодо перерахунку пенсії з врахуванням індексації за 2023 рік, відповідає ознакам типової, а тому відповідно до приписів частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у зразковій справі №400/6254/24.
Враховуючи викладене, підстави для задоволення позовних вимог у цій частині, на переконання суду, відсутні.
Поряд із цим, суд звертає увагу на те, що пенсія позивача на виконання рішення суду по справі №120/1077/24 перераховувалася з підвищеного розміру грошового забезпечення у зв`язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня 2023 року.
В той час, як висновки Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24 стосуються припинення виплати індексації пенсії за 2021, 2022, 2023 роки, у зв`язку із проведенням перерахунку пенсії з причин підвищення розміру грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 2021, 2022, 2023 роки.
Відповідні висновки Верховного Суду додатково підтверджують позицію суду стосовного того, що у році, в якому було проведено перерахунок пенсії через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на відповідний рік, індексація пенсії не здійснюється. Натомість, у випадку проведення такого перерахунку уже після того, як пенсії була проіндексована, виплата такої індексації за відповідний рік припиняється.
Разом із тим, доказів проведення позивачу перерахунку пенсії в період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 2021 чи/або 2022 роки, матеріали справи не містять.
Відповідних доказів також не надано відповідачем, як суб`єктом владних повноважень.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що здійснюючи перерахунок пенсії на виконання рішення суду по справі №120/6570/24, з урахуванням підвищеного розміру грошового забезпечення у зв`язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2023 року (справа №120/1077/24), у відповідача були відсутні підстави для припинення виплати позивачу індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Таким чином, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та, як наслідок, підлягають задоволенню.
Надаючи оцінку твердженням представниці позивача щодо протиправності дій відповідача в частині припинення нарахування та виплати позивачу з 01.03.2022 проіндексованої пенсії з відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 та пов`язаним з такими твердженнями позовним вимогам, суд зазначає наступне.
В першу чергу суд зауважує, що формування представницею позивача в мотивувальній частині позовної заяви відповідних тверджень не знайшло свого документального підтвердження матеріалами справи, адже додані до позовної заяви розрахунки пенсії позивача охоплюють лише період з 01.02.2023 по 01.10.2024, проте жодним чином не засвідчують припинення проіндексованої пенсії з 01.03.2022.
По друге, з відомостей які містяться в КП "ДСС", судом встановлено, що в 2022 році на розгляді у Вінницькому окружному адміністративному суді перебувала адміністративна справа №120/5242/22 за позовом представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Олексієнко Ольги Іванівни до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії. Позовні вимоги у зазначеній справі були мотивовані протиправністю дій відповідача щодо невиплати відповідачем з 01.03.2022 суми проіндексованої пенсії за вислугу років, а саме виплату пенсії з обмеженням її максимальним розміром.
Як вже було встановлено судом вище, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 09.08.2022 у справі №120/5242/22, окрім іншого, було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.03.2022 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
При цьому, зі змісту вищенаведеного рішення слідує, що спір, що був предметом розгляду в межах вищезазначеної справи виник через те, що здійснюючи перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 з 01.03.2022 ОСОБА_2 було перераховано пенсію із урахуванням індексації, однак виплата здійснювалась із обмеженням максимального розміру.
Отже, наразі є рішення суду від 09.08.2022 у справі №120/5242/22, яке набрало законної сили, та яке охоплює спірне питання, яке позивач повторно ставить на розгляд суду, покликаючись на відомості отримані з листа ГУ ПФУ у Вінницькій області від 06.11.2024.
Водночас, суд зауважує, що відповідь у вищезазначеному листі відповідача стосується періоду з 01.02.2023, в який позивачу на виконання рішення ВОАС від 18.09.2024 у справі №120/6570/24 було здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2023, а відтак наведена в ньому інформація не стосується та не охоплює період з 01.03.2022 та не свідчить про припинення нарахування та виплати позивачу індексації пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 в період з 01.03.2022 по 01.02.2023.
Ба більше, з розрахунків розміру пенсії позивача станом на 01.03.2023, які були чинні на час до здійснення перерахунку пенсії позивача, проведеного на виконання рішення ВОАС від 18.09.2024 слідує, що позивачу в період з 01.03.2023 нараховувалась індексація, передбачена постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118. Проте, як вже було встановлено вище, її виплату, після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення ВОАС від 18.09.2024, було протиправно припинено.
Таким чином, наявні в матеріалах справи докази, в сукупності з інформацією яка доступна суду з КП "ДСС" слідує, що право позивача на отримання проіндексованої пенсії в період з 01.03.2022 по 01.02.2023, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та без обмеження її максимальним розміром, захищено рішенням ВОАС від 09.08.2022 у справі №120/5242/22, доказів протилежного стороною позивача не надано, а матеріали справи не містять, а тому таке право не потребує додаткового захисту в межах даної адміністративної справи.
Надаючи оцінку позовним вимогам щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром після ї перерахунку з 01.03.2023 та з 01.03.2024, то суд зазначає наступне.
Так, обмеження пенсії позивача максимальним розміром мотивоване посиланням відповідача на ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ та ст. 2 Закону №3668-VI.
У зв`язку з цим, суд звертає увагу на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнано неконституційними положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Системний аналіз норм законодавства з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 дає суду підстави для висновку про те, що з 20.12.2016 частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром 10 прожитковими мінімумами для непрацездатної особи, є нечинною та не підлягає застосуванню у спірних відносинах.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 16.04.2020 у справі №620/1285/19, від 09.02.2021 у справі №1640/2500/18.
Внесені Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Такий висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17, від 09.11.2020 у справі №813/678/18.
З огляду на викладене, частина 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій військовослужбовців максимальним розміром, втратила чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
При цьому суд враховує, що положення ст. 2 Закону №3668-VІ є аналогічними за змістом положенням ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
На момент прийняття постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та від 24.02.2023 №168, відповідні зміни у законодавстві не мали місця. Зокрема, вищезгадані положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ та ст. 2 Закону №3668-VI не змінилися.
До того ж Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону №2262-XII, зокрема у постановах від 09.02.2021 у справі №1640/2500/18, від 10.09.2021 у справі №300/633/19 та від 24.09.2021 у справі №370/2610/17.
Крім того, у постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як визначено частиною п`ятою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, наведені вище висновки Верховного Суду мали бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача, а також враховуються судом при вирішення цієї справи.
Стосовно наявності у пунктах 2 постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185 положення про підвищення пенсій з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом", суд звертає увагу на те, що за загальним правилом вирішення колізій, яке передбачене ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
У спірних відносинах наведене положення постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185 суперечать приписам Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, які є спеціальними у спірних правовідносинах, а тому підлягають застосуванню відповідачем і судом.
Також, закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави та умови для обмеження пенсійних виплат, а тому відповідні дії відповідача суд визнає протиправними, оскільки такі вчинені всупереч приписам ч. 2 ст. 19 Конституції України.
За таких обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром, відсутність правових підстав для застосування до спірних відносин положень Закону №3668-VI, а також документальне підтвердження здійснення виплати позивачу пенсії в сталому розмірі (з урахуванням максимального розміру), суд дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача, в частині обмеження максимальним розміром пенсії позивача.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд враховує, що відповідач здійснював нарахування пенсії позивача, з 01.03.2023 та з 01.03.2024, однак обмежив розмір пенсії до виплати максимальним розміром.
Тобто, нарахування пенсійних виплат у спірних відносинах проведено, однак їх виплата в належному розмірі не здійснюється.
За наведених обставин, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсійних виплат позивача, зобов`язавши ГУ ПФУ у Вінницькій області здійснити виплату пенсії позивачу:
- з 01.03.2023 з урахуванням індексації, встановленої постановою КМ України від 16.02.2022 №118, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже виплачених сум;
- з 01.03.2024 з урахуванням індексації, встановленої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 та постановою КМ України від 23.02.2024 №185, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже виплачених сум.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають частковому задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Вінницькій області понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40 грн.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.03.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.03.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 2422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих 22,м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)
СуддяЖданкіна Наталія Володимирівна