Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1075/25
02 червня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, в якому просить:
скасувати рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 27.11.2024 №1766 в частині відмови ОСОБА_1 у зарахуванні на квартирний облік в зв`язку з відсутністю підстав, передбачених п. 13 та п. 8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у виконкомі Тернопільської міської ради.
зобов`язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради поставити на квартирний облік та включити до списку осіб, які мають право першочергового забезпечення житлом, як особу, що потребує поліпшення житлових умов ОСОБА_1 учасника бойових дій, складом сім`ї - 3 особи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач являється особою, яка брала участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини, має статус учасника бойових дій. У 2022 році позивач разом із сім`єю переїхав у місто Тернопіль та на даний час проживає у орендованій квартирі, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 , взятий на облік як внутрішньо переміщена особа. Позивач як учасник бойових дій, який потребує поліпшення житлових умов, звернувся до Тернопільської міської ради з заявою про взяття його на облік складом сім`ї 3 чоловіка щодо отримання житла.
Однак 28.11.2024 листом відповідач відмовив у взятті на квартирний облік, оскільки позивач підпадає під категорію громадян з числа внутрішньо переміщених осіб, визначених підпунктом 8 пункту 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української PCP і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470 (далі Правила № 470). Позивач володіє 1/3 частки двокімнатної квартири житловою площею 23,2 м. кв. за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі договору купівлі-продажу від 22.02.2006 та за дружиною зареєстровано право власності на однокімнатну квартиру в АДРЕСА_3 , на підставі договору дарування від 06.11.2021.
Вказану відмову позивач вважає протиправною та такою, що позбавляє його права на отримання відповідних пільг, передбачених положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та порушує законодавство в цілому, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
У зв`язку з відрахуванням зі штату Тернопільського окружного адміністративного суду судді Осташа А.В. (у провадженні якого перебувала дана справа) 31.03.2025 проведено повторний автоматизований розподіл цієї адміністративної справи. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Тернопільського окружного адміністративного суду цю справу передано для розгляду судді Чепенюк О.В.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.04.2025 прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, розгляд справи розпочато спочатку.
04.03.2025 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач з позовними вимогами не погоджується та просить в позові відмовити повністю. Зазначає, що за результатами розгляду заяви позивача від 11.11.2024 йому було відмовлено у зарахуванні на квартирний облік при виконавчому комітеті міської ради, у зв`язку з відсутністю підстав, передбачених підпунктом 8 пункту 13, та з урахуванням пункту 8 Правил № 470.
Вказує, що постановою Виконавчого комітету Тернопільської обласної Ради народних депутатів та президії обласної Ради профспілок від 10.01.1985 № 2 «Про правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень» встановлено мінімальний розмір жилої площі на кожного члена сім`ї у місто Тернополі - 6.0 кв.м. Оскільки позивач володіє 1/3 частини двокімнатної квартири житловою площею 23,2 кв.м. (7,74 кв.м.) в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 , дружина позивача володіє правом власності на однокімнатну квартиру житловою площею 17 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3 , на підставі договору дарування від 06.11.2021., ОСОБА_1 забезпечений житловою площею вище встановленої норми і тому не може визнаватися таким, що потребує поліпшення житлових умов і, як внаслідок, взятий на квартирний облік.
Крім того, у пункті 8 Правил № 470 визначена імперативна норма, коли наявність майнових прав на нерухоме майно у внутрішньо переміщених осіб не береться до уваги при зарахуванні таких осіб на квартирний облік. З урахуванням того, що місто Харків не належить до категорій населених пунктів, які є окупованими або на території, яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, розташованих на лінії розмежування, а також позивачем не надано документів, які підтверджують, що квартира АДРЕСА_4 , та квартира АДРЕСА_5 (яка належить дружині позивача), зруйновані чи стали непридатними для проживання внаслідок збройної агресії російської федерації, виконавчий комітет міської ради враховує наявність цих квартир при розгляді питання зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 .
Ще відповідач звертає увагу, що прийняте рішення Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради стосувалося й інших питань інших осіб, скасування такого рішення в цілому призведе до порушення прав та інтересів третіх осіб. Вважає обраний спосіб захисту позивача некоректним та таким, порушує права третіх осіб (а.с.15-18).
У відповіді на відзив представник позивача зазначає, що твердження відповідача про те, що ОСОБА_1 та його сім`я забезпечені житлом не відповідає дійсності. Погоджується, що їм належить житлова площа в місті Харкові, але місто Харків знаходиться у зоні активних бойових дій, через що позивач із сім`єю перемістився до міста Тернополя та відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» має право користуватись такими ж правами як і місцеве населення, він фактично не забезпечений житлом в місці його проживання. Просить позов задовольнити повністю (а.с.26-27).
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.9 зворот).
Також ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_2 . Фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.8).
11.11.2024 ОСОБА_1 звернувся з заявою про зарахування на квартирний облік у виконавчому комітеті міської ради за місцем проживання внутрішньо переміщених осіб з числа учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни (а.с.21).
Згідно з витягом з протоколу №9 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради від 21.11.2024, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 27.11.2024 №1766, розглянуто питання про зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 складом сім`ї 3 особи (заявник, дружина ОСОБА_2 та син ОСОБА_3 ). Встановлено, що заявник користується пільгою згідно посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 31.05.2024. Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за заявником зареєстровано право власності на 1/3 частину двокімнатної квартири житловою площею 23,2 кв.м. (7,74 кв.м.) за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 22.02.2006. За дружиною заявника ОСОБА_2 зареєстровано право власності на однокімнатну квартиру житловою площею 17 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3 , на підставі договору дарування від 06.11.2021, відомості про реєстрацію права власності на нерухоме майно за сином заявника відсутні.
З огляду на дану інформацію, комісія дійшла висновку, про відмову в зарахуванні на квартирний облік ОСОБА_1 в зв`язку з відсутністю підстав, передбачених пунктом 13 та пунктом 8 Правил № 470 (а.с.22).
Фактично Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 зарахувати його з сім`єю на квартирний облік, про що повідомлено позивача листом від 28.11.2024 №30488/2024 (а.с.6 зворот).
Позивач не погоджується з рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 27.11.2024 №1766 в частині відмови позивачу у взятті на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі Закон № 2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Частиною першою статті 12 цього Закону №2011-XII передбачено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Отож держава взяла на себе обов`язок забезпечення військовослужбовців (військовослужбовців запасу) жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач є особою, яка має право на пільги, що встановлені законодавством України для ветеранів війни.
Відповідно до статті 9 Житлового кодексу України (далі ЖК України) громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Згідно з частиною першою статті 34 ЖК України потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному цим Кодексом та іншими актами законодавства України;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв`язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім`ї. Перелік зазначених захворювань затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках.
Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства України.
Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.
Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється цим Кодексом та законодавством України (стаття 38 ЖК України).
Громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов:
за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті (абзац 1 частина перша стаття 39 ЖК України).
Відповідно до статті 47 ЖК України норма жилої площі в Україні встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу.
Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання регулюється Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470.
Пунктом 8 Правил № 470 визначено, що квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Облік громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням також і в виконавчому комітеті Ради народних депутатів за місцем проживання.
Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік у випадках і в порядку, встановлюваних Радою Міністрів СРСР, цими Правилами та іншими актами Ради Міністрів УРСР, громадяни можуть бути взяті на облік і не за місцем їх проживання.
Внутрішньо переміщені особи, визначені у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, беруться на квартирний облік у населеному пункті в межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб незалежно від наявності майнових прав чи прав власності на нерухоме майно, що розміщується на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, Донецької та Луганської областей, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, розташованих на лінії розмежування, або житло яких зруйноване чи стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, згідно з переліком адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка", затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204 (204-2022-р) (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1458). При цьому члени сім`ї особи з інвалідністю або учасника бойових дій, які мають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за формою згідно з додатком до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 (509-2014-п) (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312), беруться на квартирний облік разом з нею (ним).
Таким чином, виникнення у особи, яка потребує соціального захисту, права бути взятою на соціальний квартирний облік нерозривно пов`язується із відсутністю у такої особи іншого житла або із її правом на поліпшення житлових умов.
Згідно із пунктом 12 Правил № 470 у виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів ведення квартирного обліку покладається на відділи по обліку і розподілу жилої площі, а там, де таких відділів нема, на службових осіб, призначених рішенням виконавчого комітету. На підприємствах, в установах, організаціях облік ведеться житлово-побутовими (житлово-комунальними) відділами, а в разі їх відсутності - працівниками, призначеними адміністрацією підприємства, установи, організації чи органом кооперативної або іншої громадської організації за погодженням з профспілковим комітетом.
Відповідно до пункту 13 Правил № 470 на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов.
Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам. Перелік випадків, коли жилі будинки (жилі приміщення) вважаються такими, що не відповідають санітарним і технічним вимогам, визначається Міністерством житлово-комунального господарства УРСР, Міністерством охорони здоров`я УРСР і Держбудом УРСР;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв`язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім`ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров`я УРСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок. Порядок видачі медичних висновків зазначеним хворим встановлюється Міністерством охорони здоров`я УРСР;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках;
7) які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім`ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати);
8) внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 та осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених у пунктах 10-14 частини другої статті 7, та членів їх сімей, а також членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, визначених абзацами першим та четвертим пункту 1 статті 10, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначених у статті 10-1 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.
Внутрішньо переміщеною особою у розумінні статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частина перша, друга стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.09.2024 №6117-5003462468, зареєстрованим місцем проживання вказано АДРЕСА_2 (а.с.7).
Згідно з довідкою внутрішньо переміщеної особи від 12.04.2022 №6117-5000966407 ОСОБА_2 (дружина позивача) та довідкою внутрішньо переміщеної особи від 15.08.2022 №6117-5002004267 ОСОБА_3 (сина позивача) зареєстроване їх місце проживання АДРЕСА_3 . Фактичне місце проживання всіх членів сім`ї: АДРЕСА_1 (а.с.7-8).
Приймаючи рішення про відмову взяти позивача на квартирний облік Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради була врахована інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до якої за позивачем зареєстровано право власності на 1/3 частину двокімнатної квартири житловою площею 23,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 22.02.2006. За дружиною позивача ОСОБА_2 зареєстровано право власності на однокімнатну квартиру житловою площею 17 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3 на підставі договору дарування від 06.11.2021 (а.с.23-24).
Варто зазначити, що у пункті 8 Правил №470 визначено умови коли наявність майнових прав на нерухоме майно у внутрішньо переміщених осіб не береться до уваги при зарахуванні таких осіб на квартирний облік. Позивач не підпадає під це виключення з огляду на таке.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 (чинною на момент прийняття рішення), місто Харків не було віднесено до територій ведення воєнний (бойових) дій (території можливих бойових дій), місто Харків не належить до категорій населених пунктів, які є окупованими або на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, розташованих на лінії розмежування. Також позивачем не надано документів, які підтверджують, що квартира АДРЕСА_4 та квартира АДРЕСА_5 (яка належить дружині позивача), зруйновані чи стали непридатними для проживання внаслідок збройної агресії російської федерації.
Отже, зміна фактичного місце проживання шляхом переїзду до міста Тернопіль і взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи та наявність посвідчення учасника бойових дій при наявності іншого житла не є достатніми підставами для зарахування на квартирний облік при виконавчому комітеті міської ради.
З урахуванням викладеного, оцінюючи правомірність дій відповідача, перевіряючи дотримання відповідачем критеріїв, визначених частиною другою статті 2 КАС України, суд вважає, що такі дотримані, відповідач діяв на підставі, у спосіб, що визначені законами України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
У зв`язку з відмовою в позові питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 72-77, 90, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (вулиця Листопадова, 5, місто Тернопіль, Тернопільський район, Тернопільська область, 46001 код ЄДРПОУ 04058344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено та підписано 02 червня 2025 року.
СуддяЧепенюк О.В.